عکاسی انتزاعی چیست

انتزاعی یا آبستره در برابر واقعی قرار میگیرد. واقعی چیزی است که در جهان وجود داشته باشد و انتزاعی چیزی که به شکل خالصش در جهان نباشد. عکاسی انتزاعی، شاخه‌ای از عکاسی است که با حذف برخی ویژگی‌های سوژه و پررنگ کردن برخی دیگر، به بیانی انتزاعی دست می‌یابددر هنر دو نوع انتزاع استفاده میشود: یکی پدید آوردن چیزهایی که در خارج وجود ندارند، یعنی واقعی نیستند، و دیگری بازنمایی واقعیت ها با حذف برخی بخشهای غیر ضروری آن ها. حالت اول در عکاسی ممکن نیست و تنها حالت دوم باقی میماند. در این حالت عکاس با حذف برخی خصوصیات یک چیز، تاکید بیشتری بر جنبه های مهمتر سوژه میکند و به بیننده امکان میدهد که سوژه را از همان جنبه ای که او میبیند ببیند. به عنوان نمونه اگر شما بتوانید در عکسی خود به نوعی قد و وزن انسانی را حذف کنید و کاری کنید که تنها مفهوم انسانیت او منتقل شود، عکس شما آبستره خواهد بود.

ما جهان پیرامون خود را رنگی میبینیم و اگر تصویری سیاه و سفید باشد، انتزاعی و غیر واقعی است. استفاده از زوایای غیر معمول نیز باعث می‌شود که عکس حالت طبیعی نداشته باشد و در کار انتزاعی کردن می‌تواند فاکتور مهمی باشد. در این حالت شما کاری کرده‌اید که بیننده تصویر را از طریق عادت همیشگی خود نبیند و تا حدی از حالت معمول جدا شود و این نوعی انتزاع است. اغراق در رنگ، واید یا تله بودن بیش از حد، فکوس بیش از حد در سوژه ها، استفاده از ساتریشن (وی واید یا رنگ) بسیار غلیظ، استفاده از کنتراست بالا، تصاویر سیاه یا ضد نور، حرکت دوربین در حین عکاسی و هر گونه استفاده غیر معمول از تجهیزات عکاسی، گونه‌ای انتزاعی به عکس ها خواهد بخشید.

در عکاسی انتزاعی، شما با شکل، فرم، رنگ، الگو و بافت سروکار دارید. اما نباید به‌گونه‌ای باشد که بیننده در همان نگاه اول بتواند هویت واقعی موضوع را تشخیص دهد. هدف اصلی از این سبک عکاسی این است که احساسات دیگران را تحریک نموده و واکنش‌های احساسی آن‌ها را مشاهده کنید.

یکی از مزیت‌های عکاسی آبستره این است که هر بیننده‌ای، داستان خود را توصیف می‌کند. منظور این است که هرکسی برداشت متفاوت از دیگری خواهد داشت و از تصویری که مشاهده می‌کند، احساس متفاوتی را تجربه خواهد کرد.

این را به یاد داشته باشید که در عکاسی انتزاعی باید هدف خود را روی رمزآلود بودن تصویر بگذارید تا بیننده مجبور به کنکاش و توجه بیشتر در رابطه با عکس بشود.

گرفتن عکس انتزاعی با گوشی آیفون

انتخاب اشکال قوی

یکی از گزینه‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تصاویر آبستره زیادی خلق نمایید، اشکال و فرم‌ها هستند. به‌طور مثال، می‌توانید روی بخشی از دیوار که هم‌مرز در یا دیواری دیگر است زوم نموده و بخش کوچکی از آن را در کادر دوربین خود بگنجانید. گوشه‌های دیوار، سنگ‌ها، بافت دیوار و … همه نمونه‌های مناسب برای این نوع عکاسی محسوب می‌گردند.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

کلوزآپ

برای خلق عکس انتزاعی از سوژه‌های شناخته‌شده، نزدیک شدن و گرفتن کلوزآپ است. عکاسی به این روش، جزئیاتی را به تصویر می‌کشد که تقریبا بیشتر مردم در حالت عادی توجهی به آن ندارند. بعلاوه، نزدیک شدن به سوژه این مزیت را هم دارد که هیچ پس‌زمینه اضافه‌ای در کادر شما ثبت نخواهد شد. اگر برای موبایل خود لنز ماکرو تهیه‌کرده باشید، خیلی آسان‌تر می‌توانید از این مدل عکس‌ها به ثبت برسانید.

این را به یاد داشته باشید که برای داشتن تصویر انتزاعی فقط باید بخشی از موضوع را عکاسی کنید، نه تمامی آن را، زیرا هدف درگیر نمودن ذهن بیننده است.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

استفاده از رنگ برای جلب‌توجه

رنگ نیز ازجمله مواردی است که نگاه بیننده را حتی از فاصله دور به خود جلب می‌نماید. با توجه به میزان خلوص و جذابیت، رنگ‌ها نیز برانگیزاننده حس‌های متفاوت در انسان‌های مختلف هستند. حتی می‌توانید با کمک ترکیب رنگ‌ها نیز تصاویر جذاب و جدیدی خلق کنید. رنگ‌های تند و خاص برای این منظور عالی هستند.به‌طور مثال، رنگ زرد در کنار آبی لاجوردی ترکیب جذاب و زیبایی تشکیل می‌دهند.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

حتی با عکاسی از نم دیوار، زنگار، پوسیدگی و … غیره نیز می‌توان تصاویر آبستره زیبایی ساخت. البته پس از عکاسی بد نیست در میزان خلوص یا عمق رنگ‌ها کمی دست‌کاری کنید تا بیشتر جلب‌توجه نموده و از حالت طبیعی خارج گردد.

جست‌وجوی بافت‌های خاص

برای عکاسی انتزاعی نباید از بافت‌ها و ساختارهای گوناگون خیلی راحت عبور کنید. حتی ترک خوردن یا بر آمدن رنگ از روی دیوار می‌تواند شما را در خلق یک اثر هنری زیبا، یاری برسانند. فقط کافی است به دنیای پیرامون خود نگاه متفاوتی داشته باشید و بافت‌ها و ساختارهایی که می‌بینید را به‌عکس تبدیل کنید. بعلاوه این را در نظر داشته باشید که عنصر نور و کم‌وزیاد کردن سایه‌ها نیز در ساخت تصویری خاص و جذاب بسیار موثر هستند.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

با عکس گرفتن از یک کیسه پلاستیکی و ویرایش نور و سایه‌های آن می‌توانید تا حد زیادی تغییر در تصویر ایجاد نموده و آن را به یک اثر انتزاعی تبدیل نمایید.

بهره گرفتن از الگوهای تکرارشونده

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

برخی از اشیاء، ساختمان‌ها، پوشاک و … بافت‌های تکرارشونده‌ای دارند که با زوم روی آن‌ها می‌توان تصاویر جالب‌توجهی خلق نمود. مثلا یک لیوان شیشه‌ای یا سقف شیروانی یک‌خانه.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

خط، نور و سایه

همان‌طور که در تصاویر می‌توانید ببینید، عکاسی از سایه اشیاء هم نوعی بازی با خط و نور است که نتیجه‌ی نهایی آن، شکل‌گیری یک عکس انتزاعی می‌شود. هر چه خطوطی که انتخاب می‌کنید، خمیدگی بیشتری داشته باشد، تصویر نهایی جذاب‌تر خواهد بود. مثلا می‌توانید با عکس گرفتن از بخش داخلی یک چتر هم یک عکس خلاقانه ثبت نمایید.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

عکاسی از بازتاب تصاویر

بازتاب سوژه‌ها در آب هم گزینه دیگری برای عکاسی به سبک موردبحث محسوب می‌گردد. تصویر آسمان، ابر، درختان، سبزه‌ها و … وقتی درون آب می‌افتد شکل مبهمی دارند که سوژه خوبی برای عکاسی خواهند بود.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

عکس گرفتن از یک سوژه از میان سوژه‌های دیگر

این ترفند کمک می‌کند تا بتوانید خلاقیت‌های خود را محک زده و ببینید که چگونه می‌توانید از میان عناصر مختلف، سوژه‌های جذابی راشکار کنید. به‌طور مثال، ثبت قطرات باران در پشت شیشه.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

ثبت سایه‌ها

سایه‌ها دنیای بسیار جالبی دارند. به‌ویژه وقتی بافت‌های ویژه‌ای را به تصویر می‌کشند، گزینه‌های خوبی برای عکاسی محسوب خواهند شد.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

عکس را مات یا تار کنید

بلور کردن یا همان تار نمودن عکس هم روش دیگری برای خلق تصاویر انتزاعی است.  برای این کار دو روش وجود دارد: بلور حرکتی یا به‌واسطه فوکوس. برای تار کردن عکس به‌واسطه حرکت، آیفون خود را هنگام عکاسی تکان دهید. همیشه عادت داریم که هنگام ثبت عکس، دوربین را تا حد امکان بی‌حرکت و ثابت نگه‌داریم اما توصیه می‌کنیم، گاهی هم برای خلق تصویرهای جدید، اسمارت فون خود را حرکت داده و موجب تار شدن تصویر بشوید.

حرکات دورانی دوربین موجب می‌شود تا حلقه‌هایی از نور و رنگ ایجاد گردد. برای این منظور حتما باید سرعت شاتر دوربین موبایل را پایین بیاورید تا روند عکاسی ادامه‌دار باشد و بتوان در طول ثبت عکس، اسمارت فون را تکان داد.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی چیست

 

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)