عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

فیلمبرداری حرفه ای مراسم ختم ، خاکسپاری ، سالگرد ، بهشت زهرا ، شام غریبان

 

 

فیلمبرداری حرفه ای مراسم و مجالس ختم ، خاکسپاری ، سالگرد ، بهشت زهرا ، شام غریبان ، تشییع ، سوم ، هفتم ، چهلم ، مسجد و …

تلفن تماس : ۰۹۱۹۴۹۲۹۵۰۹

استودیو اندیشه نو واحد مجاز اتحادیه با فیلمبرداری FULL HD و ۴K به همراه عکسبرداری فول فریم و حرفه ای با ارزانترین و منصفانه ترین قیمت این خدمت را به شما ارائه می نماید .

برای مشاهده صفحه های اجتماعی ما ، روی آیکون های زیر کلیک کنید

telegram download buttom 300x295 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی   instagram - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی     com aparat - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی     youtube icone 5846 96 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی    facebook logo 4 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی   twitter%20logo%20ateliyer - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی    google plus icon  circle iconset  martz90 20 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

در هر لحظه از ساعات روز میتوانید از طریق تلگرام و یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید

۰۹۱۹۴۹۲۹۵۰۹

عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

گورستان کاتولیک لهستانی‌های تهران

photography polish catholic cemetery 7 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

اتلیه عکاسی اندیشه نو با مدیریت مهندس سید نیما نصیری نائینی عکاس مستند ، خبری ، مستند اجتماعی ، بافت شهری ، معماری ، تاریخی ، توریستی ، آرامگاه ، گورستان و …

 

گورستان لهستانی‌ها در محله دروازه دولاب

گورستان کاتولیک لهستانی‌های تهران گورستانی در محله دروازه دولاب در جنوب شهر تهران است که آرامگاه ۱۸۹۲ شهروند لهستانی در آن قرار دارد که همگی در سال ۱۹۴۲ میلادی درگذشته‌اند . از این تعداد ، ۴۰۸ قبر متعلق به نظامیان لهستانی در جنگ جهانی دوم است .

تاریخچه گورستان از این حکایت دارد که اولین تجمع ارامنه تهران در حاشیه حصار جنوبی شهر آن زمان یعنی جنوب بازار تهران بوده که قدیمی‌ترین کلیسای شهر تهران نیز به نام کلیسای سورپ گورک در بازارچه قوام الدوله که در اواخر قاجار بنا شده و هنوز پابرجاست نشان اجتماع ارامنه وقت بود و اولین گورستان آرامستان ارامنه نیز در همان محدوده بنا شده بود که بعدها تخریب و جزء بافت مسکونی شهر تهران شد، بعد از آن دو گورستان یکی در ونک که محل تجمع جدید ارامنه بود و دیگری در شرق تهران در سال ۱۳۱۵ شمسی ساخته شد .

بیشتر شهروندان لهستانی که در این گورستان دفن شده‌اند ، کسانی بودند که پس از آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین در سیبری و قزاقستان ، از راه ایران به اروپا باز می‌گشتند . هیچ یک از نظامیان مدفون در این گورستان در عملیات نظامی کشته نشده‌اند .

 

قبرستان متروکه دولاب

 

photography polish catholic cemetery 1 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

اتلیه عکاسی اندیشه نو با مدیریت مهندس سید نیما نصیری نائینی عکاس مستند ، خبری ، مستند اجتماعی ، بافت شهری ، معماری ، تاریخی ، توریستی ، آرامگاه ، گورستان و …

 

تاریخچه
در آغاز جنگ جهانی دوم ، نیروهای شوروی پس از توافق با دولت هیتلر بخش شرقی لهستان را اشغال کرده ، ده‌ها هزار شهروند لهستانی را به اردوگاه‌های کار اجباری در سیبری و قزاقستان تبعید کردند . پس از حمله آلمان به شوروی ، نیروهای مقاومت لهستان که به عنوان بخشی از نیروهای متفقین در مقابل اشغال و پیشروی آلمان مقاومت می‌کردند ، از فرصت استفاده کرده و از شوروی درخواست آزادی اسرای لهستانی را نمودند . استالین حاضر شد ترتیب آزادی اسرای لهستانی را بدهد تا پس از ملحق شدن آن‌ها به نیروهای مقاومت در اروپا ، فشار بر آلمان را در جبهه اروپا افزایش دهند .

بدین ترتیب در سال ۱۹۴۲ حدود ۱۱۵٬۰۰۰ شهروند لهستانی ، شامل سربازان ، مردان ، زنان و کودکان غیرنظامی ، با کشتی از دریای خزر وارد بندر انزلی شدند . نیروهای نظامی و داوطلب برای ملحق شدن به مقاومت اروپا ایران را ترک کردند ، اما هزاران شهروند غیرنظامی و زن و کودک تا ۳ سال در شهرهای مختلف ایران باقی ماندند . به علت سوء تغذیه در دوران اسارت و ابتلا به بیماری‌های واگیردار ، بسیاری از نظامیان و غیرنظامیان در طول اقامت در ایران جان باختند و همانجا به خاک سپرده شدند . آرامگاه حدود ۱۹۰۰ تن از این افراد در گورستان کاتولیک لهستانی‌ها در جنوب تهران قرار دارد .

از آن گروه ، بسیاری از کودکان و زنان لهستانی در ایران باقی ماندند ، ازدواج کرده و در جامعه میزبان پذیرفته شدند . سفارت لهستان در تهران لیست تمامی شهروندان لهستانی را از آن دوران به‌ هنگام نگه داشته و آمار دقیقی از مهاجرین لهستانی در ایران در دست دارد .

 

photography polish catholic cemetery 2 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

Polish Catholic Cemetery – Photography of Polish deaths in Tehran – Historical and Architectural Photography – Social and cultural documentary tourism photography – andisheh no – nima nasiri

 

آشنایی با قبرستان متروکه و ممنوعه تهران

در گورستان دولاب قبر ۴۰۹ سرباز و ۵۲۸ تن غیر نظامی وجود دارد ، بخش لهستانی گورستان با دو نماد سنگی که رویشان نشان عقاب و صلیب نقش بسته خودنمایی می کند ، نمادهایی که روی آنها به ۳ زبان لهستانی فرانسوی و فارسی نوشته شده است : آرامستان تبعیدشدگان لهستانی که در موقع مراجعت به میهن خود اینجا به خواب ابدی فرو رفتند . از زبان مردم دولاب افسانه های زیادی درباره این قبرستا می توان شنید .

اگر به قبرستان آرامستان پرلاشز Pere-Lachaise پاریس سر نزده اید ، اگر آرامستان هایگیت لندن یا نووودویچی روسیه را ندیده اید ، وادی السلام نجف یا ظهیرالدوله تجریش را در برنامه بازدیدتان ندارید ، حتما سری به گورستان ممنوعه تهران بزنید .

پا که به گورستان میگذارید انگار در جنگلی بکر وارد شده اید . طول بلند علفها نشان از این دارد که سالها از عمر این سنگ قبرها گذشته است . سنگهایی با علامت صلیب بر آنها و متعلق به کشورهای روسیه ، لهستان ، فرانسه ، ایتالیا و مسیحیان ایرانی. روی سنگها نقوش صلیب – عکسهای سیاه و سفید و تصویر بانوی غمگین یا مریم غصه دار دیده می شود . بالای بعضی از قبرها شاخه های درختان کهن سایه انداخته است .

مشاهده نشان سربازان گمنام روسیه ، آرامگاه کنت های فرانسوی ، شاهزاده های گرجی ، پزشکان دربار قاجار و پهلوی ، گورستان دسته جمعی لهستانی هایی که در جنگ جهانی دوم در راه بازگشت به وطن جان باختند و بسیاری از چهره های سرشناس تبعه ی کشور های دیگر در اینجا می تواند جذاب باشد .

آرامگاه لهستانی ها و ایتالیایی ها و ارامنه در تهران

 

photography of polish deaths in tehran 3 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

اتلیه عکاسی اندیشه نو با مدیریت مهندس سید نیما نصیری نائینی عکاس مستند ، خبری ، مستند اجتماعی ، بافت شهری ، معماری ، تاریخی ، توریستی ، آرامگاه ، گورستان و …

 

به علت اینکه مالکیت آرامستان ارامنه متعلق به کشورهای روسیه، لهستان ، فرانسه و ایتالیا می باشد و کسب مجوز از تمامی سفارتخانه ها الزامی است و با توجه به اینکه تاییدیه خلیفه گری های ارامنه ، آشوری ها ، ارتودکوسها و کاتولیک ها نیز مورد نیاز است ، بازدید از آرامستان کمی سخت است ، اما غیر ممکن نیست .

تاریخچه گورستان از این حکایت دارد که اولین تجمع ارامنه تهران در حاشیه حصار جنوبی شهر آن زمان یعنی جنوب بازار تهران بود ، که قدیمی ترین کلیسای شهر تهران نیز به نام کلیسای سورپ گورک در بازارچه قوام الدوله که در اواخر قاجار بنا شده و هنوز پابرجاست نشان اجتماع ارامنه وقت بود و اولین گورستان آرامستان ارامنه نیز در همان محدوده بنا شده بود که بعدها تخریب و جزء بافت مسکونی شهر تهران شد ، بعد از آن ۲ گورستان یکی در ونک که محل تجمع جدید ارامنه بود و دیگری در شرق تهران در سال ۱۳۱۵شمسی ساخته شد .

بنا به نوشته اعتمادالسلطنه در کتاب مرآت البلدان در سال ۱۱۳۷ به دستور کریم خان زند ، ارامنه سنگ تراش اصفانی به تهران منتقل و در محله دولاب ساکن شدند و این بهانه ای شد برای احداث گورستان ارامنه در شرق تهران ، بعدها گورستان ونک به خاطر ساخت و ساز تخریب و برخی از سنگ های قیمتی آن به گورستان دولاب انتقال یافت ، البته مالکیت گورستان ارامنه از آن دولت فرانسه بود که توسط سفارتخانه های فرانسه ، ایتالیا و نماینده کلیساهای کاتولیک رم در ایران خریداری شده بود ، بخش مربوط به لهستان نیز توسط سفارتخانه لهستان در ایران در سال ۱۹۴۳ خریداری شد .

مساحت کل گورستان ۷۵۰۰۰ مترمربع بوده که حدود ۴۴۰۰۰ متر مربع آن متعلق به ارامنه ۱۴۲۰۰ مترمربع متعلق به کاتولیک ها ، ۳۷۰۰ مترمربع متعلق به ارتودوکس ها و مابقی متعلق به آشوری های کلدانی است .

گورستان کاتولیک لهستانی‌ها

 

historical and architectural photography 7 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

قبرستان متروکه دولاب ، آرامگاه لهستانی ها و ایتالیایی ها و ارامنه در تهران ، گورستان کاتولیک لهستانی‌ها ، گورستان لهستانی‌ها در محله دروازه دولاب

 

نکته دیگر اینکه حدود ۵۰% آرامستان کاتولیک ها متعلق به لهستانی ها و مابقی شامل قبرهای افراد فرانسوی ، ایتالیایی ، انگلیسی ، چکی ، آلمانی و… می باشد .

تمامی آرامستان ها گارد و نگهبانانی جدا داشته و هرکدام برای بازدید نیازمند اخذ مجوزی جداگانه دارد و در تمامی بخش های گورستان افراد بزرگ و مشاهیر و افراد معروفی دفن هستند ، از خفتگان شهیر بخش ارامنه گریگور می توان به نام های اوانس اوگانیانس ترکمنستانی اولین کارگردان فیلم ایرانی ، وارطان سالاخیان ، خانواده تومانیان و… اشاره نمود .

یکی دیگر از قسمت های این آرامستان بخش ارتودکس ها می باشد که در این آرامستان افراد معروفی چون خاندان جهانبانی ، دکتر مارکوف گرجی تبار معمار ساختمان های مختلف شهر تهران از جمله موزه پست در میدان امام خمینی (ره) ، آنتوان سورگین عکاس گرجستانی دوران قاجار و پهلوی و… دفن شده اند ، در این قسمت گورستان نمای یادبود تهی گور کشته شدگان روسیه در جنگ جهانی، نصب شده است .

 

نیکلای مارکف در سال ۱۸۸۲ در خانواده‌ای سرشناس از افسرانِ روسیه تزاری در تفلیس زاده شد.  او در سال ۱۹۱۰ از آکادمی هنرهای زیبای سن پترزبورگ فارغ‌التحصیل شد و سپس تا سال ۱۹۱۴ در بخشِ فارسیِ دانشکدهٔ شرق‌شناسیِ این دانشگاه تحصیل کرد.  مارکف در جنگِ جهانی اول به عنوان داوطلب در ارتشِ روسیه در قفقاز خدمت کرد. در سال ۱۹۱۷ میلادی (۱۲۶۹ خورشیدی) آجودان فرماندهی بریگاد قزاق شد که یک واحد ویژهٔ نظامی در ایران بود که ناصرالدین شاه آن را تشکیل داده‌بود. در ارتشِ ایران به درجهٔ ژنرالی رسید و پس از انقلابِ اکتبر روسیه در ایران ماندگار شد. در سال ۱۹۲۱ میلادی از بریگاد قزاق خارج شد و و به حرفهٔ معماری بازگشت . نیکلای مارکف در شهرداریِ تهران استخدام شد. این معمار روسی‌تبار با ساختِ بیش از بیست اثر معماری در ایران و به خصوص در تهران، از پیشگامان معماری مدرن در ایران محسوب می‌شود.

مارکوف، معماری اسلامی و شیوه‌های سنتی احداث بناهای ایرانی و مصالح محلی از قبیل آجر، سنگ، کاشی و گچ را می‌ستود. در واقع، آجرهای خشتی که وی به کار می‌برد به نام آجر مارکوفی مشهور شد. شهر تهران در دههٔ اول و دوم قرنِ جاری پر از ساختمان‌هایی به سبک او شد، سبکی که تلفیق چهار نوع فرهنگ را به نمایش می‌گذاشت: مدرن، التقاطی، غربی و ایرانی.  آرت دکو و جریان‌ها ی موازی در اروپا و آمریکا استفاده از نتایج پژوهش‌های باستان‌شناسی، به خصوص نتایج مربوط به دوران اسلامی و صفوی در طراحی بر روشِ معماریِ مارکف تأثیر گذاشتند. استفاده از فناوری محلی متأثر از کشفیات باستان‌شناسی در طراحیِ بناها از دیگر ویژگی‌های کارِ مارکف بود.

 

آنتوان سوریوگین (به گرجی: ანტუან სევრიუგინი) هم‌چنین در ایران معروف به آنتوان سوروگین (زادهٔ ۱۲۰۹، درگذشت ۱۳۱۲ خورشیدی) یک عکاس روسی-گرجی-ارمنی حاضر در ایرانِ عصر قاجار و پهلوی بود. آنتوان سوریوگین با ۵ دهه فعالیت حرفه‌ای عکاسی، یکی از مهمترین شاهدان زندگی ایرانیان از دوران ناصرالدین شاه تا سلطنت رضاشاه است. او برای کامل کردن مجموعه عکس‌های خود تمامی ایران را زیر پا گذاشت و از سوژه‌های گوناگون بهترین تصاویر را تهیه کرد. مردم، مناظر، بناهای تاریخی، آداب و رسوم، مشاغل و حرفه‌ها، اشیاء و سرانجام تمام زوایای زندگی ایرانیان سوژهٔ عکاسی او بودند.

 

تولد
آنتوان سوروگین اواخر دهه ۱۸۳۰ میلادی (حدود سال ۱۲۱۹ خورشیدی) در سفارت روسیه در تهران از پدری روس به نام واسیلی سوروگین و مادر گرجی به نام آچین خانوم زاده شد. سال‌های نخستین عمرش را در تهران گذراند. پدرش واسیلی خاورشناس و دیپلمات سفارت روسیه تزاری در تهران بود. علاقه او به ایران در همین دوره پدید آمد و بعدها یکی از دوستداران و ستایشگران ایران و ایرانیان شد. او در کودکی به هنر نقاشی علاقه داشت.

پس از فوت پدر آنتوان که بر اثر حادثه‌ای در اسب‌سواری در تهران کشته شد، مادرش به دلیل عدم تمایل به دریافت مستمری از ایران با فرزندان خود به گرجستان بازگشت. آنتوان پس از مرگ پدر برای کمک به خانواده نقاشی را کنار گذاشت و همراه با برادرانش امانوئل و کولیا نزد عکاس معروف روسی دیمتری ایوانویچ ژرماکوف در تفلیس عکاسی آموخت. ژرماکف از سال ۱۸۷۰ میلادی مشغول سفر و عکاسی از ایران بوده و تا زمان آخرین سفرش حدود ۲۴٬۵۵۶ عکس از ایران تهیه کرده بود. سوروگین نیز پس از آشنایی با ژرماکف مصمم می‌شود به ایران سفر کند و به عکاسی از مردم و فرهنگ و طبیعت آن بپردازد.

مهاجرت به ایران
او در سال ۱۸۷۰ میلادی برابر با سال ۱۲۴۹ خورشیدی همراه با برادرانش به تبریز آمد و در آنجا ساکن شد و به دستگاه ولیعهد مظفرالدین میرزا راه یافت و از او لقب “خانی” نیز گرفت. هنگامی که مظفرالدین میرزا برای به دست گرفتن قدرت، عازم تهران شد آنتوان نیز در التزام رکاب او بود و تا آخرین روزهای سلطنتش وی را همراهی کرد. آنتوان در تهران یک استودیو عکاسی در خیابان علاءالدوله (فردوسی) کنار در شرقی میدان مشق دایر کرد.
آنتوان خان در تهران با یک ارمنی به نام لوئیز گورگنیان ازدواج کرد و حاصل این ازدواج هفت فرزند بود؛ که یکی از آنان آندره سوروگین بوده‌است.

شهرت

آنتوان سوروگین به همراه همسر و فرزندان
آنتوان سوروگین یکی از موفق‌ترین عکاسهای عصر خود بود. بیشتر عکس‌های گرفته‌شده توسط آنتوان خان متعلق به سال‌های ۱۲۴۹ تا ۱۳۰۹ خورشیدی است. او به علت این‌که توانایی صحبت کردن به زبان فارسی را مانند زبان مادری داشت، به خوبی توانست با قشرهای فرهنگی مختلف مردم ایران ارتباط برقرار کند. عکس‌های او از دربار سلطنتی، حرمسراها، مساجد و بناهای یادبود دیگر ادیان بسیار شاخص بود و او را متمایز با دیگر عکاسان مشهور اروپایی در ایران می‌کند. ناصر الدین شاه علاقهٔ زیادی به عکس‌های دربار و پرتره آنتوان خان داشت. وی به آموختن نقاشی سنتی ایرانی نیز همت گماشت به همین خاطر فردریک بورر مورخ عکاسی بر این باور است که عکاسی سوروگین برآیند دو سبک زیبایی‌شناسی شرقی و غربی است و تأثیرات رامبراند و رضا عباسی را توامان در آثار وی می‌توان مشاهده کرد.
علاقه‌مندی آنتوان خان به کیفیت و تغییرات نور سبب شد که وی بیشتر عکس‌هایش را در میانه روز و هنگامی که تابش عمودی خورشید، سایه‌ها را کوتاه می‌کند عکسبرداری کند.

او زبان فرانسه را خوب می‌دانست و به سال ۱۲۵۸ خورشیدی رسالهٔ عکاسی، عکاس مشهور فرانسوی لیبر (Liebert) را به فارسی ترجمه و به مظفرالدین میرزا تقدیم کرد.
آنتوان خان توانائی خود را در تصویربرداری از دو حادثه مهم تاریخی دوران فعالیت هنریش نشان داد

تصاویر میرزا رضای کرمانی پس از قتل ناصرالدین شاه و همچنین مراسم تشییع جنازهٔ شاه به تصویر کشیدن رخدادهای نهضت مشروطیت حاصل زندگی هنری او که گردآوری هفت هزار نگاتیو شیشه‌ای از کارهایش و شماری از کارهای عکاسان پیش از او بود. شیشه‌ها منظم شده و شماره‌خورده بود. شماره‌ها به شیوه رقم‌زدن هنرمندان نقاش ایرانی، در کوشه و کنار شیشه به گونه‌ای نوشته شده بود که کمتر به چشم می‌خورد.
سوروگین عکسهایش را روی مقوایی ویژه می‌چسباند و در پشت مقوا، نشان عکاس‌خانه‌اش (این نشان همایونی هدیه ناصرالدین شاه بود) را به همراه نشانی عکاس‌خانه به فارسی و فرانسه چاپ می‌کرد. نشانی فارسی چنین بود:[۶]عکاسخانه موسیو آنتوان سوریوگین، خیابان علاءالدوله، درب میدان مشق طهران بمب‌گذاری در عکاس‌خانه عکاس‌خانه آنتوان سوریوگین در خیابان علاءالدوله، در جنب شرقی میدان مشق قرار داشت.
سوریوگین با مشروطه‌خواهان در ارتباط بود و به ناچار به سفارت انگلیس پناهنده شد. در سال ۱۹۰۸ میلادی، برابر با سال ۱۲۸۷ خورشیدی، وابستگان محمدعلی شاه قاجار در عکاس‌خانه او بمب گذاشتند و حدود ۵ هزار نگاتیو شیشه‌ای او نابود شد.

با انقراض سلسله قاجار و برآمدن پهلوی، پادشاه جدید شروع به نفی گذشته کرد و ۲۰۰۰ شیشه پرارزش سوروگین به این بهانه که بیانگر دوران رژیمی ساقط شده و کهنه است و با ایران مدرنی که حکومت سعی در نشان دادنش داشت در تضاد است، مصادره و توقیف شد.

آنتوان سوریوگین در سال‌های بعد از ۱۹۳۰ میلادی. درگذشت سرانجام او به سال ۱۹۳۳ برابر با سال ۱۳۱۲ خورشیدی بر اثر عفونت کلیه درگذشت و در گورستان ارامنه تهران به خاک سپرده شد.

آثار به‌جای مانده تنها دخترش ماری که در واپسین سال‌های عمر آنتوان خان عکاسخانه را اداره می‌کرد توانست ۶۹۶ قطعه از شیشه‌ها را بابت دوستی‌ای که با محمدرضا شاه پهلوی داشت، از توقیف درآورد. این شیشه‌ها و شماری از عکس‌های کار سوروگین بعد از مرگ او و تعطیل شدن عکاسخانه‌اش به کلیسای پروتستان آمریکایی تهران منتقل شد؛ و در سال ۱۹۵۱ این آثار در اختیار موسسهٔ اسمیتسونین در شهر واشینگتن قرار گرفت و اکنون در گالری هنر فریر است. نمایشگاهی از عکس‌های او به سال ۱۹۸۳ در آن گالری برگزار شد.

یکصد و شصت و هشت قطعه از عکسهای او نیز در میان مجموعهٔ عکس‌های یک دیپلمات هلندی به موزهٔ ملی نژادشناسی شهر لیدن هدیه شده که مورد مطالعه و معرفی قرار گرفته‌است. عکس‌های او در نمایشگاهی در شهر بروکسل به سال ۱۸۹۷ و نمایشگاهی در شهر پاریس به سال ۱۹۰۰ موفق به دریافت مدال شد و خود او از دولت ایران دارای نشان مقدس بود. جهانگردان و پژوهشگران اروپائی که در سدهٔ ۱۹ و آغاز سدهٔ ۲۰ (میلادی) به ایران سفر کرده و خود عکاس نبوده‌اند، عکس‌های مورد نیاز برای چاپ در سفرنامه‌ها و کتاب‌های خود را در ایران تهیه می‌کردند. از همین راه است که شمار زیادی از عکس‌های سوروگین به سفرنامه‌ها راه یافته و در همان زمان زندگی شهرت سوروگین را به خارج از ایران کشانده‌است.

 

photography of polish deaths in tehran 5 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

قبرستان متروکه دولاب ، آرامگاه لهستانی ها و ایتالیایی ها و ارامنه در تهران ، گورستان کاتولیک لهستانی‌ها ، گورستان لهستانی‌ها در محله دروازه دولاب

در بخش گورستان کاتولیک ها افراد مشهور دیگری از قبیل دکتر کلوکه پزشک فرانسوی محمدشاه قاجار دکتر تولوزان پزشک مخصوص ناصرالدین شاه دکتر جمشید اعلم پزشک مخصوص محمدرضا پهلوی ولادیمیر گاردایستکی معمار ایستگاه راه آهن تهران و… دفن شده اند .

 

ژوزف دزیره تولوزان (به فرانسوی: Joseph Désiré Tholozan) (۱۸۲۰-۱۸۹۷ میلادی) پزشک و همه‌گیرشناس فرانسوی که مدت ۳۰ سال به عنوان پزشک مخصوص ناصرالدین شاه در ایران خدمت نمود.

شرح حال
دکتر تولوزان در سال ۱۸۲۰ در دیگو گارسیا موریس از پدر و مادر فرانسوی به دنیا آمد پس از اتمام دوره ابتدائی، در مدرسه پزشکی مارسی مشغول فراگیری پزشکی شد و در سال ۱۸۴۳ در پاریس از پایان‌نامه پزشکی خود دفاع نمود. وی سپس وارد خدمت ارتش شد و با درجه سرگردی و به عنوان پزشک ارتشی در جنگ کریمه شرکت کرد. در سال ۱۸۵۸ در سن ۳۸ سالگی بنا به درخواست فرخ خان غفاری سفیر اعزامی ایران در فرانسه و با موافقت ناپلئون سوم وی عازم ایران گردید و بمدت بیش از ۳۰ سال پزشک مخصوص ناصرالدین شاه بود.

فعالیت علمی

تولوزان درجات علمی را بسرعت طی نمود و در بین سالهای ۱۸۴۷ تا ۱۸۹۲ بیش از ۵۰ مقاله و کتاب در رابطه با بیماری‌های عفونی و همه گیرشناسی منتشر نمود. وی مقاله‌هایی در رابطه با علائم بیماری طاعون منتشر کرد، این درحالی بود که عامل بیماری بعد از یک قرن توسط مارسل بالتازارد کشف گردید. تولوزان یکی از پیشگامان شناخت بیماری تب راجعه بود و مطالعات و مقالاتی در ارتباط با انواع این بیماری و کنه منتقل‌کننده آن منتشر کرده بود. مطالعات او باعث شد که یک نوع از این کنه به نام اورنیتودوروس تولوزانی نامیده شود. وی در ایران علاوه بر خدمت در دربار، اقدام به تأسیس مجلس حافظ‌الصحه نمود که بعدها به وزارت بهداری تغیر نام یافت. همچنین یکی از اقدامات مهم وی راه‌اندازی مدرسه طب و آموزش پزشکان در دارالفنون بود.

پایان کار
در سال ۱۸۸۸ تولوزان تصمیم گرفت بازنشسته شود و سفیر ایران در پاریس از وزارت خارجه فرانسه درخواست جایگزین نمود. وزارت خارجه یوهانس فوریه را معرفی کرد ولی پس از مدتی تولوزان به تهران باز گشت و تا آخر عمر در دربار فعال بود.

ژوزف تولوزان در سال ۱۸۹۷ در تهران در سن ۷۷ سالگی درگذشت و در گورستان کاتولیک‌ها در محله دولاب تهران دفن گردید .

 

photography of polish deaths in tehran 7 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

Polish Catholic Cemetery – Photography of Polish deaths in Tehran – Historical and Architectural Photography – Social and cultural documentary tourism photography – andisheh no – nima nasiri

 

گورستان لهستانی‌ها در محله دروازه دولاب

 

مهمترین و ارزشمند ترین قسمت گورستان ارامنه دولاب ، بخش آرامستان لهستانی های آرامستان کاتولیک ها است . لهستانی هایی که با کشتی به ایران آمده بودند و باید زودتر به کشورشان بازمیگشتند اما بیماری و خستگی امانشان نداد و درگذشتند و بر روی سنگ قبرهایشان نوشتند : هیچ کدام این ها سربازانی نبودند که در جنگ کشته شده باشند بلکه دلیل مرگشان بیماری های واگیر دار تیفوس و تحلیل قوا بود .

در گورستان دولاب قبر ۴۰۹ سرباز و ۵۲۸ تن غیر نظامی وجود دارد ، بخش لهستانی گورستان با دو نماد سنگی که رویشان نشان عقاب و صلیب نقش بسته خودنمایی می کند ، نمادهایی که روی آنها به ۳ زبان لهستانی فرانسوی و فارسی نوشته شده است : آرامستان تبعیدشدگان لهستانی که در موقع مراجعت به میهن خود اینجا به خواب ابدی فرو رفتند . از زبان مردم دولاب افسانه های زیادی درباره این قبرستان می توان شنید .

 

social and cultural documentary tourism photography 2 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

اتلیه عکاسی اندیشه نو با مدیریت مهندس سید نیما نصیری نائینی عکاس مستند ، خبری ، مستند اجتماعی ، بافت شهری ، معماری ، تاریخی ، توریستی ، آرامگاه ، گورستان و …

پزشک همایونی

از آرامگاه لهستانی‌ها که باز می‌گردیم ، گورهای دیگری هم هست که می‌توان در میان گورستان کاتولیک‌های تهران دید . در میان آن‌ها قبر دکتر کلوکه با آن گنبد آجری‌اش به چشم می‌آید ؛ پزشک مخصوص محمدشاه قاجار و پسرش ناصرالدین شاه. درست در مقابل گور دکتر کلوکه گور پزشک دیگر همایونی قرار دارد ، زیر سنگی دو طرفه . یک سوی سنگ نوشته شده است : «جوزف تولوزان». پزشک مشهور ناصرالدین شاه قاجار که همیشه همراهش بود . پزشکی که در خاطرات شاه بارها نامش برده می‌شود . آن سوی گور اما نام «ماری چرچیل» نوشته شده است . دختر ۶ ساله‌ای که معروف است نوه وینستون چرچیل است . مرد جوان معتقد است که این زمین را دکتر تولوزان خریده است .

historical and architectural photography 5 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

اتلیه عکاسی اندیشه نو با مدیریت مهندس سید نیما نصیری نائینی عکاس مستند ، خبری ، مستند اجتماعی ، بافت شهری ، معماری ، تاریخی ، توریستی ، آرامگاه ، گورستان و …

آن سو سردابه‌ای قرار دارد که راهنمای گورستان معتقد است گور ۲۶ مهندس ایتالیایی است که در خلال جنگ جهانی در معادن ایران کار می‌کردند . برای کسی که بخشی از تاریخ را در عکس‌های آنتوان سوروگین مرور کرده دیدن سنگ گورش در این گورستان جالب است . شاهزاده خانم گرجی و افسر لهستانی که لقب خان دارد از دیگر ساکنان این سرزمین خاموش هستند . از کنار قبرهایی با تصویر صاحبانشان و تصویر غمگین حضرت مریم و گور خواهرهای روحانی و کشیش‌ها می‌گذرم و به در می‌رسم . لحظه بر می‌گردم به گورستان نگاهی دیگر می‌اندازم . به ادیتا فکر می‌کنم . به خواب دختر هشت ساله‌ای که راه طولانی را از ورشو تا دروازه دولاب تهران آمده است .

historical and architectural photography 1 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

قبرستان متروکه دولاب ، آرامگاه لهستانی ها و ایتالیایی ها و ارامنه در تهران ، گورستان کاتولیک لهستانی‌ها ، گورستان لهستانی‌ها در محله دروازه دولاب

 

historical and architectural photography 3 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

Polish Catholic Cemetery – Photography of Polish deaths in Tehran – Historical and Architectural Photography – Social and cultural documentary tourism photography – andisheh no – nima nasiri

historical and architectural photography 4 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

قبرستان متروکه دولاب ، آرامگاه لهستانی ها و ایتالیایی ها و ارامنه در تهران ، گورستان کاتولیک لهستانی‌ها ، گورستان لهستانی‌ها در محله دروازه دولاب

historical and architectural photography 6 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

Polish Catholic Cemetery – Photography of Polish deaths in Tehran – Historical and Architectural Photography – Social and cultural documentary tourism photography – andisheh no – nima nasiri

photography polish catholic cemetery 4 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

اتلیه عکاسی اندیشه نو با مدیریت مهندس سید نیما نصیری نائینی عکاس مستند ، خبری ، مستند اجتماعی ، بافت شهری ، معماری ، تاریخی ، توریستی ، آرامگاه ، گورستان و …

photography polish catholic cemetery 5 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

Polish Catholic Cemetery – Photography of Polish deaths in Tehran – Historical and Architectural Photography – Social and cultural documentary tourism photography – andisheh no – nima nasiri

social and cultural documentary tourism photography 4 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

قبرستان متروکه دولاب ، آرامگاه لهستانی ها و ایتالیایی ها و ارامنه در تهران ، گورستان کاتولیک لهستانی‌ها ، گورستان لهستانی‌ها در محله دروازه دولاب

social and cultural documentary tourism photography 8 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

اتلیه عکاسی اندیشه نو با مدیریت مهندس سید نیما نصیری نائینی عکاس مستند ، خبری ، مستند اجتماعی ، بافت شهری ، معماری ، تاریخی ، توریستی ، آرامگاه ، گورستان و …

social and cultural documentary tourism photography 6 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

Polish Catholic Cemetery – Photography of Polish deaths in Tehran – Historical and Architectural Photography – Social and cultural documentary tourism photography – andisheh no – nima nasiri

social and cultural documentary tourism photography 7 300x200 - عکاسی گورستان ، قبرستان ، تاریخی ، توریستی

قبرستان متروکه دولاب ، آرامگاه لهستانی ها و ایتالیایی ها و ارامنه در تهران ، گورستان کاتولیک لهستانی‌ها ، گورستان لهستانی‌ها در محله دروازه دولابارسال نظر


3 × یک =