تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

آموزش عکاسی چطور از جواهرات عکاسی کنیم

ممکن است تا به حال از شما نخواسته باشند تا برای کاتالوگ تبلیغاتی از جواهرات عکاسی کنید، اما عکاسی از جواهرات خودتان می تواند هم جذاب باشد و هم درسی برای درک کردن تأثیر نور. در این آموزش قصد داریم در مورد تمامی مراحل عکاسی از جواهرات توضیحاتی بدهیم.

هر چه زمان بیشتری برای آماده سازی بگذارید راحت تر می توانید عکس بگیرید، و در مجموعه ای از عکس ها شرایط نوری ثابتی خواهید داشت

. تجهیزات

عکاسی از جواهرات فقط چون ما دوربین دیجیتال داریم راحت تر نیست. این که دوربین دیجیتال در عکاسی به شما کمک می کند درست است، به این شکل که یک پیش زمینه ای از عکس نهایی به شما می دهد، اما احتیاجات اولیه برای درک نور را به شما نمی دهد. شما باید درک مناسبی از نور داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

با تمام این حرف ها شما برای عکاسی از جواهرات به تجهیزات زیادی احتیاج ندارید. در حقیقت می توان با استفاده از یک برگه سفید و نوری که از پنجره می آید و یک رفلکتور هم کار را در سطح ابتدایی اش انجام داد. حتی با یک دوربین Compact در حالت عکاسی ماکرو یا Close Up هم می توان از جواهرات عکاسی کرد (اگر که بتواند به شما اجازه بدهد که شرایط نوری عکس را هم تغییر دهید.)

این عکس که گرفتن آن به نظر خیلی پیچیده و سخت می آید تنها در آن از یک آینه دیواری به عنوان پس زمینه حلقه و دستبند استفاده شده است.

شما به چند قطعه جواهر برای عکاسی احتیاج دارید. وقتی می خواهید عکاسی از جواهرات را شروع کنید از شرکت های بزرگ به شما درخواست عکاسی نمی شود پس از جواهرات خود و یا فامیلتان استفاده کنید.

اماده سازی و گرد اوری تجهیزات

شما برای گرفتن یک عکس خوب نیازی به تجهیزات پیچیده ندارید. می توانید از نور پنجره و یک رفلکتور کوچک برای شروع استفاده کنید.

در بسیاری از جا ها با خیلی از تجهیزات مختلف می توان عکس خوبی از جواهرات گرفت. برای این آموزش، از یک میز استودیویی با رنگ پس زمینه متفاوت استفاده کرده ام. این تجهیزات تقریباً جزء تجهیزات گران قیمت نیستند، اما اگر هنوز آمادگی هزینه کردن در این حد را هم ندارید، می توانید از یک رو تختی و یک تکه کاغذ استفاده کنید و باز هم نتیجه خوبی بگیرید.

معمولاً برای عکاسی به عنصر دیگری به جز جواهر احتیاج دارید تا به عکس عمق دهید و یا داستانی برای آن بسازید. اگر به این سبک عکاسی علاقه مند شدید و قصد داشتید در این زمینه کارتان را دنبال کنید، به دنبال اشیائی باشید که می توانید در کنار جواهر و یا به عنوان پس زمینه از آنها استفاده کنید. استفاده از قطعه ای سرامیک، سنگ و یا تکه های چوب می توانند در زمینه های مختلفی در این شاخه عکاسی به کار شما بیایند. ولی در عین حال سعی کنید از استفاده زیاد و بیش از حد اشیاء در کنار جواهر هم پرهیز کنید.

 

مقاله ای در رابطه با تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

 

انتخاب دوربین

نتیجه ای که با استفاده از نور طبیعی به دست می آید مانند این عکس است. با دقت فوکوس کنید و تصمیم بگیرید که چه قسمتی می خواهید واضح باشد و چه قسمت هایی خارج از فوکوس باشند.

دوربین های کامپکت – Compact مدرن با توجه به سنسور های کوچکی که دارند در عکاسی ماکرو خوب عمل می کنند. بنابراین اگر می توانید به صورت دستی تنظیمات نوردهی آن را تنظیم کنید این دوربین ها گزینه مناسبی برای عکاسی از جواهرات هستند. گرفتن این عکس ها با دوربین های DSLR ساده تر هستند، اما معمولاً برای عکاسی از جواهرات به لنز های ماکرو احتیاج دارید. خریدن لنز ماکرو یک سرمایه گذاری خوب است، چون مصارف مختلفی دارد اما این لنز ها ارزان نیستند.

انتخاب لنز ماکرو

 

مقاله ای در رابطه با تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

 

وقتی از لنز ماکرو استفاده می کنید گاهی آنقدر به سوژه نزدیک می شوید که بهتر است دوربین را مخفی کنید. استفاده از یک کاغذ سفید که بریدگی ای در وسط آن برای رد شدن لنز دارد در این عکس ها توصیه می شود. این کاغذ مانند یک رفلکتور عمل می کند.

 

من از دو لنز ماکرو استفاده می کنم، ۶۰mm و ۱۰۰mm، با یک بدنه دوربین دارای سنسور APS-C. وقتی چند لنز داشته باشید قدرت انتخاب عکاسی از فاصله های مختلف را دارید. استفاده از لنز ۶۰mm گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد، گاهی سوژه شما آنقدر کوچک است که برای پر کردن کادر باید دوربین را به سوژه بچسبانید. در این شرایط لنز ۱۰۰mm کاربرد بیشتری دارد. وقتی می خواهید لنز ماکرو تهیه کنید به این فکر کنید که از این لنز می خواهید چه استفاده ای بکنید و چقدر قصد دارید به سوژه نزدیک شوید.

از سه پایه و شاتر بیسیم استفاد کنید

ستفاده از سه پایه به شما کمک می کند تا کادر را دقیق تر انتخاب کنید و همچنین عمق میدان را با ظرافت بیشتری تعیین کنید.

خیلی خوب است که برای این شاخه از عکاسی از سه پایه استفاده کنید. گاهی اوقات برای عکس گرفتن دوربین را در دست می گیرم، مخصوصاً زمانی که از فلاش آن استفاده می کنم. اما استفاده از سه پایه به شما کمک می کند کادر عکس را بهتر و دقیق تر تنظیم کنید، که در نهایت به دقت فوکوس عکستان هم کمک می کند.

استفاده از شاتر بیسیم (یا شاتر سیمی) ضروری است، تا مجبور نباشید دکمه شاتر دوربین را فشار دهید. ممکن است سرعت شاتر به حدی باشد که با فشردن دکمه شاتر روی دوربین لرزشی ایجاد شود که این لرزش عکس را کمی محو کند.

فلاش ها تلطیف کننده ها و رفلکتور ها

وقتی نور را به درستی تنظیم کنید، مهم نیست که پس زمینه چه تغییری بکند، نور همانطور که بوده باقی می ماند.

بسیاری از عکس های رو میزی من با نور طبیعی و با استفاده از رفلکتور گرفته شده اند. شما همچنین می توانید از فلاش استفاده کنید تا در هر زمانی از روز که خواستید نور مناسبی برای عکاسی داشته باشید. یک فلاش کافی است، دو فلاش عالی است و سه فلاش اضافی است!

یک فلاش و یک رفلکتور (از رفلکتور های مارک دار گرفته تا قطعه کوچکی از یک کاغذ سفید، فون و یا سخته سفید) به شما قابلیت های زیادی می دهد. برای گرفتن نتیجه ای حرفه ای باید فلاش شما جدا از دوربین باشد. برای اتصال فلاش به دوربین هم می توانید از سیم استفاده کنید و هم از امواج رادیویی.

 

مقاله ای در رابطه با تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

 

ایجاد نور متعادل و طیف

پس زمینه های مختلفی را تست کنید تا نتایج مختلفی را ببینید و از بین آنها بهترین را انتخاب کنید.

بهترین مکان عکاسی خیلی نزدیک تر از آن است که فکرش را بکنید. پنجره ای در خانه پیدا کنید تا از آن نور خوبی بتابد و بتوانید نور آن را کنترل کنید، یک میز در آنجا بگذارید و استودیوی شما تقریباً آماده است. زمینه عکس شما می تواند یک فون سفید رنگ باشد، و در کنار آن از چند رفلکتور دست ساز استفاده کنید، و می توانید از چند آینه کوچک هم در کارتان کمک بگیرید.

فقط یادتان باشد که نور رنگ دارد، و نور محیط را تغییر می دهد. اگر در پس زمینه دیوار قرمز رنگی دارید احتمالاً رنگ آن کل محیط را تحت تأثیر قرار می دهد. نور ها را با هم تلفیق نکنید. اگر از نور طبیعی وارد شده از پنجره استفاده می کنید، تمام چراغ های محیط را خاموش کنید. می توانید از فلاش استفاده کنید، لامپ های تنگستن و یا فلورسنت، و هیچوقت این نور ها را با هم استفاده نکنید.

 

مقاله ای در رابطه با تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

 

رنگ های متضاد به شما کمک می کنند تا عکس قوی تری بگیرید و توجه بیننده را به عکس جلب کنید.

هدف عکاسی از جواهر ساخت نوری متعادل و نرم است با اندکی سایه. کار کردن در پس زمینه مشکی این کار را ساده تر می کند. وقتی تازه شروع به کار می کنید، از رفلکتور استفاده کنید تا اینطور به نظر بیاید که از همه طرف به سوژه نور می تابد.

شرایط درست

برای عکاسی از جواهرات از نور LED و رفلکتور هم می توان استفاده کرد.

نکات کلیدی در عکاسی از جواهرات وضوح، نور پردازی و نوردهی است، پس باید شرایط هر عکس را بررسی کنید و بر اساس آن تنظیمات مناسب را انجام دهید. وضوح عکستان به شدت تحت تأثیر عمق میدان است، بنابراین من اول از همه نوردهی را بر اساس دیافراگم تنظیم می کنم. وقتی عکاسی ماکرو انجام می دهید، عمق میدان بسیار کم خواهد بود، چون از نزدیک از سوژه عکس می گیرید و فاصله کمی بین سوژه و دوربین وجود دارد. بنابراین استفاده از دیافراگم f/11 دور از انتظار نیست.

بهترین راه برای کنترل نورپردازی و نوردهی استفاده از فلاش به صورت دستی است. فلاش ها نور ثابتی دارند که می توان به صورت دقیق آن را هدف گیری کرد. با استفاده از حالت دستی، می توانید مقدار خروجی آن را با دقت بالا تنظیم کنید، حتی اگر پس زمینه و یا رنگ زمینه محیط را تغییر دهید. مکان فلاش و رفلکتور را در شرایط مختلف امتحان کنید، و یک ترکیب خوب از مکان این دو پیدا خواهید کرد.

 

مقاله ای در رابطه با تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

 

امتحان کنید و باز هم امتحان کنیثد

استفاده از زمینه تیره و آینه به عنوان پس زمینه نتایج متفاوتی به همراه دارد.

صبر و پشت کار مهمترین عوامل در عکاسی از جواهرات است. شما باید حواستان به فوکوس باشد، اما مهم تر از آن نور است. نور نرم و متعادل جواهرات را به بهترین شکل نشان می دهد. حواستان به شارژ باشد، هم برای دوربین و هم برای فلاش، به موزیک زیبایی گوش کنید، و وقتی می خواهید به عکس هایی که گرفته اید نگاه کنید یک فنجان قهوه در کنار خود داشته باشید. تغییرات اندکی بدهید، و خواهید دید که شما می توانید عکس های بسیار خوبی بگیرید.

 

مقاله ای در رابطه با تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

تکنیک های عکاسی از طلا و جواهر

 

چه نکاتی را باید در عکاسی از طلا و جواهرات رعایت و به آن ها توجه نمود؟

صنعت ساخت طلا و جواهرات از گذشته تا کنون نقش موثری در بین اقشار و طبقات مختلف جامعه و همچنین در اقتصاد داشته است. چه از لحاظ زیبایی شناختی و تزیینی، خرید طلا و جواهرات همواره و از همه ی جوانب دارای توجیه منطقی می باشد.

اما با این توصیف و پویای صنعت ساخت طلا و جواهرات در داخل کشور،بازار تبلیغات این صنعت نسبت به سایر صنایع ، و در قیاس با تبلیغات این صنعت در سود و شاخص های استاندارد جهانی بسیار کمرنگ تر و می توان گفت ضعیف تر است. به طوریکه مراحل اصلی خرید طلا و جواهرات، در لحظه و در همان فروشگاه و به شیوه ی سنتی انجام می پذیرد.

این امر بدیهی است که خرید طلا و جواهر و فعالیت بازار این کالا تا حد بسیار زیادی به اقتصاد شخص و خانواده بستگی دارد، اما چنانچه تبلیغات در این زمینه به پویایی و گستردگی برسد، قطعا تاثیر آن بر رشد و ارتقائ بازار این کالا چه در زمینه ی بازارهای داخلی و چه در زمینه صادرات این کالا خواهیم بود.

عکاسی صنعتی تبلیغاتی-عاسی از طلا و جواهرات

زمینه عکاسی از طلا و جواهرات نیز همانند عکاسی از سایر محصولات و کالاها دارای دو بخش صنعتی و تبلیغاتی می باشد.در عکاسی صنعتی هدف نمایش یک محصول و کالاو جزییات ساختاری آن، متریال و مواد به کار رفته در ساخت آن می باشد. نمایش ریزه کاری ها، هنر دست هنرمندان سازنده، دید طراح و نکات کلیدی طراحی ساخت چنین محصولاتی ،همه و همه باید در عکس  های صنعتی از طلا و جواهرات نشان داده شود.

عموما عکس های صنعتی ، بویژه عکس های صنعتی از طلا و جواهرات به منظور تهیه آرشیو تصاویر از محصولات تولیدی و یا استفاده در کاتالوگها و بوروشور های تخصصی می باشد که به منظور نمایش و ارائه به متخصصین امر مانند طراحان، سازندگان و تولید کنندگان و فروشندگان این قبیل محصولات عرضه می گردد. چنانچه عکس های صنعتی با رعایت اصول هنری و تکنیک عکاسی ثبت شوند، گزینه ی مناسبی به منظور استفاده در تبلیغات نیز می باشند. همانطور که قبل تر و در سایر مقالات به آن اشاره کردیم هدف از تبلیغات ، معرفی یک کالا و محصول به بازار و ترغیب و تشویق مخاطبین به خرید آن کالا می باشد. غالبا در عکس های تبلیغاتی کاربرد کالا نشان داده می شود ، که در مورد عکسهای تبلیغاتی پوشاک و طلا و جواهرات این کار با استفاده از مدل ها انجام می پذیرد. یعنی این زیور آلات ، اعم از انگشتر ، ساعت، گردننبند و…. توسط مدل پوشیده شده و از آن عکاسی می شود تا کاربرد این زیور آلات به همراه دیدگاه زیبایی شناسانه در عکس تبلیغاتی ثبت شده به بیننده القا گردد.

با مراجعه به وبسایت و ژورنال های برند های مطرح جهانی طلا و جواهرات می توان هم عکس های صنعتی و هم عکس های تبلیغاتی محصولات آنها را مشاهده نمود.

از نقش تبلیغات بویژه عکس های تبلیغاتی در معرفی و شناساندن یک برند نمی توان چشم پوشی کرد. چرا که تبلیغات از ارکان برندینگ و معرفی یک نام تجاری و کالاهای تولیدی تحت آن برند و نام می باشد.

۳-عکاسی صنعتی و تبلیغاتی – عکاسی از طلاو جواهرات / نگاه تخصصی به عکاسی از طلا و جواهرات

همانگونه که در دو بخش بالا اشاره کردیم عکاسی از این محصولات دارای حساسیت و ویژگی های خاص خود می باشد، تا جاییکه برخی عکاسان به صورت تخصصی و منحصرا در زمینه ی عکاسی از طلا و جواهرات فعالیت می نمایند.

به صورت دوره ای نیز کلاس های فوق حرفه ای ، ورکشاپ ها و مستر کلاس های گوناگون با عنوان عکاسی از طلا و جواهرات در سر تا سر دنیا برگزار می گردد که این خود حاکی از اهمیت و حساسیت این شاخه از عکاسی صنعتی و تبلیغاتی می باشد.

تطابق رنگ عکس های خروجی با رنگ اصلی کالا ، ، نمایش صحیح فرم محصولات ، ریزه کاری ها و ظرافت های اعمال شده در تصاویر همگی از نکاتی هستند که باید در عکاسی های صنعتی و تبلیغاتی از طلا و جواهرات رعایت شوند.

این دقت و حساسیت تا جایی پیش می رود که ادوات عکاسی صنعتی و تبلیغاتی نیز ، در بسیاری نمایشگاه ها و فروشگاه ها و حتی توسط تولید کنندگان این ادوات و ابزار ، به منظور استفاده درعکاسی صنعتی و تبلیغاتی از طلا و جواهرات معرفی می گردد.

باکس های نور پردازی ، رفلکتور ها و … ، و حتی لنز های ماکرو که از ابزار مهم در عکاسی از طلا و جواهرات می باشد. همگی با این منظور توسط تولید کنندگان آنها معرفی میگردد.

ابزار و تکنیک های مورد استفاده در عکاسی از طلا و جواهرات :

لنز ماکرو در عکاسی از طلا و جواهرات:

با توجه به مقیاس و اندازه زیورآلات و نوع ساخت آنها ، عکاسی کردن از آنها با لنز های نرمال ،واید و تله ، کار چندان درستی به نظر نمی رسد، به ویژه زمانیکه نیت عکاسی صنعتی از این قبیل محصولات باشد. نمایش جزییات ، تراش ها ، جایگیری تزیینات و سنگهای قیمتی، آن هم در مقیاسی به اندازه ی مثلا یک انگشتر، قطعا نیاز به بزرگنمایی جزییات می باشد که این کار توسط لنز های ماکرو صورت می گیرد.

نور پردازی در عکاسی از طلا و جواهرات:

با توجه با نوع جنس و ساختمان این محصولات که فلزاتی مانند طلا ، نقره و … و همچنین سنگهای قیمتی مانند برلیان ، یاقوت و … عکاسی از آنها نیاز به نور پردازی ویژه دارد که بتوان تابش و بازتابش نور را کنترل کرد ، چرا ممکن است یک انعکاس نادرست بر روی محصول ، خطای دید را بوجود آورد و عکس محصول با اصل آن در دیدگاه بیننده دارای تفاوت ها ی اساسی باشد.

از این رو ادوات نور پردازی گوناگونی تهیه و تعبیه شده است تا عکاسان حرفه ای را در این زمینه یاری رساند.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)