اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

روی لنز اعداد و نوشته ها زیادی است. اما معنی آن ها چیست؟

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

معنی عدد ۵۵-۱۸ روی لنز چیست ؟

این اعداد به فاصله کانونی لنز شما اشاره دارد. ۱۸mm لنز wide با زاویه دید باز و ۵۵mm با زوم بیشتر و زاویه دید بسته تر است.

وقتی شما زوم میکنید در واقع از عدد ۱۸ به ۵۵ فاصله کانونی لنزتان را تغییر میدهید و به سوژه نزدیک میشوید.

(mm) به معنی میلیمتر می باشد.

این فاصله بین سنسور دوربین و نقطه ای که تصویر در لنز تشکیل میشود میباشد.

معنی عدد ۱:۳٫۵-۵٫۶ روی لنز چیست ؟

این به این معنی است که دیافراگم لنز شما چقدر میتواند باز باشد و اجازه بدهد چقدر نور وارد دوربین شود. وقتی عدد کم باشد به این معنی است که نور بیشتری وارد میشود.

روی یکسری از لنز ها عدد ۵۵-۱۸ و دیافراگم ۵٫۶-۱:۳٫۵ را میبینید. این به این معنی است که در wide ترین حالت لنز (۱۸mm) بیشترین حالت باز شدن دیافراگم (۳٫۵) را داریم. و هرچه عدد لنز به ۵۵ نزدیک شود به همان اندازه عدد دیافراگم از ۳٫۵ به ۵٫۶ تغییر میکند. دلیل وجود این اعداد در مقایسه با عدد (۱) است.

عدد (۱) به معنی شفاف ترین حالت لنز برای عبور نور است، هرچه عدد جلوی (۱) بالاتر برود لنز نور کمتری را از خود عبور می دهد و تصویر تاریک تر است.

ما پیشنهاد میکنیم لنز هایی را تهیه کنید که عدد (f) روی لنز به عدد (۱) نزدیکتر باشد، مثل: ۱٫۸ چون نور بیشتری وارد لنز میشود و شما میتوانید در فضا های تاریک راحتتر عکاسی کنید.

Ø۵۲mm چه معنی میدهد؟

شکل دایره ای که روی آن خط خورده به نشانه اندازه قطر دهنه لنز شما می باشد. این عدد زمانی که می خواهید برای لنزتان فیلتر یا cap تهیه کنید، به کارتان می آید.

 

معنی عدد ۱:۲ / ۱:۱روی لنز چیست ؟

وقتی ۱:۱ روی لنزتان میبینید یعنی لنز شما macro است، به این معنی که تصویر به همان اندازه واقعی در سنسور دوربین ثپت میشود. ۱:۲ از نظر تکنیکی macro نیست ولی به مراتب بهتر از لنز استاندارد شما است و معمولا با فاصله کانونی بالا و Telephoto می باشد و تصویری که ثبت میکند نصف سایز واقعی روی سنسور است.

HSM / USM چه معنی میدهد؟

مخفف hypersonic motor و ultrasonic motor است. این ها عین هم هستند و فقط اسم هایشان متعلق به دو برند مختلف است.

HSM / USM لنز هایی با سرعت بالای فوکوس و بدون صدا هستند.

II چه معنی میدهد؟

وقتی شما ” II ” را روی لنز میبینید به این معنی است که این لنز ارتقا یافته از نطر عدسی (optic) و (image stabiliser) می باشد.

باقی اعداد و ارقام روی لنز چه معنی میدهد؟

لیستی که در پایین مشاهده میکنید مابقی اطلاعات راجع به اعداد و ارقام روی لنز با توجه به برند لنز شما است.

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

آنچه که به صورت معمول در دوربین های دیجیتال می بینید

فاصله کانونی

اگر یک لنز زوم داشته باشید و تغییر زوم با دست انجام شود یک رینگ روی لنز شما وجود خواهد داشت که به کمک آن می توانید تصویر را بزرگ یا کوچک کنید با این تغییرات فاصله کانونی هم تغییر می کند که این اطلاعات با اعدادی که روی لنز نوشته شده اند نمایش داده می شوند. به عنوان مثال اگر شما هم مانند من یک لنز زوم ۲۰۰ تا ۷۰ میلیمتر مانند شکل زیر داشته باشید ممکن است آن چیزی را که من در زوم ۱۰۰ میلیمتر می بینم شما هم ببینید. مطابق تصویر زیر فاصله کانونی لنز با یک نشانگر مشخص شده است که روی عدد ۱۰۰ میلیمتر تنظیم شده است.

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

اگر یک لنز پرایم یا لنز با زوم ثابت داشته باشید لنز شما رینگ زوم نخواهد داشت، و به سادگی یک عدد برای فاصله کانونی آن مشخص شده است همانطور که این عدد را در لنز ۸۵ میلیمتری من در شکل زیر می بینید.

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

بیشترین اندازه دیافراگم یا گشادی دیافراگمی (کوچکترین عدد f ) را که لنز شما قابلیت باز شدن دارد نشان می دهد. لنز هایی که دریچه دیافراگرم آنها قابلیت باز شدن زیادی دارند مانند f2.8 یا حتی بیشتر از آن f1.8 بسیار ارزشمند هستند چون اجازه می دهند نور بیشتری وارد دوربین شود و در شرایطی که نور کم است می توانید بدون اینکه عکس در اثر لرزش دست مات شود عکس های خوبی بگیرید. به هر حال این عدد از لنزی به لنز دیگر متفاوت است و ممکن است گشادی لنز را در بازه ای مثلاً بین ۳٫۵ تا ۶٫۳ ببینید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله عکاسی در وضعیت الویت گشادی دیافراگم دوربین یا مود A یا AV را مشاهده کنید.

معمولاً این عدد را می توانید در دو جا بر روی لنز ببینید یا حتی ممکن است در هر دو جا ببینید:

درست در انتهای لنز و بر روی لبه آن

جلوی لنز داخل رینگی که فیلتر لنز نصب می شود.

در مثال زیر می توانید دو لنز متفاوت را ببنید یکی لنز تامرون ۱۷-۳۵ میلیمتر (توجه کنید که فاصله کانونی هم در آنجا نمایش داده شده است.) و لنز ۸۵ میلیمتر. در لنز تامرون اعداد

۱:۲٫۸-۴

را مشاهده می کنید و در لنز ۸۵ میلیمتری این اعداد نوشته شده اند:

۱:۱٫۸

به سادگی این بدان معناست که در لنز ۸۵ میلیمتری گشادی دیافراگم در بیشترین مقدار می تواند f1.8 باشد و در لنز زوم تامرون این عدد با تغییر زوم از f2.8 تا f4 تغییر می کند یعنی اگر زوم دوربین را روی حداقل قرار دهم و در وایدترین حالت یعنی ۱۷ میلیمتر می توانم دیافراگم را در بیشترین مقدار یعنی f2.8 باز کنم اما وقتی که زوم می کنم یعنی روی ۳۵ میلیمتر بیشترین مقداری که می توانم دیافرگم را حداکثر به اندازه f4 باز کنم.

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

در بعضی لنز ها و نه همه لنزهای دیجیتال این اعداد را می بینید که بیانگر یک محدوده برای فاصله هستند و معمولاً در دو مقیاس متر و فوت مشخص شده است. به دنبال سمبل بی نهایت در یک سمت بگردید و در سمت دیگر نزدیکترین فاصله قابل عکاسی با آن لنز یا کمترین فاصله قابل فوکاس را خواهید دید. به برخی لنزها قابلیت ماکرو اضافه شده است که به شما کمک می کند کمی بیشتر به سوژه نزدیک شوید. البته چنین لنز هایی نمی توانند مانند یک لنز ماکرو عمل کنند ولی با هزینه کمتر کار شما را راه می اندازند و همچنین نیاز عکاس را برای حمل یک لنز اضافی تا حدودی برطرف می کند. ولی برای عکاسی حرفه ای ماکرو اگر فاصله کم برای شما بسیار اهمیت دارد بهتر است از یک لنز مجزای ماکرو برای این منظور استفاده کنید.

در دو لنز زیر می توانید حداقل فاصله را ببینید در لنز تامرون که سمت راستی است این اعداد روی بدنه لنز نوشته شده است که با فلش قرمز رنگ مشخص شده است و در لنز ۷۰ تا ۲۰۰ میلیمتری (سمت راست) هم می توانید این اعداد را ببینید که در زیر یک کاور شفاف قابل دیدن است. هر دو قابل تنظیم هستند. (توجه مهم: هنگامی که می خواهید به صورت دستی آن را تغییر دهید از خاموش بودن اتوفوکاس اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت ممکن است صدمه جدی به لنز وارد کنید.)

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

اندازه فیلتر یا قطر لنز

همچنین در انتهای لنز ممکن است سمبلی ببینید که کمی هم عجیب به نظر برسد به شکل یک دایره که خطی مورب روی آن کشیده شده است و بعد از آن عددی وجود دارد. این عدد در حقیقت بیانگر قطر جلوی لنز یا اندازه فیلتر قابل نصب روی آن است. حتی می توانید همان عدد را در پشت درپوش لنز در تصویر زیر ببینید همانطور که در تصویر می بینید قطر این لنز ۷۷ میلیمتر است.

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

و دانستن این عدد وقتی که می خواهید به فروشگاه لوازم و تجهیزات دوربین برای خرید فیلتر یا هود بروید بسیار مفید خواهد بود. الف) نمایه هایی که مخصوص یک برند خاص است و برندهای دیگر از آنها استفاده نمی کنند

این نمایه ها عموماً به توانایی ها ، قابلیت ها و امکانات لنز می پردازد و نامگذاری این امکانات در هر برند متفاوت و مختص خود آن برند است برای مثال  قابلیت فوکوس سریع و بی صدا در برند کانن با UMS نمایش داده میشود اما همین قابلیت در برند سیگما HSM معرفی می گردد.

در لیست ذیل این نمایه ها به صورت کامل، به تفکیک برند، برای لنزهای سیگما، کانن ، نیکون و تامرون  آورده شده است.

مشخصات اختصاری لنزهای شرکت کانن

EF-S

لنزهای ویژه بدنه‌هایی با سنسور APS-C یا غیر فول فریم

L

لنزهای این سری با استفاده از عدسی‌هایی از جنس فلورایت دوم و آسفریکال و UD ( میزان تفرق نور بسیار پایین ) ساخته شده بهترین کیفیت ساخت را شامل می‌شود و با رینگ قرمز رنگی از باقی لنزها جدا شده‌اند. این سری را Luxury می‌نامند.

AF

سیستم فوکوس خودکار

MF

فوکوس دستی

A / M

سیستم همزمان فوکوس دستی و خودکار جهت تنظیم دقیقتر فوکوس بنا به تشخیص عکاس

EF

لنزهای الکترونیک فوکوس کانن که با همه بدنه‌های EOSسازگار می‌باشد

IS

سیستم کاهش لرزش که به عکاسان هنگام عکاسی روی دست بسیار کمک می‌نماید

UMS

مخفف Ultra Sonic Motor که در واقع سیستم فوکوس اتوماتیک سریع و بی‌صداست

STM     سیستم جدید فوکوس سریع مخفف Stepper Motor که در تصویر برداری بسیار مؤثر عمل میکند

TS -E

لنزهایی با قابلیت جابجایی محور عمودی و افقی جهت کنترل اعوجاج و پرسپکتیو

مشخصات اختصاری لنزهای شرکت نیکون

C

کنترل محدوده محوی تصویر مستقل از تغییر عمق میدان، مخصوص لنزهای پرتره

DX

لنزهای ویژه بدنه‌هایی با سنسور APS-C یا غیر فول فریم

VR

کاهش اثرات لرزش دوربین معادل سه درجه سرعت سریعتر شاتر

PC

اصلاح پرسپکتیو بوسیله چرخش و جابجایی افقی و عمودی لنز نسبت به بدنه دوربین جهت کنترل پرسپکتیو اعوجال

D

انتقال داده‌های فاصله تا موضوع از لنز به بدنه جهت استفاده از روش های پیشرفته اندازه گیری سه بعدی و استفاده در عملکردهای پیشرفته فلاش

ED

عدسی های با ضریب شکست و تفرق نوری بسیار کم برای کاهش تجزیه رنگ و افزایش کنتراست تصویر حتی در دیافراگم‌های باز

G

مشابه لنزهای D ولی فاقد رینگ دیافراگم بر روی لنز. کنترل دیافراگم از طریق بدنه انجام می شود

IF

عمل فوکوس بدون تغییر طول لنز و فقط با حرکت داخلی عدسی‌ها انجام میشود

SWM

لنزهای مجهز به موتور حلقوی که باعث می‌شود فوکوس با سرعت و دقت بیشتر و نیز با صدای کمتر انجام شود

ASP

عدسی‌های غیر کروی که باعث شفافیت بیشتر و تقلیل کج نمایی بوسیله رفع اختلال حاصل از عدم تمرکز نورهای عبور کرده از بخش های مختلف عدسی در یک نقطه می‌باشد

CRC

حرکت مستقل گروه‌های مختلف عدسی‌ها در لنز در حین فوکوس برای افزایش دامنه و بهبود عملکرد فوکوس بخصوص در فاصله نزدیک

RF

نوع خاصی از لنزهای IF که برای عمل وضوح یابی فقط عدسی‌های عقبی حرکت می کنند. بدان جهت که این گروه از عدسی ها اصولا سبک تر و کوچک‌تر هستند ، عمل فوکوس سریعتر و نرم‌تر انجام می شود .

SIC

پوشش های پیشرفته روی عدسی ها که باعث کاهش هاله و درخشش های ناشی از انعکاس نور در لنز بواسطه تابش مستقیم نور درلنز می شوند . این نوع پوشش در حال حاضر در تمام لنزهای AF بکار می رود .

M/A

قابلیت تبدیل وضوح یابی دستی و وضوح یابی اتوماتیک به یکدیگر با جا به جا کردن سویچ روی لنز

N

استفاده از پوشش نانو کریستال برای کاهش قابل توجه انعکاس های داخلی عدسی ها که به نحو بسیار موثری از ایجاد هاله ( فلیر ) و شبح در لنز جلوگیری می کند

FX

نام قطع کامل یا فول فریم برای دوربین های DSLR برابر با قطع ۳۵ میلیمتری در دوربین های فیلمی

مشخصات اختصاری لنزهای شرکت سیگما

ASP

اصلاح خطای کروی – آسفریکال

APO

اصلاح انحراف رنگی با شیشه‌های تفرق نوری کم

OS

لرزشگیر تصویر

HSM

موتور فوکوس سریع و بی‌صدا

RF

سیستم فوکوس گروه انتهایی و سریع

IF

عمل فوکوس بدون تغییر طول لنز

CONV

قابل استفاده با مبدل‌های سری آپو جهت افزایش فاصله کانونی با امکان انتقال اطلاعات اکسپوژر

EX

بهترین ساختار اپتیکی و مکانیکی لنزهای این شرکت

DG

لنزهایی با دیافراگم بازتر و امکان حداقل فاصله فوکوس DC

DC

لنزهایی برای دوربین‌هایی با صفحه حساس کراپدار یا APS-C

مشخصات اختصاری لنزهای شرکت تامرون

HID

لنزهایی با شیشه‌های تفرق نوری پایین جهت کاهش انحراف رنگی

ASL

لنزهایی با اصلاح خطای کروی

Di

لنزهایی که برای دوربین‌های دیجیتال طراحی شده‌اند تا به خوبی دوربین‌های فیلمی اثر بخش باشند. این لنزها در دوربین‌های دیجیتال و آنالوگ قابل استفاده است

Di II

لنزهایی برای دوربین‌های غیر فول فریم دیجیتال یا APS-C

AD

IF

فوکوس داخلی

LAH LD

عناصر ترکیبی غیر کروی

LD

کاهش انحراف رنگی در لنزهای تله فوتو و انتهای رنج واید انگل

MACRO

لنزهایی با امکان حداقل فاصله فوکوس

SP

لنزهایی با بهترین ساختمان مکانیکی و اپتیکی در این برند

VC

لرزشگیر تصویر

XR

حفظ ارزش دیافراگم

ZL

امنیت لنز با قفل فاصله کانونی

ب) نمایه هایی که در نامگذاری تمامی لنزها مشترکند

این نمایه ها پارامترهایی هستند که همیشه با یک عدد نمایش داده میشوند. این پارامترها عبارتند از:

۱- عدد فاصله کانونی       ۲- عدد دیافراگم        ۳- اندازه قطر دهانه لنز        ۴- نسبت تصویر به سنسور

۱-عدد فاصله کانونی:

قدرت و کیفیت لنزها به عوامل گوناگونی بستگی دارد یکی از این عوامل  فاصله کانونی است که برحسب میلیمتر (mm) تعیین میشود.

فاصله کانونی معرف زاویه دید لنز است. هرچه فاصله کانونی لنز کمتر باشد، لنز زاویه دید بازتری دارد و به اصطلاح، لنزی وایدتر است و هرچقدر فاصله کانونی بیش‌تر باشد زاویه دید کوتاه‌تر خواهد بود.  برخی از لنزها فاصله کانونی ثابتی دارند و برخی دیگر متغیرند، لنزهایی که فاصله کانونی متغیر دارند انعطاف‌پذیری بیش‌تری دارند و عکاس راحت‌تر می‌تواند کادربندی کند. در مقابل لنزهای با فاصله کانونی ثابت، کیفیت بالاتری دارند.

به عبارت دقیق تر فاصله کانونی از فاصله مرکز اپتیکی یک لنز  از نقطه کانونی آن به میلی متر که در شرایطی که سوژه در فاصله بی نهایت و در وضعیت فوکوس  باشد   بر روی سنسور یا فیلم قرار می گیرد .با توجه به آنکه لنز دوربین  قسمتی از منظره را روی فیلم یا سنسور منعکس می کند، با در نظر گرفتن زاویه دیدی که از  لنز نسبت به چشم انداز  در اختیار داریم ، می توان محدوده دید را بصورت عمودی یا افقی اندازه گیری کرد. سنسورها یا فیلمهای بزرگ تر دارای زاویه دید(FOV) باز تری بوده و قسمت بیشتری از صحنه را ثبت خواهند کرد. زاویه دیدی (FOV)  با فاصله کانونی مشخص ،معمولا بر اساس عکاسی با فیلم ۳۵ میلیمتری تعیین می شود زیرا این فرمت در مقایسه با سایر فرمت ها رایج تر است.

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

در عکاسی با فیلم ۳۵ میلیمتری، لنزهایی با فاصله کانونی ۵۰ میلیمتر را “نرمال” می نامند زیرا بدون نیاز به بزرگنمایی و کوچکنمایی می توانند تصاویر را همان گونه ثبت  کنند که ما با چشم غیر مسلح قادر به دیدنشان هستیم(یعنی همان زاویه ۴۵ درجه).

لنزهای واید (فاصله کانونی کم) به دلیل بر خورداری از زاویه دید بازتر، طبیعطا قادر به ثبت فضای بیشتری از چشم انداز می باشند، این  در حالی است که لنزهای تله (فاصله کانونی زیاد) دارای زاویه تصویر تنگ تری نسبت به لنزهای نرمال هستند. در جدول زیر چند نونه از فواصل کانونی درج شده است:

 

فاصله های کانونی متعارف و معادل آنها در فیلم های ۳۵ میلی متری
سوپر واید            Super Wide              کمتر از ۲۰mm
زاویه واید             Wide حدفاصل ۳۵mm-24mm
لنز نرمال                 Normal                ۵۰mm
تله                       Tele حدفاصل ۳۰۰mm-80mm
سوپر تله             Super Tele بیشتر از ۳۰۰mm

در دوربینهای تک لنزی بازتابی فیلمی (دوربین‌های ۳۵ میلیمتری) به دلیل آنکه اندازهٔ فیلم عکاسی ثابت است، رابطهٔ بین فاصله کانونی و زاویه دید لنزها نیز مشخص است. ولی در دوربین‌های دیجیتال با توجه به اینکه ابعاد سنسور، زاویه دید لنز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هر نوع دوربین ابعاد سنسور ویژهٔ خود را دارد، زاویه دید یک لنز براساس اینکه این لنز روی چه دوربینی با چه ابعاد سنسوری بسته باشد، می‌تواند تغییر کند.  تغییر در فاصله کانونی به ما این امکان را می دهد تا به سوژه نزدیک تر یا دورتر شویم  و به همین جهت اثر غیر مستقیمی بر روی پرسپکتیو خواهد داشت. بعضی دوربین های دیجیتال  بازه زومشان دارای  قابلیت  barrel distortion  در زاویه باز و pincushion distortion در زاویه تله می باشند.

تغییر در فاصله کانونی به ما این امکان را می دهد تا به سوژه نزدیک تر یا دورتر شویم  و به همین جهت اثر غیر مستقیمی بر روی پرسپکتیو خواهد داشت. بعضی دوربین های دیجیتال  بازه زومشان دارای  قابلیت  barrel distortion  در زاویه باز و pincushion distortion در زاویه تله می باشند.

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

البته فاصله کانونی آن دسته از  دوربین های دیجیتال  که مجهز به سنسورهای با سطح کوچکتری نسبت به سطح  فیلمهای ۳۵ میلیمتری  هستند را می توان با استفاده از “Focal Lenght Multiplier ” به همان فاصله کانونی در فیلمهای ۳۵ میلی متری تبدیل کرد.

دیافراگم در دوربین عکاسی، به تیغه‌هایی گفته می‌شود که درون لنز قرار گرفته‌اند و با گشاد و تنگ شدن، میزان عبور نور را از روزنه میانی آنها که به آن اپرچر گفته می‌شود، کنترل می‌کنند. این تیغه‌ها که به طور معمول ۶ تا ۹ عدد هستند، طوری طراحی شده‌اند که با بازشدن، میزان نور را زیاد و با تنگ شدن، میزان نور را کم می‌کنند. بسیاری از دیافراگم‌ها مانند عنبیه و اپرچر همچون مردمک چشم کوچک و بزرگ یا تنگ و گشاد می‌شوند و با این عمل نور کمتر یا بیشتری به درون دوربین راه می‌یابد.

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

میزان بازبودن این روزنه توسط عددهایی تعریف می‌شود که از تقسیم فاصله کانونی بر قطر موثر لنز به دست می‌آید. پلههای کامل عدد دیافراگم در عکاسی به صورت زیر می‌باشد:

۱.۴

۲

۲.۸

۴

۵.۶

۸

۱۱

۱۶

۲۲

۳۲

۴۵

همانطور که مشخص است اعداد دیافراگم، یک سری عداد هندسی متوالی هستند که به عنوان گام‌های کامل شناخته می‌شوند و چیزی که آنها را متمایز می‌کند این است که هر کدام از آن اعداد نماینده عددی از دیافراگم هستند که نور آن دیافراگم دقیقا دو برابر یا نصف نور دیافراگم همسایه خود است. به عنوان مثال دیافراگم f/5.6 دقیقا دو برابر نور عبوری از دیافراگم f/8 را از خود عبور می‌دهد. بنابراین اگر قصد داشته باشید از دیافراگم F/5.6 به دیافراگم f/8 بروید و میزان نوردهی شما همچنان ثابت بماند، باید سرعت شاتر خودتان را دقیقا دوبرابر کندتر کنید. فرضا اگر در حال عکاسی در سرعت ۱/۲۰۰ ثانیه باشید باید آن را به۱/۱۰۰ ثانیه کاهش دهید.

با خاطر داشتن اعداد دیافراگم به شما امکان می‌دهد به راحتی بین دیافراگم‌های مختلف جابجا شده و به سرعت میزان نوردهی جدید را محاسبه کنید. میزان بازبودن این روزنه توسط عددهایی تعریف می‌شود که از تقسیم فاصله کانونی بر قطر موثر لنز به دست می‌آید. پلههای کامل عدد دیافراگم در عکاسی به صورت زیر می‌باشد:

۱.۴

۲

۲.۸

۴

۵.۶

۸

۱۱

۱۶

۲۲

۳۲

۴۵

 

همانطور که مشخص است اعداد دیافراگم، یک سری عداد هندسی متوالی هستند که به عنوان گام‌های کامل شناخته می‌شوند و چیزی که آنها را متمایز می‌کند این است که هر کدام از آن اعداد نماینده عددی از دیافراگم هستند که نور آن دیافراگم دقیقا دو برابر یا نصف نور دیافراگم همسایه خود است. به عنوان مثال دیافراگم f/5.6 دقیقا دو برابر نور عبوری از دیافراگم f/8 را از خود عبور می‌دهد. بنابراین اگر قصد داشته باشید از دیافراگم F/5.6 به دیافراگم f/8 بروید و میزان نوردهی شما همچنان ثابت بماند، باید سرعت شاتر خودتان را دقیقا دوبرابر کندتر کنید. فرضا اگر در حال عکاسی در سرعت ۱/۲۰۰ ثانیه باشید باید آن را به۱/۱۰۰ ثانیه کاهش دهید.

با خاطر داشتن اعداد دیافراگم به شما امکان می‌دهد به راحتی بین دیافراگم‌های مختلف جابجا شده و به سرعت میزان نوردهی جدید را محاسبه کنید.

 

مقاله ای در رابطه با اعداد روی لنز عکاسی

اعداد روی لنز عکاسی به چه معناست

 

ممکن است شما روی دوربین‌تان با بخشی از این اعداد روبرو شوید. البته برخی اوقات نیز اعداد دیافراگمی که می‌بینید، با افزایش یا کاهش نصف یا یک سوم گام از یکی از این گام‌های کامل آغاز می‌شود. به یاد داشته باشید که بهرحال برای محاسبه به گام‌های کامل نیاز دارید و این افزایش و کاهش نیز می‌تواند به عنوان کسری از میزان نورسنجی به حساب بیاید.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)