عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟


عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟

نوردهی طولانی چیست؟
نوردهی طولانی در عکاسی برای ثبت تصویر از عناصری که بازتاب کمتری داشته و در تاریکی قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع عکاسی شاتر زمان درازی را باز بوده و نور وارد دوربین شده و سطح حساس عکاسی را ثبت کامل یک عکسبرداری تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این حالت عناصر ثابت بصورت مات و عناصر در حال حرکت کشیده و محو ثبت می‌شوند.
 
images - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
نوردهی طولانی در روز
در نور روز بخاطر کمیت نور، نوردهی طولانی در حد چند دهم ثانیه و آن هم با بستن حداکثری درجا دیافراکم ممکن است. اگر نودهی‌های بیش از این نیاز باشد، باید برای کاهش نور ورودی به دوربین از فیلترهای کاهنده نور (ND) استفاده شود.
ابزار

 

بازدیدادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
عکاسی با نوردهی طولانی

سه‌پایه
دکلانشور(بیشتر برای دوربینهای آنالوگ کاربرد دارد)
ریموت کنترل
پنج راه برای نخستین تجربه عکاسی با نوردهی طولانی
هنگامی که شما به عنوان یک عکاس شروع به کار میکنید، عکسهای زیادی را می بینید و همان لحظه به این فکر میکنید که این عکسها چگونه گرفته شده اند. گاهی این عکسهای هوشمندانه با استفاده خلاقانه از نور و حرکت، در گروه عکسهای با نوردهی طولانی جای میگیرند. در این مطلب پنج راه برای ثبت تجربه ای جالب با نوردهی طولانی را به شما نشان میدهیم.
رد نور چراغ ماشینها
 
1Long%20exposure%20photography%20is - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
ثبت نور در حال حرکت نقطه شروعی عالی برای کار با نوردهی طولانی است. همانطور که در مورد تمامی عکسها خواهیم گفت، شما باید مکانی ثابت برای قراردادن دوربینتان پیدا کنید، شاید یک دیوار و یا حتی بهتر، یک سه پایه محکم. در هنگام کار بر روی ثبت دنباله نور چراغ ماشین ها، همه چیز معطوف به جایگاه یا نقطه دید شماست. در تصویر زیر، من پلی را پیدا کردم که دید مناسبی به جاده در شب داشت. تنها نور موجود، از چراغ ماشینها بدست می آمد که من را قادر ساخت اثر رد چراغ ها را به حداکثر برسانم.
آب صاف و ابریشم گون
 
2Long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
این تکنیک مدتهاست که از تکنیک های مورد علاقه عکاسان منظره است و میتواند در هر زمینه ای که در آن آب جاری و در حال حرکت وجود دارد، بکار گرفته شود. در عکس زیر، من از یک کاهنده نور (ND) برای محدود کردن میزان نور ورودی به لنز استفاده کردم و توانستم یک تصویر با نوردهی طولانی از جریان آب ایجاد کنم. این افکت هم حرکت آب خروشان وهم احساس رویایی که منظره را احاطه کرده است را پررنگ تر نشان میدهد. اگر شما فیلتر NDندارید، مشکلی نیست، اینکار را در شرایط نور کم امتحان کنید. با یک جریان کوچک و برای تمرین شروع کنید، سپس میتوانید برای یافتن آبشارهای بزرگ و مناظر دراماتیک دریا و عکاسی آنها راهی شوید.
ابرها را به حرکت درآورید
 
3Features%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
به تصویر کشیدن حرکت در یک عکس منظره میتواند به حس دراماتیک فضا بیفزاید. مثلا در عکس بالا، عکاس از یک تکنیک بسیار ساده استفاده کرده است. استفاده از یک فیلتر و نوردهی طولانی، اما این بار دوربین را برای ثبت حرکت ابرها در آسمان به سمت بالا گرفته است. این افکت واقعا شما را درون تصویر می کشاند و بطور متفاوتی یک عکس ثابت حس حرکت و پویایی می دهد .
در نقاشی با نور خلاقیت به خرج دهید
دو روش برای نقاشی با نور وجود دارد. در مثال اول که در زیر آمده است، عکاس از تنها یک منبع نور و نوردهی طولانی برای «ترسیم» با نور استفاده کرده است، که میتواند ساعت ها شما را سرگرم کند! تمام چیزی که لازم دارید یک چراغ قوه و مقداری خلاقیت است.
 
4Rules%20with%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
در مثال دوم از نقاشی با نور، عکاس دوربین را برای عکاسی از یک صحنه تنظیم میکند، نوردهی را حدود ۳۰ ثانیه قرار می دهد و سپس از یک منبع نور (چراغ قوه) برای نقاشی با نور در صحنه استفاده میکند، به این صورت که آن را برای مدت ده ثانیه در نقاط خاص صحنه متمرکز میکند. این تکنیک تماما معطوف به این است که شما میخواهید کدام قسمت از عکس مورد توجه و رنگ آمیزی قرار بگیرد و سایه های جالب و زیبا ایجاد کند.
 
5The%20benefits%20of%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
عکسهایی هیجان انگیز از رد ستارگان بگیرید
 
6Setting%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
اکنون اگر وقت زیادی دارید و ایستادن در تاریکی برایتان مشکلی ندارد، خب پس چرا شب به بیرون از شهر نزنیم و رد ستاره ها را ثبت نکنیم؟ شما به یک آسمان شب صاف و بدون ابر به دور از آلودگی نوری شهر، کمی لباس گرم و مقدار زیادی صبر و شکیبایی نیاز دارید. عکس حیرت آور زیر یک نوردهی ۴۵ دقیقه ایست، پس مطمئن شوید که قبل از شروع کار تحقیق تان را کردید و به این ترتیب میدانید که چه باید بکنید و باید چه مقدار شاتر دوربین خود را باز نگه دارید.
۸ نکته ای که احتمالا در مورد عکاسی با نوردهی طولانی نمی دانید و باید یاد بگیرید
عکاسی با نوردهی طولانی (long exposure photography) به شدت پر طرفدار است، با این حال یکی از تکنیک های عکاسی است که پیاده سازی آن دشوار است
 
7Camera%20settings%20for%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
چه مدت زمانی؟
نوردهی طولانی به عکس هایی اطلاق می شود که زمان نوردهی (سرعت شاتر) آنها برابر یا طولانی تر از یک ثانیه باشد. در این نقطه، سیستم کاهش نویز دوربین برای نوردهی طولانی فعال می شود.اغلب دوربین ها به شما این اجازه را می دهند که تا ۳۰ ثانیه شاتر را باز نگه دارید، اما اگر نیاز به نوردهی بیش از این زمان دارید، لازم است به حالت Bulb یا Time بروید. در حالت Bulb در هنگام فشردن دکمه شاتر، شاتر باز شده و تا زمانی که دست بر روی دکمه نگه داشته شود، باز خواهد ماند. در اکثر شرایط این کار توسط ریموت کنترل شاتر انجام می شود. در حالت Time شاتر با فشردن دکمه باز شده و با فشردن آن برای دومین بار بسته می شود و نیازی به نگه داشتن دکمه در تمام مدت نیست. از مُد های Bulb یا Time معمولا جهت گرفتن عکس هایی با زمان نوردهی تا ۳۰ دقیقه استفاده می شود. لازم است دفترچه دوربینتان را برای آگاهی از بیشینه زمان نوردهی مطالعه کنید
 
8Long%20exposure%20per%20day - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟.
 
کاهش نویز نوردهی طولانی
با اینکه در این نوع عکاسی از حساسیت سنسور (ایزو) پایینی استفاده می شود، عکس های با نوردهی طولانی معمولا از نویز زیاد رنج می برند. این نویز به دلیل عدم یکسان بودن حساسیت تمامی پیکسل ها و وجود پیکسل های داغ (به علت نوردهی طولانی) ایجاد می شود و در نتیجه الگوی معینی دارد که برای هر دوربین مشخص است. سیستم کاهش نویز در نوردهی طولانی (Long Exposure NR) بوسیله ثبت و آنالیز یک «فریم تاریک» عمل می کند که الگوی نویزی مشابه عکس اصلی دارد و سپس آن را از عکس اصلی حذف می کند. برای انجام صحیح این کار، لازم است زمان نوردهی برای عکس با کادر یا فریم تاریک (شاتر بسته) برابر زمان نوردهی عکس اصلی باشد و اگر سیستم کاهش نویز نوردهی طولانی دوربین فعال باشد، این فریم بلافاصله بعد از ثبت تصویر اصلی گرفته می شود. در واقع در این روش، برای فعال شدن سیستم کاهش نویز، زمان گرفتن هر عکس دو برابر زمان نوردهی عکس خواهد شد که البته به حصول نتیجه بهتر کار می ارزد.
 
9Possible%20Tips%20on%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
ثبت دستی فریم تاریک
برخی عکاسان تمایل دارند که فریم تاریک را خودشان ثبت کنند تا در نرم افزارهای ویرایشی مانند فوتوشاپ یا نرم افزار های ویژه خودشان عملیات کاهش نویز را انجام دهند. در نتیجه این کار، زمان نوردهی دو برابر نخواهد شد. با این حال، دمای سنسور در حین نوردهی طولانی افزایش می یابد که باعث بیشتر شدن نویز می شود، بنابراین لازم است ثبت فریم تاریک در وقفه های زمانی منظمی انجام گیرد تا مطمئن شوید سطح مناسبی از نویز را برای حذف از عکس هایتان ضبط می کنید.
 
10Important%20Tips%20on%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
سه پایه و ریموت کنترل شاتر
در عکاسی با نوردهی طولانی استفاده از ریموت کنترل شاتر ضروری است چرا که شما را قادر می سازد بدون لمس کردن دوربین، شاتر را باز و بسته کنید (همچنین استفاده از سه پایه ضروری است). هر گونه لرزش به ویژه در هنگام آغاز نوردهی می تواند باعث اندکی تاری و از دست دادن تصویری شارپ شود. ریموت کنترل های شاتر سیمی (کابلی) بسیار به صرفه تر از مدل های بیسیم آن هستند، اما خود کابل ممکن است به علت وجود اندکی باد لرزش ایجاد کند که باعث تاری می شود. ریموت کنترل های شاتر بیسیم این امکان را به شما می دهند تا از دوربین فاصله بگیرید و هر گونه تماس فیزیکی بین شما و دوربین حذف می گردد.
با چند دور پیچاندن سیم ریموت کنترل به دور پایه های سه پایه، ریسک لرزش آن را کاهش دهید
باید دقت داشته باشید که برخی ریموت های مادون قرمز (infra-red) ممکن است در هنگام کار زیر نور آفتاب مشکل ساز شوند، همچنین لازم است ریموت و دوربین همدیگر را مشاهده کنند. سیستم های رادیو فرکانسی این مشکلات را ندارند و در اغلب موارد نتیجه مناسبی می دهند.قفل آینه (Mirror lock-up) یا تاخیر در نوردهی نیز بعضا توصیه می شوند، اما در نوردهی هایی که زمان آنها گاها به چند دقیقه می رسد، تاثیر لرزش ناشی از حرکت آینه دوربین SLR تقریبا ناچیز و قابل چشم پوشی خواهد بود.
توان باتری
عکس های نوردهی طولانی باتری را به سرعت خالی میکنند، پس اگر قصد دارید تعداد زیادی از این نوع عکس ها بگیرید، یک یا دو باتری اضافه به همراه داشته باشید.
 
11Training%20in%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
فیلترهای کاهنده نور
با استفاده از فیلترهای کاهنده نور (ND) می توانید در شرایط نوری روشن نیز عکاسی با نوردهی طولانی انجام دهید. یک فیلتر یک پله ای نور وارده به لنز را نصف می کند و در واقع می تواند زمان نوردهی را دو برابر کند. معمولا فیلتر یک پله ای را ND2 می نامند. هر پله اضافه فیلتر، نور ورودی را نصف و زمان نوردهی را دوبرابر می کند. به طور مثال فیلتر دو استاپ زمان نوردهی را ۴ برابر کرده و ND4 نامیده می شود. این روند بصورت زیر ادامه می یابد:
۳ پله، ۸ برابر شدن زمان نوردهی، (۲x2x2)= فیلتر ND8
۴ پله، ۱۶ برابر شدن زمان نوردهی، (۲x2x2x2) = فیلتر ND16
۱۰ پله، ۱۰۲۴ برابر شدن زمان نوردهی، (۲x2x2x2x2x2x2x2x2x2) = فیلتر ND1024
فیلترهای کاهنده نور متغیر
فیلترهای کاهنده نور متغیر (Variable ND) از دو صفحه پلاریزه که نسبت به یکدیگر چرخش دارند تشکیل شده اند و با چرخش یکی از آن ها میزان کاهندگی فیلتر تغییر می کند. با این حال اگر شرکت سازنده محدودیت حرکتی جهت گردش کامل دو صفحه را نگذاشته باشد، در بیشینه کاهندگی، دو صفحه تداخلی ایجاد می کنند که کاملا مشهود است و باید از آن اجتناب کرد.
 
12Photography%20with%20long%20exposure - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
ماه حرکت می کند
عکس های نوردهی طولانی در برخی موارد با هدف ایجاد تاری حرکت گرفته می شوند، اما لازم است به یاد داشته باشید که برخی از اجسامی که باید ثابت باشند نیز حرکت خواهند کرد. ماه مثال مناسبی است. ماه در آسمان شب ممکن است ثابت به نظر برسد اما در حال حرکت است و در عکس هایی با نوردهی بیش از چند ثانیه بصورت شکل استوانه ای پدیدار می شود.
آموزش عکاسی با نوردهی طولانی بدون استفاده از سه پایه و فیلتر ND
عکاسی با نوردهی طولانی (long exposure photography) یکی از تکنیک هاییست که بین عکاسان در سراسر جهان محبوب است. عکاسی با نوردهی طولانی یعنی استفاده از سرعت شاتر آهسته و سرعت شاتر آهسته بعنی نیاز به ثابت بودن دوربین طی نوردهی. حال اگر بخواهیم در سفر و با تجهیزات کم عکاسی کنیم چه باید کرد؟ در مطلب امروز لنزک، ویکتور الیزاروف عکاس سفر و استاد عکاسی، به ما آموزش خواهد داد چه طور بدون استفاده از سه پایه و فیلتر ND عکسی با نوردهی طولانی بگیریم. ویکتور الیزاروف (Viktor Elizarov) عکاس سفر و استاد عکاسی در مونترآل کانادا است. او به اطراف جهان سفر می کند تا در نهایت تجربیاتش را در وبلاگ پرطرفدار عکاسیش به اشتراک بگذارد.
 
13Photography%20with%20long%20exposure%20time - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
سال ۲۰۱۴ سال تحولات بسیاری در عکاسی من بود.
جرقه این تحولات توسط دو چیزی که فهمیدم ایجاد شد، اولا: من متوجه شدم که تجهیزات عکاسیم فاکتور محدود کننده عکاسی من شده است. ثانیا: به این درک رسیدم که زمان زیادی را صرف پردازش عکس هایم می کنم، که من را از عکاسی و سفر باز می داشت. در ۱۲ ماه گذشته، تلاش کرده ام زمان خود را صرف ساده سازی عکاسی خود بکنم، و این کار را با نوع تجهیزات و پردازش عکس هایم آغاز کردم. بزرگترین تغییر در عکاسیم در انتهای ۲۰۱۴ اتفاق افتاد، زمانی که من تمام تجهیزات عکاسی کانن خود را فروختم و به دوربین بدون آینه سونی روی آوردم. این تغییر کمک کرد تا اندازه و وزن کیف عکاسیم به کمتر از نصف برسد. در مرحله بعد، تلاش کردم تا به شدت زمانی که صرف ویرایش عکس هایم می کردم را کم کنم. اولا، ویرایش عکس ها را به جای نرم افزار فتوشاپ به لایت روم منتقل کردم و در حال حاضر ۹۰ تا ۹۵ درصد کارهایم را در این نرم افزار انجام می دهم. ثانیا، با ساختن پیش فرض هایی (پریست – preset) در لایت روم که سبک عکاسی من را نشان می دهند، یک جریان کاری پیش فرض محور (Preset-based) در نرم افزار لایت روم ایجاد کردم. تنها بخشی از عکاسیم که برای مدتی قادر نبودم به طور کامل بهینه سازی کنم، عکاسی با نوردهی طولانی (long exposure) بود. من عاشق عکاسی از آب هستم. حقیقتا، در اغلب عکس های موجود در پورتفولیوی من به نوعی آب وجود دارد و به دلیل شیفتگی من به آب، عکاسی با نوردهی طولانی بخش عمده ای از سبک من است.
 
 
عکس بر روی سه پایه با استفاده از فیلتر ۱۰ پله ای ND گرفته شده است با این حال، عکاسی نوردهی طولانی، نیازمند تجهیزات بیشتری است. من همواره از یک سه پایه استفاده می کنم و اگر در طول روز عکاسی کنم، فیلتر ND به کار می گیرم. به همین دلیل شروع به آزمایش تکنیک های مختلف کردم تا عکاسی با نوردهی طولانی را هک کنم. اخیرا، از سفری ۵۰۰۰ کیلومتری و ده روزه به سمت جنوب غربی آمریکا برگشته ام که در آنجا تکنیک های جدیدی برای سناریوهای مختلف عکاسی در سفر آزمایش کرده ام. پس از اینکه نتایج یکدستی گرفتم، متوجه شدم که برای به اشتراک گذاشتن این تکنیک با بقیه آماده هستم تا توسط این تکنیک دیگران نیز بتوانند بدون استفاده از سه پایه و فیلتر ND با نوردهی طولانی عکاسی کنند. من این تکنیک را Align+Blend (ترکیب + تراز) نامگذاری کرده ام.
 
عکس توسط تکنیک Align+Blend بدون استفاده از سه پایه و فیلتر ND گرفته شده است
عکاسی
در ۹۹ درصد از موارد، من از مُد براکت گذاری نوردهی خودکار (AEB) استفاده می کنم، اما برای تکنیک Align+Blend، باید دوربین را بر روی حالت تک عکس (Single-shot) قرار می دادم. چند عکس آزمایشی گرفتم و با کمک گرفتن از هیستوگرام، تنظیمات نوردهی مناسب را پیدا کردم: f/9، ۱/۳۲۰sec ، ISO100 دوربین را روی مُد نوردهی (M) قرار دادم و شروع به گرفتن ۱۰ عکس پشت سر هم از صحنه کردم و تلاش کردم تا حد امکان دوربین بدون لرزش و حرکت باقی بماند. سرعت عکاسی من چیزی در حدود ۱ عکس در ثانیه بود و گرفتن این عکس ها حدود ۱۱ ثانبه طول کشید. این پایان کار عکاسی است. باقی کار می بایست در بخش ویرایش انجام شود.
ویرایش
۱- ۱۰ عدد عکس خام (RAW) را وارد نرم افزار لایت روم کردم.
۲- یکی از پریست های لایت رومم به اسم HDR Blend from Landscape Collection را روی تمامی ۱۰ عکس اعمال کردم.
 
16Dimming%20filters%20in%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
۳- این ۱۰ عکس را در لایت روم انتخاب کردم و به عنوان لایه (Layer) وارد فتوشاپ کردم.
 
17 - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
۴- در فوتوشاپ، ده لایه را همزمان انتخاب کرده و توسط ابزار Auto-Align لایه ها را همراستا کردم.
 
18Filters%2C%20variable%20dimming%20light%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
۵- سپس ۱۰ لایه را انتخاب کرده و آنها را تبدیل به Smart Object کردم.
 
19Photography%20with%20long%20exposure%20without%20using%20a%20tripod - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
۶- از ابزار Stack Mode در فتوشاپ برای ترکیب ۱۰ لایه اولیه در داخل Smart Object استفاده کردم. من حالت Mean Stack را به کار گرفتم.
 
20Photography%20with%20long%20exposure%20without%20using%20nd%20filter - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
در نتیجه افکت نوردهی طولانی با وجود اجزای متحرک در صحنه (آّب و آسمان) ایجاد خواهد شد. همانطور که مشاهده کردید، من در این آموزش تلاش کردم بدون استفاده از سه پایه بصورت نوردهی طولانی عکاسی کنم: اشتباه نکنید! من قصد ندارم سه پایه ام را به کلی کنار بگذارم، ولی در عین حال، این تکنیک این اجازه را به من می دهد تا در مواردی که باید با بار سبک سفر کنم، از آن استفاده کنم.
نکات عکاسی با نوردهی طولانی
یک تکنیک مناسب برای عکاسی در شب استفاده از نوردهی (exposure) طولانی مدت است. حالاتی را که می‌توان با نوردهی طولانی بوجود آورد بسیار جذاب هستند. مهم‌ترین ابزاری که برای این کار مورد نیاز است یک سه پایه و یک دوربین DSLR است که به شما اجازه عکاسی با نوردهی طولانی را می‌دهد.
عکاسی از چرخ فلک
 
21 The%20best%20time%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
  
21The%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
برای عکس گرفتن از یک چرخ فلک در شب به آن نزدیک شوید و از یک لنز زاویه عریض استفاده کنید تا بیشترین میزان جزئیات را به تصویر بکشید. دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید و کادر عکس را مشخص کنید. از آنجا که می‌خواهید تمام المان‌ها در عکس شارپ باشند، دریچه دیافراگم را کوچک بین f/11 تا f/32 انتخاب کنید. دوربین را روی حالت دستی (Manual) یا TV (با اولویت سرعت شاتر) قرار دهید و سرعت شاتر را با توجه به سرعت چرخ فلک و افکتی که می خواهید ایجاد شود، تنظیم کنید (این زمان می‌تواند بین ۱ تا ۳۰ ثانیه باشد). باید عکس را با استفاده از تایمر دوربین یا یک دکمه شاتر کابلی یا بیسیم بگیرید تا دوربین را لمس نکنید و نلرزد. عکس گرفته شده مملو از نور و رد نورها با پس زمینه مشکی آسمان خواهد بود.
رد پای نور ماشین ها
 
22Best%20photo%20with%20long%20exposure - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
چراغ‌ ماشین‌ها رد پای زیبایی از خود به جای می‌گذارند و راه بسیار خوبی برای تهیه عکس‌هایی با استفاده از مدت نوردهی طولانی هستند. یک جاده شلوغ را انتخاب کنید که ترافیک زیادی در شب داشته باشد. از یک سه پایه استفاده کنید و دوربین را در جای مناسب قرار دهید. از دریچه دیافراگم f/16 یا کوچکتر استفاده کنید تا عمق میدان زیادی بدست آورید. هر چه زمان نوردهی بیشتر باشد، خطوط بیشتری نمایان خواهد شد و درازتر به نظر خواهند رسید.
آب‌های مه‌آلود دریا
 
23The%20sample%20photo%20with%20long%20exposure - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
برای عکس گرفتن از نمای احساس‌برانگیز اقیانوس و دریا، باید از نور فوق العاده ای که در «ساعت طلایی» وجود دارد، یعنی یک ساعت قبل از غروب آفتاب، استفاده کنید. مبانی عکاسی در شب را دنبال کنید – دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید، از یک لنز با نمای عریض استفاده کنید و کوچک ترین اندازه دریچه دیافراگم را در نظر بگیرید و به بی نهایت فوکوس کنید. دوربین را روی حالت دستی یا Bulb قرار دهید و از سرعت کم شاتر (۵ تا ۳۰ ثانیه) استفاده کنید. هر چه نوردهی شما طولانی‌تر باشد می‌توانید آب را مه‌آلود تر ببیند. از تایمر دوربین یا دکمه کابلی استفاده کنید تا عکس را بدون هرگونه لرزشی ثبت کنید. از فلاش استفاده نکنید که ممکن است این افکت را خراب کند
تعیین نوردهی
 
24Determine%20exposure%20in%20long%20exposure%20photography - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
نوردهی در عکس شما که در شب گرفته شده است با توجه به فاکتورهای مشخصی متفاوت خواهد بود. اگر نورهای حاشیه‌ای زیادی در تصویر وجود دارد باید سرعت شاتر کمتر باشد. اگر در جایی که تاریک است عکس می‌گیرید باید سرعت شاتر را طولانی‌تر کنید. برای ثبت کردن رد پای نورها باید سرعت حداقل ۱/۱۵ ثانیه داشته باشید و این به معنی نیاز داشتن به سه پایه است. عکسی که مشاهده می‌کنید با سرعت شاتر ۶ ثانیه‌ای گرفته شده است که برای ثبت ردپای نور ماشین ها کافی است. دریچه f/8 به عکاس اجازه داده است که ساختمان را واضح و شارپ به تصویر بکشد. هر چقدر بیشتر تمرین کنید، تنظیمات نوردهی افکت مورد نظرتان بهتر دستتان می آید.
تنظیمات پیشنهادی
مهمترین چیزی که هنگام انتخاب تنظیمات نوردهی در نظر می گیرید، این است که چگونه هم سایه ها و هم نقاط روشن (هایلایت ها) را ثبت کنید. اگر در ثبت سایه‌ها موفق بودید، می‌توانید تصویر مناسبی از شب ایجاد کنید. هنگام نوردهی طولانی، باید دریچه را تا زمانی باز بگذارید که تاثیر مورد نظرتان در عکس اعمال شود. اگر دریچه بیش از حد باز باشد، جزئیات را به دلیل نور زیاد از دست خواهید داد و حتی ممکن است سوژه دیگر قابل تشخیص نباشد. اگر می خواهید رد پای نور را ثبت کنید، باید دریچه حداقل ۱ ثانیه باز باشد و در نتیجه به سه پایه نیاز خواهید داشت. از اولویت سرعت شاتر استفاده کنید و از سرعت ۱ ثانیه آغاز کنید و در صورتی که دنباله‌های نور کوتاه بودند، آن را به ۲ ثانیه افزایش دهید. این افزایش را تا جایی انجام دهید که به اثر مورد نظر خود برسید. اگر عکس زیاد مات شد، شاتر بیش از حد باز مانده است و بهتر است آن را اندکی کم کنید – مثلا یک ثانیه.
ابزار پیشنهادی
علاوه بر دوربین دیجیتال نیازمند یک پایه کاملا ایستا نیز هستید که بتوانید یک عکس خوب در شب بگیرید و عکس مات نشود. برای تمرین عکاسی در شب، دوربین باید دارای قابلیت‌های تنظیم دستی سرعت شاتر و اندازه دریچه دیافراگم باشد.
جمع‌بندی
بسته به این که از چه عکس می گیرید، سرعت شاتر می‌تواند از ۱/۶۰ ثانیه تا چند دقیقه طولانی باشد. چیزی که نوردهی طولانی را خاص می‌کند، عکس های منحصر به فردی است که می توانید از ردپای نور ها بگیرید. اگر تا کنون این تکنیک را امتحان نکرده اید، دست به کار شوید و توصیه های فوق را فراموش نکنید.
 
برای دانلود فایل این مطلب به صورت PDF روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click%20This%20andisheh%20no - عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟
 
 

ارسال نظر


چهار × پنج =