آتلیه اندیشه نو ، عضو تایید شده تجارت الکترونیک اول

 

پانوراما چیست


پانوراما چیست

3Panorama - پانوراما چیست

به هر گونه دورنمای وسیع سراسری از یک فضا، سَراسَرنَمایا پانوراما گفته می‌شود. در قرن ۱۹، زمانی که انسانها عکاسی سراسرنما را اختراع کردند، به هم چسباندن عکسها تنها راه ساخت سراسرنما بود کلمه پانوراما از معادل انگلیسی آن یعنی Panorama گرفته شده‌است. کلمه Panorama خود از ترکیب Pan (به معنی all = همه) و rama (به معنی sight = دید) ساخته شده‌است؛ پس می‌توان آنرا «چیزی که همه اطراف را در بر می‌گیرد» معنی کرد. به همین دلیل عکس‌های پانوراما را در فارسی عکس‌های سراسرنما نیز می‌نامند. به هر گونه بازنمایی یک منظره با زاویه‌ای باز چه در نقاشی، عکاسی یافیلم‌برداری نیز سراسرنمایی گفته می‌شود. چنانچه بخواهید از یک موضوع یا منظره وسیع بدون فاصله گرفتن زیاد عکسی تهیه کنید، عکاسی پانوراما مناسب ترین روش خواهد بود.به کمک پاناروما میتوانید محیط بسیار گسترده تری از روش معمول را در کادر قرار دهید بدون آنکه نیاز به لنز های عریض یا فاصله گرفتن زیاد از سوژه داشته باشید. مثلا در یک عکس پاناروما میتوانید که از شرق تا غرب شهر خود را در عکس گنجانده و حتی عکس های ۳۶۰ درجه ای تهیه نمایید. عکس‌های سراسرنما عکس‌هایی هستند که فضای وسیعتری نسبت به عکس‌های معمولی را پوشش می‌دهند؛ و نحوه ساخت آن‌ها چنین است که با کنار هم قرار دادن تعدادی عکس معمولی به‌وجود می‌آیند.

بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب

پانوراما چیست

 

. تعداد عکسی که برای ثبت یک عکس سراسرنما لازم است، بستگی به فاصله کانونی دارد. هرچه فاصله کانونی بیش‌تر باشد، (یعنی بزرگنمایی بیش‌تر و زاویه دید کمتر) در هر عکس قسمت کمتری از صحنه جای می‌گیرد و باید عکس‌های بیش‌تری گرفت. کلمه پانوراما در اصل توسط نقاش ایرلندی Robert Barker ابداع شد. این نقاش از این کلمه برای نشان دادن نقاشی های پانورامایی که از Edinburg مرکز اسکاتلند گرفته بود استفاده می کرد. تصویر زیر نمایی از Edinburg قدیم به صورت پانوراما است و می توان حدس زد نقاشی های پانورامای Barker از همین منظره ها اقتباس شده است. البته در گذشته عکس های پانوراما هم انداخته می شد. ولی این عکس ها در واقع با چسباندن چند عکس به یکدیگر ساخته می شدند. عکس زیر یک پانورامای قدیمی از موسکو است که با چسباندن و کنار هم قرار دادن سه عکس عادی، ساخته شده است. با کلیک کردن روی این عکس می توانید آن را در سایز بزرگ مشاهده کنید.
 
10Taking%20photos%20to%20create%20a%20panoramic%20image%20and%20the%20number%20of - پانوراما چیست
 
عکاسی پانوراما امروزه به عنوان یک تکنیک در عکاسی شناخته شده که توسط آن شما می توانید عکس یک محیط یا منظره وسیع را بدون اینکه خیلی از سوژه مورد نظرتان فاصله داشته باشید، بگیرید. در واقع در عکس پانوراما محیط بسیار وسیعی می تواند در عکس شما گنجانده شود. به طور مثال شما در عکس پانوراما می توانید تصویر شرق تا غرب منظره شهر را مشاهده کنید. عکس های پانوراما را می توانید به صورت افقی، عمودی یا ۳۶۰ درجه بیاندازید.
انتخاب نقطه مناسب برای عکاسی: 
اگر هدف اصلی شما برای گرفتن یک عکس پانوراما چاپ کردن آن است، پیشنهاد می‌کنم از قرار دادن دوربین در نزدیکی کناره های منظره دوری کنید.  برای مثال، اگر شما دوربین را نزدیک به لبه پلی قرار می‌دهید، به طور خود به خود قسمتی از پل ناپدید خواهد شد. بنابراین شما یک منحنی ناقص در عکس پایانی خواهید داشت.  اگر ازیک لنز واید استفاده می‌کنید سعی کنید در کادر خود از المانهای پویا استفاده کنید. اگر در منظره شما یک آفتاب شدید قرار داشت که باعث به وجود آوردن مشکل در نوردهی می‌شد سعی کنید نقطه ای را برای عکاسی انتخاب کنید که خورشید پشت جسمی‌پنهان شود. برای مثال می‌توانید خورشید را پشت درخت، ساختمان یا مجسمه ای قرار دهید.  در زیر به بررسی چند عکس پانوراما می‌پردازیم.
 
2What%20panoramic - پانوراما چیست
 
پیش زمینه خالی بسیار زیاد است. 
 
3Panorama - پانوراما چیست
 
کمی‌بهتر است، اما برج آزادی در کنار پیش زمینه وسیع عکس، کمی‌دور بنظر می‌رسد. 
 
4Panorama%20mode - پانوراما چیست
 
عکاسی پانوراما بدون استفاده از سه پایه: 
برای بدست آوردن نتیجه خوب بدون استفاد از سه پایه، مطمئن شوید که روی یک نقطه ایستاده اید و در هنگام چرخیدن و عکس گرفتن دوربین را نزدیک خود (نقطه چرخش) گرفته اید.  در هنگام عکسبرداری از جای خود تکان نخورید و به سمت جلو و عقب نروید، سعی کنید آرام و استوار باشید. کاری که شما می‌کنید همان شبیه سازی پایه دوربین است: یعنی دوربین را تراز و استوار نگه داشتن و چرخاندن آن حول یک نقطه ثابت. تمام این نکات به شما کمک می‌کند تا پانوراماهای خوبی بیافرینید. 
عکس گرفتن برای ایجاد یک تصویر پانوراما 
چه تعداد عکس نیاز است؟ 
هر عکس باید نزدیک به ۵۰% یا حداقل ۳۰% با عکس قبلی و بعدی اشتراک داشته باشد.  دقت داشته باشید که برای میزان اشتراک با عکس بعدی اهمیت ندارد که دقیقا چه مقدار اشتراک قرار می‌دهید و یا حتی مقدار این اشتراک می‌تواند بین هر جفت عکس متفاوت باشد، بنابرین فقط مقدار اشتراک را حدس بزنید کافی است. اگر فکر می‌کنید که به ۱۰ عکس نیاز دارید اما ۹ یا ۱۱ عکس می‌گیرید اهمیتی ندارد.  اما اگر می‌خواهید تعداد عکس مورد نیاز را به طور دقیق پیدا کنید طبق فرمول زیر محاسبه کنید.  اولین کار این است که مقدار میدان دید افقی ( HFOV ( Horizontal Field of View را برای عکستان پیدا کنید که بستگی به جهت دوربین دارد. ( عکستان عمودی یا افقی باشد ) 
اگر از دوربین ۳۵mm استفاده می‌کنید این مقدار برابر است با:  
 
5Application%20panoramic%20photography%20in%20nature - پانوراما چیست     
 
Portrait HFOV = 2 * tan-1(12 / focal_length)
 
6Wide%20perspective%20or%20panoramic%20images%20and%20its%20application - پانوراما چیست
 
 Landscape HFOV = 2 * tan-1(18 / focal_length) 
بعد از بدست آوردن مقدار HFOV به وسیله فرمول زیر تعداد عکس مورد نیاز را بدست بیاورید، توجه داشته باشید فرمول زیر فقط برای پانورامای ۳۶۰ درجه با ۵۰% اشتراک بین عکس می‌باشد. 
Number of images to take = 36000 / ( 50 * HFOV )
فرمول دیگر برای بدست آوردن تعداد عکس با مقدار اشتراک و زاویه نمای پانورامای متغیر می‌باشد، فرض می‌کنیم P مقدار درصد اشتراک و A زاویه نمای پانوراما.
Number of images to take = 100 * A / ( (100 – P) * HFOV ) 
بدین ترتیب شما می‌توانید تعداد عکسها را حساب کنید. 
عمق میدان:
به دلیل اینکه عکسهای پانوراما میدان دید وسیعی را در بر می‌گیرند باید از ابتدای منظره تا افق دور دست منظره کاملا شارپ و واضح باشد، در نتیجه نیاز به عمق میدان زیادی می‌باشد. می‌توانید با Hyper Focal Distance بیشترین عمق میدان را بدست آورید.  به یاد داشته باشید در مواقعی که در فضای داخلی عکاسی می‌کنید نیازی ندارید که فرا تر از دیوارهای اتاق کانونی باشد و در نتیجه می‌توانید برای کاهش زمان نوردهی از دیافراگم های باز استفاده کنید.  در هنگام عکاسی مقدار کانونی خود را تغییر ندهید زیرا باعث تغییر در میدان دیدعکس می‌شود و بسیاری از نرم افزارها نمی‌توانند از پس این تغییر بر آیند. 
پس در پایان نیاز دارید که: 
۱.تصمیم بگیرید که چه مقدار عمق میدان نیاز دارید. 
۲.مطمئن شوید تنظیماتتان برای تمام تک عکس پانورامایتان مناسب است یا خیر. 
تعادل سفیدی:
بعضی دوربین های دیجیتال می‌توانند رنگ ها را که در اثر تابش نور به وجود می‌آیند را اصلاح کنند. برای مثال نور تنگستن باعث بجود آمدن رنگ زرد در سراسر عکس می‌شود. اگر از منظره ای عکاسی می‌کنید که چندین نور ترکیبی دارد دوربین برای هر عکس تعادل سفیدی مختص به همان عکس را تنظیم می‌کند. بنابر این شما در آخر هنگام ادغام کردن آنها به مشکل برخواهید خورد زیرا رنگها در هر فریم متفاوت است. باید یک تعادل سفیدی  برای تمام عکسهایتان داشته باشید پس بهترین تعادل سفیدی را برای عکسهایتان به صورت دستی انتخاب کنید. به این ترتیب که از منظره چندین بار با تعادل سفیدی های مختلف عکس بگیرید و در آخر ببینید کدام بهترین است. البته اگر با فرمت RAW عکاسی می‌کنید دیگر مشکل تعادل سفیدی نخواهید داشت زیرا با نرم افزار های RAW Processing می‌توانید هنگام پردازش عکس  بهترین تعادل سفیدی رو انتخاب کنید. 
کنتراست و روشنایی (نور دهی) :
مشکلات و اختلافات نوری بر اساس موارد زیر می‌باشد: 
۱- مناطقی که سایه زیاد و نور شدید می‌باشد، اختلاف نوری زیاد بین روشنایی و سایه ها. 
۲- در بخشی از منظره نور مستقیم وارد دوربین شود. 
من این روش را مناسب دیدم که دوربین را بگردانم در حالی که شاتر را تا نیمه نگه داشته‌ام در این صورت دوربین در حال فوکوس کردن و همچنین در حال نور سنجی می‌باشد و به راحتی می‌توانم جاهایی که به مشکل بر خواهم خورد را ببینم. اگر نور دهی تغییر کند مطمئنا به مشکل بر می‌خوریم. اگر اجازه بدهیم که دوربین در مورد نورسنجی تصمیم بگیرد یقینا هر فریم پانوراما به نور ایده آل ثبت می‌شود، اما این باعث می‌شود که در قسمتی از عکس که نور زیاد است سایه ها تاریک ودرعکس بعدی که نور کم است سایه ها روشن ثبت شوند. این به این معنا است که هنگام ادغام عکس به مشکل بر خواهیم خورد. 
به عکس زیر که در فرهنگستان هنر با مد خودکار گرفته ام توجه کنید. 
 
7Panoramic%20photography%20techniques - پانوراما چیست
 
عکس  1 و ۲ تغییرات نوردهی را به طور برجسته نشان می‌دهد و تغییرات کمتری در عکسهای ۵ و ۶ می‌بینیم. نرم افزار های مختلف از عهده این اختلاف تضاد بر نخواهند آمد بنابراین روش زیر را پیشنهاد می‌کنم.  من از روش ۱ Stop استفاده می‌کنم، یعنی اجازه می‌دهم نوردهی تا ۱ Stop تغییر کند، برای مثال اگر میانگین نوردهی با سرعت ۱/۳۰s باشد سپس دیگرعکسها نباید کمتر از ۱/۶۰s یا بیشتر از ۱/۱۵s باشد.  بهترین کار اینست که مناطق روشن و تاریک را نورسنجی کنید وسپس میانگین آنرا بدست بیاورید و با استفاده از روش ۱ Stop می‌توانید مناطق تاریک را کمی‌روشنتر و مناطق روشن را کمی‌تاریکتر ثبت کنید. 
 
8Panoramic%20photography%20techniques%20of%20building - پانوراما چیست
 
همانطور که در تصویر می‌بینید عکسهایی که نور شدید در آن وجود ندارد، سرعت شاتر را پایین برده ام و عکسهایی که نور شدید وجود دارد سرعت شاتر را بالا برده ام. اگر اجازه می‌دادم دوربین به طور خودکار ار فریمی‌که دارای نور شدید است عکاسی کند یک عکس ضد نور به وجود می‌آمد، مانند عکس شماره ۱ در تصویری که دوربین روی مد خودکار بوده.  اگر دوربین شما دارای تنظیم دستی است، می‌توانید نوردهی را تغییر بدهید. اگر این طور نیست و نمی‌توانید این کار را انجام بدهید بهترین کار اینست که نوردهی را بر اساس منظره تنظیم کنید و سپس با استفاده از AE Lock تمام عکسهای شما با تنظیمات یکسانی به وجود می‌آیند. 
نور پردازی در پانوراما: 
اگر منظره‌ای که می‌خواهید عکس بگیرید دارای نور خوبی نباشد دوربینتان فوری استفاده از فلاش را پیشنهاد می‌کند. توصیه می‌کنم که از فلاش روی دوربین استفاده نکنید، به دو دلیل: 
۱-فلاش سرخود دوربین پوشش میدانی محدودی دارد. زمانی که از لنز واید استفاده می‌کنید به هنگام فلاش زدن، قسمتی ازنور آن به لنز بر خورد می‌کند و باعث افتادن سایه لنز در عکس می‌شود. 
۲- فلاش سایه‌های شدیدی به وجود می‌آورد و موقع ادغام روی هم نمی‌افتند زیرا سایه ها با چرخش دوربین تغیر می‌کند. 
پیشنهاد من برای نور پردازی: 
۱- از رفلکتورهای بزرگ استفاده کنید و نور فلاش را به آن بتابانید، زیرا در این صورت نور ملایمی‌به وجود می‌آید. 
۲- اگر در اتاق دارید عکاسی می‌کنید که دارای دیوارهای مناسبی است، از دیوار پشتتان به عنوان رفلکتور استفاده کنید، اما مراقب باشید که به هنگام استفاده از لنز واید سایه خودتان و دوربینتان در کادر نیفتد. 
۳- اگر در فضای داخلی عکاسی می‌کنید، تمام چراغ ها را روشن کنید تا نور مناسبی برای عکاسی داشته باشید. اما مراقب نور های مخلوط باشید زیرا باعث به وجود آمدن سایه های زیاد و ته رنگ زرد می‌شود به خصوص لامپ های تنگستن. 
۴- از استدیو فلاش با رفلکتور یا سافت باکس استفاده کنید، اما دقت داشته باشید هنگام عکاسی آنها را حرکت ندهید. زیرا با تغییر آنها سایه ها تغییر می‌کنند و به هنگام ادغام به مشکل بر می‌خورید. 
۵- از نوردهی طولانی استفاده کنید. 
اگر شک دارید دو بار عکس بگیرید: 
بعضی اوقات در عکستان پنجره‌ای وجود داردکه می‌خواهید بدون فرا یا فرو نوردهی شدن، منظره پشت آنرا ثبت کنید. نور دهی که شما برای داخل اتاق در نظر می‌گیرید ممکن است برای نمای بیرون پنجره مناسب نباشد. به همین دلیل می‌توانید دو عکس یا بیشتر از آن نما بگیرید، یکی با نوردهی معمولی که برای همه فریم های پانوراما یکی است و دیگر بر اساس نور سنجی نمای پشت پنجره یا هر قسمت دیگر که فکر می‌کنید نوردهی متفاوتی نیاز دارد، سپس می‌توانید به وسیله نرم افزارهای مناسب آن قسمت ها را جایگزین کنید و بعد ادغام کنید.
 
9Suitable%20areas%20for%20Panorama - پانوراما چیست
 
عکس بالا را با فاصله کانونی ۱۲ میلیمتر, ۳۸ فریم به صورت ۳ ردیفه با ۵۰ درصد اشتراک و بدون سر سه پایه پانوراما گرفته ام و این باعث شده خروجی کار خیلی تمیز نباشد. برای دیدن عکس بزرگتر روی عکس فوق کلیک کنید. اما در نظر داشته باشید برای شروع شما هم می توانید بدون سر سه پایه پانوراما عکس بگیرید اما زمان بیشتری باید برای ادغام و روتوش آن بگذارید. 
عکاسی پانوراما چیست؟
عکاسی پانوراما ممکن است چندین تعریف داشته باشد، اما برای ما، آن نوعی از عکاسی است که در آن عکسهایی با زاویه دید بسیار عریض گرفته می شود. این زاویه دید عریض که درباره آن صحبت می کنیم ، زاویه دید عریض عمومی نیست، بلکه بزرگتر از میدان دید بشری (حدود ۷۵ درجه) می باشد. این ، یک اتفاق رای بین کسانی است که عکسهای پانوراما را خلق می کنند. در حقیقت تعریفی رسمی وجود ندارد که به ما بگوید این زاویه عریض و آن پانوراماست.
عکاسی پانوراما ـ انواع عکسهای پانوراما
با ظهور نرم افزار پردازش تصویر، بشر شروع به استفاده از تصاویر دیجیتالی برای خلق عکسهای پانوراما کرد. به عنوان مثال، آنها از تک ـ شات، اپتیکی برای ثبت یکپارچه تصاویر ۳۶۰ درجه در آن واحد، استفاده میکنند ، یا چندین عکس می گیرند و به هم می چسبانند. با تک ـ شات ما می توانیم تصاویر ۳۶۰ درجه پانوراما در عرض را خیلی سریع بگیریم، اما به خاطر محدودیت در ارتفاع ، ما نمی توانیم بالا و پایین را در تصاویر پانوراما تک ـ شات ببینیم.با لنزهای استاندارد یا لنزهایی با زاویه دید عریض، ما می توانیم چندین عکس دیجیتالی گرفته و به هم بچسبانیم تا تصویر پانوراما را بدست آوریم، که زاویه ای گسترده هم در عرض و هم در ارتفاع دارد، و این زاویه گسترده اغلب کمتر از ۱۸۰ درجه کمتر است.اگرچه این نوع از تصاویر می تواند برخی نیازهای ما را برطرف نماید، اما پیشرفت در این نوع عکاسی نمی تواند متوقف شود. اکنون عکاسی پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه یکی از مهمترین بخشهای عکاسی به شمار می رود. میدان دید ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه به ما اجازه میدهد تا هر زاویه از مکانی را که از آن عکس گرفته ایم مشاهده کنیم و با یک نرم افزار مشاهده این تصاویر ما می توانیم تاثیر واقعیت مجازی را روی کامپیوترها مشاهده کنیم ، که این به ما نسبت به تصاویر پانوراما معمولی حس بیشتری برای غوطه ور شدن می دهد.
انواع پانوراما
تصاویر پانوراما به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:
۱ـ پانوراما عریض: که می تواند از چندین عکس به هم پیوسته در عرض تشکیل شود و قابلیت پرینت بر روی کاغذ را دارد.
۲- پانوراما ۳۶۰ درجه: این نوع پانوراما در عرض به صورت ۳۶۰ درجه با گرفتن چندین عکس تشکیل می شود و با فرمتهای فلش و mov (فرمت نرم افزار Quick Time) قابل پخش در کامپیوترها می گردد به طوری که اگر در عرض تصویر را ادامه بدهید می توانید همه قسمتهای عکس گرفته شده را مشاهده کنید. انگار که در جایی ایستاده و در عرض دور سر خود می چرخید و همه جای محل ایستادن خود را مشاهده می کنید.
۳- پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه: این نوع عکس که پیشرفته ترین نوع پانوراما می باشد همانند نوع شماره ۲ می باشد با این تفاوت که تصویر تنها به عرض ختم نمی شود بلکه شما می توانید ارتفاع را نیز ببینید یعنی همه زوایای محیطی که در آنجا قرار گرفته اید قابل مشاهده می گردد. این نوع پانوراما نیز با فرمت فلش و mov ساخته می شود و حتی می توانید با فرمت اجرایی تبدیل به یک تور مجازی گردد.
عکاسی پانوراما ۳۶۰ درجه ـ خلق عکسهای ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه:
ایجاد یک عکس پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه آسان نیست، مگر اینکه شما یک نرم افزار قوی برای چسباندن عکسها به همدیگر و برخی تجهیزات ویژه (مانند لنزهای فیش آی و پانو هد) داشته باشید.
محدودیت لنزهای استاندارد یا لنزهای با زاویه دید عریض (واید)
اگر شما از لنزهای استاندارد یا لنزهایی با زاویه دید عریض برای گرفتن چندین عکس استفاده کنید، لازمه که عکسهای خیلی زیادی برای خلق پانوراما ۳۶۰در ۱۸۰ درجه بگیرید. چون میدان دید لنزهای استاندارد یا لنزهای زاویه دید عریض محدود است، گرفتن چندین عکس اجتناب ناپذیر است. کار روی اینگونه عکاسی علاوه بر اینکه زمان زیادی میگیرد آن را بسیار پیچیده نیز می کند.
چطور ما می توانیم حداقل عکس را برای ساخت تصاویر پانوراما بگیریم؟
راه حل این کار استفاده از لنزهای فیش آی می باشد. لنزهای فیش آی زاویه دید بسیار گسترده ای دارد و دارای ۱۸۰ درجه زاویه دید روی خط قطر می باشد. در این روش تنها ۴ الی ۸ عکس لازم است گرفته شود تا پانورامای ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه ایجاد شود.
کلید ساخت تصاویر پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه ـ نرم افزار پانوراما
یک برنامه قدرتمند برای چسباندن تصاویر، یک لنز فیش آی و یک پانوهد ابزار جتمی در پردازش تصاویر پانوراما هستند، اما وسیله کلیدی برای ایجاد تصاویر ۳۶۰ در ۱۸۰ یک نرم افزار پانوراما می باشد، زیرا که یک عکس پانوراما کامل تنها با یک نرم افزار قدرتمند ایجاد می شود.
ابزارهای مورد نیاز برای خلق تصاویر پانوراما
برای ایجاد انواع تصاویر پانوراما شما به ابزارهای زیر نیاز دارید:
پانوراما عریض:
برای ایجاد این نوع پانوراما داشتن یک دوربین دیجیتالی خوب با میزان رزولوشن قابل قبول یا دوربینهایی که قابلیت گرفتن تصاویر پانوراما را دارند همراه با یک سه پایه مناسب ضروری است. کافی است که شما دوربین را روی سه پایه قرار داده و از راست به چپ یا از چپ به راست محوطه شروع به گرفتن عکس بکنید. نکته مهم این است که در تصویر دومی که می گیرید باید قسمتی از تصویر اولی را نیز قرار بدهید و این کار را برای بقیه تصاویر نیز تکرار بکنید تا نرم افزار توانایی چسباندن تصاویر را داشته باشد. ضمن اینکه داشتن نرم افزار مخصوص و یا نرم افزارهایی مانند Photoshop توصیه می گردد.
پانوراما ۳۶۰ درجه:
برای ایجاد این نوع پانوراما نیز مثل نوع عریض ، داشتن یک دوربین دیجیتالی خوب با میزان رزولوشن قابل قبول یا دوربینهای مخصوص عکاسی پانوراما به علاه یک سه پایه مناسب ضروری به نظر می رسد اگر چه شما می توانید بدون استفاده سه پایه هم عکاسی بکنید اما میزان دقت در کار شما مطمئنا پایین خواهد بود.نکته مهم در این نوع عکاسی این است که شما باید عکاسی را از یک نقطه شروع کنید و آن را در همان نقطه به پایان ببرید. یعنی اینکه شما از نقطه ای شروع به گرفتن عکس می کنید و این کار را تا چرخش کامل به نقطه شروع ادامه می دهید و بسته به نوع دورین و لنز میزان عکس گرفته شده ممکن است متغیر باشد مثلا از ۴ عکس تا ۲۰ عکس و حتی بیشتر. برای ایجاد نهایی این نوع عکس نیز داشتن نرم افزاری مانند نرم افزار The Panorama Factory ضروری است. البته نرم افزارهای زیادی هستند و شما می توانید یکی را انتخاب کنید اما انتخاب ما این نرم افزار می باشد.
پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه:
این نوع پانوراما ، نوعی است که شما در آن می توانید هم عرض و هم ارتفاع را ببینید. پس برای ایجاد این نوع به ابزارهای پیشرفته و مخصوصی نیاز دارد.برای ایجاد یک پانورامای ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه داشتن یک دوربین مناسب ، یک لنز مخصوص به نام لنز فیش آی Fisheye Lens و یک سه پایه مخصوص به نام پانوهد Pano-head ضروری است. اگر چه شما می توانید با لنزهای معمولی هم اینکار را بکنید اما مطمئنا باید عکسهای بسیار زیادی بگیرید و کار برایتان دشوار خواهد بود. با داشتن لنز فیش آی شما کافی است تنها ۴ الی ۸ عکس بگیرید تا بتوانید یک پانورامای ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه خلق کنید.
پس از پایان عکاسی نیز باید نرم افزار مخصوص آن را داشته باشید. نرم افزارهای پانو وئورPanoweaver و پی تی گوی PTGui بسیار مناسب برای اینکار هستند. کافی است که عکسهای گرفته شده را لود کنید و به هم بچسبانید و آنها را با فرمتهای mov و حتی فلش تبدیل به یک تور مجازی با کیفیت عالی بکنید.
آموزش به صورت خلاصه :
پانوراما یا Panaroma  یک شیوه عکاسی جدید و هیجان انگیز است که با دوربین‌های دیجیتال رواج بیشتری یافته است. با قرار دادن دوربینتان روی سه پایه و اطیمنان از محکم شدن دوربین بصورتی که فقط به چپ و راست و نه بالا و پایین حرکت نماید کار را شروع نمایید. به لبه‌های کادر دقت نمایید و ناحیه روی هم افتادگی عکسهای بعدی را بخاطر داشته باشید.اشیایی را در محل اتصال دو عکس قرار دهید که روی هم افتادن عکس در آن نقطه کمتر پیدا باشد. سپس بدون حرکت دادن سه پایه به نقطه دیگر، دوربین را در یک جهت مثلا در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و عکس دوم را با اطمینان از اینکه ناحیه‌ای از دو عکس روی هم افتادگی دارد بگیرید.چرخش دوربین و عکس گرفتن را تا زمانی که تمام موضوع مورد توجهتان را عکاسی نموده اید ادامه دهید. از نرم‌افزار همراه دوربینتان برای به هم چسباندن عکسها و ساختن عکس پانوراما استفاده نمایید. در صورتی که این کار را بخوبی و مهارت انجام دهید عکسهای بسیار زیبایی (بخصوص عکسهای دست جمعی و منظره) خواهید داشت. توجه نمایید که بهترین نتیجه در حالتی به دست می‌آید که محور چرخش سه پایه درست در زیر لنز واقع شده باشد.لازم به ذکر است که بعضی از دوربینها مثل کانن برای کمک به تشخیص نواحی روی هم افتادگی عکسها، بخشی از عکسهای قبلی را در کنار صفحه نمایش نشان داده و عکاس می تواند با تطبیق تصویر جدید با قبلی با دقت بسیار بالایی تصاویر را با هم تلفیق نماید.باید از اولویت دیافراگم برای عکسهای پانوراما استفاده نماییم ، با ثابت کردن دیافراگم، شما عمق میدان را نیز ثابت می‌نمایید در حالی که عکسهای مختلفی را می‌گیرید. در غیر این صورت، با تغییر عمق میدان تلفیق عکسهای مختلف با هم غیر ممکن خواهد شد.در هنگام عکاسی پانورامااحتمالأ تغییرات نوری زیادی در عکسهای مختلف صحنه‌تان وجودداشته باشد،دراین صورت ممکن است به مشکل بخورید. اگر دوربین را در مد اولویت دیافراگم یا اتوماتیک قرار دهید، دوربین بطور پیوسته در حال تنظیم نور بوده و ممکن است عکسهایتان از لحاظ رنگی با یکدیگر هماهنگی رنگی نداشته باشند. مثلا ممکن است در هر عکس آسمان طیف پر رنگتر یا کم رنگتری از آبی را داشته باشد.بهترین کار در چنین شرایطی گرفتن یک عکس آزمایشی و تنظیم دستی نور دوربین است. سپس از همان تنظیم برای تمام عکسهایتان استفاده نمایید. اگر بعضی از عکسها ناحیه روشن و بعضی ناحیه تاریک شدیدی دارند، ممکن است بتوان با محدوده بندی نور در این نواحی مشکل را حل نمود: یک عکس با تنظیم های تعیین شده دستی بگیرید، سپس دو عکس دیگر با ۳/۱ گام بالاتر و ۳/۱ گام پایینتر بیندازید. سپس می‌توانید برای بهترین عکس محدوده بندی شده را برای تلفیق کردن انتخاب نمایید.
یک تور مجازی زمانی می تواند مفید و خوب باشد که بتواند تعامل خوبی با افراد برقرار کند منظور اینکه شخص مشاهده کننده این حس را داشته باشد که در مکان مورد نظر حضور دارد، درست است که این امر هیچگاه به صورت ۱۰۰% امکان پذیر نمی باشد اما با اضافه کردن ویژگی های زیر به تور مجازی می تواند درصد تعامل را بالا بردمتحرک سازی اجزا صحنه : تلفیق ویدئو در تور مجازی که می توان آب روان، مشعل روشن ، انسان در حال حرکت را به همان صورت واقعی ( درحال حرکت ) در تور مجازی نشان داد.ظرافت و دقت در کار و کیفیت بالا : این پکیج این امکان را به کاربر می دهد تا جزئیات را با دقت مشاهده کرده و از تور مجازی لذت ببرد.کنترل صحنه توسط کاربر : تور مجازی باید به گونه ای اجرا شود که کاربر در بازدید مجازی راحت باشد و تعامل بیشتری داشته باشد.امکان حضور خود کارفرما یا نماینده ای از طرف او برای دادن توضیحات برای هر نما : برای مثال اگر شما صاحب هتلی باشید می توانید در زمان شروع تور مجازی به بازدید کننده خوش آمد بگوئید.دیده نشدن عکاس در هیچ نقطه از تور مجازی حتی در مکان های آینه ای با اینکه داخل محفظه های آینه ای می باشد ولی هیچ نشانه ای از عکاس پروژه مشاهده نمی شود.
امکان اضافه نمودن توضیحات نوشتاری و صوتی به صورت خودکار یا بعد از کلیک کاربر.
شاید هم اکنون بسیاری از شما عزیزان دریافت باشید که چرا باید به تور مجازی روی بیاوریم؟ چرا باید از تور مجازی استفاده کنیم و… ولی در این پست قصد داریم به صورت تخصصی روی مقوله های ذکر شده بحث کنیم.
مزایای تور مجازی در صنعت گردشگری و توریست:
فرد می تواند از طریق بازدید مجازی هتل های شهر مقصد را همراه جزئیات بررسی کرده و هتل مورد نظر را در طریق بازدید مجازی پیدا کرده و رزرو کند. ( هتل ها و تور مجازی). 
کسانی که به هر دلیلی نمی توانند به جایی مسافرت کنند می توانند از طریق تور مجازی به آن مکان مسافرت کنند،برای مثال شاید خیلی از ما ها بخواهیم به زیارت امام حسین (ع) برویم ولی شاید به خاطر خیلی از مسائل اعم از امنیتی و… نتوانیم به زیارت برویم ولی می توانیم از طریق تور مجازی به زیارت برویم ( زیارت مجازی با تور مجازی).تور مجازی فایده ی دیگری دارد و آن اینکه فرد خارجی یا حتی داخلی بادیدن تور مجازی مکان تاریخی یا گردشگری ترغیب می شود تا از مکان مورد نظر به صورت حقیقی دیدن کند و این برای صنعت گردشگری و توریسم کشور مفید است. و حتی باعث اشتغال زایی و…نیز می شود. ( گردشگری مجازی با نمایش مجازی).بحث توریست درمانی نیز در حوزه یگردشگری و توریسم قرار دارد،توسط تور مجازی می توانیم امکانات پزشکی و بیمارستانی خود را به دیگر کشور ها و اهالی آن کشور ها نشان دهیم و باعث جذب توریست به کشور شویم ( رونق توریست درمانی با تور مجازی)بازدید مجازی و نمایش مجازی مزایای زیادی برای گردشگری و توریسم دارد که چند عدد از این فواید را نام بردیم.اگر فواید دیگری در ذهن دارید با ما در میان بگذارید.بخش نظرات پذیرای شماست. تور مجازی نسبت به دیگر تبلیغات و…هزینه ی کمتر و سود بیشتری دارد، نظرات افرادی که برای مجموعه،سازمان، شرکت و.. تور مجازی تهیه کرده اند گواه روشنی بر این مدعاست..تور مجازی بروز و مدرن است و بروزی و مدرن بودن شما را نشان می دهد.تور مجازی فناوری نوینی است که باعث افزایش اعتبار و افزایش سود شما می شود.تور مجازی در دنیای امروز بهترین روش و فناوری برای افزایش حداکثری تعامل با افراد و افزایش درک متقابل است که باعث جذب افراد شده و از این طریق باعث افزایش فروش و صرفه جوئی در وقت و هزینه می شود.تور مجازی امکان نمایش به همه ی افراد دنیا و امکان نمایش ۲۴ ساعته را دارد و از این طریق سود شما چندین برابر می شود.آیا می توانید شرکت یا فروشگاه خود را بدون تور مجازی به تمامی افراد جهان و به صورت ۲۴ ساعته نشان دهید؟
پیشرفت روزافزون و استفاده ی زیاد و خواهان زیاد: با توجه به این که مزایای تور مجازی محسوس هستند خواهان اسفاده از این فناوری به شدت در حال افزایش هستند و نیز سایت های معتبر و بزرگی همچون گوگل، یاهو و..در حال استفاده از این سیستم هستند به نحوی که گوگل بخش گوگل مپ و گوگل ارث خود را به فناوری تصاویر سه بعدی و تصاویر پانوراما مجهز کرده است.پیشی گرفتن از دیگران : شرکت های تولیدی، صنعتی، خدماتی و…می توانند از دیگر رقبای خود پیشی بگیرند.
۳۶۰درجه بالاتر از دیگران با نمایش مجازی بیکران.
تور مجازی این حس را در مشتری به وجود می آورد که شما به او ارزش می دهید و او نیز در رفتار متقابل به شما ارزش خواهد داد
 
برای دانلود فایل این مطلب به صورت pdf روی لینک زیر کلیک کنید
Click%20This%20andisheh%20no - پانوراما چیست
 
 

ارسال نظر


3 × 1 =