اصول کپی برداری در عکاسی

اصول کپی برداری

کپی برداری به معنای عکاسی از نسخه های مسطح و بافت دار می باشد. نسخه های مسطح مثل: طراحی ها، نقاشی ها، خطاطی ها، صفحات کتاب یا روزنامه، تمبر، عکس های سیاه و سفید و نسخه های بافت دار مثل: انواع فرش و پارچه، موکت و سطوح برجسته مانند نقوش برجسته سکه، را شامل می شوند. از مزایای این عمل می توان موارد زیر را نام برد:

۱) عکاسی از آثار گرانبها و کمیاب و در دسترس قراردادن این آثار برای همه اقشار مردم.

۲) اکثر آثار گرانبها و قدیمی مثل نقاشی ها، تابلوهای خوشنویسی به علت قدمت و عوامل طبیعی کمرنگ، ناخوانا و حساس می شوند. با عکاسی از این آثار و از بین بردن اشکالات آن ها با تکنیک های مختلف نورپردازی و سایر روش های عکاسی و هم چنین با استفاده از ویرایش های کامپیوتری، به صورت کاراتر و قابل استفاده تر عرضه می شوند.

لوازم موردنیاز برای عمل کپی برداری به قرار زیر می باشد:

۱) لنز ماکرو.

۲) پایه کپی یا سه پایه.

۳) نورسنج دستی.

۴) کارت خاکستری ۱۸درصد.

۵) فیلترهای رنگی و ایجاد کنتراست، فیلتر پلاریزه وفیلتر کلوزآپ.

۶) دوربین.

۷) سیم دکلانشور یا ریموت کنترل.

حساسیت متوسط:

ترجیحاً در کپی برداری از حساسیت متوسط ۸۰ ISO تا ۱۲۵ ISO استفاده می کنند زیرا حساسیت متوسط کنتراست تصویر را افزایش می دهد و حساسیت بالا کنتراست تصویر را کاهش داده و از جزئیات تصویر می کاهد.

لنز ماکرو:

اصولاً لنز ماکرو برای عکسبرداری از فواصل نزدیک طراحی شده است. به عنوان مثال اگر بخواهیم از اجسام کوچک مانند سکه یا تمبر عکسبرداری کنیم باید به جسم نزدیک شویم. در حالی که با عدسی نرمال می توانیم تا فاصله ۴۰ سانتیمتری از اجسام عکسبرداری کنیم. اگر بخواهیم به جسم نزدیک تر شویم تصویر واضحی به دست نمی آوریم بنابراین بهترین روش، استفاده از لنزهای ماکرو می باشد که از پیچیدگی و اعوجاج و محو شدگی در گوشه های تصویر می کاهد.

 

مقاله ای  در رابطه با اصول کپی برداری در عکاسی

اصول کپی برداری در عکاسی

 

پایه کپی یا سه پایه:

پایه کپی وسیله ای است برای عکسبرداری از سطوح کوچک. دوربین روی این سه پایه نصب می شود ودر این حالت دوربین برصفحه مورد نظر عمود است. معمولاً در دو طرف پایه، دو تا چهار منبع نور نصب می کنند. در صورت در دسترس نبودن پایه کپی می توان از سه پایه ها استفاده کرد. اصولاً از این وسیله برای ثابت نگه داشتن دوربین و مسلط بودن عکاس استفاده می شود.

نورسنج دستی:

از عوامل مهمی که در عکسبرداری موثر است مقدار نور مناسبی است که به طور مستقیم بر تصویر تاثیر می گذارد. به وسیله دستگاه نور سنج می توانیم از محیط عکسبرداری به طور دقیق نورسنجی به عمل آورد و میزان دیافراگم و سرعت شاتر را متناسب با موضوع انتخاب کنیم. این گونه نورسنج ها از این جهت حائز اهمیت هستند که مستقل از رنگ و روشنایی سوژه عمل می کنند.

 

مقاله ای  در رابطه با اصول کپی برداری در عکاسی

اصول کپی برداری در عکاسی

 

کارت خاکستری ۱۸ درصد:

صفحه ای به رنگ خاکستری میانه که با نورسنجی ازروی آن میانگین سیاهی ها و سفیدی های تصویر نورسنجی می شود.

فیلترها:

فیلترپلاریزه: استفاده از فیلتر پلاریزه برای حذف انعکاسات ایجاد شده در تصاویر به وسیله اشیاء شفاف و نیمه شفاف مثل شیشه یا کاغذهای روغنی و… به کار برده می شود. هم چنین برای اشباع و شفافیت رنگ ها از این فیلتر در عکاسی رنگی استفاده می شود.

فیلتر کلوزآپ: با استفاده از این فیلتر می توان تصویر بزرگ تری از اشیا را ثبت کرد. این فیلتر به صورت سری در شماره های ۱،۲،۳ عرضه می شود.

فیلتر ایجاد کنتراست: اغلب نسخه های خطی قدیمی و تصاویر، تغییر رنگ پیدا کرده و دارای لکه های قهوهای و زرد می شوند که برای کمرنگ شدن این لکه ها می توانیم از فیلترهای همرنگ آن ها استفاده کنیم و به این ترتیب عکس های مناسبی تهیه کنیم.

کپی برداری:

الف) بهتر است از حساسیت متوسط ۸۰ ISO تا ۱۲۵ ISO استفاده شود تا کنتراست تصویر تقریباً حفظ شود.

ب) اگر تابلو و تصاویر، سطح بزرگی را دارا باشند می توان تصاویر را روی دیوار نصب کرد. در این صورت به جای پایه کپی می توان از سه پایه نیز استفاده کرد.

ج) در مورد تصاویر و سطوح بزرگ باید نورافکن ها را دو یا چهار طرف تصویر بتابانید. اما باید به ویژگی یکنواختی نور توجه کرد. برای اطمینان می توان کارت خاکستری را در چهار گوشه تصویر و مرکز تصویر قرار داده و نور سنجی کنید. در همه موارد باید یک عدد نشان داده شود.

د) در مورد عکسبرداری رنگی باید عمل توازن سفیدی(White Balance) بدرستی انجام شود.

کپی برداری از نقوش برجسته و سطوح بافت دار مثل فرش:

برای این که نقوش بر جسته یا بافت سطوح بهتر مشخص شود، باید سایه روشن ایجاد کنید. اگر نور به صورت مایل بتابد ایجاد سایه روشن و برجستگی می کند. برای عکس برداری از نقوش برجسته آثار معماری بهتر است از نور صبح یا عصر استفاده کنید که به طور مایل می تابد و ایجاد سایه روی نقوش می کند. برای ایجاد نور مناسب می توانید نور افکن ها را دورتر کرده یا با استفاده از کاغذ کالک یا سایر وسایل از شدت نور بکاهید.

نورپردازی نقوش برجسته

به علت فاصله کم موضوع تا دوربین عمق میدان کاهش می یابد بنابراین باید از دیافراگم های بسته استفاده کرد زیرا دیافراگم های باز کناره های تصویر را مات می کند.