دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری


دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری

اساس تصویربرداری دریافت نور است. برای گرفتن یک عکس ما باید نور را به صفحه حساس به نور برسانیم که می تواند یک فریم فیلم یا یک سنسور دیجیتال باشد. برای این منظور ما باید هم میزان نوری که به این صفحه می رسد را کنترل کنیم و هم میزان حساسیت این صفحه را نسبت به نور. در این مجموعه سه قسمتی قصد داریم از نور صحبت کنیم، و اینکه چطور لنز و دوربین به کمک هم میزان نوردهی را کنترل می کنند.
«نوردهی» در عکاسی به میزان نوری گفته می شود که به صفحه حساس به نور دوربین می تابد. در هر صحنه، صرفنظر از طبیعی یا مصنوعی بودن نور موجود، مقدار مشخصی از نور به سوژه می تابد. مقدار این نور بر حسب چهار فاکتور متفاوت است: شدت نور، مدت تابش نور، فاصله بین منبع نور و سوژه، و اصلاحاتی که روی نور انجام می شود. قبل از پرداختن به نوردهی مختصری راجع به نور و این چهار فاکتور صحبت می کنیم. نور از این جهت جالب توجه است که هم ویژگی های امواج انرژی و هم ذرات را در خود دارد. این ویژگی دوگانه موج – ذره ای نور بر نحوه عملکرد آن در خارج و داخل دوربین و لنز تأثیر می گذارد. شدت یا میزان درخشندگی نور: یک منبع نور در حقیقت از خود فوتون گسیل می کند. 
 
254669 168 - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
اهمیت نورخورشید در عکاسی

هر قدر تعداد فوتون های تابیده شده از یک منبع نور یا فوتون های منعکس شده از یک شیء بیشتر باشد، آن منبع یا شیء درخشان تر است. یک عکس روشن تر در حقیقت از سنسور یا قطعه فیلمی ساخته می شود که مورد اصابت فوتون های بیشتری قرار گرفته است. در مقابل یک عکس تاریک تر در معرض فوتون های کمتری قرار گرفته است.
مدت تابش نور: خورشید منبع دائمی نور است، برای فرار از آن می توانید یا به طرف دیگر زمین بروید! (: یا به سایه ای پناه ببرید. منابع نور مصنوعی مثل چراغ ها را می توان روشن و خاموش کرد. هر قدر مدت تابش یک منبع نور طولانی تر شود، تعداد فوتون هایی که توسط دوربین دریافت می شوند نیز بیشتر می شود.
فاصله: (چه بخواهیم و چه نخواهیم، عکاسی با ریاضیات ارتباط نزدیک دارد. این مقاله هم مجبور است گریزی به علم ریاضیات بزند. پس اگر به این مبحث علاقه ندارید اجازه دهید پیشاپیش از شما عذرخواهی کنیم!) هر چه به منبع نور نزدیک تر باشید، می توانید فوتون های بیشتری را توسط دوربین دریافت کنید. و هر قدر منبع دورتر باشد، دوربین فوتون های کمتری جمع آوری می کند. خیلی سخت نبود، نه؟ خب، حالا اگر مسافتتان از منبع نور دو برابر شود چه؟ حتما می گویید تعداد فوتون ها نصف و میزان نور هم نصف می شود؟ نه! بنابر «قانون مربع معکوس» با دوبرابر کردن فاصله منبع نور، مقدار نور یک چهارم می شود. چرا؟ چون اینجا فقط فاصله مطرح نیست، بلکه صبحت از مساحت است. نور پس از تابیده شدن از بیشتر منابع نور (به جز لیزرها)، پراکنده می شود. بنابراین نور یک لامپ در فاصله دو متری چهار برابر نور همان لامپ از فاصله چهار متری خواهد بود.
 
1The%20importance%20of%20light%20in%20photography - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
اصلاحات روی نور: ابزار و تجهیزات فراوانی برای تعدیل و تصحیح نور وجود دارد که می توان از آنها برای کنترل و هدایت نور طبیعی و مصنوعی استفاده کرد. شما نمی توانید نور خورشید را تعدیل کنید، اما ابرها قطعا می توانند این کار را بکنند. ضمن اینکه می توانید از سوژه بخواهید در سایه قرار گیرد، یا خودتان سایه ایجاد کنید. بازتابنده ها (Reflectors)، پراکنده سازها (Diffusers)، و فیلترهای ژلاتینی (Gels) تنها چند نمونه از ادواتی هستند که می توانید برای اصلاح نور از آنها استفاده کنید.
اندازه گیری نور :خب، حالا که فهمیدیم چطور می شود مقدار نور را کم و زیاد کرد، باید کمیتی را برای نور تعریف کنیم تا بتوانیم شدت آن را اندازه گیری کنیم، دوربینمان را متناسب با آن تنظیم کنیم و بعد این تنظیمات را تغییر دهیم تا عکسمان روشن یا تاریک شود. همین تنظیمات عکس است که ما را به مفهوم «مقدار نوردهی» (Exposure Value) یا همان EV میرساند که گاهی هم به آن استاپ (Stops) می گوییم. شدت نور همان روشنایی نور است، اما حتی اگر بتوانیم عددی را برای روشنایی تعیین کنیم، باز هم این تعیین کمیت برایمان جذابیتی ندارد، چرا که دوربین ها می توانند در هر نوری، حتی در تاریکی عکسبرداری کنند. چیزی که برای ما مهم است تعیین یک مقدار اولیه است تا وقتی تنظیمات دوربین را تغییر می دهیم بفهمیم که این تغییرات چه تأثیری روی نوردهی می گذارند و اگر به اصلاحاتی نیاز دارد، این اصلاحات چطور باید انجام شوند.
 
2Application%20sunlight%20in%20photography - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
به زبان ساده، «نوردهی کافی» برای یک تصویر را می توان با مقدار اولیه EV0 مشخص کرد. وقتی یکی از تنظیمات دوربین را تغییر می دهیم تا تصویر تاریک تری داشته باشیم، EV منفی می شود. در تصویر روشن تر EV مثبت می شود. اینجاست که آن مقادیر کمّی که قبلا گفتیم به کار می آیند. EVها عددهای مشخصی هستند که ما بتوانیم به کمک آنها میزان تغییرات از EV اولیه را حساب کنیم. رهدف از نوردهی این است که ما مقدار مشخصی از نور را به درون دوربین و لنز هدایت کنیم تا بتوانیم تصویری از سوژه بگیریم که متناسب با سبک هنری مورد نظرمان باشد. یادتان باشد نگفتیم هدف «نوردهی کافی» است. عکاسی یک هنر است، و اگر بخواهید می توانید برای بیان بهتر سبک هنری تان تصاویری بگیرید روشن تر (با نوردهی بیش از حد یا overexposed) یا تاریک تر (با نوردهی ناکافی یا underexposed)، پس فکر نکنید هر عکس و تصویری که می گیرید باید حتما «نوردهی کافی» داشته باشد. در ادامه این مقاله زمانی که به واژه "کافی" بر می خورید می توانید آن را مقتضی با سبک عکاسی و تصویربرداری خودتان تعبیر کنید. پس کاری که مد نظر شماست، این است که دوربین یا لنزتان را طوری تنظیم کنید که مقدار درستی از نور وارد دستگاه شود و عکسی را خلق کند که شما می خواهید. برای کنترل نور، شما به سه تنظیمات مختلف در داخل دوربین دسترسی دارید. دو راه برای کنترل میزان نوری که وارد دوربین شده و بر صفحه حساس به نور می تابد (دیافراگم و سرعت شاتر)، و یک راه هم برای کنترل حساسیت این صفحه (ISO).
 
3The%20benefits%20of%20sunlight%20in%20photography - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
برای معرفی این تنظیمات به زبان ساده تر بهتر است آنها را با عناصر مشخصی از چشم انسان مقایسه کنیم. دیافراگم مثل مردمک چشم عمل می کند که باز می شود و با انقباض قطر دهانه خود مقدار نور ورودی به چشم را محدود می کند. سرعت شاتر مثل پلک زدن می ماند، با این تفاوت که پلک ها معمولا هنگام بیداری باز هستند. حال تصور کنید پلک هایتان را قبل از بستن، برای یک لحظه باز می کنید تا تصویری را در ذهنتان ثبت کنید. این عمل مشابه عمل یک شاتر در دوربین است. و بالاخره، ISO شبیه به حساسیتی است که سلول های استوانه ای و مخروطی پشت چشم نسبت به نور دارند. تقریبا در تمام دوربین هایی که دارای دیافراگم، سرعت شاتر و ISO تغییرپذیری هستند، امکان کنترل دستی این تنظیمات وجود دارد. در دوربین ها و لنزهای SLR قدیمی این امر با استفاده از حلقه تنظیم دیافراگم و دکمه مدرج تنظیم سرعت شاتر ممکن بود. البته در بیشتر دوربین های امروزی هم می توانید به طور دستی دیافراگم، سرعت شاتر و ISO را تغییر دهید. اگر یاد بگیرید که چطور و چه موقع باید این تنظیمات را تغییر دهید، در عکاسی حرفه ای تر خواهید شد و کنترل بیشتری روی تصاویرتان خواهید داشت.
 
4The%20benefits%20of%20sunlight%20in%20Video - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
نور پردازی یک مهارت اساسی در عکاسی است.از گرفتن عکس از یک رویداد گذرا که نور موجود را به کار گرفته تا تصویری تبلیغاتی که در آن از نورپردازیهای خاص استفاده می شود.نور ماهیت عکاسی است و بدون آن عکسی وجود نخواهد داشت. کلمه فوتو-گرافی از کلمه یونانی photo و graph تشکیل شده که به معنای نور نگاری است. برای همراه شدن با زبان نور، عکاس نیازمند دانش، مهارت و هنروری است. 
نور مصنوعی
عکاس و به خصوص عکاسان غیر حرفه‌ای فراوان به پدیده رنگهای غالب برخورد می‌کنند. برای گرفتن عکس شب یا عکس زیر نور مصنوعی، همان فیلم مورد استفاده قرار می‌گیرد. خفیف ساختن این اثرهای رنگ ممکن است، اما چندان آسان نیست. رنگهایی که به وسیله لامپهای مهتابی، با فیلم برای نور طبیعی یا نور مصنوعی ایجاد می‌شوند متعددند. به این دلیل بهتر است که راهنمای فیلم‌ها مشخص گردند. بر روی عکسهایی که بدون صافیگرفته شده‌اند، نور لامپهای مهتابی غالب اوقات رنگ آبی-سبز به وجود می‌آورد. استفاده از صافی امکان تبدیل کردن فیلم برای نور طبیعی را به فیلم برای نور مصنوعی آسان می‌کند. اما این اصلاح، غالب اوقات رنگ گرمی را که جو مشخصه‌ای عکس را آشکار می‌کند، از بین می‌برد. تصحیح به کمک صافی‌های ضعیف تر از همان رنگ نتیجه‌هایی به دست می‌دهد که میان دو غایت واقع می‌شوند.
 
98212869890379173330 thumb - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
نور طبیعی
عکسهایی که در نور طبیعی با فیلم مخصوص گرفته می‌شوند می‌توانند دارای زیر و بم‌های رنگی باشند. در واقع، ترکیب طیفی نور طبیعی باعث تغییرهای محسوسی می‌شود. هنگام صبح و شب به دلیل پخش موجهای کوتاه آبی از خلال لایه‌های جو، نور خورشید قرمزتر است. هنگامی که نور خورشید در مکان بالاتری در آسمان قرار دارد، موجهای نوری از لایه نازکتری از جو عبور می‌کنند و نسبت متعارف موجهای آبی از نو برقرار می‌گردد. بنابر فیلم مورد کاربرد باید دست کم از صافی فرابنفش استفاده شود، با وجود این در اکثر موارد صافی "اسکای لایت" ترجیح داده می‌شود
نور را مي توان از نظر منبع آن به سه دسته عمده نور خورشيد، نور مصنوعي و نور موجود تقسيم بندي كرد.
نور خورشيد: معمول ترين منبع نور عكاسي است كه به دليل شدت و درخشندگي آن همه نوع عكسبرداري را امكان پذير مي سازد. بسياري از روشها و فنوني كه در عكاسي وضع شده، بر اساس استفاده از نور خورشيد است. در واقع در آغاز عكاسي؛ خورشيد اصلي ترين منبع نور عكسبرداري محسوب مي شد. اما به تدريج با ظهور گسترش فنون نورپردازي مصنوعي، اهميت اين نوع نورهاي تحت كنترل بيش از پيش شد.
 
12834872 2170 l - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
نور مصنوعي: اين نورها شباهت به نور خورشيد دارند و به دو نوع فلاش و فنوفلاد تقسيم مي شود.
نور خورشيد و نور مصنوعي نور موجود محسوب مي شوند. نور موجود شامل موارد زير است:
1-نور چراغهاي معمولي خانگي و محيطهاي سرپوشيده مانند نور لامپهاي تنگستن،فلورسنت و نئوني. شدت نور اين نوع چراغ ها كمتر از فلاش و فتوفلاد است.
2- نور نسبتا ضعيف خورشيد كه در محوطه بسته بازتاب شده باشد.
3- نور ضعيف خورشيد به هنگام قبل از طلوع و بعد از غروب.
4- نور خورشيد در روزهاي باراني و برفي.
5- نور حاصل از شعله آتش يا شمع.
6- نور پراكنده خورشيد كه به طور يكنواخت روشنايي دارد. در چنين شرايطي، بسته به نور موجود، بايد زاويه عكسبرداري طوري انتخاب شود كه منابع نور در برابر دوربين قرار نگيرند. در غير اين صورت بايد نورسنجي را به گونه اي انجام داد كه ملاك نه منبع نور، بلكه محيط تاريكتر باشد تا عكس تيره نشود. معمولا براي عكسبرداري از شرايط نوري ضعيف از فيلمهاي حساس تر استفاده مي شود كه نورهاي خفيف را هم ثبت مي كند. نور موجود در فضاي بسته، مثل نور پراكنده خورشيد در داخل خانه، موقعيت مناسبي را براي گرفتن عكسهاي با تضاد سايه روشن متوازن فراهم مي كند. اولین تکنیک نورپردازی در خارج از محیط بسته، کارکردن اطراف خورشید است. به این معنی که در هنگام عکاسی، سوژه مورد نظر نباید در مقابل نور خورشید قرار گرفته باشد بلکه وضعیت مکانی عکاس و دوربین باید به ‌گونه‌ای باشد که خورشید در پشت سر عکاس قرار گیرد. وجود خورشید در پشت‌سر عکاس موجب می‌شود که نقش نور اصلی را در عکاسی بازی کند. اگر شرایط محیط به نحوی باشد که نتوان به این شکل عمل کرد در نتیجه بهتر است به منظور جلوگیری از ایجاد سایه از فلاش اجباری استفاده شود. به افراد مبتدی و تازه‌کار توصیه می‌شود که در وسط روز در خارج از محیط بسته به هیچ‌وجه عکس نگیرند. وسط روز درست زمانی است که خورشید در بالاترین نقطه قرار می‌گیرد و این امر موجب تولید سایه‌ای شدید روی سوژه خواهد شد. در شرایطی که مجبور به عکس گرفتن در این زمان هستید، توصیه می‌شود برای تاباندن نور روی سوژه از منعکس‌کننده یا برای کم کردن شدت نور از یک چتر استفاده کنید. در روزهای آفتابی به نور پشت، نیازی نیست و به منظور ایجاد نور فرعی در محیط از یک منعکس‌کننده استفاده می‌شود. در روزهای ابری روشن یک نور تلطیف شده بدون سایه وجود خواهد داشت، این شرایط بهترین شرایط برای گرفتن عکس خواهد بود و عکس زیبایی را ارایه خواهد داد. یک ساعت بعد از طلوع آفتاب و یک ساعت قبل از غروب آفتاب در نظر عکاسان حرفه‌ای به “ساعت طلایی”‌ مشهور است. غروب و طلوع خورشید هر کدام به نوعی متفاوت، نور طبیعی را به عکس می‌تابانند. عکاسی در این دو زمان به عکاس اطمینان می‌دهد که نور مناسب به سوژه تابیده شده است و نگرانی در خصوص نتیجه نهایی وجود نخواهد داشت. در این دو زمان به دلیل طول موج‌های بلند خورشید که لطیف و گرم هستند پوست افراد، روشن‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد بنابراین جلوه‌ای زیبا در عکاسی خواهند داشت. برای بهتر شدن عکس تنها باید به این نکته توجه داشت که سوژه در مقابل نور خورشید قرار نگرفته باشد.
در عکاسی همیشه باید به نکاتی که در خصوص کنتراست وجود دارد توجه داشت و در شرایط مختلف آن را در نظر گرفت. در برخی شرایط این امکان وجود دارد که نور مناسب برای سوژه یا محیط وجود نداشته باشد، در چنین شرایطی برای جبران چنین نقصی بهتر است که از سه پایه و شاتر با سرعت پایین استفاده شود. سه پایه باعث ثابت ماندن دوربین و مانع تار شدن تصویرها می‌شود. اگرچه سرعت پایین شاتر تا حدودی کمبود نور محیط را جبران می‌کند و عکس باکیفیتی را ارایه می‌دهد اما برای شرایط کاملا تاریک به ‌طور حتم کارایی نخواهد داشت. به منظور بهتر شدن کیفیت عکس می‌توان از مود سایه که در برخی دوربین‌ها وجود دارد برای ایجاد یک عکس هنری و با کیفیت استفاده کرد. عکاسی در نور مستقیم خورشید می تواند ایجاد موارد ناخواسته از جمله کنتراست بالا، سوختگی قسمتی از تصویر ، ایجاد lens flare وغیره شود
 
images - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
.در این حالت چه باید کرد؟ برای پاسخ به این پرسش و حل مشکلات از این گونه، در ادامه با ما همراه باشید:
1-به سمت سایه حرکت کنید:
چنانچه امکان دارد که سوژه به ناحیه ای که در آنجا سایه می باشد ، منتقل نمایید.البته در حالت پرتره این یکی از بهترین انتخاب ها است ، گاهی اوقات آسانترین راه بهترین راه است.
2-خودتان سایه را ایجاد کنید:
چنانچه از سوژه ای عکاسی می کنید که قابل انتقال و یا حرکت نمی باشد خودتان سایه را ایجاد کنید به وسیله جسمی می توانید مانع رسیدن نور مستقیم خورشید به سوژه شوید.
3-از فلاش استفاده کنید:
زمانی که سوژه رو به نور قرار دارد کار شما آسان است ولی زمانی که پشت به نور است و نور خورشید مستقیم به سمت دوربین می تابد برای جلو گیری از ایجاد سایه های تند می توانید از فلاش استفاده نمایید.
4-استفاده از یک منعکس کننده Reflector :
چنانچه برای شما مقدور است برای جلوگیری از ایجاد سایه های تند و ناخواسته می توانید از یک رفلکتور و یا چیزی شبیه آن که بتوان نور خورشید را به سمت سوژه منحرف نمود ، استفاده نمایید که البته استفاده از یک منعکس کننده در همه مکانها و زمانها امکان پذیر نمی باشد.
5-زاویه دید خود را تغییر دهید :
گاهی مواقع انتقال سوژه امکان پذیر نمی باشد اما خودتان می توانید با تغییر در موقعیت خود این مشکل را حل نمایید . تمام زوایا را بررسی نموده ممکن است گاهی اوقات عکاسی از بالا به پائین و یا پائین به بالا موثر باشد.
6-از هود–lens Hoodاستفاده نمایید:
چنانچه با مشکل lens flare مواجه هستید می توانید از یک هود لنز استفاده نموده تا این اثر نا خواسته را خنثی نمائید . البته استفاده از هود در زیر نور خورشید و مکانهای پر نور موثر و مطلوب می باشد.
7-استفاده از فیلتر:
یکی از راه های دیگر جهت کاهش میزان نور ، استفاده از فیلتر های عکاسی است.شما می توانید از فیلتر ND (تراکم خنثی) و یا پلاریزه در تمام اوقات استفاده نمایید. فیلتر پلاریزه  کمک می کند تا نور کمتری به دریچه دوربین وارد شده و شما کنترل بیشتری بر روی نور ورودی داشته باشید همچنین در عکاسی از آسمان می تواند آسمانی آبی را در تصویر شما ایجاد نماید.
8- تنظیم تراز سفیدی – White Balance  :
در اکثر دوربین های موجود امکان تنظیم تراز سفیدی  وجود دارد . البته ممکن است زمانی که تصویرتان را ویرایش می کنید آن را تنظیم کنید ولی این نکته را به خاطر داشته باشید تنظیم تراز سفیدی در خود دوربین همیشه نتیجه بسیار بهتری به دنبال دارد.
9-Metering :
نور مستقیم همیشه باعث خطا در تنظیم فاصله یابی دوربین می گردد.در اکثر مواقع  ، انتخاب حالت Spot بسیار مفید بوده چون سوژه در مرکز توجه دوربین قرار دارد. برای اینکه بهترین نتیجه را بدست آورید همیشه حالتهای فاصله یابی را متناوباً استفاده نمایید و سپس عکسی که گرفته اید را بررسی نموده و از نتیجه کار اطمینان حاصل نمایید.
10-عکاسی سایه – Silhouette :
Silhouette درلغت به معنی شبح و نیمرخ هر چیزی که تاریک و سیاه است ، می باشد.چنانچه نور خورشید بسیار شدید است شما می توانید از آن به نفع خود استفاد نموده و رو به خورشید از سوژهای خودعکاسی نمایید به صورتی که آنها کاملاً در تاریکی قرار بگیرند که به این تکنیک عکاسی سایه و یا  Silhouette گفته می شود.
با استفاده از نور طبیعی عکس های بهتری بگیرید
 
5Application%20sun%20Video - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
عکاسی به نور های موجود در عکس بستگی دارد، و نور طبیعی در بین عکاسان استفاده بیشتری دارد. با درک نور طبیعی یاد بگیرید بهترین استفاده را از آن ببرید. در این مطلب شما را به دنیای نور طبیعی در ساعات و شرایط مختلف خواهیم برد پس عینک آفتابی را فراموش نکنید. مهم نیست دوربین عکاس چقدر پیچیده یا چقدر ساده باشد، همه دوربینها با یک شرایط نوری سر و کار دارند. درک کردن نحوه استفاده از نور (در این قسمت نور طبیعی)، با یک دوربین غیر حرفه ای نتیجه بهتری در بر خواهد داشت تا استفاده از یک دوربین حرفه ای بدون درک استفاده از نور. عکاسان معمولاً اصطلاح نور طبیعی را برای هر نوری که در محیط موجود باشد به کار می برند، جدا از خورشید، نورهای خیابان ها و یا حتی آتش را به عنوان نور طبیعی در نظر می گیرند. ولی در این راهنما ما قصد داریم استفاده از نور خورشید را بررسی کنیم. حتی با تعریف نور خورشید به عنوان نور طبیعی، باز هم باید دانست که این نور می تواند در شکل های مختلفی استفاده شود، و نتیجه های مختلفی را در پی داشته باشد. خیلی از اوقات نور به تنهایی دلیلی برای گرفتن یک عکس است، و گاهی نور و چیزی که در پی آن پدید می آید سوژه عکاسی می شود.
منبع نور بزرگ در آسمان
خورشید منبع تمامی نور های طبیعی است. با این که خورشید یک منبع نور بزرگ و همیشگی در آسمان است، نوری که از آن تابیده می شود همیشه به یک شکل نیست. تغییر نور در طول روز، تغییر شرایط آب و هوایی و تغییر مکان خورشید در آسمان باعث تغییر نور حاصل از آن می شود. به طور کلی، سه نوع نور خواهیم داشت: نور مستقیم (Direct)، نور نرم، تلطیف یافته و یا ضعیف شده (Diffused) و نور انعکاسی (Reflected). معمولاً تمامی عکسهایی که می گیریم تحت تأثیر این ۳ نوع نور هستند، با مقدار هایی متفاوت که بستگی به ساعت روز، ابری بودن هوا و اجسام محاصره کننده سوژه ما دارد.
 
6The%20importance%20of%20sunlight%20in%20Video - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
نور در طول روز تغییر می کند و در وقت غروب سریعتر و بیشتر تغییر می کند.
درک کردن انواع مختلف نور
برای گرفتن عکسهای بهتر، لازم است بدانید دقیقاً نور چه تأثیری روی سوژه تان می گذارد. نور مستقیم رنگهای گرمتری به وجود می آورد، ولی در عین حال کنتراست و سایه بیشتری هم ایجاد می کند، ولی نور لطیف (نوری که از ابر عبور می کند، نوری شبیه به نور حاصل از سافت باکس) کنتراست پایین تری دارد و رنگ های سردی را تولید می کند. سومین نوع نور، نورهای انعکاس یافته هستند، اشعه ای از خورشید که به سطحی در نزدیکی سوژه برخورد می کند و نور با انعکاس از آن سطح به سوژه می تاباند. این نوع نورها جنس سطح تابیده شده از آن را در خود نشان می دهند، به طور مثال اگر نور از دیواری قرمز انعکاس پیدا کند که در نزدیکی سوژه است نوری که به سوژه برخورد می کند غالبی قرمز رنگ خواهد داشت.
نور با زمان تغییر میکند
با اینکه منبع نور طبیعی همیشه یکسان است، اما با توجه به زمان روز تغییراتی در آن به وجود می آید. برای همین است که عکاسان می گویند صبح زود یا قبل غروب عکاسی کنید. طلوع و غروب بهترین زمان برای عکاسی است، مخصوصاً عکاسی از طبیعت، اما تقریباً برای تمام سبکهای عکاسی هم زمان مناسبی است. در هنگام طلوع و غروب کنتراست متوسطی خواهید داشت، کمتر از ظهر و بقیه ساعات روز که خورشید در بالای آسمان قرار دارد. در اول صبح یا قبل از غروب، اشعه های خورشید بیشتر به شکل افقی می تابد و از لایه های بیشتری از اتسمفر باید عبور کند، که به دنبال آن نور گرمتری تولید می کند، و تغییرات سریعی در تن های رنگی را در پی دارد که گاهی اوقات عکاسان دوست دارند این رنگها را در عکسهایشان داشته باشند. در این ساعت سایه ها بلندتر هستند، که کمک می کند تا نقش های بهتری در عکس به وجود بیاورید و حجم سوژه را بهتر نشان دهید، چه در عکاسی از مناطق کوهستانی و چه در سواحل.
نور با آب و هوا تغییر می کند
 
7The%20importance%20of%20natural%20sunlight%20during%20shooting - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
روزهای ابری سایه های نرم تری دارند، که می توان در این هوا راحتتر و جذابتر از حیوانات عکاسی کرد. نور با شرایط آب و هوایی تغییر می کند. در کنار تغییر زمان روز، این دومین لطیف کننده نور مهم در عکاسی است. ابرهای متحرک در زیر خورشید در آسمان، نور را نرم می کنند. هرچه این ابرها زخیم تر باشند، سایه های ایجاد شده از اجسام کمرنگتر می شوند. نور نرمی که با وجود ابرها به وجود می آید نور مناسبی برای عکاسی از گلها و عکاسی پرتره است. ممکن است نور به صورت گرفته دیده شود، اما امکانات جذابی به ما می دهد، مثلاً این نور برای عکاسی از قلمرو حیوانات در حیات وحش مناسب است. بعضی از عکاسان ترجیح می دهند در هوای ابری از حیوانات عکاسی کنند، چرا که در این نور نگران تاریکی های بیش از حد در سایه ها نیستند، این نور در عکاسی بسیاری از حیوانات بهتر است و بهتر می توان محل زندگیشان را ثبت کرد. تغییرات شدید آب و هوایی، مخصوصاً در زمستان، می تواند به شما شرایط نوری خیلی خوبی را در هر ساعت از روز ارائه دهد. عکس ابتدایی این مطلب که مشاهده کردید در سواحل پرتقال گرفته شده، که نمونه بسیار زیبایی از نور فوق العاده به وجود آمده بعد از طوفان و بارندگی است. با کنار رفتن ابرهای تیره، خورشید بر روی روستای نشسته بر صخره ها تابیده است. بودن در این مکان و انتظار کشیدن و دیدن تغییرات آب و هوایی و نوری منطقه قسمتی از مراحل درک نور است.
عکاسی در ظهر
 
8The%20use%20of%20natural%20sunlight%20during%20shooting - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
همیشه گفته شده ظهر، هنگامی که خورشید در وسط آسمان است، وقت مناسبی برای عکاسی است، اما قبل از رفتن به خانه در این هنگام عکسی بگیرید، ممکن است از نتیجه به دست آمده راضی باشید. نوری که در وسط روز می تابد نور بسیار خشنی است. عکاسان سعی می کنند در این ساعات از روز کار دیگری جز عکاسی انجام دهند که در کل راه خوبی است که میتوانید شما هم اینگونه کار کنید، اما سعی کنید گاهی از این کار اجتناب کنید، ممکن است شگفت زده شوید. نور وسط روز لزوماً بد نیست، اما متفاوت است. البته برای عکاسی پرتره اصلاً نور مناسبی نیست، چرا که سایه هایی که در گودی چشم، زیر بینی و چانه ایجاد می شود بسیار خشن است، ولی خیلی سوژه های دیگری برای عکاسی وجود دارد که در این ساعت می توانید از آنها عکاسی کنید. عکاسی از منظره، مخصوصاً سواحل روشن با رنگهای شفاف و آسمانی صاف، با دریایی زلال که شما در بروشورها می بینید معمولاً در وسط روز گرفته شده اند. در این زمان از روز فیلترهای پولاریزه می تواند بسیار مفید واقع شود، هم در تنظیم کنتراست و هم در تنظیم غلظت رنگها، ولی باید حواستان باشد تا در زمانی که آسمان تیره و سرمه ای رنگ است با این فیلتر ها شعله ور ثبت نشود.
قانون قدیمی نور پردازی از رو به رو
اولین قانون که بسیاری از افراد با آن شروع به عکاسی می کنند قرار دادن خورشید در پشت سر عکاس است. در کل این ساده ترین کاریست که می توان کرد تا میزان روشنایی مناسبی داشته باشیم، اما اگر بخواهیم عکسی سه بعدی ثبت کنیم راه مناسبی برای نورپردازی نیست. گاهی اوقات این روش نورپردازی جواب می دهد، اما به زودی به دنبال راه بهتری برای نورپردازی سوژه تان خواهید گشت. حالا وقت ماجراجویی است!
نورپردازی از کنار و نورپردازی از پشت سوژه
 
9The%20use%20of%20natural%20light%20in%20the%20image%20and%20photography - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
روشن کردن سایه ها با نورپردازی از پشت سوژه نتیجه بسیار خوبی به دنبال دارد. این تکنیک در عکاسی پرتره هم می تواند استفاده شود. وقتی سوژه تان را طوری قرار می دهید که نور با زاویه به یک سمتش تابیده شود، عکستان جلوه بهتری پیدا می کند، اما کنترل این نورپردازی سختتر است. عکسهایتان بافت و حجم بیشتری پیدا می کنند، و همچنین سایه های خشن و کنتراست بالایی خواهید داشت. در این شرایط شما می تواند با استفاده از یک رفلکتور به قسمتهای تیره و سایه عکستان نور دهید تا از خشونت سایه ها جلوگیری کنید و کنتراست را پایین بیاورید، و در نهایت اختلاف بین سایه ها و روشنایی ها را کم کنید. نورپردازی از پشت چیزی است که باید آن را کشف کنید، و در این شرایط همیشه می توانید با استفاده از یک رفلکتور به قسمت جلویی سوژه هم نور دهید، می توانید سوژه تان را بسیار روشن ثبت کنید، طوری که پیش زمینه ای بسیار روشن داشته باشید. این تکنیک برای عکسهای پرتره مناسب است، و همچنین عکاسی از گل که من بسیار از این تکنیک در این زمنیه استفاده می کنم.
طلوع و غروب
 
10How%20to%20use%20the%20sun%20photography - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
این عکس در لحظه غروب خورشید گرفته شده را با عکسی که در پایینتر در همین مطلب در قسمت «ساعت آبی رنگ» آورده شده مقایسه کنید. اولویت زمان عکاسی من در طلوع و غروب هستند. وقتی هوا ابری است، اشعه های طلوع و یا غروب خورشید به آنها تابیده و انعکاس آن فضای خاصی به وجود می آورد، با یک نور گرم و در عین حال نرمی که به همین دلیل است که عکاسان به این ساعات «ساعات طلایی» می گویند.
جادوی ساعت آبی رنگ
 
11Terms%20of%20sunlight%20in%20photography - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
ساعت آبی رنگ ساعت بسیار مناسبی برای عکاسی از نور طبیعی است، اما خیلی از عکاسان بعد از غروب خورشید وسایلشان را جمع می کنند و می روند. لحظه آخر غروب خورشید نباید نقطه پایان عکاسی شما باشد. کسانی که بعد از غروب هم عکاسی می کنند می توانند عکسهای خاصی ثبت کنند. «ساعت آبی رنگ» تنها برای چند دقیقه می ماند، ولی آنقدر وقت دارید تا بتوانید یک عکس کاملاً متفاوت نسبت به عکسهایی که در قبل از غروب و لحظه غروب گرفته اید ثبت کنید. عکاسانی که در صبح زود و نیمه شب عکاسی می کنند می توانند همین شرایط را قبل از طلوع خورشید هم ببینند و آن را ثبت کنند.
شما با نورهای خوب محاصره شده اید
گرفتن عکس در شرایطی که در این مطلب به آنها اشاره شد، نه تنها شما و دوستانتان را با عکسهای شگفت انگیزی رو به رو می کند، بلکه کمک بزرگی است برای درک نور. امیدوارم این بتواند شما را آماده کند تا گامهای بلندتری بردارید، وقتی که نور آنقدر کم می شود که برای عکاسی به سه پایه احتیاج دارید، صبر زیادی هم لازم است. مهمتر از همه، به خاطر داشته باشید، نور چیزی نیست که بخواهید از آن بترسید. از وجودش استقبال کنید.
عکاسی با نور طبیعی: درک و استفاده از نور طبیعی برای داشتن عکس هایی خیره کننده
 
12Photography%20with%20natural%20sunlight - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
درک انواع نور یکی از نکات کلیدی در عکاسی خوب است، چرا که همه چیز در عکاسی به نور ختم می شود. برای اکثر عکاسان، بیشترین نور قابل دسترس، منبعی رایگان یا همان نور طبیعی است. یادگیری استفاده بهینه از نور طبیعی نیازمند حس بینایی خوب و تمرین بسیار است، اما زمانی که یاد بگیرید چگونه می توانید به بهترین شکل از نور های در دسترس استفاده کنید، خواهید دید که چقدر عکاسی شما تقویت خواهد شد.
 
13Video%20with%20natural%20sunlight - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 
حتی اگر نور طبیعی را تمام نور های موجود در طبیعت فرض کنیم، باز هم منبع نور اصلی خورشید است که با سایر نور ها بسیار متفاوت است و با استفاده از آن نتیجه بسیار متفاوتی خواهید گرفت. برای بعضی از عکاسان نور طبیعی به معنای نور محیط است، اما منظور ما از نور طبیعی در این مطلب نوری است که از خورشید تابیده می شود.
 
برای دانلود فایل این مطلب به صورت pdf روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click%20This%20andisheh%20no - دلیل اهمیت نور خورشید و نور طبیعی در عکاسی و فیلمبرداری
 

ارسال نظر


3 × چهار =