گیم بال چیست و کاربرد آن

گیمبال چیست ؟ 
 
تفاوت هاس گیم بال
 
گیمبال نوعی استدی کم یا استابیلیزر می باشد که دوربین را در ۳ محور مختلف پایدار نگه می دارد .  برخلاف استدی کم های مکانیکی که در تصویر نیز باعث لرزش می شد این دستگاه مجهز به ۳ یا ۴ موتور براشلس می باشد که دوربین را در ۳ محور (پن ، تیلت و یاو) پایدار می سازد با استفاده از این دستگاه نه تنها کیفیت تصویربرداری چندین برابر می شود و هیچ گونه لرزشی رد تصاویروجود نخواهد داشت بلکه باعث تسریع فیلمبرداری و کاهش هزینه ها خواهد شد . با این دستگاه بدون محدودیتی می توانید تمامی پلان های حرکتی خود را به زیبایی به تصویر بکشید گیمبال قطعه ای است که در قسمت زیر یک ربات پرنده نصب می شود. عملکرد گیمبال، گرفتن لرزش های موجود در تصویر و همچنین موازی قراردادن دوربین با راستای افق در هنگام تغییر جهت ربات پرنده است
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
گیم بال چیست و کاربرد آن
 

همچنین گیمبال به خلبان این قابلیت را می دهد که دوربین را به جهات مختلف بچرخاند به وسیله گیمبال (Gimbal) تصویر در در زاویه مشخصی حفط می شود و با چرخش و یا کج شدن ربات تصویر در زاویه تنظیم شده باقی می ماند ،، گیمبال ها دو نوع هستند ، دو محوره و سه محوره ، در گیمبال دو محوره دوربین در دو محور x و y می تواند تغییر زاویه دهد ولی در گیمبال سه محوره دوربین می تواند به دور خودش نیز بچرخد .
 
گیمبال در فیلمبرداری
 
یکی از قطعات جانبی بسیار مهم و حیاتی در بهینه سازی ربات های پرنده برای تصویربرداری هوایی حرفه ای، قطعه ای به نام گیمبال Gimbal، مانت دوربین است. گیمبال در واقع جایگاه نصب دوربین است. گیمبال شامل یک پلاتفرم جهت اتصال دوربین به آن، موتورهای براشلس، کنترلر و قطعات مربوط به اتصال آن به ربات پرنده است.  کار گیمبال در واقع چرخش دوربین به جهات مختلف، موازی کردن خودکار دوربین با راستای افق و در نهایت گرفتن لرزش های موجود در فریم و ارتعاشات موتور است. گیمبال ها معمولا دارای دمپرهای لرزشگیر در صفحه بالایی خود محل اتصال گیمبال و ربات پرنده اند. این دمپرها مانع از انتقال لرزش و ارتعاش موتورها به دوربین هستند. گیمبال ها معمولا دارای کنترلر هوشمند (استابیلایزر) هستند، کار استابیلایزر در واقع موازی کردن سطح دوربین با راستای افق در هنگام تغییر جهت ربات پرنده است. برای مثال در هنگامی که شما قصد تغییر جهت ربات خود را دارید، ربات به آن سمت متمایل می شود، اگر شما دوربین خود را مستقیما با یک گیره ساده به ربات خود بسته باشید، دوربین هم به همراه ربات پرنده شما کج و متمایل به آن سمت خواهد شد. اما اگر دوربین شما در داخل گیمبال نصب شده باشد و دارای سیستم استابیلایزر باشد، در هنگام تغییر جهت ربات، سطح دوربین به صورت آنی و خودکار موازی با راستای افق می شود وجود این قابلیت در تهیه تصاویری حرفه ای و بدون لرزش بسیار مهم و حیاتی است. دوربین های مختلف دارای گیمبال های مختلف اند. 
گیمبال براشلس دوربین ۲ محوره تاروت
 
چگونگی کار گیمبال
 
گیمبال دوربین مخصوص فانتومDJI Zenmuse H4-3D
 
گیمبال و فیلم هوایی
 
گیمبال دوربین براشلس والکرا دو محوره Walkera G-2D
 
Different types of video Gymbal
 
همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، این گیمبال با قطعات جانبی موجود در کیت آن، بر روی ریل سیستم فریم نصب شده است
 
گیمبال یا ربات پرنده
 
در تصویر  همین گیمبال در زیر ربات های پرنده فانتوم نصب شده است. این مانت دارای صفحه مخصوص برای نصب در زیر فانتوم است. این مانت برای ربات های فانتوم یک گیمبال ایده آل است.
 
Gymbal different parts of the video
 
Gymbal for Phantom cameras
  
 
برای دانلود این فایل این مطلب به صورت pdf روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click This andisheh no.gif (125×70)
 
 
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)