در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد


دررتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد

یك عكاس ماهر مي تواند با اضافه كردن چند مورد جزئي تفاوت هاي زيادي در عکس ايجاد كند اما بعضي مواقع مهم نيست كه عكس چطوري گرفته شده باشد. آن چيزي كه بيشترين تفاوت را ايجاد مي كند،‌ آخرين روتوش عكس است. حالا به چندين نكته ويرايش عكس نگاهي بياندازيد، كه مي تواند در مواقعي كه به آن نياز داريد كمكتان كند. نحوه عكاسي در اين چند سال اخير تغييرات بسیار زیادی كرده است و آن فقط به دليل تجهيزاتي است كه استفاده می شود.خوشبختانه اين روزها تكنولوژي است که باعث می شود هر تغييري را بتوانید به دلخواه خود اعمال نمائید. هيچ فرقي نمي كند حتي اگر يك مشكلي كوچكي هم باشد،‌ چندين نكته و فنون ساده روتوش عكس که در اینجا آنها را متذکر می شویم مي تواند به زیبایی عکس شما بیافزاید. در اكثر موارد، اين نرم افزارهاي ويرايش عكس هستند که با آگاهي از نحوه کار با آنها و اصلاح این چند موردی که توضیح خواهیم داد، مي تواند هر کسی را با نگاه كردن به عكس شگفت زده كند. حالا به اين نكات ويرايش عكس نگاهی بياندازيد.
 
images%20(1) - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
نكته هاي ساده ويرايش عكس
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
نکات رتوش و طراحی عکس

 

 

اگر نگاهي به عكس بياندازيد و همچنین نگاه ماهرانه و حرفه اي داشته باشید،‌ نكته هاي روتوش عكس بسیار ظريف هستند. اما نكاتي كه در اينجا به آن اشاره شده است،‌ نكاتي كاربردي و البته جز ساده ترين قوانين هستند كه فقط مي توانيد در ذهن آنها را به خاطر بسپاريد. اين نكات شامل…
يك نرم افزار روتوش عكس را انتخاب كنيد
بدون شك استفاده از يك دوربين ديجيتال عكاسي، اين روزها زندگي را واقعا ساده كرده است و به شما اين امكان را مي دهد كه ببينيد عكاسي چه هنر زیبایی است و اينكه هر آنچه كه در ذهن داريد را مي توانيد با اين نرم افزار پياده سازي كنيد. يكي از اين ساده ترين ابزارها Google’s Picasa است. برنامه هاي ديگري مثل Adobe Photoshop ، IrfanView، GIMP،Photo Filter می تواند به شما کمک کند 
اندازه عكس را مشخص كنيد کادر بندی
اندازه بندي عكس به معناي كاهش اندازه عكس و کادر بندی است، که بعضي مواقع ناچار به اين كار هستيد. به عنوان مثال شاید برایتان اتفاق افتاده باشد زماني عكسي را گرفته اید بدون آنكه در هنگام گرفتن عکس توجه کرده باشید، خواهید دید مجموعه ای از عناصر ناخواسته در پس زمينه یا اطراف عكس وجود دارد. اين فاكتورهاي غير معمول مي تواند واقعا زيبایي عكس را از بين ببرد و همين باعث اهميت پيدا كردن تغيير اندازه عكس مي شود. اكثر نرم افزارها اين قابليت را دارند و اصلا هم سخت نيست بعضي مواقع فقط حذف كردن حاشيه هم كافيست. اما هوشمندانه است كه قبل از اينكه هر تغييري را بر روي فايل اصلي عكس انجام دهيد، ‌كپي از اين فايل برداريد و تغيیرات را بر روي فايل كپي انجام بدهيد، بخصوص وقتي با فنون روتوش عكاسي چندان آشنايي نداريد.
ثابت كردن رنگ عكس
اين مورد بدون شك يكي از مهمترين معيارهاي روتوش عكس است. وقتي كه عكس مي گيريد اگر‌ نحوه ي نورپردازي عكس چندان مناسب نباشد ، می توانید با روتوش عكس رنگ و نور را ثابت كنيد، اكثر ابزارهاي روتوش عكس گزينه ي تثبيت رنگ را در خود دارند، شما می توانید به کمک این ابزارها نور عكس را به دلخواه خود دستكاري كنيد و يا آن را روشن تر كنيد، همه اينها را مي توانيد با گزينه هاي آن برنامه انجام دهيد. اصول تثبیت رنگ شفافيت، ‌كنتراست و تعادل رنگ است که همه این موارد مي تواند با ويرايش عكس تثبيت شود. اما توصیه می کنیم که زياد هم عكس را دستكاري نكنيد، فقط در حدی كه بخواهيد عيوب عكس را بر طرف كنيد، چون زیبایی یک عکس در این است که در واقع عكس طبيعي جلوه كند.
از بين بردن قرمزي چشم در عكس
البته مي توان گفت كه اكثر نرم افزارها اين قابليت را دارند كه قرمزي چشم را در عكس از بين ببرند. يك عكس از هر نظر بايد بدون نقص باشد اما حتي قرمزي چشم هم مي تواند بي نظير بودن عكس را خراب كند. بر طرف كردن اين نقص هيچ كاري ندارد، و چندان هم وقت گير نيست به راحتي كليك كردن بر روي چند مورد براي برطرف كردن این نقص عكس کافی است. 
با ديگر قابليت هاي روتوش عكس آشنا شويد
ويرايش عكس مي تواند به آساني مراحلي كه در بالا گفته شد پیاده شود و يا مي تواند بسته به نرم افزاري كه استفاده مي كنيد، ویرایش حرفه اي تری هم داشته باشید. اما آنچه كه در ابتداي كار به نظر مي رسد، خيلي شايد سخت تر از آنچه باشد كه در عمل خود را نشان مي دهد. اين تمرين ها را بر روي عكس ها و فايل هاي كپي انجام دهيد ، آخرين كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه به دقت عكس خوبي را روتوش كنيد. وقتي بدانيد كه كدام نرم افزار براي شما راحت تر است ، پس روتوش عكس ديگر براي شما كاري ندارد. خيلي موارد ديگر هست، كه مي تواند عكس شما را بهتر ويرايش كند اما مواردی كه در بالا به آنها اشاره شد پركاربردترين آنها است و وقتي كه به آنها اشراف پيدا كرديد ديگر وقت آن رسيده است كه كمي حرفه اي تر عمل كنيد حالا با دانستن اين نكات مي توانيد به كار روتوش عكس ادامه دهيد.
هنگام روتوش عكسها بايد به نكات زير دقت داشته باشيد‌:
1 – چهره فرد نبايد تغيير كند . خيلي وقت ها حتي زيبا كردن چهره باعث نارضايتي مشتري مي شود .چون او عكس خود رامي خواهد نه كس ديگري . پس نبايد در اين زمينه افراط شود.
2 – عمق چهره را نبايد از بين برد  در بسياري از كارها ديده مي شود كه صورت كاملا صاف شده و به خاطر اعمال پلاگين هاي مختلف نتيجه كار صورت به شكل كاملا تخت در مي ايد . 
3 – صاف كردن صورت براي آقايان هميشه مطلوب مشتري نيست پس نياز نيست كه همه چين و چروك ها حذف شود. بنابراين بهتر است لايه هايي كه براي از بين بردن چين و چروك استفاده كرده ايد را با Opacity متوسط به تصوير اعمال كنيد. و نهايتا نتيجه يك كار خوب اينه كه  شكل فرد به حالت مصنوعي در نياد
 
16Simple%20Tips%20for%20photo%20retouching%20and%20smoothing - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
نکات و ترفندهای مفید فتوشاپ برای روتوش عکس
وقتی صحبت طراحی در فتوشاپ به میان می آید، راه های مختلفی برای دست یابی به یک نتیجه مشابه مطرح می شود، مخصوصا زمانی که موضوع روتوش عکس باشد. طراحان از تکنیکی که کار با آن برایشان راحت تر است استفاده می کنند. این مقاله در مورد تکنیک ها و ترفندهایی پوشش می دهد که طی تجربیات متعدد و مختلف در طراحی کسب کرده ام. در زیر تکنیک های ذکر شده در این مقاله را به اختصار نام می برم:
– مشاهده بخش اول این مقاله
– رنگ پوست
– هماهنگ سازی رنگ های پوست
– کاهش نویز
– ایجاد نمای رترو با Curves
– شناسایی لایه ها
– حفاظت از منابع
– نمای Classy Sepia
– موقعیت یابی دقیق
– اعمال چندین Layer Styles
رنگ پوست
اگر پس از روتوش رنگ پوست مناسب و خوب نیست، این ممکن است به دلیل رنگ کلی تصویر باشد. شما می توانید با کمک New Adjustment Layer > Hue/Saturation این مسئله را کنترل کنید. روی ماسک کوچک کلیک کنید و کلیدهای Control + I را فشار دهید تا ماسک معکوس شود
 
1Tips%20retouching%20a%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
با استفاده از رنگ سفید و یک براش نرم، روی پوست را نقاشی کنید. برای تنظیمات، حالت Standard را به "Reds" تغییر دهید (در منوی Hue واقع در Adjustment layer)، سپس از لغزنده های Hue, Saturation و Lightness برای تنظیم رنگ پوست استفاده کنید. حالا گزینه "Yellows" را انتخاب کرده و رنگ پوست را بهبود ببخشید. انتخاب رنگ دقیقا به مواد تصویر بستگی دارد. این کار را تا جایی ادامه دهید که احساس کنید به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده اید
 
2Design%20Tips%20for%20a%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
یک آفتاب سوختگی و یا سرخ شدگی پوست می تواند یک پورتره را خراب کنید، مخصوصا اگر یک فرد با رنگ پوستی با کنتراست بالا نزدیک فرد دیگر باشد. فتوشاپ دارای ابزاری برای اصلاح این مسئله است: "Match Color" راهکاری برای کنترل رنگ های پوست است. تصویر خود را باز کرده و از ابزار Quick Selection دور قسمت های قرمز پوست را انتخاب کنید. برای کم یا حذف کردن قسمت هایی از انتخاب، می توانید کلید Alt را فشار دهید. به مسیر Select > Modify > Feather رفته و مقداری حدود 15 پیکسل را وارد کنید. کلیدهای Control + J را فشار دهید تا انتخاب کپی شود.
 
3In%20retouching%20and%20drawing%20a%20picture%20of%20how%20things%20should%20be%20noted - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
با همان تکنیک قبل، قسمت های قرمز نشده پوست را کپی کنید. در مرحله بعد، باید بین لایه اصلی و لایه ای که می خواهید ویرایش روی آن انجام شود تفاوت وجود داشته باشد، بنابراین نام هر دو لایه را تغییر دهیدريال برای این کار کافی است روی نام لایه دوبار کلیک کرده و نام مورد نظر را تایپ کنید. من نام لایه ها را به "Beautiful skin" و "Reddened skin" تغییر دادم.لایه تصویر با پوست قرمز را انتخاب کرده و به مسیر Image > Adjustments > Match Color بروید. سند فعلی را به عنوان "Source" و beautiful skin را به عنوان "Layer" انتخاب کنید. افکت را با استفاده از لغزنده های "Luminance" و "Color Intensity" واقع در قسمت Image Options کنترل کنید. وقتی تغییرات را تایید کردید می توانید میزان شدت افکت را با استفاده از تنظیم میزان Opacity کنترل کنید.
 
4Retouching%20and%20drawing%20a%20picture - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
تصاویر نویزدار اصلا مطلوب نیستند. یک راه برای کاهش نویز استفاده از channel ها است. لایه background را کپی کنید (Control + J)، سپس به پنل Channels بروید و کانالی را که حداقل میزان نویز را نشان می دهد انتخاب کنید. این کانال را روی آیکون "New Channel" واقع در قسمت پایین پنل Channel بکشید، سپس به مسیر Stylize > Find Edges بروید. حالا یک فیلتر Gaussian Blur با radius حدود 3 پیکسل به آن اعمال کنید.
 
5Designing%20a%20photo%20retouching%20software - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
در حالی که کلید Control را نگه داشته اید روی تصویر کوچک کانال جدید کلیک کنید تا محتویات آن انتخاب شود. "RGB channel" را انتخاب کنید سپس به پنل Layers بازگردید. در حالی که پس زمینه کپی انتخاب شده است روی آیکون "Add Layer Mask" کلیک کنید. روی تصویر کوچک لایه کلیک کرده و به مسیر Filter > Blur > Surface Blur بروید. لغزنده های Radius و Threshold را حرکت دهید تا نویز تا حد امکان کاهش پیدا کند.
 
6Types%20and%20design%20a%20photo%20retouching%20software - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
ایجاد نمای رترو با استفاده از Curves
به مسیر Layer > New Adjustment Layer > Curves بروید و از RGB به Reds تغییر حالت دهید. سپس خط را برای سایه ها کمی به سمت پایین و برای سایه روشن ها کمی به بالا حرکت دهید تا یک منحنی S شکل ایجاد شود. همین کار را برای Greens نیز انجام دهید. برای Bluesريال سایه روشن ها را کمی به پایین و سایه ها را کمی به بالا حرکت دهید تا یک منحنی S معکوس ایجاد شود. حالا سایه ها باید کمی متمایل به آبی و سایه روشن ها کمی متمایل به زرد شده باشد.
 
7Drawing%20a%20picture%20of%20application - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
یک لایه جدید اضافه کرده و آن را با رنگی به کد 000066 (RGB 0, 0, 102) رنگ آمیزی کنید. blending mode را در حالت "Exclusion" قرار دهید. حالا لایه background یا پس زمینه را کپی کرده (Control + J) و blending mode این لایه کپی را به "Soft Light" تغییر دهید. برای اینکه شدت افکت به طور کلی کاهش پیدا کند، بالاترین لایه را انتخاب کرده و سپس در حالی که کلید Shift را نگه داشته اید روی کپی پس زمینه کلیک کنید، در نتیجه هر دو لایه انتخاب می شود. شما می توانید آنها را درون فلدر قرار دهید. برای این کار پس از انتخاب لایه های مورد نظر کلیدهای Control + G را فشار دهید. opacity لایه یا فلدر را کاهش دهید. توجه داشته باشید که در فتوشاپ های قبل از ورژن CS5، مجبور بودید opacity هر لایه را به صورت مجزا تغییر دهید
 
8Of%20a%20photo%20retouching%20software - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
شناسایی لایه ها
احتمالا هنگام کار روی پروژه های عظیم با این مشکل مواجه شده اید. نامگذاری معنادار لایه ها در طول یک فرایند طراحی نادیده گرفته می شود. این کار باعث می شود لایه هایی با اسامی مثل "Layer 4" و "Layer 5 Copy 2" داشته باشید که زمانی که می خواهید یک لایه را سریعا پیدا کنید زیاد کمکی به شما نمی کند. فتوشاپ راه حل هایی برای تنبلی های ما ارائه کرده است. برای مثال، شما می توانید با ابزار Move روی عناصری که می خواهید انتخاب کنید کلیک راست کنید؛ حالا می بینید زیر ابزار چه لایه هایی قرار دارد. فتوشاپ لیستی از لایه ها را به شما نشان می دهد که از طریق آن می توانید به راحتی عنصر مورد نظر خود را پیدا کنید
 
9The%20simple%20image%20editing - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
با نگه داشتن کلید Control و کلیک کردن، در حالی که ابزار Move انتخاب شده است، در بیشتر موارد می توانید لایه مربوط به عنصری که ماوس روی آن قرار گرفته است را انتخاب کنید (مگر اینکه فتوشاپ نتواند بین چندین لایه تمایز قائل شود). شما همچنین می توانید در حالی که کلید Control را نگه داشته اید روی تصویر کوچک لایه کلیک کنید تا محتویات لایه به صورت انتخاب بارگذاری شود، خط چین های دور تصویر محتویات لایه و محل آن را نشان می دهد. یکی دیگر از راه های پیدا کردن لایه، کلیک کردن روی آیکون Layer palette's Options، واقع در گوشه سمت راست بالا می باشد. از اینجا شما می توانید سایز تصویر کوچک پیش نمایش لایه را تغییر داده و محتویات تصویر کوچک را در ابعاد و محدوده های لایه متمرکز کنید
 
10Special%20software%20Photo%20Retouching - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
حفاظت از منابع
پلاگین ها باعث صرفه جویی در زمان می شوند، اما آنها کمی گرسنه منابع هستند؛ حداقل، زمان شروع به کار فتوشاپ را طولانی می کنند. ممکن است پلاگین های شما قابلیت هایی داشته باشند که به ندرت ازآنها استفاده می کنید، بنابراین آنها را تا زمانی که نیاز باشد غیرفعال کنید. برای این کار، با رفتن به مسیر Adobe > Adobe Photoshop CS5(یا هر ورژنی که استفاده می کنید) یک فلدر جدید بسازید و نام آن را چیزی شبیه Plugins_deactivated بگذارید.
 
11Software%20simple%20photo%20retouching - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
حالا همه موارد اضافه ای را که برای مدتی به آنها نیاز ندارید را منتقل کنید. وقتی فتوشاپ را مجددا باز کنید آن پلاگین ها دیگر بارگذاری نمی شوند، بنابراین برنامه سریع تر باز می شود. RAM سیستم شما آزاد خواهد شد. چون شما نه پلاگین ها را پاک و نه حذف کرده اید، آنها هر زمان که بخواهید در دسترس شما هستند. اگر به آنها نیاز داشتید، آنها را به فلدر پلاگین بازگردانید.
نمای سپیا یا قرمز متمایل به قهوه ای
نمای sepia یا قرمز متمایل به قهوه ای یک نمای کاملا کلاسیک ایجاد می کند. برای تبدیل یک تصویر سیاه و سفید به یک تصویر قرمز متمایل به قهوه ای، مراحل زیر را دنبال کنید. به مسیر Layer > New Adjustment Layer > Photo Filter رفته و فیلتر Sepia را با density 100 انتخاب کنید. روی لایه دوبار کلیک کنید تا پنجره Layer Styl باز شود.
 
12Simple%20Tips%20on%20Photo%20Retouching - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
در قسمت پایین پنجره برای گرادیانت اول، در حالی که کلید Alt را نگه داشته اید، لغزنده سفید را به سمت چپ بکشید. با این کار یک نقل و انتقال ملایم بین قسمت های دستکاری شده و قسمت های دستکاری نشده ایجاد می شود. حالا افکت سپیا جذاب و زیبا به نظر می رسد.
 
13Simple%20Tips%20to%20Design%20a%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
موقعیت یابی دقیق
من مطئنم که اغلب شما هنگام قرار دادن عناصر در فتوشاپ در جای خود عصبانی شده اید، اما برنامه فقط سعی می کند به شما کمک کند عنصری را که روی لایه خود قرار دارد را با لبه خارجی سند و یا با لبه یک شئ دیگر ردیف و یا هم تراز کنید. محتوای لایه به سمت حاشیه ها می پرد، حتی اگر بخواهید چند پیکسل فضا در این بین وجود داشته باشد. شما می توانید به صورت موقت با نگه داشتن کلید Control، امکان چسبیدن خودکار یا snap را غیر فعال کنید.
 
14Design%20and%20photo%20retouching%20body - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
اعمال Layer Styles در چندین مرحله
معمولا، Layer Styles ها را می توان تنها یک بار اعمال کرد. برای مثال، اگر شما به مسیر Layer > Layer Style > Drop Shadow بروید، نمی توانید یک drop shadow دوبل، که یکی از آنها دارای زاویه 120 و distance 2 و سایز 2، و دیگری دارای زاویه 180 و distance 12 و سایز 12 است ایجاد کنید.  در حقیقت، این کار امکان پذیر است! فقط به یک مسیر انحرافی نیاز داریم. drop shadow اول را به صورت نرمال ایجاد کنید. سپس روی لایه کلیک راست کرده و "Convert to Smart Object" را انتخاب کنید. به این Smart Object می توان یک drop shadow دیگر اختصاص داد، و شما می توانید smart object را به یک smart object دیگر تبدیل کنید. به این ترتیب، شما به آسانی می توانید drop shadow سوم و چهارم را نیز اضافه کنید. بنابراین امکان اعمال چندین استروک نیز وجود دارد.
 
15Design%20a%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
ضمنا، برای قرار دادن یکباره یک یا چند استایل روی لایه، رو علامت FX کلیک راست کرده و گزینه "Create Layer" را انتخاب کنید. حالا می توانید به این استایل فیلتر اعمال کنید، اما آنها به هیچ عنوان قابل ویرایش نیستند
در زیر تکنیک هایی را که در این مقاله پوشش خواهیم داد به طور خلاصه بیان می کنیم: 
– تعریف رنگ ها 
– کنترل کردن فلدرها 
– افکت Split-Toning 
– ویگنت قابل انعطاف 
– روتوش پوست در Camera Raw 
– تنظیمات نور 
– برجستگی های رنگ پریده 
– نمای Dodge و Burn 
– چشم های روشن 
– افکت Orton 
– بهبود انتخاب های Lasso 
– تنظیم محتویات لایه 
– بازگرداندن انتخاب 
– نکات و ترفندهای دیگر 
تعریف رنگ 
اگر می خواهید رنگ های foreground و background را تعریف کنید، از ابزار Eyedropper برای انتخاب رنگ foreground استفاده کنید، سپس جای آن را با رنگ پس زمینه عوض کنید، برای این کار از کلید میانبر X استفاده کنید، سپس رنگ دیگر را انتخاب کنید. اما یک راه ساده تر وجود دارد. ابتدا، رنگ زمینه را انتخاب کنید درست مثل عادت همیشگی خود، سپس با فشار دادن کلید Alt رنگ پس زمینه را تعریف کنید. تنها با یک کلیک به جای تغییر دادن رنگ زمینه، رنگ پس زمینه تعریف خواهد شد.
 
17Create%20a%20retro%20look%20using%20the%20Retouch - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
کنترل کردن فلدرها 
فلدرها به لایه ها ساختار می دهند و آن را سازماندهی می کنند، که این امر زمانی که روی یک ترکیب گسترده و بزرگ کار می کنید اهمیت زیادی دارد. فلدرها اغلب به حالت فشرده هستند به همین دلیل در نگاه اول نمی توانید محتویات آن را مشاهده کنید. این باعث صرفه جویی در فضا می شود، اما همیشه هم مطلوب نیست. اگر بخواهید محتویات لایه های تو در تو را آشکار کنید و یک نمای کلی سریع ارائه شود، کلید Control را نگه داشته و روی یکی از مثلث های کوچک کنار فلدرها کلیک کنید. در وهله اول همه فلدرها گسترده می شوند. مجددا می توانید با استفاده از همان ترفند آنها را فشرده کنید. برای گسترده شدن همه فلدرهای تو در تو درون فلدرها، کلید Alt و Control را فشار دهید. 
 
18Retouching%20a%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
افکت Split-Toning 
با رفتن به مسیر Layer > New Adjustment Layer > Gradient Map دو gradient map بسازید. برای مثال، شما می توانستید یک گرادیانت که از آبی تیره به قهوه ای روشن مایل به زرد و خاکستری و گرادیانت دیگر از قهوه ای تیره به سفید گسترده شده است بسازید. برای تغییر دادن یک گرادیانت، روی آن کلیک کنید تا پنجره “Gradient Editor” باز شود. در این پنجره روی تکه رنگ هایی که انتخاب کرده اید کلیک کرده و color picker را از طریق “Color field” یا زمینه رنگ باز کنید. 
 
19Fine%20retouching%20a%20photo%20in%20Adobe%20Photoshop - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
روی “OK” کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود، روی لایه ای محتوی gradient map دوم کلیک کرده، زیر قسمت “This Layer” لغزنده سمت راست را به چپ حرکت دهید. برای اینکه حرکت لغزنده ملایم تر باشد، همزمان با حرکت دادن لغزنده کلید Alt را نگه دارید. سپس روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.
 
20Beautiful%20design%20a%20photo%20in%20Photoshop - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
ویگنت انعطاف پذیر 
برای ساخت یک ویگنت غیر مخرب، به مسیر New Adjustment Layer > Levels بروید. تصویر را کاملا تیره و تار کنید، برای مثال، مقدار Highlights را به 80 تغییر دهید. حالا با یک براش سیاه رنگ مرکز لایه ماسک را روشن کنید. به جای استفاده از براش برای نقاشی کردن، می توانید از ابزار Elliptical Marquee استفاده کرده و انتخاب را با رنگ سیاه رنگ آمیزی کنید. 
 
21Design%20a%20photo%20using%20Photoshop%20software - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
شما می توانید از ابزار Move برای تنظیم محل ویگنت، هر چند بار که لازم است، استفاده کنید، و یا آن را با استفاده از “Gaussian Blur” مات کنید. شما همچنین می توانید میزان تیرگی را کم و زیاد کنید. برای این کار، مجددا پنجره Levels Adjustment را باز کنید. 
روتوش پوست در Camera Raw 
یک عکس در Camera Raw باز کنید (برای این کار به Bridge رفته و روی عکس کلیک راست کنید و از منو “Open in Camera Raw” را انتخاب کنید). به طور کلی، شما می توانید از ابزار Spot Healing Brush و دیگر ابزارها و لغزنده ها برای بهبود تصویر استفاده کنید. وقتی نتیجه مورد نظر خود را به دست آوردید، کلید Shift را نگه دارید و روی “Open Object” کلیک کنید. حالا تصویر به عنوان یک Smart Object روی یک لایه جدید قرار خواهد گرفت.  شما همچنین می توانید روی لینک آبی رنگی که در قسمت پایین صفحه قرار دارد کلیک کنید، سپس پنجره “Workflow Options” باز خواهد شد. از آنجا، می توانید تنظیمات دیگر را نیز کنترل کنید. مطمئن شوید “Open in Photoshop as Smart Object” فعال است، سپس روی “OK” کلیک کنید تا تغییرات اعمال شده و عکس باز شود (بدون نگه داشتن کلید Shift) 
 
22Retouching%20a%20photo%20using%20Photoshop%20software - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
روی لایه کلیک راست کرده و گزینه “New Smart Object via Copy” را انتخاب کنید، سپس با دو بار کلیک کردن روی آیکون لایه، پنجره Camera Raw را باز کنید. مقدار “Clarity” را به 100- تغییر داده و روی دکمه OK کلیک کنید. کلید Alt را نگه داشته و روی دکمه “Create Layer Mask” کلیک کنید، سپس با استفاده از یک براش نرم روی پوست بهبود یافته را نقاشی کنید. از لغزنده opacity برای کنترل میزان روتوش استفاده کنید.
 
23Simple%20Tips%20on%20body%20image%20retouching%20and%20smoothing - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
تنظیمات نور 
اگر می خواهید مقداری تغییر مجازی روی روشنایی تصویر ایجاد کنید، سپس تصویر را خنثی کنید، به مسیر Select > Color Range بروید و Select را در حالت “Highlights” قرار دهید. محتویات انتخاب را کپی کنید (Control + J). مجددا لایه background یا پس زمینه را فعال کنید، این بار “Shadows” را انتخاب کنید. مجددا آن را کپی کنید (Control + J)، و پس از آن blending mode را به “Screen” و highlights را به “Multiply” تغییر دهید. 
 
24Identify%20layers%20in%20retouching%20a%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
بسته به محتوای لایه، مقدار opacity را به 30 درصد کاهش دهید. ممکن است اینجا “Shadows/Highlights” کمک کننده باشد. یک لایه جدید اضافه کرده و آن را با یک رنگ خاکستری خنثی رنگ آمیزی کنید و blending mode آن را در حالت “Overlay” قرار دهید، نور با کیفین مورد نظر را با ابزارهای Dodge و Burn نقاشی کنید. مجددا، یک لایه جدید دیگر اضافه کرده و blending mode آن را به “Soft Light” یا “Overlay” تغییر دهید، سپس با یک براش با opacity کم، با رنگ سیاه و سفید روی این لایه را نقاشی کنید. 
 
25Identify%20layers%20in%20drawing%20a%20picture - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
برجستگی های رنگ پریده 
برای یک برجستگی رنگ پریده، لایه background را کپی کرده و blending mode آن را به “Screen” تغییر دهید. به مسیر Image > Adjustments > Desaturate یا “Black & White” و سپس “Shadows/Highlights” رفته تا شدت افکت بیشتر شود. تنظیمات دقیق می تواند بسته به محتویات تصویر تغییر پیدا کند. 
 
26The%20use%20of%20plug in%20design%20and%20photo%20retouching - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
افکت مورد نظر کل تصویر را پوشش دهد، مگر اینکه در حالی که کلید Alt را نگه داشته اید روی دکمه “Create Layer Mask” کلیک کرده و سپس قسمت های رنگ پریده را با ابزار براش و رنگ سفید نقاشی کنید. شما می توانید شدت افکت را با لغزنده opacity کنترل کنید. 
 
27Touch colored%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
نمای Dodge And Burn 
کلیدهای Shift + Control + Alt + E را فشار دهید تا لایه ها کپی و با هم ترکیب شوند، سپس blending mode را به “Vivid Light” تغییر دهید. از کلیدهای Control + I برای معکوس کردن محتویات لایه استفاده کنید، و به مسیر Filter > Blur > Surface Blur بروید و مقدار radius را به 70px و threshold را به 40 تغییر دهید. کلید Shift + Control + Alt + E را فشار دهید، لایه زیرین را پاک کنید و blending mode را در حالت “Overlay” قرار دهید. یک Gaussian Blur اعمال کنید تا حاشیه ها کمی ملایم تر شود، سپس به مسیر Image > Adjustments > Desaturate بروید. 
 
28Application%20plug in%20retouching%20photos - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
روشن کردن چشم ها 
برای اینکه چشم ها براق تر به نشر برسد، به مسیر New Adjustment Layer > Exposure بروید. لایه ماسک را با رنگ سیاه پر کنید، سپس با رنگ سفید روی عنبیه چشم ها و با رنگ سفید روی مردمک ها را نقاشی کنید. blending mode لایه تنظیم کننده را به “Luminosity” تغییر دهید. در پنجره exposure، مقدار gamma را افزایش دهید تا ساختار عنبیه کتراست بیشتری پیدا کند. همچنین سعی کنید مقدار Offset را نیز تغییر دهید. 
 
29The%20use%20of%20plug in%20design%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
افکت Orton 
با افکت Orton، ورژن های شارپ و مات شده یک عکس با هم ترکیب می شوند. لایه background یا پس زمینه را کپی کنید (Control + J)، سپس به مسیر Image > Apply Image بروید. blending mode را به “Screen” تغییر داده و روی دکمه OK کلیک کنید. مجددا لایه فعلی را کپی کنید (Control + J). با رفتن به مسیر Filter > Blur > Gaussian Blur، یک Gaussian Blur به این کپی اعمال کنید. مقداری که وارد می کنید به سایز تصویر شما بستگی دارد. اشکال همیشه باید کمتر مات شوند. blending mode را به Multiply تغییر دهید. 
 
30Apply%20Layer%20Style%20design%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
بهینه سازی انتخاب های Lasso 
بسیاری از کاربران (حتی حرفه ای ها) به دلیل انتخاب های ساده، ابزار Lasso Selection را به ابزار Path ترجیح می دهند. برای تغییر ابزار به Polygon Lasso در حین کار، می توانید از کلید میانبر Alt استفاده کنید. برای اینکه به همان ابزار قبل بازگردید مجددا کلید Alt را فشار دهید. 
 
31Apply%20Layer%20Styles%20in%20retouch%20photos - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
تفاقی که اغلب رخ می دهد این است که هنگام زوم حاشیه های تصویر قابل مشاهده نیست. برای گردش روی تصویر هنگام زوم می توانید از کلید space استفاده کنید. هنگامی که این کلید را فشار می دهید، نشانگر ماوس تبدیل به ابزار دست می شود، حالا می توانید تصویر را حرکت داده و به هر قسمت از آن که می خواهید بروید. 
تنظیم چیدمان محتویات لایه 
بعضی از قسمت ها در فتوشاپ به ندرت مورد توجه قرار می گیرند. این یکی از آنها است. اگر شما ابزار Move را فعال کنید، علایم عجیب و غریبی را در قسمت نوار تنظیمات، کنار Auto-Select و Transform controlsمشاهده می کنید که به آنها ابزارهای Align گفته می شود. 
 
32Layer%20Styles%20applied%20in%20different%20Retouching%20Photos - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
اگر فقط یک لایه را انتخاب کنید، ابزار Align نمی تواند کاری انجام نمی دهد، اما اگر دو یا تعداد بیشتری لایه انتخاب کنید، سپس می توانید چیدمان محتویات لایه را با این کلیدها تنظیم کنید. 
بازیابی انتخاب ها 
اغلب، در حین کار روی یک بخش مهم، تصادفا با یک کلیک انتخبا را از دست می دهید. شما می توانید با فشار دادن کلیدهای Shift + Control + D بخش اعظم انتخاب را بازیابی کنید. همچنین می توانید از کلیدهای میانبر (undo (Control + Z و یا برای بازگشتن به چند مرحله قبل از کلیدهای Control + Alt + Z استفاده کنید.  به هر حال، شما می توانید کلید Alt را نگه دارید تا عناصری از انتخاب در هر زمان که می خواهید از آن کم شود، و یا با نگه داشتن کلید Shift برای اضافه کردن به انتخاب استفاده کنید. فشار دادن هر دو کلید یک انتخاب متقاطع خواهید داشت. انتخاب های مهم که ممکن است بعدا به آن نیاز پیدا کنید را می توانید با رفتن به مسیر Select > Save Selection ذخیره کنید. 
 
33Different%20design%20and%20retouching%20photos%20with%20Photoshop - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
برای دانلود فایل این مطلب به صورت PDF روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click%20This%20andisheh%20no - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
 

ارسال نظر


14 + سه =