نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست گرفتن در عکاسی

بسیاری از عکاسان حرفه ای تابستان را بهترین فصل برای عکاسی از افراد می دانند. و همینطور در این فصل بسیاری از عکاسان ترجیح می دهند در طبیعت عکاسی کنند و مردم هم دوست دارند عکس های زیبایی از خود در طبیعت داشته باشند. ولی گذشته از فصلی که در آن عکاسی می کنید به عنوان عکاس پورتره متوجه شدم یک چیز بین همه افراد مشترک است. آنها می خواهند در عکس فوق العاده تر از حالت عادی به نظر برسند.

عکاسی از افراد ترکیبی بحرانی از عوامل مختلف از جمله: نور پردازی در فضای بسته و در فضای آزاد،  مکان یابی خلاق، برجسته سازی سوژه، ثبت احساسات و شخصیت فرد و آخرین و یکی از مهمترین آنها ژست گرفتن تشکیل شده است. که رعایت تک تک آنها در خلق تصویری زیبا حیاتی است.

ژست گرفتن چیزی جز زبان بدن نیست. انگشتی که جایی را نشان می دهد، شانه های افتاده، سر پایین و… هر کدام می تواند بیانگر حالت ها و خصوصیات شخصیتی فرد باشد. اصولا ژست گرفتن سوژه را عکاس می بیند و کنترل می کند و باید به سوژه خود بیاموزد چگونه احساسات خود را در تصویر به نمایش بگذارد حتی به این شیوه می توان از فرد شخصیتی متفاوت به نمایش گذاشت.

کمی بیشتر دقت کنید: فردی با اعتماد به نفس بالا با شانه های خمیده و سر پایین نمی ایستد. آنها راست می ایستند و چهره ای دارند که که گویی نسبت به زندگی شور و هیجان زیادی دارند. فردی که ساکت و گوشه گیر است نمی تواند به راحتی در وسط خیابان برقصد ولی کسی که پر انرژی و پر حرارت است هنگامی که صدای موسیقی را می شنود نا خودآگاه از جایش بلند می شود و شروع به حرکت می کند.

درباره آناتومی بدن فکر کنید: هر قسمت از بدن هر کسی حرف های زیادی برای درباره شخصیت او بیان می کند به خصوص اگر هر کدام از آنها در موقعیت درست قرار گرفته باشد. شما به عنوان عکاس چهره باید بتوانید هر عضو بدن را در جای مناسب قرار دهید و دانش خود را درباره زبان بدن تقویت کنید.

در اینجا بعضی از اصول کلی برای ژست گرفتن را بیان می کنیم. آنها را مطالعه کنید و با استفاده از ترکیبی از آنها عکس های مختلف بگیرید و تاثیر این حرکت ها را در عکس های خود ببینید. به تدریج متوجه می شوید عکس هایی گرفته اید که با شما سخن می گویند.

دست ها

انگشتان دختران باید بلند و زیبا باشد بنابراین به گونه ای عکس بگیرید که در آن انگشت ها باز باشد و کشیده دیده شوند.

دست های پسران و آقایان بهتر است نیمه بسته باشد گویی سنگی در دست دارند.

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

پا ها

اگر ران ها از یکدیگر فاصله داشته باشند نمایانگر قدرت هستند.

به پاها زاویه های متفاوت بدهید یا یکی از آنها را در بلندی (مثل پله یا صندلی و…) قرار دهید در این صورت مقیاس بهتری از عمق خواهید داشت.

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

بازو و ساعد

خمیدگی دست ها از آرنج بیانگر احساس راحتی شخص است.

اگر دست ها راست و کشیده باشند احساسی از رسمیت و خشونت را القا می کنند ( با احتیاط بیشتری از این وضعیت استفاده کنید.)

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

سر / چانه

اگر سر کمی به عقب متمایل شود معمولا چاشنی شرارت را به عکس های شما می افزاید. (به خصوص برای آقایان) البته از این وضعیت در هر شرایطی نمی توانید استفاده کنید و بهتر است قبل از استفاده از آن خوب فکر کنید.

اگر سر را به سمت بالا بگیرید طوری که از شانه ها فاصله زیادی بگیرد احساس طنز و سبکی به سوژه شما می افزاید.

اگر سر را پایین نگه دارید تا به شانه های نزدیک تر شود بیانگر قدرت و جایگاهی خاص است. به خصوص اگر از بالا عکس بگیرید این وضعیت پر رنگ تر به چشم می خورد.

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

ساق پا

ساق ها اگر جدا از یکدیگر قرار گیرند احساس قدرت را القا می کنند.

وقتی فرد ایستاده است یکی از ساق های سوژه باید وزن او را نگه دارد و ساق پای دیگر به سمتی یا به جلو تمایل داشته باشد و حتی می توانید پشت پای دیگر مانند رقصنده های باله قرار گیرد.

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

شانه ها

بهتر  است شانه ها در یک سطح قرار نگیرند.

شانه های پر که از بالا دیده شوند بیانگر قدرت هستند.

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

مفاصل

یک قانون کلی برای همه مفاصل وجود دارد آنها را خم کنید. فرقی نمی کند مفصل زانو، آرنج، مچ و یا هر مفصل دیگری که می خواهد باشد این قانون درباره آن صادق است.

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

باسن

دختران و خانم ها بهتر است کمی باسن خود را به جلو متمایل نمایند تا کشیده تر به نظر برسند.

عکاسی پرتره سرشار از قوانین مختلف بود، اما خیلی از این قوانین این روز ها از بین رفته اند، ولی در این مطلب  می خواهیم چند عدد از این قوانین را با شما در میان بگذاریم که شما را از گرفتن عکس های نه چندان جالب منع می کند.

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

اشتباهات ژست دادن که عکاسان پرتره با آن رو به رو هستند:

۱ راحت نبود مدل

اگر مدل شما راحت نباشد ممکن است این راحت نبودن در عکس مشخص شود و در این صورت عکس جلوه جالبی نخواهد داشت.

قبل از عکاسی با مدل خود صحبت کنید و راجع به عکس هایی که دوست دارید ( یا دوست دارند ) بگیرید صحبت کنید.

یک سری از عکس هایی که دوست دارید را به او نشان دهید و به آنها توضیح دهید که این عکس ها چطور گرفته شده اند. اگر چند عکس نه چندان خوب هم نشان دهید و به آنها دلیل خوب نشدن این عکس ها را توضیح دهید هم می تواند از به وجود آمدن مشکلات احتمالی پیش گیری کند.

بهتر است کمی مدل خود را بشناسید تا بتوانید در بین عکس ها با او صحبت کنید و او را در شرایط ناراحت قرار ندهید.

برای آنها توضیح دهید که می خواهید چطور بایستند یا چطور بنشینند و از آنها بخواهید که خودشان با این شرایط ژست بگیرند.

اگر مدل شما به یک شکل خاص در عکس خوب افتاده است، او را مطلع کنید، و اما اگر به یک شکلی در عکس خوب نمی افتد بگویید: «خیلی خوبه، اما بیاید اینطور امتحان کنیم که… ».

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

۲ دستان معذب

مدل های کم تجربه یا اغلب بی تجربه با نحوه قرار دادن دستان خود مشکل دارند.

قرار دادن دستان به شکلی صاف در کنار بدن معمولاً زیبا نخواهد شد، اما اگر همین دستان را کمی سمت داخل بدن و در جلوی شلوار قرار گیرد خیلی می تواند بهتر باشد.

قرار دادن دستان به صورت ضربدری هم می تواند خوب باشد، فقط باید مواظب باشد دستان جلوی دید بیننده را نگیرند.

اگر نمی خواهید خشونت یا اضطراب را نشان دهید دستان را راحت بگذارید و نگذارید مدل دستانش را مشت کند. می توانید از مدل خود بخواهید چیزی را در دست بگیرد یا از او بخواهید دستان خود را به آرامی به پهلوی خود بگیرد.

اگر مدل شما در پشت سر فرد دیگری ایستاده می توانید از او بخواهید دستانش را بر روی پشتی صندلی یا بر روی شانه فرد نشسته قرار دهد.

۳ عکاسی از خانمی که شانه هایش به شکل مربع دیده می شود

شانه های ما عریض ترین قسمت بدنمان هستند، و اگر زمانی که از یک خانم عکس می گیرید شانه هایشان به شکل مربع دیده شود ممکن است بدن او در عکس بزرگتر از آنچه که می خواهد دیده شود.

اگر کمی از مدل خود بخواهید تا شانه های خود را بچرخاند می توانید این مشکل را برطرف کنید.

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

۴ چین خوردن گردن

اگر سوژه شما رویش به سمت دیگری باشد و سرش را به سمت دوربین بچرخاند، چین خوردگی ای بر روی گردن او ایجاد می شود. این اتفاق ممکن است در شرایط مختلفی پیش بیاید.

می توان این چین خوردگی را به وسیله یقه کت یا پیراهن پوشاند، یا شالی را به صورتی روی گردن وی انداخت که این چین خوردگی دیده نشود.

در نهایت، می توانید با چرخیدن خودتان یا مدلتان کمی از چرخش گردن او کم کنید و این چین خوردگی را از بین ببرید.

۵ دیده شدن رد لباس بر روی پوست

رد بند لباس و یا خود لباس بر روی بدن مدل یکی از اشتباهات رایجی است که قبل از عکاسی باید به آن توجه کرد.

اگر مدل شما می خواهد لباسی بپوشد که بند ندارد یا باید قبل از عکاسی از او بخواهید که متناسب با آن لباس، لباس های دیگرش را عوض کند.

رد جوراب بر روی پا ها یکی از مشکلات رایج دیگر است، اگر می خواهید از مدل خود با پای برهنه عکس بگیرید، از او بخواهید تا کفش و جوراب خود را خیلی قبل از تر عکاسی در بیاورد.

به خاطر داشته باشید که مدل های مسن تر، برای از بین رفتن رد لباس ها زمان بیشتری لازم دارند.

یک دوش آب گرم می تواند به از بین رفتن این رد ها کمک کند، اما باز هم به زمان برای از بین رفتن این رد ها احتیاج دارید، در صورت دوش گرفتن سوژه از او بخواهید با آب خیلی گرم دوش نگیرد چون در این صورت بعد از استحمام ممکن است پوست او قرمز شود.

۶ نگاه به سمت نا درست

شما همیشه می خواهید مدل شما به فضای باز رو به روی خود نگاه کند، نه گوشه کادر. نباید مدل شما اسیر شده در داخل کادر دیده شود.

مشکل اصلی این موضوع در ترکیب بندی است، اما اگر سوژه شما در بین عکس ها زیاد تحرک دارد و ژست ها مختلفی می گیرد، حتماً حواستان به کادربندی باشد، مخصوصاً اگر از سه پایه برای عکاسی استفاده می کنید.

۷ هم ارتفاع بودن سر ها

عکاسی از یک گروه کوچک از انسان های کنار هم ایستاده با قرار گرفتن سر آنها در یک سطح مانند عکس های شناسایی پلیس است!

سعی کنید کمی این خط را بشکنید، می توانید از یک فرد بخواهید بنشیند، یک نفر دیگر بر روی دسته صندلی بنشیند و نفر سوم روی زمین بنشیند و یا پشت صندلی بایستد.

اگر بتوانید چهره های افراد درون کادر را روی زاویه های یک مثلث قرار دهید، عکس جلوه بیشتری پیدا خواهد کرد و چشم بیننده در هنگام دیدن عکس در کادر خواهد چرخید.

۸ قرار گرفتن ناخواسته چیزی در بالای سر

همان قدر که ژست دادن به مدل می تواند جذاب باشد، می تواند باعث حواس پرتی شود، همیشه حواستان به پس زمینه عکس باشد.

چه در فضای بسته عکس می گیرید و چه در فضای باز، حواستان به چراغ ها، صندوق های پست، میله ها، گیاهان و درختان پشت سر سوژه باشد، شما اصلاً نمی خواهید جسمی در عکس طوری دیده شود که گویی از سر مدل بیرون آمده است.

۹ عکاسی از پایین رو به بینی

باید حواستان باشد از پایین رو به بینی مدل عکس نگیرید، چرا که اصلاً جلوه زیبایی ندارد.

برای برطرف کردن این مشکل می توانید از مدل بخواهید تا به پایین نگاه کند، اما اگر با این کار چین و چروک های زیادی روی گردن وی ایجاد شود باز هم عکس جلوه زیبایی نخواهد داشت.

تنها با کمی بالا بردن دوربین می توانید تغییر بسیار زیادی در عکس ایجاد کنید.

۱۰ از کودک خود بخواهید ژست بگیرد 

اگر خوش شانس باشید ممکن است قبل از غذا خوردن کودک چند عکس با ژست خوب از او بگیرید، اما معمولاً بهتر است چیزی به او بدهید تا با آن حواس کودک پرت شود، با این کار می توانید ژست های بهتری از او انتظار داشته باشید.

می توانید حواس او را با نقاشی کردن پرت کنید، و یا یک دوربین قدیمی به او بدهید و از او بخواهید از شما عکس بگیرد.

برای عکاسی از کودکان این شما هستید که باید به دور او بچرخید و زاویه خوب را برای عکاسی پیدا کنید، و نمی توانید از او بخواهید سرش را برای شما بچرخاند و یا به سمت دیگری نگاه کند.

اگر بتواند در زمان عکاسی حواس کودک را پرت کنید در نهایت عکس هایی طبیعی با ژست های متنوع و زیبا خواهید داشت

 

مقاله ای در رابطه با نحوه ژست دادن در عکاسی

نحوه ژست دادن در عکاسی

 

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)