چگونه از خوراکی ها عکاسی کنیم

عکاسی از خوراکی

یکی از دوست داشتنی ترین ژانر های عکاسی، عکاسی از غذاها و خوراکی ها است. امروزه عکاسی از غذا ها و خوراکی ها بسیار متداول شده است و بسیاری از افراد علاقه بسیار زیادی دارند تا این نوع از عکاسی و نکات آن را بیاموزند تا بتوانند عکس های خوبی از غذاهای خود در اینستاگرام به نمایش بگذارند. شاید به نظر شما عکاسی از غذاها بسیار ساده باشد ولی در عکاسی از خوراکی ها باید نکاتی را رعایت کرد که این نکات بسیار مهم هستند و باید به این نکات توجه کرد

خرده های غذا و خوراکی ها

یکی از مهم ترین نکاتی که در عکاسی از خوراکی ها و غذاها باید رعایت کرد این است که اطراف غذای شما و خوراکی شما باید تمیز باشد. سعی کنید خوراکی و غذای خود را دستکاری نکنید و تکه تکه نکنید. اگر به عکس زیر توجه کنید مشاهده می کنید که در اطراف این دسر خرده هایی از دسر مشاهده می شود که از نظر مخاطب اصلا زیبا نیست و حتی کمی بد و زشت نیز است. پس دقت کنید اطراف خوراکی شما باید تمیز باشد و نباید بی دقت به این موضوع عکاسی کنیدسعی کنید از خوراکی های خود به صورت دست نخورده عکاسی کنید، بی شک اگر آن را بخورید و نصفه ونیمه باشد و سپس عکاسی کنید از دید مخاطب اصلا زیبا نیست.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی از خوراکیها

چگونه از خوراکیها عکاسی کنیم

 

بافت صحنه

یکی از موارد بسیار مهم در عکاسی از خوراکی ها استفاده از بافت های مناسب برای پس زمینه است. در واقع شما باید خوراکی خود را بر روی سطحی قرار دهید که از نظر بصری نیز با خوراکی شما هماهنگی داشته باشد. اگر می خواهید از یک بستنی با بافتی بسیار لطیف عکاسی کنید، بی شک بافت زمینه شما نیز باید بسیار لطیف باشد و نباید از بافتی خشن استفاده کنید. این موضوع و درک آن بسیار ساده است، کافی است به این نکته توجه کنید که بافت خوراکی و غذا چه احساسی به شما می دهد.

استفاده از خوراکی های خشک و تر

برخی از خوراکی ها آب دارد هستند، مانند آب میوه های خنک، سوپ ها. عکاسی از این خوراکی ها با عکاسی از خوراکی های خشک متفاوت است. در عکاسی از خوراکی هایی مثل یک آبمیوه بسیار خنک شما باید از قطرات آب نیز برای القای حس خنکی آبمیوه به مخاطب استفاده کنید. سعی کنید به نوع خوراکی دقت کنید و از عناصر هماهنگ با آن برای عکاسی استفاده کنید، این موضوع باعث می شود تا شما بتوانید عکس های بهتری بگیرید.

محیط اطراف عکاسی را تمیز کنید

علاوه بر خورده های غذا شما باید به تمیزی اطراف میز و غذا نیز بسیار توجه کنید، در عکاسی از مواد غذایی یکی از نکات بسیار مهمی که وجود دارد این است که مواد غذایی به خوردن ربط دارد و شما باید در تمام مراحل عکاسی سعی کنید محیط اطراف و ماده غذایی و ظرف بسیار تمیز باشد چون مخاطب از کثیف بودن عکس مواد غذایی هیچ خوشش نمی آید و باید حتما به نظافت و تمیزی توجه کرد.

از غذاهای تازه استفاده کنید

یکی از نکات اصلی عکاسی از غذاها این است که سعی کنید از غذاها به صورت داغ و تازه عکاسی کنید. غذایی که چندین ساعت از طبخش گذشته باشد با غذای داغ تازه از اجاق برداشته شده تفاوت دارد ومخاطب نیز این تفاوت را در عکس شما متوجه می شود. یکی از نشانه های غذای تازه، بخاری است که از غذا بلند می شود و شما نیز باید سعی کنید این بخار را در عکس به تصویر بکشید. استفاده از رفلکت ها و نورهای براق در سطح غذا می تواند بسیار به دلنشین تر شدن عکس شما کمک کند. این نکته را در خاطر داشته باشید شما باید در عکس کاری کنید تا مخاطب ترغیب شود که غذا را بچشد و اگر برای تبلیغ رستورانی عکاسی می کنید حتما باید توجه خود را به نکات اشتها برانگیز دوبرابر کنید.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی از خوراکیها

چگونه از خوراکیها عکاسی کنیم

 

یکی از راه هایی که با استفاده از آن می توانید غذا را تازه تر جلوه دهید، اسپری کردن آب بر روی غذا است و شما می تواند با یک اسپری ساده و معمولی این کار را انجام دهید.

یکی از نکات بسیار مهم در عکاسی از مواد غذایی محل فوکوس است، سعی کنید بر روی قسمتی از سوژه فوکوس کنید که بیشتر دلپذیر و جذاب است. اگر از یک یکی شکلاتی عکاسی می کنید، بی شک تزئینات و شکلات های روی کیک بسیار اشتها برانگیز هستند، پس به این موضوع بسیار دقت کنید.

ترکیب بندی

یکی از عوامل مهم در هر ژانری از عکاسی ترکیب بندی است، ترکیب بندی هیچ گاه شما را رها نمی کند پس با آن دست و پنجه نرم کنید. در عکس پایین دو ترکیب بندی از دو سوژه تهیه شده است. در عکس سمت راست دست لیوان به کیک در یک سمت قرار دارند و همان طور که می بینید در یک سمت تصویر سنگینی به وجود آمده است. در تصویر سمت چپ دسته در سمت دیگری قرار دارد و وزن در تصویر به صورت متوازن پخش شده است. این نمونه تصویری تنها یکی از مثال های ترکیب بندی است و نمونه های بسیار زیادی می توان در این زمینه نام برد.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی از خوراکیها

چگونه از خوراکیها عکاسی کنیم

 

یکی از راه های بسیار خوب در تبلیغ غذاهای رستوران ها استفاده از نام رستوران در عکس است. در تصویر زیر نام رستوران مورد نظر بر روی دسرنقش بسته است و در پس زمینه نیز چند دسر به صورت محو قرار دارد که ترکیب بندی بسیار خوبی به وجود آورده است.

 

مقاله ای در رابطه با عکاسی از خوراکیها

چگونه از خوراکیها عکاسی کنیم

 

عکاسی از غذاها یکی از جذاب ترین بخش های عکاسی است در این زمینه شما می توانید از ایده های بسیار خوبی استفاده کنید، ایده پردازی در این زمینه نتیجه های بسیار خوبی می دهد پس دست از کار نکشید.

زمان را در نظر داشته باشید.

بخاطر داشته باشید خوراکی ها آب می شوند، خشک می شوند، چروک می شوند یا کم رنگ یا بد حالت می شوند. بنابراین زمان قسمتی از صحنه شماست. مطمئن شوید که میز را به آراستگی چیده اید. دستمال سفره، لیوان، ظروف نقره و هر چیزی که در شکل دادن سفره نقش دارد را فراموش نکرده اید. وقتی از سفره و میز خود مطمئن شدید حال نوبت می رسد به ظرف قهرمان! که قرار است غذا در آن قرار بگیرد. حال آخرین تنظیمات نور را انجام دهید و از نظم و ترتیب سفره اطمینان حاصل کنید. وقتی همه چیز تکمیل شد نوبت غذاست که بیاورید و عکس زیبای خود را بگیرید.

چیدن سفره

سفره ای ساده بچینید که واقعاً حرفه ای به نظر برسد ولی نباید از غذایی که می خواهید عکس بگیرید غاقل شوید. سعی کنید بشقاب، کاسه لیوان، قاشق و چنگال شما با یکدیگر و با غذایی که قرار است سرو شد متناسب باشد.

نور پردازی

سعی کنید از نور طبیعی استفاده کنید. نوری که از پنجره و از یک پرده سفید نازک می گذرد برای عکاسی از خوراکی ها بسیار مناسب است.

آرایش های مختلف برای عکاسی از خوراکی ها

نزدیک شوید

تصویر خود را از سوژه پر کنید و به اندازه کافی زوم کنید. این کار سبب می شود پشت زمینه شما مات شده و جلب توجه ناخواسته نداشته باشید. در این حالت اگر یک سه پایه داشته باشید کمک بزرگی خواهد بود.

تمرکز روی سوژه

نزدیک شوید و روی آن قسمت خاص از ظرف زوم کنید. در این حالت فقط قسمتی از غذا دیده می شود و بقیه قسمت های آن تار می شود.

در برداشتن چیدمان سفره

صندلی های گرانقیمت، لیوان های زیبا و چیدمان میز را در تصویر خود بگنجانید. در این آرایش باید به اندازه کافی با میز فاصله داشته باشید.تا بتوانید از کل سفره یا میز عکس بگیرید. نکته ای که وجود دارد این است که غذا باید قسمت برجسته عکس شما باشد. در این نوع عکاسی نور طبیعی بهترین نوری است که می توانید استفاده کنید. ولی ممکن است این نور در دسترس شما نباشد یا به اندازه کافی نباشد. در این حالت منبع نور خود را به سقف یا دیوار سفید بتابانید و از بازتابش آن استفاده کنید. تا از میزان درخشندگی های ناخواسته کم کنید.

 

عکس خود را ویرایش کنید.

بعد از اینکه از غذای مورد نظر عکس گرفتید. هنوز فرصت دارید روی عکس کار کنید قسمت های اضافی آن را حذف کنید. درخشندگی، کنتراست و… آن را تنظیم نمایید

 

ترفندهای عکاسی از خوراکی ها با موبایل و دوربین!

وقتی رستوران می روید از دیدن منوی غذا آب دهانتان راه می فتد و فقط دوست دارید هرچه سریع تر آن را سفارش دهید و میل کنید؟ آیا تاکنون به این فکر کرده اید از ظرف خوراک خوشمزه خود عکس بگیرید؟ در ادامه این مطلب ترفندهایی برای عکاسی از غذا را برایتان نام برده ایم.

تقریبا همه ما در هر کجا که هستیم گوشی ها ی موبایل خود را به همراه داریم و می توانیم از صحنه های زیبای اطراف عکاسی کنیم. یکی از روش های بسیار جالب برای عکاسی با موبایل را می توان عکاسی از غذاهای خود دانست.

 ۱. استفاده از اپلیکیشن های موبایل

نرم افزارهایی که در اینجا برایتان نام برده ایم، دو تا از بهترین نرم افزرهای دوربین برای عکاسی از غذا هستند. درست است که از هر برنامه و دوربینی می توان برای عکاسی از خوراکی ها استفاده کرد اما این اپلیکیشن ها به طور اختصاصی برای غذا و خوراکی طراحی شده اند و فیلترها تنظیمات متناسب با آن را دارند.

Hipstamatic (آی فون)

این نرم افزار مشهور برای عکاسی از غذا قابلیتی به نام Foodie SnapPak دارد که ترکیبی از فلاش، لنز و فیلترهای تصویری است که نمای زیبا و جالبی به عکس های غذا می بخشد.

دوربین SnapDish Food (اندروید)

SnapDish نرم افزار اندرویدی است که برای عکاسی از غذا و خوراکی طراحی شده است. هنگام عکاسی از یک ظرف غذای بسیار اشتهاآور با تزئینات عالی، SnapDish به گونه ای عمل می کند که تصاویر فوق العاده دیده شوند. با این نرم افزارمی توانید عکس های حاصله را به طور همزمان در چندین سایت به اشتراک بذارید.

۲. سرعت عمل داشته باشید

غذاها همیشه به همان تازگی ابتدای سرو به نظر نمی رسند. به طور مثال، نان ها بیات دیده می شوند. به همین دلیل، باید سرعت عمل بالایی داشته باشید و همه چیز برای عکاسی از غذا آماده باشد و بلافاصله تا غذا داغ است، عکس های داغ و خلاقانه از بشقاب غذای ثبت کنید.

۳. از زوایای مختلف و تنظیمات متفاوت نوردهی کمک بگیرید

هنگام عکاسی از غذا بهتر است عکس های متعددی از آن بگیرید اما نه از یک زاویه، بلکه از زوایای مختلف این کار را انجام دهید. لازم نیست همیشه از بالای بشقاب یا از کنار صندلی خود عکس برداری کنید. ببینید از کدام زاویه منظره بهتر و نمای مناسب تری دارد. خلاق باشید. هر چه عکس های بیشتری بگیرید، حق انتخاب بیشتری هم خواهید داشت.

۴. نورپردازی

هرگز از فلاش روی دوربین استفاده نکنید. اگر از نرم افزارهای استاندارد عکاسی یا دوربین عکاسی با فلاش استفاده می کنید، تا حد امکان سعی کنید از نوردهی هایی بیرونی و اکسترنال استفاده کنید. فلاش دوربین ها یا موبایل ها بسیار مستقیم می تابند و باعث رنگ و رو رفته دیده شدن عکس می شوند. اگر منبع نور طبیعی همچون پنجره دارید، معطل نکنید. به کنار پنجره بروید و از نور طبیعی بهره بگیرید.

۵. برای سوژه خود پس زمینه تعیین کنید

با قرار دادن وسایل و دکوری های مختلف در پس زمینه عکس، سوژه موردنظر بیشتر به چشم می آید. به طور مثال، می توانید در کنار ظرف غذا از قاشق و چنگال، یا دستمال، پارچه، بشقاب های دیگر و … استفاده کنید. البته منظور از این کار این نیست که فضا را شلوغ کنید، فقط کافیست آن را از خالی بودن رها کنید.

۶. تنظیم تعادل نور سفید

سعی کنید با نور سفید در دوربین بازی کنید: آیا می خواهید نور سفید روی غذا باشد یا در پس زمینه عکس. سعی کنید این نور در همه جای کادر تعادل داشته باشد و سایه زرد رنگ از خود بر جای نگذارد. برای امتحان بالانس بودن نور سفید، می توانید از یک سوژه سفید همچون کاغذ عکاسی کنید. در مکان هایی که نورهای زرد وجود دارند، تنظیم نور سفید دوربین بسیار اهمیت دارد.

۷. تنظیم دیافراگم

دیافراگم دوربین به شما اجازه می دهد تا روی سوژه فوکوس کنید. وقتی می خواهید روی کاپ کیک خود فوکوس کنید و فنجان شیر در پشت سر آن بلور شود، می توانید از تنظیمات F stop کوچک تر استفاده کنید. استفاده از اعداد کوچک تر F stop کمک می کند تا در محیط های کم نور (همچون رستوران ها) نیز بتوان تصاویر موردنظر را مات و محو کرد. البته برای این منظور باید سرعت شاتر را نیز کاهش داد. درست برعکس این قضیه برای محیط های بسیار روشن و نورانی صادق است. در چنین محیط هایی باید از تنظیمات F stop بالاتر استفاده کنید تا همه عکس فوکوس شود.

۸. به سوژه نزدیک شوید

از اینکه از فاصله بسیار کم از غذای خود عکاسی کنید، نهراسید. می توانید حتی از مود ماکرو برای این منظور کمک بگیرید تا همه جزئیات بشقاب غذای خوشمزه شما را به تصویر بکشد. با توجه به نرم افزار یا دوربینی که استفاده می کنید، ممکن است این قابلیت را داشته یا نداشته باشید.

 ۹. توصیه نهایی

برای عکاسی از موضوعات مختلف باید مهارت ها و تنظیمات متفاوتی در آن زمینه داشته باشید. به طور مثال، باید بدانید کجا از نور بیشتر استفاده کنید یا کادر خود را به چه صورت ببنید که همچون یک حرفه ای به نظر برسد. این کار نیز فقط در نتیجه تمرین مداوم امکان پذیر است. البته دانستن تنظیمات مختلف دوربین نیز در این امر بی تاثیر نیست

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)