نحوه عکاسی بهتر با موبایل

ما در جهانی زندگی می کنیم که همگرایی در سر تا سر آن به چشم می آید. روز هایی که دوربین تنها دوربین بود، MP3 player تنها Mp3 player بود و موبایل تنها موبایل بود و… گذشت. در ادامه ۱۲ نکته به شما خواهیم گفت که با استفاده از این نکات می توانید با دوربین موبایل خود بهترین عکس ممکن را بگیرید.

 عکاسی با دوربین موبایل

این روز ها دوربین های دیجیتالی در بسیاری از وسایل دیگر هم دیده می شود، یکی از این وسایل موبایل است. در حقیقت دوربین موبایل ها یکی از چند شاخه دوربین های دیجیتال است که به سرعت در حال پیشرفت است و با پیشرفت های چشمگیری که در بعضی موبایل ها داشته است (تعداد پیکسل بیشتر، لنز بهتر، حافظه بیشتر برای ذخیره عکس) بعضی ها معتقدند که این موبایل ها می توانند رقبای دوربین های دیجیتالی بعضی از شرکت ها باشند. در یک نظرسنجی صورت گرفته درباره «عکس گرفتن در هر جایی (به صورت سیار)» نشان می دهد که بسیاری از افراد به طور معمول برای عکاسی از دوربین موبایل خود استفاده می کنند.

متأسفانه اکثر عکس هایی که با دوربین گرفته می شوند از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. می تواند یکی از دلایل این ضعف کیفیت پایین بعضی از دوربین ها باشد، اما دلیل عمده آن تکنیک ضعیف عکاسی است.

توصیه می کنیم که حتی اگر دوربین DSLR هم دارید این مطلب را از دست ندهید، چراکه ممکن است جایی دوربین DSLR را به همراه نداشته باشید و مجبور شوید از صحنه ای با موبایل خود عکس بگیرید و یا حتی عکاسی با موبایل ساده تر یا بهتر باشد.

۱نور مناسبی به سوژه خود بدهید

هر چه سوژه شما روشن تر باشد احتمال اینکه وضوح عکس شما بیشتر باشد هم بیشتر می شود. در صورت امکان در محیط بیرون در شرایطی که نور بیشتری دارد عکس بگیرید، یا اگر در خانه هستید چراغ ها را روشن کنید. اگر در خانه هستید و برای عکس گرفتن چراغ را روشن می کنید حوساتان به این نکته باشد که نور چراغ بر روی رنگ ها در عکستان تأثیر می گذارد و شاید مجبور شوید که از تراز سفیدی (White Balance) برای اصلاح آن استفاده کنید.

بعضی دوربین ها بر روی خود فلاش دارند، که استفاده از این فلاش ها (حتی در محیط باز با نور نسبتآً مناسب به عنوان نور مکمل) می تواند به شفافیت بیشتر عکس کمک کند. اگر دوربین شما فلاش ندارد نباید رو به نور عکس بگیرید چرا که با این کار سوژه شما ضد نور (سیلوئت) خواهد شد و در عکس تاریک ثبت خواهد شد.

۲به سوژه خود نزدیک شوید

یکی از اشتباهات متداول در عکاسی با دوربین موبایل این است که آنقدر سوژه دور است که از او تصویری غیر قابل تشخیص در دور دیده خواهد شد. عکس هایی که با دوربین موبایل گرفته می شوند با توجه به اینکه تعداد پیکسل پایینی دارند (البته این قضیه هر روز رو به بهبودی است) کوچک خواهند بود، بنابراین سعی کنید کل کادر را با سوژه خود پر کنید تا بعداً در برنامه های ویرایشی عکس را نبرید (کراپ نکنید)، که این کار باعث می شود کیفیت عکس باز هم کمتر شود.

با این وجود، بعضی از دوربین های موبایل وقتی به سوژه نزدیک باشید تغییر شکل ایجاد می کنند و یا در فوکوس شما را با مشکل مواجه می کنند (مخوصوصاً اگر دوربین موبایل شما حالت ماکرو و یا فوکوس از فاصله نزدیک را نداشته باشد).

۳بی حرکت باشید

مانند تمام دوربین های دیجیتالی، هر چه دوربین را بی تحرک تر نگه دارید عکس شما واضح تر ثبت خواهد شد.

این قضیه در شرایطی که نور کمتری دارید مهمتر خواهد بود، چرا که دوربین سرعت شاتر پایین تری انتخاب می کند تا کمبود نور را جبران کند. یکی از راه هایی که برای پیشگیری از این مشکل می توانید انجام دهید تکیه دادن موبایل در هنگام عکاسی به جایی است تا در حد امکان جلوی حرکت و لرزش را بگیرید.

یادتان باشد که بسیاری از دوربین های موبایل ها تأخیر شاتر (تأخیر زمانی بین فشردن دکمه شاتر تا گرفته شدن عکس) دارند. این بدین معنی است که شما باید موبایل را به مدت زمان بیشتری ثابت نگه دارید، تا مبادا در زمانی که موبایل را پایین می آورید دوربین هنوز در حال عکس گرفتن بوده باشد. (کمی بعد از فشردن دکمه شاتر مکث نمایید)

۴عکس ها را بعداً ویرایش کنید

با توجه به اینکه ویرایش کردن عکس ها در برنامه هایی که در دوربین وجود دارند می توانند جالب و سرگرم کننده باشد، اما ویرایش تصاویر بر روی کامپیوتر کیفیت بسیار بهتری به شما خواهد داد. عکس هایتان را رنگی و با بالاترین رزولوشن بگیرید تا بعداً در ویرایش دستتان باز باشد.

همیشه می توانید عکس هایتان را با استفاده از کامپیوتر سیاه و سفید کنید، ولی اگر عکس هایتان را سیاه و سفید گرفته باشید نمی توانید آنها را رنگی کنید.

۵اشتباهاتتان را دور نریزید

به خاطر داشته باشید که در بسیاری از موبایل ها کیفیت عکس بهتر از آن چیزی است که در صفحه نمایش آنها دیده می شود. پس اگر می توانید سعی کنید عکس هایتان را نگه دارید تا بعداً آن ها را بر روی کامپیوتر خود مشاهده کنید. شاید این عکس ها روی مانیتور بهتر دیده شوند. حتی ممکن است بعضی عکس هایتان که به اشتباه گرفته شده اند و تار هستند به کارتان بیایند.

۶از زوم دیجیتال دوربین استفاده نکنید

با اینکه زوم کردن بر روی سوژه می تواند خیلی رضایت بخش باشد (در صورت وجود قابلیت زوم در موبایل تان)، اگر از زوم دیجیتال استفاده کنید کیفیت عکس شما کاهش یافته و در نهایت عکسی که خواهید داشت پیکسل های کمتری دارد.

یادتان باشد شما همیشه می توانید عکس هایتان را بر روی کامپیوتر ویرایش کنید، پس کیفیت را خراب نکنید و عکس را با بهترین کیفیت ممکن ثبت کنید.

البته موبایل هایی هستند که دوربین آنها از زوم اپتیکال (Optical) برخوردار هستند، که استفاده از زوم این دوربین ها مشکلی ندارد و این زوم ها کیفیت عکس را پایین نمی آورند.

۷از تراز سفیدی (White Balance) استفاده کنید

تعداد موبایل هایی که قابلیت تنظیم تراز سفیدی در عکاسی را دارند رو به افزایش است، این دوربین ها با استفاده از White Balance قابلیت اصلاح رنگ را در عکس هایتان به شما می دهند. با White Balance موبایل خود کار کنید تا بتوانید درک خوبی از آن پیدا کنید و در عکس هایتان رنگ های بهتری داشته باشید. در موبایل های مختلف نحوه تغییر دادن White Balance هم متفاوت است، برای پیدا کردن آن دفترچه راهنمای موبایلتان را مطالعه نمایید.

 

مقاله ای در رابطه با نحوه عکاسی بهتر با موبایل

نحوه عکاسی بهتر با موبایل

 

۸زیاد عکس بگیرید و تجربه زیادی کسب کنیدعکاسی با دوربین موبایل

یکی از نکات جالب و زیبای دوربین های دیجیتال (دوربین موبایل ها هم جزء دوربین های دیجیتال محسوب می شوند) این است که می توانید تعداد بسیار زیادی عکس بگیرید بدون اینکه هزینه ای برای شما داشته باشد. این یعنی شما می توانید عکس های زیادی با کادر های مختلف و شرایط و تنظیمات متفاوت بگیرید و سپس آن هایی را که می خواهید نگه دارید.

دوربین های موبایل وسیله های مناسبی برای تجربه زوایا و پرسپکتیو های جدید هستند، می توانید از پایین عکس بگیرید، از بالا عکس بگیرید، با زاویه ای بسته عکس بگیرید و یا… و نتیجه های جالب و جذابی را تجربه کنید.

۹قوانین ترکیب بندی را یاد بگیرید (و بعد این قوانین را بشکنید)

قوانین ترکیب بندی را یاد بگیرید. (مانند قانون یک سوم؛ سوژه خود را در مرکز کادر قرار ندهید بلکه آن را در قسمت یک سوم از یک سمت کادر قرار دهید تا عکس شما جلوه بیشتری داشته باشد). قوانین ساده ای مانند قانون یک سوم می توانند به عکس شما روح تازه ای بخشند.

بعد از اینکه قوانین را یاد گرفته اید سعی کنید با درک بالا و به هدف رسیدن به عکسی بهتر این قوانین را بشکنید، اکثر عکس هایی که خیلی مورد توجه قرار می گیرند این قوانین را شکسته اند؛ بنابراین از زوایای مختلفی عکس بگیرید، از ارتفاع کمرتان، از روی زمین، از فاصله ای خیلی بالا، نزدیک به سوژه و یا به هر صورت دیگری که به ذهنتان می رسد (پرسپکتیو های مختلف را امتحان کنید).

۱۰لنز خود را تمیز نگه دارید

یکی از مشکلاتی که برای استفاده از دوربین های موبایل با آن رو به رو هستیم تمیز و سالم نگه داشتن آن است. موبایل مدت زیادی در جیب ما یا کیف ماست و ما از آن در هر شرایط آب و هوایی ای استفاده می کنیم. در نتیجه موبایل شما می تواند به راحتی کثیف شود و یا صدمه ببیند (افتادن اثر انگشت بر روی لنز یکی از مشکلات متداول در استفاده از دوربین موبایل است) مخصوصاً اگر موبایل شما محافظی برای لنز دوربین نداشته باشد

 

مقاله ای در رابطه با نحوه عکاسی بهتر با موبایل

نحوه عکاسی بهتر با موبایل

 

۱۱آداب استفاده از دوربین موبایل را رعایت کنید

با اینکه هیچ قانون رسمی ای برای استفاده از دوربین موبایل وجود ندارد اما بهتر است نحوه صحیح و به جای استفاده از آن را یاد بگیرید. دیده می شود که استفاده های بسیار نا به جا از دوربین های موبایل می شود و گاهاً با استفاده از آن سوء استفاده می کنند. وقتی می خواهید از شخص غریبه ای عکس بگیرید از او اجازه بگیرید، و محدودیت های عکاسی را در اماکن مختلفی مانند تئاتر و کنسرت رعایت کنید.

۱۲با بالاترین رزولوشن ممکن در موبایل خود عکاسی کنید

بعضی موبایل ها به شما اجازه می دهند که رزولوشن عکاسی دوربین را انتخاب کنید. بدیهی است که هر چقدر رزولوشن عکس بالاتر باش کیفیت و وضوح عکس هم بالاتر خواهد بود. این قضیه برای موبایل هایی که سنسور دوربین آنها کمتر از ۱,۰۰۰,۰۰۰ پیکسل (۱Megapixel) دارند ملموس تر است. البته در نظر داشته باشید که هر چقدر رزولوشن عکس شما بالاتر باشد عکس بزرگتر شده و در نتیجه حجم آن هم افزایش پیدا می کند، بنابراین عکس هایی که با رزولوشن بالاتری گرفته شده اند در زمانی که می خواهید آن ها را برای کسی به وسیله اینترنت بفرستید زمان بیشتری خواهند برد.

 

مقاله ای در رابطه با نحوه عکاسی بهتر با موبایل

نحوه عکاسی بهتر با موبایل

 

چند روش دیگر برای عکاسی بهتر با موبایل

  1. ۱٫ بایستید و دست خود را ثابت نگاه دارید

اگر قرار بود با یک دوربین DSLR بزرگ عکاسی کنید شاید نیازی به گفتن این نکته نبود ولی از آنجا که گوشی‌های هوشمند کوچک هستند، برخی افراد فکر می‌کنند که در حین راه رفتن هم می‌توانند تصاویر خوبی با دوربین گوشی هوشمندشان ثبت کنند. در واقع فرقی نمی‌کند که شرایط نوری چطور باشد وقتی با یک دست گوشی خود را در دست گرفته‌اید و در حال قدم زدن هستید احتمال این که موفق به ثبت تصویر واضحی شوید خیلی کم است. پس بهتر است ابتدا بایستید، گوشی خود را با هر دو دست بگیرید و در نهایت عکاسی کنید. اگرچه بسیاری از عوامل در عکاسی هستند که شما قادر به کنترل آنها نیستید ولی می‌توانید با رعات برخی نکات حداکثر تلاش خود را برای داشتن عکس‌هایی خوب انجام دهید.

  1. ۲٫ ابتدا بیاندیشید سپس عکاسی کنید

با این دوربین‌های سریعی که امروزه در اختیار داریم، حالت عکاسی پیاپی (Burst Mode) و البته حافظه‌های ذخیره‌سازی خوبی که بر روی گوشی‌های هوشمند وجود دارد، معمولا قبل از این که به خوبی در مورد نحوه جای‌گیری افراد و اشیا در تصویر، نور، تنظیمات و چارچوب عکس دقت کنیم، عکس را می‌اندازیم.

زمانی بود که هر عکسی که می‌انداختید برای شما دارای هزینه بود، فیلم‌های ۱۲ تایی، ۲۴ تایی یا ۳۶ تایی که بعدا باید ظاهر می‌شدند، فرصت زیادی برای خطا کردن به شما نمی‌دادند و باید هر عکسی با نهایت دقت انداخته می‌شد اما در حال حاضر دیگر چنان محدودیت‌هایی نداریم ولی این دلیل نمی‌شود که بدون دقت عکاسی کنیم. ترکیب و چارچوب‌شناسی در عکاسی  موارد بسیار مهمی هستند که با گذشت زمان به درک بهتری از آن‌ها می‌رسید و در این راه هر عکس برای شما تجربه جدیدی محسوب می‌شود. در موقع عکاسی سعی کنید تا کادر مورد نظر خود را بیابید و هرگز عجله نکنید.

  1. حالت عکاسی مناسب را انتخاب کنید

فرقی نمی‌کند که مدل گوشی هوشمند شما چه باشد به هر حال نرم‌افزار دوربین شما حالت‌های مختلفی برای عکاسی دارد که برای موقعیت‌های مختلفی طراحی شده‌اند. اگرچه معمولا یک حالت عکاسی خودکار یا نرمال وجود دارد ولی معمولا حالاتی نظیر عکاسی در شب، در هنگام غروب، عکاسی در مهمانی یا غیره هم وجود دارد. اگر شرایط ایجاب می‌کند سایر حالت‌ها را هم امتحان کنید و همیشه بر روی گزینه عکاسی نرمال تأکید نکنید.

حالت شبانه میزان ISO را کاهش می‌دهد و سرعت شاتر را کم می‌کند تا نور بیشتری در تصویر وجود داشته باشد. این در حالی است که حالت اکشن برعکس حالت شبانه عمل می‌کند تا اجسام متحرک را در عکس به صورت ساکن و واضح نمایش دهد. البته ممکن است کمی آزمایش و خطا نیاز داشته باشید تا ببینید آیا حالت‌های عکاسی همان‌طور که انتظارش را دارید، عمل می‌کنند یا خیر ولی چند دقیقه وقت صرف کردن برای آشنایی با این حالت‌ها بسیار بهتر از این است که همیشه از حالت نرمال استفاده کنید.

 ۴٫ ویرایش عکس‌ها پس از عکاسی

حتی بهترین عکاسان با پیشرفته‌ترین دوربین‌هایشان هم به محض این که عکسی انداختند به سادگی و بدون ویرایش آن را پست نمی‌کنند. از آنجا که نرم‌افزار دوربین گوشی‌های هوشمند در پردازش عکس‌ها و ارائه یک عکس JPEG خوب عمل می‌کنند، همواره می‌توانید عکس خود را با کمی ویرایش بهبود دهید. فرقی نمی‌کند که بخواهید فقط قسمتی از عکس را بِبُرید یا بچرخانید که این کار از طریق ویرایش‌گر نرم‌افزار دوربین قابل انجام است یا از ویرایشگرهای تصویر مخصوصی که به وفور وجود دارند، استفاده کنید به هر حال با چند دقیقه ویرایش می‌توانید شاهد تفاوت بین یک عکس خوب و فوق‌العاده باشید. احتمالا پیش از این با جادوی ویرایش تصاویر در صفحات اینستاگرم دوستان خود آشنا شده‌اید!

  1. ۵٫ HDR را همیشه در حالت فعال باقی نگذارید

 

مقاله ای در رابطه با نحوه عکاسی بهتر با موبایل

نحوه عکاسی بهتر با موبایل

 

با فعال کردن HDR شما می‌توانید تصاویر با وضوح و روشنایی بالا بگیرید که در حالت عادی دوربین یک گوشی هوشمند کوچک قادر به ثبت آن نیست  ولی این حرف به این مفهوم نیست که شما همیشه باید HDR را روشن بگذارید. وقتی به چیزی که می‌خواهید از آن عکس بیاندازید از پشت نور تابیده شده و شما می‌خواهید جلو زمینه آن را به خوبی ببینید، HDR گزینه خوبی برای استفاده است ولی وقتی در جای تاریکی باشید یا در حال عکاسی از اجسام متحرک باشید HDR پیشنهاد مناسبی برای استفاده نیست. برخی دوربین‌ها بطور هوشمند تشخیص می‌دهند که چه زمانی HDR را روشن کنند و معمولا هم کار خود را به خوبی انجام می‌دهند.

  1. ۶٫ از یک سه پایه استفاده کنید

شاید این مورد برای گوشی‌های هوشند کمی عجیب به نظر برسد ولی اگرمی‌خواهید به نهایت کیفیت در عکس‌هایی که با دوربین گوشی خود می‌اندازید، برسید شاید خوب باشد که یک سه پایه نگهدارنده را مدنظر قرار دهید. خوشبختانه نیازی به خرید یک سه پایه مخصوص گوشی هوشمند ندارید و می‌توانید از هر سه پایه‌ای استفاده کنید. گیره‌های نگهدارنده گوشی روی سه پایه نیز با کمی جستجو قابل خرید هستند.

مسلما نیاز نیست تا یک سه پایه بزرگ را به دنبال خود بکشید بلکه می‌توانید از سه پایه‌های کوچکتر که مخصوص حمل و نقل هستند استفاده کنید. وقتی گوشی شما روی یک سه پایه ثابت شده باشد می‌توانید عکس‌های با کیفیت بالا بخصوص در محیط‌های با نور کم بگیرید؛ جایی که حرکت نکردن دوربین بسیار تعیین کننده است

 

مقاله ای در رابطه با نحوه عکاسی بهتر با موبایل

نحوه عکاسی بهتر با موبایل

 

  1. ۷٫ زوم نکنید بلکه به اجسام نزدیک‌تر شوید

فاصله زیادی با سوژه‌ دارید و از طریق نرم‌افزار دوربین خود تصمیم به زوم می‌گیرید ولی حتی با داشتن دوربین‌هایی با رزولوشن بالا، باز هم زوم دیجیتال باعث می‌شود تا از کیفیت عکس کاسته شود. علاوه بر این زوم باعث افزایش تاری تصاویرمی‌شود. پس بهتر است قید زوم کردن را بزنید.

اگرچه شاید این همیشه راحت‌ترین کار ممکن نباشد ولی بهترین راه زوم کردن این است که با پای خود به سوژه نزدیک شوید. تجربه نشان داده است که موقع نزیک شدن به محل مورد نظر به مناظر، نماها و موارد دیگری برای عکاسی هم برمی‌خورید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)