آتلیه اندیشه نو ، عضو تایید شده تجارت الکترونیک اول

 

در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد


دررتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد

یک عکاس ماهر می تواند با اضافه کردن چند مورد جزئی تفاوت های زیادی در عکس ایجاد کند اما بعضی مواقع مهم نیست که عکس چطوری گرفته شده باشد. آن چیزی که بیشترین تفاوت را ایجاد می کند،‌ آخرین روتوش عکس است. حالا به چندین نکته ویرایش عکس نگاهی بیاندازید، که می تواند در مواقعی که به آن نیاز دارید کمکتان کند. نحوه عکاسی در این چند سال اخیر تغییرات بسیار زیادی کرده است و آن فقط به دلیل تجهیزاتی است که استفاده می شود.خوشبختانه این روزها تکنولوژی است که باعث می شود هر تغییری را بتوانید به دلخواه خود اعمال نمائید. هیچ فرقی نمی کند حتی اگر یک مشکلی کوچکی هم باشد،‌ چندین نکته و فنون ساده روتوش عکس که در اینجا آنها را متذکر می شویم می تواند به زیبایی عکس شما بیافزاید. در اکثر موارد، این نرم افزارهای ویرایش عکس هستند که با آگاهی از نحوه کار با آنها و اصلاح این چند موردی که توضیح خواهیم داد، می تواند هر کسی را با نگاه کردن به عکس شگفت زده کند. حالا به این نکات ویرایش عکس نگاهی بیاندازید.
 
رتوش یک عکس
 
نکته های ساده ویرایش عکس
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
نکات رتوش و طراحی عکس

 

 

 

اگر نگاهی به عکس بیاندازید و همچنین نگاه ماهرانه و حرفه ای داشته باشید،‌ نکته های روتوش عکس بسیار ظریف هستند. اما نکاتی که در اینجا به آن اشاره شده است،‌ نکاتی کاربردی و البته جز ساده ترین قوانین هستند که فقط می توانید در ذهن آنها را به خاطر بسپارید. این نکات شامل…
یک نرم افزار روتوش عکس را انتخاب کنید
بدون شک استفاده از یک دوربین دیجیتال عکاسی، این روزها زندگی را واقعا ساده کرده است و به شما این امکان را می دهد که ببینید عکاسی چه هنر زیبایی است و اینکه هر آنچه که در ذهن دارید را می توانید با این نرم افزار پیاده سازی کنید. یکی از این ساده ترین ابزارها Google’s Picasa است. برنامه های دیگری مثل Adobe Photoshop ، IrfanView، GIMP،Photo Filter می تواند به شما کمک کند 
اندازه عکس را مشخص کنید کادر بندی
اندازه بندی عکس به معنای کاهش اندازه عکس و کادر بندی است، که بعضی مواقع ناچار به این کار هستید. به عنوان مثال شاید برایتان اتفاق افتاده باشد زمانی عکسی را گرفته اید بدون آنکه در هنگام گرفتن عکس توجه کرده باشید، خواهید دید مجموعه ای از عناصر ناخواسته در پس زمینه یا اطراف عکس وجود دارد. این فاکتورهای غیر معمول می تواند واقعا زیبایی عکس را از بین ببرد و همین باعث اهمیت پیدا کردن تغییر اندازه عکس می شود. اکثر نرم افزارها این قابلیت را دارند و اصلا هم سخت نیست بعضی مواقع فقط حذف کردن حاشیه هم کافیست. اما هوشمندانه است که قبل از اینکه هر تغییری را بر روی فایل اصلی عکس انجام دهید، ‌کپی از این فایل بردارید و تغییرات را بر روی فایل کپی انجام بدهید، بخصوص وقتی با فنون روتوش عکاسی چندان آشنایی ندارید.
ثابت کردن رنگ عکس
این مورد بدون شک یکی از مهمترین معیارهای روتوش عکس است. وقتی که عکس می گیرید اگر‌ نحوه ی نورپردازی عکس چندان مناسب نباشد ، می توانید با روتوش عکس رنگ و نور را ثابت کنید، اکثر ابزارهای روتوش عکس گزینه ی تثبیت رنگ را در خود دارند، شما می توانید به کمک این ابزارها نور عکس را به دلخواه خود دستکاری کنید و یا آن را روشن تر کنید، همه اینها را می توانید با گزینه های آن برنامه انجام دهید. اصول تثبیت رنگ شفافیت، ‌کنتراست و تعادل رنگ است که همه این موارد می تواند با ویرایش عکس تثبیت شود. اما توصیه می کنیم که زیاد هم عکس را دستکاری نکنید، فقط در حدی که بخواهید عیوب عکس را بر طرف کنید، چون زیبایی یک عکس در این است که در واقع عکس طبیعی جلوه کند.
از بین بردن قرمزی چشم در عکس
البته می توان گفت که اکثر نرم افزارها این قابلیت را دارند که قرمزی چشم را در عکس از بین ببرند. یک عکس از هر نظر باید بدون نقص باشد اما حتی قرمزی چشم هم می تواند بی نظیر بودن عکس را خراب کند. بر طرف کردن این نقص هیچ کاری ندارد، و چندان هم وقت گیر نیست به راحتی کلیک کردن بر روی چند مورد برای برطرف کردن این نقص عکس کافی است. 
با دیگر قابلیت های روتوش عکس آشنا شوید
ویرایش عکس می تواند به آسانی مراحلی که در بالا گفته شد پیاده شود و یا می تواند بسته به نرم افزاری که استفاده می کنید، ویرایش حرفه ای تری هم داشته باشید. اما آنچه که در ابتدای کار به نظر می رسد، خیلی شاید سخت تر از آنچه باشد که در عمل خود را نشان می دهد. این تمرین ها را بر روی عکس ها و فایل های کپی انجام دهید ، آخرین کاری که باید انجام دهید این است که به دقت عکس خوبی را روتوش کنید. وقتی بدانید که کدام نرم افزار برای شما راحت تر است ، پس روتوش عکس دیگر برای شما کاری ندارد. خیلی موارد دیگر هست، که می تواند عکس شما را بهتر ویرایش کند اما مواردی که در بالا به آنها اشاره شد پرکاربردترین آنها است و وقتی که به آنها اشراف پیدا کردید دیگر وقت آن رسیده است که کمی حرفه ای تر عمل کنید حالا با دانستن این نکات می توانید به کار روتوش عکسادامه دهید.
هنگام روتوش عکسها باید به نکات زیر دقت داشته باشید‌:
۱ – چهره فرد نباید تغییر کند . خیلی وقت ها حتی زیبا کردن چهره باعث نارضایتی مشتری می شود .چون او عکس خود رامی خواهد نه کس دیگری . پس نباید در این زمینه افراط شود.
۲ – عمق چهره را نباید از بین برد  در بسیاری از کارها دیده می شود که صورت کاملا صاف شده و به خاطر اعمال پلاگین های مختلف نتیجه کار صورت به شکل کاملا تخت در می اید . 
۳ – صاف کردن صورت برای آقایان همیشه مطلوب مشتری نیست پس نیاز نیست که همه چین و چروک ها حذف شود. بنابراین بهتر است لایه هایی که برای از بین بردن چین و چروک استفاده کرده اید را با Opacity متوسط به تصویر اعمال کنید. و نهایتا نتیجه یک کار خوب اینه که  شکل فرد به حالت مصنوعی در نیاد
 
کاربرد روتوش عکس
 
نکات و ترفندهای مفید فتوشاپ برای روتوش عکس
وقتی صحبت طراحی در فتوشاپ به میان می آید، راه های مختلفی برای دست یابی به یک نتیجه مشابه مطرح می شود، مخصوصا زمانی که موضوع روتوش عکس باشد. طراحان از تکنیکی که کار با آن برایشان راحت تر است استفاده می کنند. این مقاله در مورد تکنیک ها و ترفندهایی پوشش می دهد که طی تجربیات متعدد و مختلف در طراحی کسب کرده ام. در زیرتکنیک های ذکر شده در این مقاله را به اختصار نام می برم:
– مشاهده بخش اول این مقاله
– رنگ پوست
– هماهنگ سازی رنگ های پوست
– کاهش نویز
– ایجاد نمای رترو با Curves
– شناسایی لایه ها
– حفاظت از منابع
– نمای Classy Sepia
– موقعیت یابی دقیق
– اعمال چندین Layer Styles
رنگ پوست
اگر پس از روتوش رنگ پوست مناسب و خوب نیست، این ممکن است به دلیل رنگ کلی تصویر باشد. شما می توانید با کمک New Adjustment Layer > Hue/Saturation این مسئله را کنترل کنید. روی ماسک کوچک کلیک کنید و کلیدهای Control + I را فشار دهید تا ماسک معکوس شود
 
کاربرد روتوش
 
با استفاده از رنگ سفید و یک براش نرم، روی پوست را نقاشی کنید. برای تنظیمات، حالت Standard را به "Reds" تغییر دهید (در منوی Hue واقع در Adjustment layer)، سپس از لغزنده های Hue, Saturation و Lightness برای تنظیم رنگ پوست استفاده کنید. حالا گزینه "Yellows" را انتخاب کرده و رنگ پوست را بهبود ببخشید. انتخاب رنگ دقیقا به مواد تصویر بستگی دارد. این کار را تا جایی ادامه دهید که احساس کنید به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده اید
 
زیبایی عکس با رتوش
 
یک آفتاب سوختگی و یا سرخ شدگی پوست می تواند یک پورتره را خراب کنید، مخصوصا اگر یک فرد با رنگ پوستی با کنتراست بالا نزدیک فرد دیگر باشد. فتوشاپ دارای ابزاری برای اصلاح این مسئله است: "Match Color" راهکاری برای کنترل رنگ های پوست است. تصویر خود را باز کرده و از ابزار Quick Selection دور قسمت های قرمز پوست را انتخاب کنید. برای کم یا حذف کردن قسمت هایی از انتخاب، می توانید کلید Alt را فشار دهید. به مسیر Select > Modify > Feather رفته و مقداری حدود ۱۵ پیکسل را وارد کنید. کلیدهای Control + J را فشار دهید تا انتخاب کپی شود.
 
نرم اقزار رتوش
 
با همان تکنیک قبل، قسمت های قرمز نشده پوست را کپی کنید. در مرحله بعد، باید بین لایه اصلی و لایه ای که می خواهید ویرایش روی آن انجام شود تفاوت وجود داشته باشد، بنابراین نام هر دو لایه را تغییر دهیدریال برای این کار کافی است روی نام لایه دوبار کلیک کرده و نام مورد نظر را تایپ کنید. من نام لایه ها را به "Beautiful skin" و "Reddened skin" تغییر دادم.لایه تصویر با پوست قرمز را انتخاب کرده و به مسیر Image > Adjustments > Match Color بروید. سند فعلی را به عنوان "Source" و beautiful skin را به عنوان "Layer" انتخاب کنید. افکت را با استفاده از لغزنده های "Luminance" و "Color Intensity" واقع در قسمت Image Options کنترل کنید. وقتی تغییرات را تایید کردید می توانید میزان شدت افکت را با استفاده از تنظیم میزان Opacity کنترل کنید.
 
تقاوتعکس با رتوش
 
تصاویر نویزدار اصلا مطلوب نیستند. یک راه برای کاهش نویز استفاده از channel ها است. لایه background را کپی کنید (Control + J)، سپس به پنل Channels بروید و کانالی را که حداقل میزان نویز را نشان می دهد انتخاب کنید. این کانال را روی آیکون "New Channel" واقع در قسمت پایین پنل Channel بکشید، سپس به مسیر Stylize > Find Edges بروید. حالا یک فیلتر Gaussian Blur با radius حدود ۳ پیکسل به آن اعمال کنید.
 
کاربرد رتوش برای زیبایی عکس
 
در حالی که کلید Control را نگه داشته اید روی تصویر کوچک کانال جدید کلیک کنید تا محتویات آن انتخاب شود. "RGB channel" را انتخاب کنید سپس به پنل Layers بازگردید. در حالی که پس زمینه کپی انتخاب شده است روی آیکون "Add Layer Mask" کلیک کنید. روی تصویر کوچک لایه کلیک کرده و به مسیر Filter > Blur > Surface Blur بروید. لغزنده های Radius و Threshold را حرکت دهید تا نویز تا حد امکان کاهش پیدا کند.
 
نرم افزارهای حرفه ای رتوش
 
ایجاد نمای رترو با استفاده از Curves
به مسیر Layer > New Adjustment Layer > Curves بروید و از RGB به Reds تغییر حالت دهید. سپس خط را برای سایه ها کمی به سمت پایین و برای سایه روشن ها کمی به بالا حرکت دهید تا یک منحنی S شکل ایجاد شود. همین کار را برای Greens نیز انجام دهید. برای Bluesریال سایه روشن ها را کمی به پایین و سایه ها را کمی به بالا حرکت دهید تا یک منحنی S معکوس ایجاد شود. حالا سایه ها باید کمی متمایل به آبی و سایه روشن ها کمی متمایل به زرد شده باشد.
 
ایجاد نما با فتوشاپ و رتوش
 
یک لایه جدید اضافه کرده و آن را با رنگی به کد ۰۰۰۰۶۶ (RGB 0, 0, 102) رنگ آمیزی کنید. blending mode را در حالت "Exclusion" قرار دهید. حالا لایه background یا پس زمینه را کپی کرده (Control + J) و blending mode این لایه کپی را به "Soft Light" تغییر دهید. برای اینکه شدت افکت به طور کلی کاهش پیدا کند، بالاترین لایه را انتخاب کرده و سپس در حالی که کلید Shift را نگه داشته اید روی کپی پس زمینه کلیک کنید، در نتیجه هر دو لایه انتخاب می شود. شما می توانید آنها را درون فلدر قرار دهید. برای این کار پس از انتخاب لایه های مورد نظر کلیدهای Control + G را فشار دهید. opacity لایه یا فلدر را کاهش دهید. توجه داشته باشید که در فتوشاپ های قبل از ورژن CS5، مجبور بودید opacity هر لایه را به صورت مجزا تغییر دهید
 
تغییرات چهره با رتوش
 
شناسایی لایه ها
احتمالا هنگام کار روی پروژه های عظیم با این مشکل مواجه شده اید. نامگذاری معنادار لایه ها در طول یک فرایند طراحی نادیده گرفته می شود. این کار باعث می شود لایه هایی با اسامی مثل "Layer 4" و "Layer 5 Copy 2" داشته باشید که زمانی که می خواهید یک لایه را سریعا پیدا کنید زیاد کمکی به شما نمی کند. فتوشاپ راه حل هایی برای تنبلی های ما ارائه کرده است. برای مثال، شما می توانید با ابزار Move روی عناصری که می خواهید انتخاب کنید کلیک راست کنید؛ حالا می بینید زیر ابزار چه لایه هایی قرار دارد. فتوشاپ لیستی از لایه ها را به شما نشان می دهد که از طریق آن می توانید به راحتی عنصر مورد نظر خود را پیدا کنید
 
لایه بندی در رتوش
 
با نگه داشتن کلید Control و کلیک کردن، در حالی که ابزار Move انتخاب شده است، در بیشتر موارد می توانید لایه مربوط به عنصری که ماوس روی آن قرار گرفته است را انتخاب کنید (مگر اینکه فتوشاپ نتواند بین چندین لایه تمایز قائل شود). شما همچنین می توانید در حالی که کلید Control را نگه داشته اید روی تصویر کوچک لایه کلیک کنید تا محتویات لایه به صورت انتخاب بارگذاری شود، خط چین های دور تصویر محتویات لایه و محل آن را نشان می دهد. یکی دیگر از راه های پیدا کردن لایه، کلیک کردن روی آیکون Layer palette's Options، واقع در گوشه سمت راست بالا می باشد. از اینجا شما می توانید سایز تصویر کوچک پیش نمایش لایه را تغییر داده و محتویات تصویر کوچک را در ابعاد و محدوده های لایه متمرکز کنید
 
کلیدهای فتوشاپ
 
حفاظت از منابع
پلاگین ها باعث صرفه جویی در زمان می شوند، اما آنها کمی گرسنه منابع هستند؛ حداقل، زمان شروع به کار فتوشاپ را طولانی می کنند. ممکن است پلاگین های شما قابلیت هایی داشته باشند که به ندرت ازآنها استفاده می کنید، بنابراین آنها را تا زمانی که نیاز باشد غیرفعال کنید. برای این کار، با رفتن به مسیر Adobe > Adobe Photoshop CS5(یا هر ورژنی که استفاده می کنید) یک فلدر جدید بسازید و نام آن را چیزی شبیه Plugins_deactivated بگذارید.
 
چگونه رتوش بزنیم
 
حالا همه موارد اضافه ای را که برای مدتی به آنها نیاز ندارید را منتقل کنید. وقتی فتوشاپ را مجددا باز کنید آن پلاگین ها دیگر بارگذاری نمی شوند، بنابراین برنامه سریع تر باز می شود. RAM سیستم شم

ارسال نظر


پانزده + پنج =