کسب درامد از عکاسی

کسب درامد ملیونی با عکاسی

 

مقاله ای در رابطه با کسب درامد از عکاسی

کسب درامد از عکاسی

 

عکاسی یعنی ثبت و ایجاد یک تصویر؛ که در دو مرحله انجام می‌شود : نخست، بدست‌آوردن تصویر به وسیله دوربین و ثبت آن روی نگاتیو یا گیرنده تصویر الکترونیکی و دوم، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی و پایدارکردن آن. در واقع عکاسی فن عکسبرداری است. آنکه این فن را می داند عکاس است.

عکاسی اولین بار در اواخر سلطنت محمدشاه قاجار توسط نظامیان و مستشاران اروپایی به ایران وارد شد. شاید بتوان اولین عکاس ایرانی را ناصرالدین شاه دانست که به دلیل علاقه شخصی، عکاسی را از مسیو کارلیان آموخت و اولین عکس ها را از اطرافیان، مناظر، شکارگاه ها و… گرفت.

امروزه این هنر به یک حرفه تبدیل شده است و از حالت کلاسیک خود در آمده و رنگ و بویی مدرن به خود گرفته است که میتواند برای علاقه مندان به این هنر درآمد های میلیونی به همراه داشته باشد در ادامه مصاحبه خبرنگار مجله صدای زنده با یکی از افراد شاغل در این حرفه را خواهید خواند:

میشه ما رو با شغل عکاسی بیشتر اَشنا کنید؟

کار ما شامل عکس برداری آتلیه ای، فشن، مدلینگ و یک شاخه ی بسیار مهم به اسم عکس برداری هنری میباشد. در این شاخه عکاس با توجه به میل و سلیقه خود یکی از روش­ها در عکاسی هنری را انتخاب می­کند.

عکاسی هنری شاخه های متوعی را شامل میشود که مهمترین آنها عبارتند از:

○عکاسی آتلیه ای که شامل عکس برداری از عروس و داماد و یا افراد عادی می­شود.

○فشن و مدلینگ بیشتر برای کار تبلیغات استفاده می­شود. از این عکس ها برای جلد مجلات و یا نشان دادن مدل لباس و مو و… استفاده می­شود.

○عکاسی مستند که بیشتر شامل عکس برداری از واقعیت های تلخ اجتماع مانند تصاویر کودکان کار می­شود.

○انتزااعی یا مینیمال به این صورت است که از یک شیء به نحوی عکسبرداری شود که در برخورد اول مخاطب متوجه موضوع اصلی عکس نشود و چندین موضوع را در ذهن خود از عکس برداشت کند.

○عکاسی ماکرو درواقع با لنزی به همین اسم انجام می­گیرد و برای عکاسی از اشیا بسیار ریز و یا حشرات که به راحتی قابل دیدن با چشم انسان نیستند استفاده می­شود.

در شغل شما اخلاق و ارتباط مناسب با مشتری اثر گذار است؟

اخلاق و فرا مشتری مداری یکی از زمینه های جدید جذب مشتری و بهبود کسب و کار می­باشد. شغل ما هم از این قاعده مستثنا نیست، برخورد خوب نه تنها باعث ترغیب شخص برای همکاری بیشتر با ما می­شود، بلکه باعث تبلیغ شغل ما و معرفی ما به آشنایان و افزایش مشتری ما توسط فرد  می­شود.

برای کار عکاسی به چه ابزاری احتیاج داریم؟

ابزار های مورد نیاز برای کار عکاسی عبارتند از: دوربین، رم، انواع لنز، مبدل ها،فلاش، سه پایه و فیلتر

آیا عکاسی شغل پر درآمدی است؟

کسب درآمد از شغل عکاسی ارتباط مستقیمی با تجربه و سابقه کار آن عکاس و کیفیت کار در این زمینه دارد و هر چقدر عکاس ماهر تر باشد طبیعتا در آمد بهتری دارد.

شغل عکاسی یکی از شغل هایی است که امروزه در حال رواج است و افراد بسیلر زیادی با تحصیلات آکادمیک یا دیدن دوره های آموزشی به این حرفه روی آورده اند.با گسترش فعالیت های اجتماعی اینترنتی ،بازار کار عکاسان و تبلیغات آنها گسترده ترشده است.برای عکاس شدن ،شما باید یا فارغ التحصیل رشته عکاسی باشید و یا دوره های آمزشی و هنری آن را به پایان رسانده باشید و در این صورت با داشتن یک دوربین عکاسی حرفه ای و کمی ذوق و سلیقه و نگاه ریز و تیز هنرمندانه می توانید صحنه های زیباییرا شکار کنید و به روش های مختلف به فروش برسانید.

شما مس توانید در آتلیه های عکاسی مشغول به کار شوید و یا آتلیه عکاسی مخصوص خود را دایر کنید. و یا عکاس روزنامه و تلویزیون شوید .شما می توانید در زمینه های مختلف ورزشی،هنری،صنعتی،غذا و مد،پرتره عکاسی کنید. حداقل درآمد یک عکاس که استخدام باشد حدود ۸۰۰ هزار تومان است و حداکثر درآمد او می تواند تا سقف ۲ میلیون تومان باشد که این بستگی به سمت عکاس دارد. ببینید شما برای تاسیس آتلیه نیاز به یک فضای حدود ۷۰ متری دارید که در یک بخش دکور و عکس است که فضای حدود ۳۰ متر و بخش دیگر با کارمندان شما و مونتاژ و وسایل شما پر میشود شما باید در نظر بگیرید که رهن همچین موانی در شهر شما چه مقدار هزینه دارد.

کسب درآمد با شغل عکاسی

شما باید دکور طراحی کنید که حدود ۱ تا ۲ میلیون برای شما هزینه دارد و باید دوربین و نورپردازی را هم در نظر بگیرید که تا ۵ میلیون برای شما هزینه می تراشد. و به تعداد کارمندان و افراری که قرار است برای شمل کار کنند تدحه کنید،فوتوشاپ کار،مونتاژکار،عکاس مرد،عکاس زن،فیلمبردار مجالس و …. که هر کدام حداقل ماهی ۵۰۰ تا ۶۰۰ دستمزدشان است.

شاید در نگاه اول برای برخی از افراد عکاسی نوعی سرگرمی و تفریح است اما افراد بسیاری دوست دارند از این هنر و مهارت کسب درآمد کنند هرچند با آوردن نام پول از یک‌سو به نظر می‌رسد که عکاسی منبع پول‌سازی برای درآمدزایی است و از طرف دیگر کسب درآمد از این مهارت بسیار سخت و پیچیده به نظر برسد. ما فهرستی از روش‌هایی که می‌تواند منبع درآمدی از عکاسی باشد، تهیه‌کرده‌ایم کافی است این مطلب را با دقت مطالعه کنید و به خودتان و مهارت‌هایتان اعتماد داشته باشید و پای در عرصه درآمدزایی در عکاسی بگذارید:‌

 

دوستان، همکاران و خانواده

عکاسان زیادی هستند که اولین درآمد عکاسی خود را از دوستان یا خانواده‌ خود به دست آورده‌اند. دوستان، همکاران و خانواده به شما اعتماد دارند و مشتاق‌اند به شما پیشنهاد کار بدهند و حتی بعضی از آن‌ها ممکن است بخواهند شما را استخدام کنند. هر کس به طریقی به عکاسی نیاز دارد و نکته مهم این است که مردم معمولا تمایل دارند که عکاسی آشنا از آن‌ها عکس بگیرد. فکر کنید چه کسی ممکن است شما را بشناسد و به کارتان کمک کند؟ رزومه ارایه دهید و از دوستانتان بخواهید شما را باکسی که عکاس استخدام می‌کند، آشنا کنند؛ واسطه‌ها می‌توانند بسیار مفید باشند.

۲. کارآموزی

یکی از روش‌هایی که در کسب درآمد از عکاسی کمک می‌کند، کارآموزی است. مدتی برای یک عکاس پرتره و یا یک آتلیه عکاسی کارآموزی کنید و سعی کنید اعتماد افراد را جلب کرده و با مشتریان آشنا شده و شبکه‌سازی کنید به این صورت می‌توانید زمانی که خواستید مستقل کار کنید افراد بسیاری به شما اعتماد کرده و مشتری شما می‌شوند.

۳. کسب‌ و کارهای محلی

کسب‌ و کارهای محلی یکی از راه‌های کسب درآمد در بخش‌های مختلف است؛ بی‌شک شما نیازهای شهر و یا کشور خودتان را می‌شناسید و به‌خوبی متوجه می‌شوید که شرکت‌ها و افراد چه عکس‌هایی احتیاج داشته و می‌پسندند؛ عکس‌های مربوط به غذا یا محصول، کنفرانس عکاسی یا تابلو برای منزلشان یا …

۴. عکاسی از مراسم‌های عروسی

عکاسی از عروسی یک تجارت بزرگ برای عکاسان به شمار می‌آید. موضوعی که شاید در ظاهر آسان باشد اما سخت و زمان‌بر است. برای اینکه به فوت‌وفن‌های این سبک از عکاسی آشنا شوید، بهتر است مدتی دستیار عکاسی عروسی باشید. مزیت این سبک از کسب درآمد این است که منحصر به مکان و زمان خاصی نیست و مشتریان شما همه مردم هستند. خانواده‌ها و زوج‌های جوان بازار کار خوبی برای شما هستند. پس آن‌ها را برای کسب درآمد از عکاسی در ذهن بسپارید.

۵. مسافران و گردشگران

اگر در شهری زندگی می‌کنید که گردشگر زیادی ازآنجا بازدید می‌کند، شما می‌توانید عکاس گردشگران باشید. بهترین وضعیت و زمان را برای عکاسی از آن‌ها تشخیص دهید و کمی نیز درباره آثار باستانی و تاریخ اطلاعات کسب کنید. مردم‌ دوست دارند بدانند که از چه چیزی عکس می‌گیرند. هتل‌ها، اماکن تاریخی و طبیعی و وب‌سایت‌های گردشگری می‌توانند بازار کار شما باشند.

۶. عکاسی از دانش آموزان

هرچند عکاسی از دانش آموزان در مقایسه با کار برای تجار درآمد کم‌تری دارد اما می‌تواند باعث پیشرفت و ترقی شما شود. تبلیغات خود را جایی انجام دهید که بازدید زیادی داشته باشد؛ مدرسه‌های محل زندگی‌تان و آشنایی با مدیران مدارس می‌توانند بهترین گزینه‌ها باشند. می‌توانید از زمان‌ برگزاری جشن‌ها و رویدادهای مدارس مطلع شده و برای عکاسی از دانش آموزان به مدرسه مورد نظر بروید. فراموش نکنید مدارس غیردولتی را در اولویت قرار داده و مدارس متمول را فراموش نکنید.

 

  1. رویدادها و کنفرانس‌ها

عکاسی از سمینارها و رویدادها یکی دیگر از روش‌های شروع درآمدزایی از عکاسی و درعین‌حال یکی از آسان‌ترین و کم استرس‌ترین کارهاست. عکاسی از کنفرانس‌ها و رویدادها فشار و مهارت تکنیکی کم‌تری نسبت به عکاسی از عروسی‌ها دارد و به‌طور خلاصه آسان‌تر از کارهای دیگر است.

۸-گوگل و رسانه های اجتماعی

با توجه به رقابت‌های زیادی که وجود دارد رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در گوگل بسیار سخت‌تر از گذشته شده است؛ اما باکمی تمرکز و زمان انجام این کار امکان‌پذیر است شما می‌توانید مهارت‌های بالا بردن سئو وب‌سایتتان را یاد بگیرید و هم‌چنین کاری کنید که بازدیدکننده بیشتری داشته باشید. علاوه بر وب‌سایت شخصی، شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توانند در معرفی شما و حرفه‌تان کمک بسیار کنند یک صفحه اینستاگرام و یا فیس‌بوک راه‌اندازی کنید و سعی کنید دنبال کنندگانتان را افزایش دهید این به شما کمک خواهد کرد که روی مردمی سرمایه گزاری کنید که شما را بعدها به خاطر خواهند آورد و از خدمات شما بهره‌مند خواهند شد.

۹. همکاری با عکاسان دیگر

رقابت بسیاری میان عکاسان وجود دارد که می‌تواند فوق‌العاده خسته‌کننده باشد. عکاسان دیگر احساس مشترکی با شما دارند. آن‌ها آزمایش‌های زیادی را انجام داده‌اند و رنج‌های زیادی را متحمل شده‌اند. از میان آن‌ها به دنبال بهترین آن‌ها باشید و با آن‌ها دوست شوید و اگر به کمکتان احتیاج داشتند کمکشان کنید. کارهای سنگین و زمان‌بر که وقت کافی برای انجام آن‌ها ندارید را باهم انجام دهید، باهم رشد کنید. برای وقت‌های اضافه می‌توانید با یکدیگر معاشرت داشته باشید. این کار دوستی شما را قوی‌تر می‌کند و می‌توانید یک تیم عکاسی داشته باشید و به پروژه‌های عظیم‌تری فکر کنید.

درآمدزایی از عکاسی می‌تواند چالشی بزرگ برای افراد تازه‌کار باشد اما اگر موارد بالا را به‌درستی مطالعه کنید می‌توانید در این حرفه پیشرفت کرده و به درآمدزایی برسید.

چگونه تصاویر تولیدی خود را در اینترنت بفروشیم

عکس بگیرید، درآمد کسب کنید!

یکی از شیوه‌های کسب درآمد در اینترنت، فروش اطلاعات است. این اطلاعات می‌تواند در قالب‌های گوناگون همچون فروش عکس، فیلم، متن و برنامه باشد. برای فروش اطلاعات در اینترنت به دانستن دانش برنامه‌نویسی و جزئیات فنی مربوط به رایانه نیازی نیست.

 تصویر عکس بگیرید، درآمد کسب کنید!

یکی از شیوه‌های کسب درآمد در اینترنت، فروش اطلاعات است. این اطلاعات می‌تواند در قالب‌های گوناگون همچون فروش عکس، فیلم، متن و برنامه باشد. برای فروش اطلاعات در اینترنت به دانستن دانش برنامه‌نویسی و جزئیات فنی مربوط به رایانه نیازی نیست.

با اندکی جستجو و کمی خلاقیت می‌توانید در این راه به موفقیت رسیده و آن را به شیوه‌ای برای کسب درآمد خود بدل کنید. همان‌طور که اشاره شد فروش عکس به‌صورت آنلاین یکی از شیوه‌های کسب درآمد در اینترنت است که برای موفقیت در این کار باید رمز و راز رفتار در وب را بخوبی یاد بگیرید.

 

عکاسی برای همه

بسیاری از شرکت‌ها و موسسات برای امور مختلف گرافیکی خود، به عکس‌های باکیفیت نیاز دارند. از آنجا که شاید استخدام یک عکاس برای به دست آوردن چند عکس چندان کار عاقلانه‌ای نباشد، وبسایت‌هایی ایجاد شده‌اند که عکس‌های مختلفی را برای استفاده به مشتریان ارائه می‌کنند. از آنجا که در بسیاری از کشورهای دنیا (بجز ایران و چند کشور دیگر) قوانین سفت و سخت کپی‌رایت وجود دارد، کسی نمی‌تواند مثلا از عکس‌هایی که با جستجو در گوگل پیدا می‌کند، در وبسایت، جلد کتاب یا بروشورهای مختلف استفاده کند. وبسایت‌های این‌چنینی را اصطلاحا با عنوان «خرید و فروش اشتراکی عکس» می‌شناسند. برای پیدا کردن این وبسایت‌ها کافی است عبارت stock photos یا stock images را جستجو کنید. همچنین برای پیدا کردن سایت‌های ایرانی مربوط به این حوزه نیز می‌توانید عبارت «خرید و فروش اشتراکی عکس» را در موتور جستجوی مرورگر خود تایپ کنید. در هر صورت، برای برداشتن نخستین گام در راه کسب درآمد از طریق فروش آنلاین عکس، باید در این سایت‌ها ثبت‌نام کنید.

ثبت‌نام در سایت‌های فروش عکس

ثبت‌نام در این وبسایت‌ها ممکن است کمی پیچیده باشد. برخی از این وبسایت‌ها پولی هستند. با این حال با کمی جستجو می‌توانید سایت‌هایی را بیابید که عضویت در آنها رایگان است. وبسایت‌های خرید و فروش عکس، درصدی از درآمد فروش عکس (معمولا ۵۰ درصد) را به حساب عکاس آن واریز می‌کنند. برای همین باید شماره حسابی را در اختیار آنها قرار دهید تا درآمدتان به آن واریز شود. البته این طور نیست که به محض فروش اولین عکس، امکان برداشت آن برایتان ممکن باشد، بلکه باید میزان درآمد شما به سقف مشخصی (مثلا صد دلار) برسد، آن‌گاه می‌توانید این مبلغ را برداشت کنید. گفتنی است از این اعتبار حساب خود می‌توانید برای خرید عکس‌های دیگران هم استفاده کنید.

برای این کار در سایت‌های داخلی می‌توان با یک شماره حساب معمولی یا شماره کارت شتاب اقدام کرد. اما در سایت‌های خارجی لازم است حسابی در یکی از وبسایت‌های نقل و انتقال پول مثل Paypal داشته باشید. با کمی جستجو در گوگل می‌توانید اطلاعاتی در مورد شیوه‌های باز کردن چنین حسابی را به دست آورید. یکی از نکات مهم برای فعالیت در این زمینه، ثبت نام در وبسایت‌های مختلف است، اما چرا؟

ثبت‌نام بیشتر، شانس بیشتر

در هر یک از وبسایت‌های خرید و فروش اشتراکی عکس، انبوهی از تصاویر مختلف در مورد موضوعات گوناگون وجود دارد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید در تعداد بیشتری از وبسایت‌های مختلف خرید و فروش اشتراکی عکس عضو شوید. هر قدر آثار شما در وبسایت‌های مختلفی به نمایش درآید، احتمال دیده شدن عکس‌هایتان و در نتیجه فروش آنها بالا می‌رود. البته کیفیت بالا هم از دیگر مواردی است که نقش مهمی در فروش تصاویرتان دارد. کیفیت فقط به دوربین یا مهارت عکاسی خلاصه نمی‌شود، با برخی نرم‌افزارهای ویژه می‌توان اندکی کیفیت عکس‌ها را بهبود داد.

اصلاح عکس‌ها پیش از ارسال

یکی از کارهایی که می‌توانید پیش از ارسال عکس به این وبسایت‌ها انجام دهید، دستکاری آنها برای بالابردن کیفیت است. برای نمونه با استفاده از ابزار cropمی‌توانید بخش‌های زاید و مزاحم موجود در حاشیه عکس را حذف کنید. یکی از ایراد‌های بسیاری از عکس‌ها بویژه عکس‌های گرفته شده با دوربین‌های ارزان‌قیمت‌تر و غیرحرفه‌ای دیجیتال، وجود نویز و دانه‌های ریز در برخی قسمت‌های عکس است. برای این‌که متوجه وجود این نویزها شوید، می‌توانید عکس خود را چند برابر بزرگ کنید. ابزارهای مختلفی برای حذف نویز از تصاویر وجود دارند که می‌توان به نرم افزار Noise Ninja اشاره کرد.

همچنین با استفاده از ابزارهای ویژه نرم‌افزارهای ویرایش عکس می‌توانید به اصلاح رنگ، وضوح یا جزئیات سایه‌ها بپردازید. شاید بهترین نرم‌افزار برای این کار فتوشاپ باشد. با خواندن یک کتاب آموزشی در این زمینه می‌توانید اطلاعات خوبی درباره شیوه‌های اصلاح کیفیت عکس به دست آورید.

اهمیت انتخاب کلید واژه‌های مناسب

هنگام آپلود کردن عکس‌ها روی سرور وبسایت خرید و فروش اشتراکی عکس، از شما خواسته می‌شود چند کلمه کلیدی را برای آن تعریف کنید. این بخش یکی از مهم‌ترین گام‌ها در فرآیند فروش آنلاین عکس است، زیرا با انتخاب کلمات کلیدی درست می‌توانید شانس خود را برای فروش تصاویرتان افزایش دهید.

برخی سایت‌ها امکان درج ۵۰ کلید‌واژه و حتی گاهی تعداد بیشتری از این کلمات را می‌دهند. بهتر است پیش از آغاز آپلود عکس‌ها، فرصتی را به تامل و بررسی کلمات مختلفی که می‌تواند توصیف‌کننده عکس‌تان باشد اختصاص دهید. برای این کار می‌توانید خودتان را جای کسی که به دنبال عکسی مشابه عکس شما می‌گردد، بگذارید. به نظرتان او چه کلماتی را جستجو خواهد کرد؟

دلسرد نشوید

بسیاری از وبسایت‌های حرفه‌ای خرید و فروش اشتراکی عکس، معیارها و استانداردهای بالایی برای عکس‌های پذیرفته شده دارند و به همین دلیل طبیعی است که گاهی درصد قابل توجهی از عکس‌هایتان از سوی وبسایت رد شود. این وضعیت نباید شما را مایوس کند. باید ببینید عکس‌های پذیرفته شده چه تفاوتی از نظر کیفیت با عکس‌های رد شده دارند و بعدها هنگام عکاسی یا ویرایش عکس، به آن توجه کنید.

عکس‌های پرفروش

وبسایت‌های خرید و فروش اشتراکی عکس معمولا در صفحه اول خود بخشی به نام «برترین عکس‌ها» یا «پربیننده‌ترین عکس‌ها» دارند. حتما سری به این بخش بزنید. ببینید که برترین و پرفروش‌ترین عکس‌های سایت در مورد چه موضوعاتی است و چه ویژگی‌هایی دارد. شاید با عکاسی از سوژه‌های محبوب، بتوانید عکس‌های بیشتری بفروشید و درآمد بیشتری به دست آورید.

مراقب کپی‌رایت باشید

یکی از مسائلی که باید هنگام تهیه عکس برای وبسایت‌های بین‌المللی خرید و فروش اشتراکی عکس در نظر داشته باشید، بحث کپی‌رایت است. آرم‌های تجاری، متن کتاب‌ها و نشریات، فیلم‌ها و سریال‌ها و بسیاری از محصولات فرهنگی دیگر تحت قانون کپی‌رایت قرار دارند. بنابراین هنگام عکاسی باید مراقب باشید که از این موارد عکاسی نکنید یا آنها را از عکس نهایی خود حذف کنید. یکی دیگر از مواردی که باید در نظر بگیرید، اجازه از افرادی است که به عنوان مدل انسانی در عکس‌های شما حضور دارند. برای نمونه می‌خواهید از برادرتان در حال کتاب خواندن عکس بگیرید و به عنوان عکسی مرتبط با مطالعه به فروش برسانید. در این صورت، بسیاری از سایت‌های بین‌المللی از شما می‌خواهند تصویر رضایتنامه کتبی فردی را که در عکس حضور دارد نیز برای آنها ارسال کنید. در این وبسایت‌ها معمولا قراردادی با نام model release وجود دارد که می‌توانید با پر کردن و ارسال آن، امکان پذیرش عکس خود را افزایش دهید.

­­برای فروش تصاویر به صورت آنلاین و کسب درآمد از آن، لازم نیست حتما عکاس باشید. بسیاری از این وبسایت‌ها، امکان فروش انواع طرح‌های گرافیکی و نقاشی را نیز در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. اگر از قوه تخیل خوبی برخوردارید یا دستی در هنر دارید، می‌توانید از نرم‌افزارهای مختلف ویرایشگر گرافیکی بُرداری (نظیر کورل دراو) استفاده کنید. همچنین با نرم‌افزارهای رایج گرافیکی مانند فتوشاپ نیز می‌توان چنین طرح‌هایی را خلق کرد. با این حال بهتر است ابتدا به سایت‌های خرید و فروش اشتراکی عکس سر بزنید و با طرح‌های مختلف پرفروش آن آشنا شوید. به این ترتیب می‌توانید شانس خود را برای فروش طرح‌های خود افزایش دهید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)