آشنایی با تکنولوژی اچ دی و فول اچ دی


Canon VIXIA HF G20 Prosumer Full HD Camcorder%20andisheh no.com - آشنایی با تکنولوژی اچ دی و فول اچ دی

آشنايي با تكنولوژی  HD ، Full HDو كاربردهای آن

همه چيز درباره  اچ دی و فول اچ دی

همه ما تا به حال کلمه اچ دی را یا دیده ایم، خوانده ایم یا شنیده ایم.کلماتی مانندHDTV, HD-DVD , FULL HD و … اما واقعا منظور از اچ دی چیست؟ در این مقاله قصد داریم شما را با این تکنولوژی روز دنیا بیشتر آشنا کنیم.

موارد موجود در این مقاله :

تصاویر آنالوگ و استاندارد، کیفیت بالاتر ارائه می شود(HD : High Definition)، مزیتهای کیفیت تصویرHD ،  Full HD   ( فول اچ دي ) چيست ، اچ دی تی ویHDTV، ضبط کننده هایHD ، دیسکهايی با ظرفیتهای بالاتر ((HD-DVD یاBlu-Ray))، کنسولهای بازی با قدرت پخشHD، کابل های رابط  HDMI، تصاویر اچ دی ایرانی

منبع : https://andisheh-no.com/

گرد آورنده : مهندس سید نیما نصیری

توجه : هرگونه کپی برداری و استفاده از مطالب این وب سایت تنها با ذکر نام منبع بلا مانع میباشد

 

camcorder sony HVR Z51%20photographic%20andisheh no.com - آشنایی با تکنولوژی اچ دی و فول اچ دی

Click%20This%20andisheh%20no - آشنایی با تکنولوژی اچ دی و فول اچ دی

برای مشاهده مطالب مرتبط با این موضوع ( همه چیز درباره Full HD ) اینجا کلیک کنید

 

تصاویر آنالوگ و استاندارد ( مقدمه)

طی سالها در تلويزيونها ، از سيستم آنالوگ و لامپ تصوير معمولیCRT استفاده می شد و اين سيگنال از امواج راديويي متناوب درRange فرکانس راديويي تشکيل شده و تلويزيون آن را به صدا و تصوير تبديل می نمايد.

سيستم آنالوگ از طريق هوا ، کابل و ماهواره قادر به رسيدن به تلويزيونهای شما می باشد. ولی سيگنالهای ديجيتال بايد ابتدا به سيستم آنالوگ تبديل شده و سپس به تلويزيونهای ما برسد. مثلا دستگاههایDVD Player فيلمDVD را اول از ديجيتال به آنالوگ تبديل می کند و بعد ما آنرا در تلوزيونهای خود ميبينيم.

سیستم های ویدیویی استاندارد کهPAL – NTSC – SECAM نام دارند و حتما نام آنها را روی تلویزیون خود دیده اید دارای وضوح تصویر 486 خط هستند.البته سيستم آنالوگ تا کنون دچار مشکل نبوده است ولی محدوديتهای زيادی برای سيستمهای تصويری ايجاد کرده است. اين محدوديتها به شرح ذيل است:

دستگاههای متداول آنالوگCRT از 640 در 480 پيکسل تشکيل شده است برای همين برای تصاوير بزرگ تلويزيونی با اين سيستم مناسب نبود.

تصويرهای آنالوگ اينتر ليس هستند. يعنی تفنگ الکترونيکی فقط نصف خطوط را برای هر عبور تا پايين صفحه پر می کند که اين خود باعث لرزش بعضی تلويزيونهای آنالوگ می شود.

پايين آمدن کيفيت تصاوير آنالوگ هنگام تبديل آنالوگ تصاوير ( ضبط يک فيلمVHS روی يک فيلمVHS ديگر باعث افت کيفيت می شود)

کیفیت بالاتر ارائه می شود    (High Definition یاHD )

حتما توجه کرده اید که کیفیت فیلم هایی که در فروشگاه ها بر روی تلویزیون و یا مانیتورها پخش می شوند کیفیتی بالاتر ازDVD دارند و هیچ کدام از فیلم هایی که در خانه می بینید چنین کیفیتی را ندارند. این همان کفیتHD است که از تمام قابلیت ها و کیفیت تلویزیون و مانیتور استفاده میکند .

High Definition  یاHDبه سیستم ویدئویی گفته میشود که وضوح تصویر بالاتری نسبت به سیستم های استاندارد ویدئویی کهStandard Definition  نامیده میشوند دارند. تصاویرHD دارای 720 یا 1080 خط میباشند و این به معنای کیفیت بالاتر تصاویر است.

تلويزيون های اچ دي در سال 1998 به بازار ارئه شد و باعث وارد شدن دنيای تلويزيون و تصوير به عرصه ای جديد شد. زیرا که این نوع تلویزیون قادر بود 1125 خط را با سرعت استاندارد 30 فریم در ثانیه نشان بدهد. سيگنال ديجيتال به جای استفاده از امواج در ارسال اطلاعات و تصوير از يک ها و صفر ها استفاده می کند. و برای پخش همگانی آن عموما بايد از کانالUHF با پهنای باند 6 مگاهرتز استفاده کند ، يعنی دقيقا مثل کاری که در سيگنالهای آنالوگ تلويزيون انجام می دهد.

در این جا به مزیتهای کیفیت تصویرHD اشاره ای کوتاه میکنیم :

1– نسبت تصاویر

استاندارد تصاوير 4:3 (چهار واحد طول و 3 واحد عرض) مي باشد ولی در تلويزيونهای اچ دي تي وی این نسبت 16:9 می باشد.

2 – وضوح تصاویر

کمترين وضوح استاندارد اچ دي تي وي 480 در 640 پيکسل همانند تلويزيونهای آنالوگ می باشد ، و بالاترينش 1080 در 1920 پيکسل يعنی تقريبا دو برابر تلويزيونهای آنالوگ می باشد.

3–  نرخ قاب (فریم ریت –(Frame Rate

نرخ قاب به معنای تعداد عکسهايي از تصوير که در هر تانيه ما ميبينيم ، می باشد. در تلويزيونهای ديجيتال اين عدد از 24 فريم در ثانيه تا 60 فريم در ثانيه ميباشد.شرکتهای پخش اچ دي تي وي بايد انتخاب کنند کدام يک از اين فرمتها را استفاده کنند ؛ مصرف کنندگان هم بايد تصميم بگيرند چه شفافيتی مد نظرشان است.

Full HD فول اچ دي چيست –

در حال حاضر بالاترین رزولوشن و کیفیت 1080×1920 پیکسل است که اصطلاحا به آنFull HD گفته می شود.

با توجه به تعریفی که از کیفیت تصویر اچ دی شد، ما شاهد انواع و قالبهای متفاوتی از این تکنولوژی هستیم. که در اینجا مختصرا به آنها می پردازیم.

اچ دی تی ویHDTV

به نمایشگرهایی که قدرت پردازش و نمایش تصاویر اچ دی را داشته باشند، HDTV گفته می شود که همان معنی تلویزیونHD را دارد. این تصاویرHD ممکن است از طریق امواج آنالوگ و فرکانس های دیجیتالی یا دستگاه های خانگی مانندDVD پلیرها یا کنسولهای خانگیPS3 وXBOX 360 پخش شود. حال اگر کیفیت تصویر به بالاترین حد یعنی 1080×1920 باشد، شما کیفیتFull HD  را تجربه می کنید.

در حال حاضر مردم فقط در صورت تنظيم کردن دستگاههای خود با کانال مجازی می توانند به تماشای سيگنالهای ديجيتال از طريق هوا بپردازند . چون بعد از پايان يافتن پخش همگانی آنالوگ تنها سيگنالی که مردم از طريق هوا دريافت می کنند سيگنال ديجيتال خواهد بود. هرچند کيفيت سيگنال ديجيتال بسيار بالاتر از آنالوگ مي باشد احتياج به اچ دي ضروری نمی باشد ، چون اچ دي تي وي بالاترين کيفيت تلويزيون ديجيتال می باشد.

اگر شما تصويری با کيفيت اچ دي مي بينيد و کيفيت صدای دالبي ديجيتال که با آن همراه شده است مي شنويد به 2 چيز بستگی دارد : اول فرستنده بايد اچ دي پخش کند و دوم برای ديدن، شما بايد تلويزيون ديجيتال داشته باشيد.

ضبط کننده هایHD

مسلما برای اینکه تصاویرHD را پخش کرد، باید بتوان آنها را ضبط یا ایجاد کرد. وظیفه ضبط تصاویرHD به عهده دوربین های فیلمبرداری است که توانایی ثبت کردن تصاویر را با ابعاد و کیفیت بالایHD را دارا باشند. در حال حاضر از دوربین های فیلمبرداریHD نیز استفاده وسیعی میشوند و کارگردان های زیادی تمایل به ساخت فیلم با این سیستم جدید دارند. به دلیل وضوح بیشتر تصاویر امکان نشان دادن جزئیات بیشتر در فیلم ها وجود دارد و تصاویر زنده تر به نظر میرسند. به دلیل کیفیت بیشتر حجم ویدئو های این قالب بیشتر از ویدئو های معمولی است. بنابراینDVD های جدیدی برای ذخیره این ویدیو ها ارائه شده اند.

دیسکهای با ظرفیتهای بالاتر برای ضبط اطلاعات بیشتر(HD-DVD یاBlu-Ray)

وقتی بازار احتیاج پیدا کرد کهDVD تولید شود که توانایی ضبط اطلاعات بسیار بیشتری را داشته باشند، دو نامHD-DVD از شرکت توشیبا وBlu-Ray از شرکت سونی مطرح شدند. برای پخش هر یک از اینDVD ها نیاز بهDVD-ROM مخصوص این کار است. شرکت های سازنده کامپیوتر و لپ تاپ در حال جایگزینی درایو هایDVD معمولی فعلی با درایو های جدید هستند و اکثر محصولات جدید را با این درایو ها عرضه میکنند. بنابراین هنگام خرید کامپیوتر جدید به این نکته هم توجه کنید که آیا این سیستم جدید قادر به پخشDVD هایHD یاBlue Ray هست ؟

DVD ها که هم برای ضبط ویدیو و هم نگهداری دیگر اطلاعات قابل استفاده هستند دارای حجم 15 گیگا بایت روی هر لایه هستند که در مقایسه باDVD های معمول 4.7 گیگا بایتی 3 برابر اطلاعات بیشتری را ذخیره میکنند. تکنولوژیBlu-Ray یا لیزر آبی دارای حجم ذخیره سازی بیشتری است و قادر است 25 گیگا بایت روی هر لایه ذخیره کند و دیسک های دو لایه آن 50 گیگا بایت ظرفیت دارند.

از نظر پشتیبانی از قالب های تصویری هر دو تکنولوژی تقریبا مشابه هم هستند. اما در قالب های صوتی تفاوت هایی وجود دارد. HD DVD  از تکنولوژیDolby Digital Plus با سرعت 3 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی میکند در حالی کهBlu-Ray این تکنولوژی را به صورت انتخابی و با حداکثر سرعت 1.7 مگابیت در ثانیه پشتیبانی میکند.

سیستم های پخش کنندهHD-DVD قادر به پخشCD وDVD های معمول هستند. اما ازBlu-Ray پشتیبانی نمیکنند. به دلیل رقابت میان این دو تکنولوژی پخش کننده های این نوعDVD ها از سیستم رقیب پشتیبانی نمیکنند. اما به تازگی درایو های توسط شرکت هایی مانندLG به بازار عرضه شده که هر دو نوع دیسک را اجرا میکند.

در حال حاضر ( با شکست شرکت توشیبا ) اکثر فیلم های جدید بر رویBlu-Ray منتشر می شوند. شرکت های سازنده فیلم هم که پیشتر به دلیل محدودیت حجم نمی توانستند تصاویری با رزولوشن بالا را منتشر کنند ، دیگر هیچ دغدقه ای نداشته و با خیال راحت با دوربین هایHD فیلمبرداری کردند.

کنسولهای بازی با قدرت پخشHD

البته همچنان رقابت بین دیسکهای بلو-ری و اچ دی وی دی وجود دارد. زیرا که مایکروسافت با دستگاه ایکس باکس 360 از فرمتHD-DVD  حمایت میکند و از طرف دیگر سونی نیز با فرمتBlu-Ray از کنسولPS3 خود حمایت میکند. این 2 کنسول با ایجاد تصاویر با گرافیک بسیار بالا، احتیاج دارند تا از فرمتHD استفاده کرده تا قدرت گرافیکی خود را نشان دهند. به همین دلیل است که همیشه سفارش می شود این 2 کنسول را با تلویزیون هایHD بازی کنید.

کابل های رابط  HDMI

اگر برای انتقال تصاویر آنالوگ، کابلهایAV کافی بودند، برای تصاویرHD این کابلها اصلا کافی نیستند. لذا کابلهایی با 19 پین به نام کابلHDMI (High-Definition Multimedia Interface) برای انتقال 10 گیگابایت بر ثانیه ساخته شدند. مسلما این مقدار قدرت انتقال اطلاعات باعث می شود تا تمام جزئیات دیجیتالی از جمله کیفیت تصویر و صدا به خوبی منتقل شود.

تمام دستگاههایی که دارای پورتHDMI باشند، با استفاده از این کابل میتوانند تصاویر با کیفیت بالا را نمایش دهند.

تصاویر اچ دی ایرانی

با توسعه سریع این سیستم در آمریکا و اروپا ویدئویHD به سرعت در حال جایگزینی با سیستم های قدیمی است. مراکز پخش تلویزیونی در حال جایگزینی سیستم های پخش ازSD بهHD هستند. با این شرایط پخش همگانی کشورهای اروپايي و آمريکايي در حال تغيير و گذار از سيستم آنالوگ به ديجيتال است. به گفته اتحاديه اروپا در8 سال آينده تمامی سيستمهای تصويری و پخش اروپا ديجيتال خواهد شد و تلويزيونهای آنالوگ به تاريخ خواهد پيوست.

هم اکنون در ایران تلویزیون های فراوان از برندهای متفاوت قادر هستند که تصاویر اچ دی را پخش کنند؛ و بالطبع دستگاههای خلق کننده تصاویرHD نیز در بازار ایران موجود هستند. برای پخش ویدیویHD نیاز به سیستم تلویزیون یا مانیتوری دارید که بتواند این سیستم را نمایش دهد. البته چنانچه بتوانید کامپیوتر را به تلویزیونتان وصل کنید در صورتی که تلویزیون شما امکانات لازم را داشته باشد ( مثلاHDTV داشته باشید ) ، می توانید فیلم ها را با کیفیت فوق العاده در تلویزیونتان نیز ببینید.

اگر تلویزیون شما پورتHDMI داشته باشد وLaptop یا کارت گرافیکی کامپیوترتان هم خروجیHDMI داشته باشد ، بهترین کیفیت تصویر را به تلویزیونتان منتقل می کند . اما اگر هم امکان وصل کردن کامپیوتر به تلویزیون ( چه باHDMI و چه با کابل مانیتور ) را ندارید ، در مانیتور هم می توانید از کیفیت تصویر فوق العاده این فیلم ها لذت ببرید.

آیا آماده تماشای کیفیت بالای اچ دی هستید؟ چشمان شما اشتباه نکرده است. این تصویری از یک نمایشگر است. نمایشگری به نامHDTV

High Definition Videoیا HD Videoبه سیستم ویدیویی گفته می شود که وضوح تصویر بالاتری نسبت به سیستم های استاندارد ویدیویی که Standard Definitionنامیده می شوند، دارند. سیستم های ویدیویی استاندارد شامل SECAM، NTSCو PALکه حتما نام آنها را روی تلویزیون خود دیده اید، دارای وضوح تصویر 486 خط هستند. در حالی که ویدئوهای HDدارای 720 یا 1080 خط می باشند و این به معنای کیفیت بالاتر تصاویر است.

واژه FULL HDکه از آن استفاده میکنید صرفا نشان دهنده رزولوشن فیلم خروجی است. به عبارت دیگر Full HDبودن یک فیلم تنها تعداد پیکسلهای هر فریم آن را مشخص میکند و هیچ چیز دیگری در مورد کیفیت فیلم نمیگوید. هر دوربینی از یک روش Encodingبرای ذخیره فیلمها استفاده میکند که میتواند در کیفیت خروجی آن تاثیر گذار باشد، و ربطی هم به اندازه فیلم خروجی ندارد.

رزولوشنتنها یکی از عوامل تعیین کننده اصلی در کیفیت فیلمهایی است که با دوربینهای عکاسی و camcorderهای معمولی گرفته میشود.

 

canoneos1dc%201080%20p%20 %20photography%20studio%20andisheh no.com - آشنایی با تکنولوژی اچ دی و فول اچ دی

منظور از iوpدر فرمت HDچیست؟

اصولا این تفاوت  به نوع اسکن تصویر بر می گردد. که Pنشانگر Prograssive Scanو iنشان دهنده Interlaced  Scanمی باشد.

تفاوت دقیق این دو نوع اسکن یک بحث کاملا تخصصی Multimediaاست ولی به طور خلاصه و ساده می توان به شرح ذیل اشاره کرد:

تصور کنید که شما یک تصویر 1920x1080 پیکسل دارید که قرار است نمایش داده شود که 1080 خط افقی دارد، در 1080pکل 1080 پیکسل با هم و در یک لحظه نمایش داده می شوند.

درحالیکه در 1080iموقع نمایش تصویر ابتدا خطوط زوج (یا فرد – متفاوت در استانداردهای مختلف) نمایش داده می شود و سپس خطوط فرد (یا زوج – …)

فایده این کار اینست که شما برای هر فریم پهنای باند مورد نیاز را تقریبا نصف می کنید (تصویر فشرده نشده) و هرچقدر پهنای باند کمتر باشد، قیمت چیپ ها و سخت افزاری که برای پردازش یا نشان دادن آن  سیگنال لازم است هم کمتر میشود. در یک تصویر فشرده شده حتی این اختلاف پهنای باند از نصف هم بسیار کمتر می شودو به همین خاطر است  که استفاده از 1080iدر لوازم صوتی و تصویری بسیار محبوب هست (سخت افزار ارزان تر = هزینه ساخت پایین تر برای تولید کننده ها)

عموما با یک پهنای باند و Refresh Rateثابت، تصویر Interlacedمی تواند رزولوشنی دو برابر یک تصویر Prograssiveرا داشته باشد. مثال معروف این قضیه اینست که با Refresh Rateثابت، یک تصویر 1080i(یعنی 1920x1080 و Interlaced) تقریبا پهنای باندی معادل با یک تصویر 720p(یعنی 1280x720 و Prograssive) نیاز دارد، به همین خاطر است که معمولا هم تصاویر 1080iرا با 720pمقایسه می کنند.

اگر به دوربین های فیلم برداری Full HDبازار نگاه کنید (مثلا محصولات SONYکه تبلیغ زیادی هم درباره Full HDبودنشان می شود) می بینید همگی بدون استثنا تصاویر 1080iرو فیلمبرداری می کنند که باعث می شود هزینه تولید دوربین فیلمبرداری برای سازنده حتی بیشتر از 30 درصد کمتر شود. (فیلم برداری 1080iنسبت به 1080pنیاز به نصف تعداد CCD Arrayدارد.)

اینکه یک قطعه یا ویدیو که خریداری می کنیم و سازنده به عنوان 1080pتبلیغ کرده است واقعا 1080Pهست یا نه، نمیشود درباره اش نظر قطعی داد ولی عموما اکثرا در داخل محصول ها کل عملیات بصورت Interlacedانجام میشود و در آخرین مرحله یک چیپ عملیات Deinterlacingرا انجام میدهد که بدون شک هم کار بی خطایی نیست.

 

Full%20HD%201080%20 %201920%20p%20&%20i%2016%209%20resolution%202073600%20pixel%20video%20camera%20photography%20andisheh no.com - آشنایی با تکنولوژی اچ دی و فول اچ دی


ارسال نظر


چهار + نوزده =