زاویه دید در لنز عکاسی چیست


زاویه دید در لنز عکاسی چیست

 

what is the viewing angle in photography 1 - زاویه دید در لنز عکاسی چیست

زاویه دید در لنز عکاسی

 

در ابتدای امر لازم است کادربندی به نحوی صورت گیرد که سوژه مورد نظر در وسط کادر قرار داشته باشد و برای همه عکس‌ها با یک زاویه مشخصی عمل کراپ انجام پذیرد. از طرفی دیگر بایستی پس‌زمینه کاملاً محو باشد تا سوژه شارپ شما در وسط کادر بدرخشد. خوشبختانه یا متأسفانه روش‌های مختلفی برای ثبت یک عکس پرتره ایده آل وجود دارد که در برخی شرایط انتخاب بهترین روش می‌تواند امری نسبتاً دشوار باشد. حتی با قاطعیت نمی‌توان گفت که چه لنزی برای عکاسی در این شرایط کاملاً ایده آل است.با این وجود بسیاری از عکاسان تکنیکی اغلب ازلنزواید۳۵میلی متربرای عکاسی پرتره استفاده می‌کنند. یکی از مزایای استفاده از این لنز، این است که می‌توان تا حد زیادی به سوژه نزدیک شد و همین مسئله باعث می‌‌شود تا جزئیات چهره سوژه به خوبی نمایان گردد و اعوجاج نیز به حداقل رسد.

از طرفی دیگر چون لنز مورد بحث یک لنز واید است پس طبیعی است که زاویه دید وسیع‌تری را فراهم می‌کند و آنچه که در بک‌گراند وجود دارد بیشتر قابل درک باشد.اما در طرف مقابل یک لنزتله فوتوبا فاصله کانونی ۲۰۰ میلی‌متر را در نظر بگیرید. برای اینکه بتوانید سوژه را آن‌طور که تمایل دارید در وسط کادر خود جای دهید بایستی تا حد زیادی از او فاصله بگیرید و کوچک‌ترین لرزش باعث برهم خوردن کادر شود. از مقایسه این دو لنز می‌توان دریافت که بهترین فاصله کانونی برای عکاسی پرتره، محدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر خواهد بود.اما شاید این سؤال پیش بیاید عکسی که با یک  لنزواید۵۰میلی متر و و۱۰۰میلی متره ثبت می‌رسد چه تفاوتی با یکدیگر خواهند داشت. اگر بخواهید سوژه مورد نظر را با لنز ۵۰ میلی‌متر در سایز دلخواه به تصویر بکشید لازم است به سوژه نزدیک‌تر شوید و اگر از لنز ۱۰۰ میلی‌متر استفاده می‌کنید بایستی بیشتر از سوژه فاصله بگیرید. با اینکه این اختلاف فاصله با سوژه تفاوت‌هایی را در عکس خروجی به وجود می‌آورد با این وجود به حدی محسوس نیست که یک عکس را به طور ویژه‌ای نسبت به دیگری برتری دهد.

 

what is the viewing angle in photography 2 300x200 - زاویه دید در لنز عکاسی چیست

زاویه دید در لنز عکاسی

 

اولین تغییر آشکاری که با عوض کردن زاویه دید مشاهده می کنید. در پشت زمینه تصویر است. اگر سوژه عکاسی را نمی توانید به آسانی جابجا کنید، بهترین راه حل تغییر زاویه دید است یعنی شما به عنوان عکاس باید آنقدر جابجا شوید تا موقعیت مناسب را پیدا کنید.با تغییر زاویه دید نسبت به سوژه عکاسی شما می تواند کاملاً متفاوت به نظر برسد. با انتخاب یک زاویه درست می توانید کاری کنید که عکس های شما کاملاً پویا به نظر برسند. برای این منظور سعی کنید از زوایای مختلف از سوژه خود عکس بگیرید. مخصوصاً برای عکس های ورزشی سعی کنید تعداد بیشتری عکس بگیرید زانو بزنید و تا می توانید به زمین نزدیک شوید.همینطور با این تغییرات پرسپکتیو شما می تواند به شدت تغییر حالت دهد، بخصوص اگر از لنزهای Wide استفاده کنید. اگر از فردی در حالت ایستاده و تمام قد عکس می گیرید و از یک لنز Wide استفاده کنید. در این صورت سر فرد نسبت به بدن او بزرگتر دیده می شود. و اگر زانو بزنید و با همین لنز از پایین عکس بگیرید به طوریکه دوربین هم سطح با کمر کسی که از او عکس می گیرید باشد مشاهده خواهید کرد عکس شما تناسب بیشتری با بدن فرد دارد.وقتی که در فضای آزاد و در طبیعت عکاسی می کنید مشاهده خواهید کرد که با تغییر زاویه دید دوربین اثر تابش آفتاب هم بر سوژه شما تغییر می کند. این وضعیت یکی از محدودیت های زاویه دید است که خود یک یحث کامل را می طلبد.

 

what is the viewing angle in photography 4 258x300 - زاویه دید در لنز عکاسی چیست

زاویه دید در لنز عکاسی

دیگر تفاوت لنز ۵۰ و ۱۰۰ میلی‌متر به زاویه دید آن‌ها مربوط می‌شود. لنز ۵۰ میلی‌متر دارای زاویه دید بیشتری می‌باشد. به تعبیری دیگر اگر بخواهید یک عکس پرتره با سایز مشخصی را با دو لنز ۵۰ و ۱۰۰ میلی‌متر به تصویر بکشید، اگر فاصله ایده‌ آل برای عکاسی با لنز ۱۰۰ میلی‌متر ۳۰ متر باشد، آنگاه برای آنکه آن عکس توسط یک لنز ۵۰ میلی‌متر با همان زاویه به ثبت برسد باید از فاصله ۱۵ متری از سوژه عکاسی کرد. زاویه دید بیشتر لنز ۵۰ میلی‌متر به معنای آن است که بخش وسیع‌تری از پس‌زمینه را می‌توان در کادر جای داد. پس شاید با نزدیک یا دور شدن از سوژه بتوان آن را در همان اندازه به تصویر کشید ولی پس‌زمینه نمایش داده شده دو عکس قطعاً با یکدیگر متفاوت خواهند بود.

 

what is the viewing angle in photography 3 300x204 - زاویه دید در لنز عکاسی چیست

زاویه دید در لنز عکاسی

 

 


ارسال نظر


2 × سه =