The rate of photo and personal photography services in Iran by the Union of Photographers

خیلی از عکاسان به دنبال نرخ دهی مناسب برای ارائه خدمات خود هستند ، بخصوص تازه کاران و خیلی از مردم و مشتریان نیز به دنبال کشف قیمت منصفانه برای دریافت خدمات عکاسی و فیلمبرداری هستند .

ما در این مقاله به شما قیمت خدمات عکاسی و فیلمبرداری در ایران را به همراه مدارک و مستندات اتحادیه ها و انجمن های صنفی عکاسان ارائه میکنیم .

امیدواریم این مقاله براتون کاربردی باشه و تا انتهای آن همراه ما باشید و نظرات خود را برای ما در پایان این متن بنویسید .

اما قیمت واقعی و مناسب عکاسی و فیلمبرداری چقدر است ؟!

این سئوال کلی رو نمیشه راحت پاسخ داد و عکاسی شاخه ها و رشته های مختلف و متنوعی داره ، اما ما سعی کردیم در این مقاله در تمام شاخه ها و رشته های عکاسی کشف قیمت داشته باشیم و در نهایت این توافق عکاسی و مشتری بر اساس نوع کار و سلیقه و سابقه و حرفه ای بودن تجهیزات و عکاس هست که قیمت را مشخص میکند در قرارداد فی ما بین .

روش نرخ گذاری برای عکاسی و فیلمبرداری و لیست قیمت خدمات عکس و فیلم در شهر ها و نقاط مختلف ایران از طرف عکاسان و اتحادیه ها و انجمن های صنفی عکاسی تبلیغاتی ، صنعتی و مطبوعاتی ، مجالس ، همایش ، سمینار و …

کشف قیمت از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۲ بر اساس نرخ های مصوب

نرخ خدمات عکس و عکاسی پرسنلی در ایران از طرف اتحادیه عکاسان

در ماده ۹ قانون نظام صنفی اتحادیه ها ذکر شده است که از وظایف کمیسیون فنی اتحادیه های عکاسان نرخ گذاری کالا و خدمات است و این اتحادیه وظیفه دارند هر ساله گزارش عملکرد به اعضا خود ارائه کنند .

در کشور ما حدودا هر ۳ ماه تا ۶ ماه خودرو قیمتش به روز میشود که گفته میشود داخلی است اما خوب همه میدانیم که بسیاری از قطعات آن وارداتی است ، اما برای صنف عکاسان که تمام ابزار و وسایل و متریال و مواد مورد استفاده آن خارجی و وارداتی است گاهی هر سال یک بار هم برخی اتحادیه ها نرخ مشخص نکرده و اعلام نمیکنند که باعث سردرگمی مردم و کسبه میشود !

ابلاع رسمی اتاق اصناف تهران به اتحادیه های صنفی بابت رعایت درج قیمت خدمات کالا و خدمات در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۰۷

پویش عمومی  بدون قیمت نخریم - نرخگذاری اتاق اصناف اتحادیه
Don’t Buy Priceless Public Survey – Union Chamber Commerce Pricing پویش عمومی بدون قیمت نخریم – نرخگذاری اتاق اصناف اتحادیه

اما نرخ عکاسی و فیلمبرداری در نقاط مختلف ایران چقدر است ؟!

در ایران نرخ خدمات عکاسی و فیلمبرداری به طور معمول توسط اتحادیه های عکاسان و فیلمبرداران آن شهر با تصویب اتاق اصناف و کمیسیون نرخ گذاری این اتاق در هر شهر انجام میشود .

در برخی از اتحادیه ها نیز متاسفانه این مهم و وظیفه قانونی از طرف اتحادیه ها انجام نمیشود که باعث اختلاف و درگیری میان مشتری و عکاس میشود .

در برخی شهر ها نیز فقط خدمات عکاسی پرسنلی قیمت داده میشود و بیان میشود که سایر خدمات هنری است و توسط مشتری و خدمت دهنده باید به توافق رسیده شود .

اما نرخ قیمتی که عکاسان روی آن در حال حاضر تواف دارند و گفته میشود اتحادیه تهران در حال گرفتن تایید نرخ ۲۰۰.۰۰۰ تومان برای پایه عکس پرسنلی است در سال ۱۴۰۲ ، طبق لیست زیر میباشد .

نرخ عکس پرسنلی سفارت و پروفایل و پاسپورت ، مدارس ، ویزا ، شناسنامه ، بیومتریک ، خدمت سربازی ، مهاجرت
نرخ عکس پرسنلی سفارت و پروفایل و پاسپورت ویزامتریک ویزا سفارت شناسنامه خدمت کارت شناسایی ۳ در ۴ و ۳.۵ در ۴.۵ و ۶ در ۴ و ۵ در ۵ و ۵ در ۷ سانتی متر

همچنین انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران تعرفه رسمی و پایه‌ای خدمات و آثار عکاسی مطبوعاتی سال ۱۴۰۲ را از قرار زیر اعلام کرده است

در این لیست بالا ، قیمت و لیست خدمات و حقوق مدیریت سرویس عکس خبرگزاری ها و موسسات مطموعاتی ، روزنامه ها ، عماسی خبری اختصاصی برای رسانه ، حداقل دستمزد عکاسی از رویداد و قیمت یک عکس خبری به شکل کیفیت کم و فایل عکس آورده شده که یک عکس در کمترین حالت ۳۰۰.۰۰۰ تومان قیمت گذاری شده است .

برای این اساس میشه لیست قیمت زیر را برای کف قیمت خدمات عکاسی و فیلمبرداری همایش ها و سمینار ها در سال ۱۴۰۲ در نظر گرفت .

همچنین انجمن صنفی عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران تعرفه رسمی و پایه‌ای خدمات و آثار عکاسی صنعتی و تبلیغاتی سال ۱۳۹۵را از قرار زیر اعلام کرده است

این لیست قیمت انجمن عکاسان تبلیغاتی که قدری قدیمی هم شده است ، در سایت این انجمن در سال ۱۳۹۵ درج شده و هنوز به روز رسانی نشده است و در صفحه های آخر آن نیز نمونه قراردادی قرار داده شده است .

در این لیست عکاسی از خوراکی ها و مواد غذایی و جواهز و فلزات و استیل و بافت های مختلف چرم و پارچه و شیشه و بلور و لوازم بهداشتی و فرش و مبلمان و عکاسی در موضوعات معماری و فضای اداری و کپی برداری آثار هنری ، وسایل نقیه و خودرو ، قیمت گذاری شده است که تغریبا در سال ۱۳۹۵ کمترین تعرفه اعلامی ، حدود ۳۰۰.۰۰۰ تومان برای عکس های ساده تر بوده است .

اما نرخ قیمتی که عکاسان روی آن در حال حاضر تواف دارند و گفته میشود عکاسان تبلیغاتی تهران درنزدیک به این نرخ در تهران و برخی شهر های بزرگ فعالیت دارند برای عکس های پوشاک با بک سفید و یا دکوراتیو در سال ۱۴۰۲ از قرار زیر است و این حداقل قیمت و کف قیمت است که بسته به نوع کار از این قیمت بالاتر خواهد بود .

لیست قیمت خدمات عکاسی و فیلمبرداری و طراحی سایت و سئو تبلیغاتی صنعتی مدلینگ و پوشاک
نرخ و تعرفه و لیست قیمت خدمات عکاسی و فیلمبرداری آتلیه اندیشه نو صنعتی تبلیغاتی مدلینگ پوشاک طلا و جواهر فایل عکس رتوش درج لوگو موشن گرافیک طراحی سایت سئو

لیست قیمت عکاسی و تعرفه خدمات عکس و فیلم در اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران در ایران - اتلیه عکاسی و تصویربرداری و لابراتوار چاپ عکس
لیست قیمت عکاسی و تعرفه خدمات عکس و فیلم در اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران در ایران – اتلیه عکاسی و تصویربرداری و لابراتوار چاپ عکس – انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی و مطبوعاتی

برای مثال اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان کرج در استان البرز نرخنامه زیر را برای عکاسی معمولی و عکاسی پرسنلی رنگی و سیاه و سفید ارائه کرده است که البته در حال حاضر عکاسی پرسنلی سیاه و صنفی کاربردی ندارد و همه ادارات و ارگان ها عکس رنگی را پذیرش دارند و البته که در این لیست چاپ عکس فوری و با رتوش و بدون رتوش نیز تعیین قیمت شده است برای سال ۱۴۰۲ شمسی .

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان کرج مورخ ۱۴۰۲
رئیس اتحادیه ، سرکار خانم مریم منوری

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان کرج در سال ۱۴۰۲ - عکاسی و تصویربرداری 2023 چاپ عکس فوری رتوش عکس
نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان کرج در سال ۱۴۰۲

در اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران اما اوضاع خوبی نیست و این اتحادیه علاوه بر اینکه در سال ۱۴۰۲ نرخی را اعلام نکرده است ، از سال ۱۳۹۳ که نرخی را اعلام کرده بود ، تا سال ۱۴۰۱ نرخی را اعلام نکرد و در سال ۱۴۰۱ نیز نرخی را مشخص کرد که مورد اعتراض بسیاری از همکاران بود و بیان میداشتند که این نرخ جوابگوی هزینه های عکاسان مانند اجاره محل های سنگین و مخارج بالای زندگی در تهران نیست و این اتحادیه در سال ۱۴۰۲ هنوز نرخ جدید را اعلام نکرده و گفته میشود به دنبال تصویب نرخ ۲۰۰.۰۰۰ تومان برای عکس پرسنلی است و باید دید با توجه به اینکه در پایان دوره ۴ ساله هیئت مدیره این اتحادیه هستیم و در برج ۱۱ که انتخابات این صنف است ، آیا به نرخ گذاری برای این سال میرسند ؟!
در زیر لیست قیمت اتحادیه عکاسان تهران برای سال ۱۴۰۱ را میبینید .

لیست قیمت عکاسی و تعرفه خدمات عکس و فیلم در اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران در ایران - اتلیه عکاسی و تصویربرداری و لابراتوار چاپ عکس
لیست قیمت خدمات عکاسی و نرخ تعرفه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران ایران The price list of photography services and the tariff rate of the Union of Photographers and Videographers of Iran

نرخ خدمات عکاسی پرسنلی مصوب کمیسیون نظارت شهرستان تهران در سال ۱۴۰۱

رئیس اتحادیه ، آقای زعفر یاوری بلوک آبادی

نرخنامه عکس پرسنلی شهر تهران اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران ۱۴۰۲
نرخنامه عکس پرسنلی شهر تهران اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران ۱۴۰۲

نرخ خدمات عکاسی پرسنلی مصوب کمیسیون نظارت شهرستان تهران در سال ۱۴۰۱

رئیس اتحادیه ، آقای منوچهر باستانی

نرخنامه عکس پرسنلی شهر تهران اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران 1393
نرخنامه عکس پرسنلی شهر تهران اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران ۱۳۹۳

متاسفانه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران یکی از ضعیف ترین عملکرد های خود را در سال های عمر این اتحادیه داشته و نرخ اعلامی این اتحادیه از نرخ شهر های اطراف تهران نیز کمتر بوده است و گاهی از شهرستان های استان های دیگر نیز نرخ کمتری را تصویب داشته که موجب نارضایتی زیادی در بین عکاسان بوده و حتی برخی عکاسان در ایران دلیل واگذاری عکس پرسنلی به پلیس +۱۰ و پیشخوان دولت را نیز ریاست این اتحادیه آقای یاوری با توافق امضایی ایشان با پلیس +۱۰ و … میدانند و همچنین سایت اتحادیه عکاسان تهران نیز در سال گذشته ۱۴۰۱ از دسترس خارج شد و هیچ پل ارتباطی بین اعضا و مردم با اتحادیه در حال حاضر وجود ندارد .

برای این اساس میشه لیست قیمت زیر را برای کف قیمت خدمات عکاسی پرتره و آتلیه ای و چاپ عکس و آلبوم دیجیتال در سال ۱۴۰۲ در نظر گرفت .

همچنین میشه در رابطه با فیلمبرداری و عکاسی در موضوعات مجالس نیز کف قیمت لیست های زیر را در نظر گرفت در سال ۱۴۰۲ که این قیمت ها حدودی و برای بهار ۱۴۰۲ میباشد .

در زیر لیست قیمت اتحادیه صنف عکاسان و فیلمبردران شهرستان ورامین را برای سال ۱۴۰۱ مشاهده میکنید .

نرخ خدمات عکاسی و فتوکپی مصوب کمیسیون نظارت شهرستان ورامین

رئیس اتحادیه ، آقای رحمت الله قاسمی

اتحادیه صنف عکاسان و تصویربرداران شهرستان ورامین نرخنامه خدمات عکس و فتوکپی ۱۴۰۱
اتحادیه صنف عکاسان و تصویربرداران شهرستان ورامین نرخنامه خدمات عکس و فتوکپی ۱۴۰۱

نرخنامه صنف عکاسان کشور در تابستان ۱۴۰۲

دبیرخانه کمیته منتخب صنف عکاسان کشور ، رحمت اله قاسمی ، ریاست اتحادیه عکاسان ورامین تهران

نرخنامه صنف عکاسان کشور - تابستان ۱۴۰۱ - دبیر کمیته منتخب
نرخنامه صنف عکاسان کشور – تابستان ۱۴۰۱ – دبیر کمیته منتخب

“نوستالژی”
اتحاد عکاسان ورامین در کارهای “ودینگ” قبل از اینکه اتحادیه داشته باشیم .
دوستان نکته مهم در این نرخنامه نوشته این نرخ عکس برای ۷۰ قطعه به بالا هست

نرخ عکاسی پرسنلی در قدیم در ورامین - نوستالژی
نرخ عکاسی پرسنلی در قدیم در ورامین – نوستالژی

نرخنامه عکس پرسنلی و فتوکپی سال ۱۴۰۱ شهرستان اردبیل

رئیس اتحادیه ، آقای رسول زاده

نرخ خدمات عکاسی و فتوکپی مصوب کمیسیون نظارت مرکز استان اتحادیه عکاسان اردبیل ۱۴۰۱
نرخ خدمات عکاسی و فتوکپی مصوب کمیسیون نظارت مرکز استان اتحادیه عکاسان اردبیل ۱۴۰۱

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان کرج مورخ ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
رئیس اتحادیه ، سرکار خانم مریم منوری

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان کرج ۱۴۰۱
نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان کرج ۱۴۰۱

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان لرستان مورخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
رئیس اتحادیه ، صادق ناصری

نرخ خدمات عکاسی کمیسیون نظارت مرکز استان لرستان برای سال ۱۴۰۱
نرخ خدمات عکاسی کمیسیون نظارت مرکز استان لرستان برای سال ۱۴۰۱
نرخ خدمات عکاسی کمیسیون نظارت مرکز استان لرستان برای سال ۱۴۰۱ شهرستان خرم آباد
نرخ خدمات عکاسی کمیسیون نظارت مرکز استان لرستان برای سال ۱۴۰۱ شهرستان خرم آباد

در کمال نا باوری با وجود مشتری و جمعیت کمتر در شهرستان ها ، هزینه در این شهر ها بسیار پائین تر اعلام میشه که باعث کاهش کیفیت خدمات عکاسان و جمع آوری بسیاری از آنها شده است !

در برخی موارد عدم عکاس بودن رئیس اتحادیه و یا از صنف دیگر بودن آن باعث چنین اتفاقی است که با ادغام اتحادیه ها با هم این مورد پیش می آید .

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان ایلام مورخ ۱۴۰۱/۰۱/۱۸
رئیس اتحادیه ، حسین یاسمی

اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران ایلام نرخ مصوب خدمات
اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران ایلام نرخ مصوب خدمات

به نظر شما نرخ گذاری در ایران به چه شکل است و آیا هزینه خرید مرغ و گوشت و زندگی در شهر های مختلف ایران فرق دارد و نباید نرخ مناسبی بر اساس هزینه های عکاس در کل ایران مشخص شود تا عکاسی برای همه شهر ها دارای صرفه اقتصادی باشد و نیز دست درازی ارگان ها و سازمان های مختلف در عکاسی حذف شود ؟!

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان گنبد مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۲

نرخنامه اتحادیه عکاسان شهرستان گنبد سال ۱۴۰۰ انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان
نرخنامه اتحادیه عکاسان شهرستان گنبد سال ۱۴۰۰ انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان بهشهر مورخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۹

رئیس اتحادیه ، محمد محمدی

نرخ مصوب اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران بهشهر ۱۴۰۰
نرخ مصوب اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران بهشهر ۱۴۰۰
نرخ مصوب اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران بهشهر ۱۴۰۰
نرخ مصوب اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران بهشهر ۱۴۰۰

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان ساری مورخ ۱۴۰۰

رئیس اتحادیه ، ذبیح اله زارع

اجرت خدمات عکاسی پرسنلی ، فتوکپی رنگی و سیاه و سفید

چاپ عکس ، پرس کارت و پرینت و …

اجرت خدمات عکاسی پرسنلی فتوکپی شهرستان ساری استان مازندران ۱۴۰۰
اجرت خدمات عکاسی پرسنلی فتوکپی شهرستان ساری استان مازندران ۱۴۰۰

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران فن آوری ارتباطات و فرهنگی و هنری شهرستان لنجان مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۹

رئیس اتحادیه ، محمد رضا جعفریان

نرخنامه سال 1400 عکاسان شهرستان لنجان اصفهان
نرخنامه سال ۱۴۰۰ عکاسان شهرستان لنجان اصفهان
نرخنامه سال 1400 عکاسان شهرستان لنجان اصفهان
نرخنامه سال ۱۴۰۰ عکاسان شهرستان لنجان اصفهان

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران و لابراتوار چاپ عکس شهرستان زاهدان مورخ ۱۴۰۱/۰۵/۰۳

نرخنامه جدید عکس زاهدان اتحادیه عکاسان ۱۴۰۱
نرخنامه جدید عکس زاهدان اتحادیه عکاسان ۱۴۰۱

نرخنامه اتحادیه عکاسان و چاپخانه داران ، فیلمبرداران و تولید کنندگان عکس شهرستان اهواز مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۹

رئیس اتحادیه ، نیما مومن

نرخنامه عکس پرنسلی و آتلیه ای و ژورنالی و فیلمبرداری و انواع خدمات آتلیه ای اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران کلانشهر اهواز با ریاست نیما مومن
نرخنامه عکس پرنسلی و آتلیه ای و ژورنالی و فیلمبرداری و انواع خدمات آتلیه ای اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران کلانشهر اهواز با ریاست نیما مومن

نرخنامه اتحادیه عکاسان و تصویربرداران ، تابلوسازان و تالارداران شهرستان چالوس مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۵

رئیس اتحادیه ، رحمت اله الیکانی

نرخنامه اتحادیه عکاسان چالوس ۱۴۰۰
نرخنامه اتحادیه عکاسان چالوس ۱۴۰۰

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان بندر انزلی مورخ ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
رئیس اتحادیه ، یحیی خوشوقت

نرخ نامه اتحادیه عکاسان بندر انزلی 1399
نرخ نامه اتحادیه عکاسان بندر انزلی ۱۳۹۹
نرخ نامه اتحادیه عکاسان بندر انزلی 1399
نرخ نامه اتحادیه عکاسان بندر انزلی ۱۳۹۹

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان ایلام مورخ ۱۳۹۷
رئیس اتحادیه ، قدرت الله قبادزاده

نرخ خدمات عکاسی و فیلمبرداری فیلمبرداری شهرستان ایلام ۱۳۹۷
نرخ خدمات عکاسی و فیلمبرداری فیلمبرداری شهرستان ایلام ۱۳۹۷

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان ورامین مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
رئیس اتحادیه ، رحمت اله قاسمی

مخصوص کارت ملی هوشمند ، پاسپورت ، گذرنامه

اتحادیه صنف عکاسان و تصویربرداران شهرستان ورامین نرخنامه خدمات عکس و فتوکپی 1396 عکس پرسنلی درجه یک
اتحادیه صنف عکاسان و تصویربرداران شهرستان ورامین نرخنامه خدمات عکس و فتوکپی ۱۳۹۶ عکس پرسنلی درجه یک
اتحادیه صنف عکاسان و تصویربرداران شهرستان ورامین نرخنامه خدمات عکس و فتوکپی 1396 عکس پرسنلی درجه دو
اتحادیه صنف عکاسان و تصویربرداران شهرستان ورامین نرخنامه خدمات عکس و فتوکپی ۱۳۹۶ عکس پرسنلی درجه دو
اتحادیه صنف عکاسان و تصویربرداران شهرستان ورامین نرخنامه خدمات عکس و فتوکپی 1396 عکس پرسنلی درجه سه
اتحادیه صنف عکاسان و تصویربرداران شهرستان ورامین نرخنامه خدمات عکس و فتوکپی ۱۳۹۶ عکس پرسنلی درجه سه

از طرفی هم برخی با نرخ شکنی و کاهش کیفیت خدمات خود سعی در جذب مشتری دارند و برخی هم با افزایش قیمت نسبت به نرخ اتحادیه ، سعی در همخوانی قیمت خدمات خود با هزینه ها را دارند .

متاسفانه در کلان شهری مانند مشهد در حال حاضر ۷۰.۰۰۰ تومان نرخ عکس در سال ۱۴۰۱ اعلام شده که همین مبلغ هم گاها برخی نمیتوانند بگیرند که اگر همه این مبلغ سود باشد که نیست و کلی هزینه عکاسی به همراه چاپ و کاغذ و … دارد ، باز هم باید حدود ۳ عکس بگیرد تا یک عدد پیتزا به قیمت روز بتواند بخرد یا یک کنسرو کله پایچه هم نمیشه با آن گرفت یا یک کیلو گوشت میشه که برای چند نفر خانواده کافی است برای مدتی ؟!

لازم به ذکر است که متاسفانه در ایران هیچ نظارتی خوبی بر اصناف و حمایت درستی از آنها وجود ندارد و با وجود داشتن جواز کسب از طرف یک عکاسی و دادن مالیات به دولت و حق عضویت به اتحادیه و پرداخت فیش عوارض مشاغل و پسماند و … و بسیاری از هزینه های دیگر همچون برق و آب اداری و تجاری ، دست درازی های زیادی به طور غیر قانونی وجود دارد .

برای مثال در شغل عکاسی ، خود دولت در دفاتر پست و پیشخوان دولت اقدام به راه اندازی عکاسی پرسنلی برای کارت ملی کرده و بی توجه به قوانین کشور که دولت حق ورود در خدماتی که بخش خصوصی میدهد ندارد ، به بهانه های مختلف اقدام به ارائه عکس پرسنلی به طور اجباری و انحصاری کرده که موجب نار رضایتی مردم از این اقدام و عکاسی های بی کیفیت در این مراکز شده .

همچنین پلیس نیز چند سالی است به بهانه امنیتی بودن عکس و بیومتریک بودن آن در دفاتر پلیس +۱۰ اقدام به ارائه خدمات عکاسی غیر اصولی و بی کیفیت به طور اجباری و انحصاری به مردم کرده و متاسفانه عکسی که بایومتریک نیست و با چهره خود فرد فرق دارد و اصلا موجب رضایت مردم نیست را روی پاسپورت و گذرنامه مردم میزند !
در مساجد و مدارس و بیمارستان ها و مهد کودک ها و تالار های عروسی نیز مدتی است خدمات عکاسی ارائه میشود که باعث شده حق داشتن عکس خوب و با کیفیت که توسط یک عکاس حرفه ای گرفته میشود از مردم سلب شود و واسطه ها و دلال های غیر متخصص عکاس شوند .

این باعث میشه خدمات عکاسی برای عکاسان با نرخ پائین با مراجعه کم مردم با موانع بیان شده به صرفه نباشه و عکاس ها یا به فکر تغییر شغل باشند یا خدمت عکس رو با قیمت بالاتری مجبور به ارائه شوند .

زیرا کاغذ عکس وارداتی است و در ایران تولید نمیشود و انحصار واردات آن نیز نزد فقط یک شرکت در کل ایران میباشد و با وجود اینکه گاهی کاغذ با ارز دولتی هم وارد میشود اما به دست عکاس با نرخ آزاد میرسد !
همچنین کلیه ابزار های عکاس وارداتی و خارجی هستند و در ایران هیچ ابزاری حتی لامپ فلاش عکاسی تولید نمیشود و دوربین و تجهیزات و لنز عکاسی این روز ها قیمتش سر به فلک زده است .

نه مردم از عکس های دولت و پلیس راضی هستند و نه عکاسان از کاهش مشتری های خود و این موجب بیکاری و جمع کردن خیلی از اتلیه ها شده است ، که عکاسانی که در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۰۰۰ عضو در مرکز شهر تهران فقط میشدند ، در سال ۱۴۰۲ به کمتر از ۱۰۰۰ نفر رسیده اند ، در حالی که در خیلی از دانشگاه ها هنوز به عنوان هنر های تجسمی ، عکاسی در حال آموزش است و این فارغ التحصیلان مشخص نیست با چه امیدی وارد بازار خواهند شد .

بخصوص که شعار دانشگاه علمی کاربری ، علم و کار بوده اما عکاسان بسیاری در حال حاضر بیکار هستند یا رو به شغل هایی چون رانندگی در اسنپ آوردند یا در حال روزمرگی هستند .

در حالی که در ایران اکثر تولیدات مانند خودرو انحصار در دست اندک شرکت هایی است ، مشخص است که عکاسی تبلیغاتی نیز در ایران معنا و مفهومی ندارد ، زیرا هر چه تولید شود خریدار دارد و رقیبی در بازار وجود ندارد .

به هر روی ما سعی داشتیم قیمت و تعرفه خدمات عکاسان در شهر های مختلف که در سال های اخیر توسط اتحادیه ها ارائه شده است را در اینجا درج کنیم که برای سال های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۲ میباشد و البته که برخی خدمات نیز در برخی شهر ها دارای اتحادیه متفاوت است و متاسفانه کپی که از گذشته خدمات عکاسان بوده ، در برخی شهر ها زیر مجموعه اتحادیه دیگری شده است و این درآمد نیز از عکاسان گرفته شده است و گویی کمر بسته شده تا این صنف عملا نابود شود و شاید روزی این شغل به خاطرات بپیوندد .

در زیر نرخنامه خدمات کپی ، پرینت ، فتوکپی ، رایت سی دی ، صحافی و … را در تهران برای سال ۱۴۰۲ شمسی مشاهده میکنید که معادل ۲۰۲۳ میلادی است و به تایید سازمان صنعت ، معدن و تجارت ( سازمان صمت ) و اتاق اصناف تهران و اتحادیه صنف فتوکپی ، پلات و پلی کپی و تحریرات و طلق و پرس تهران رسیده است .

نرخ خدمات کپی و پرینت و فنی در اتحادیه صنف فتوکپی ، پلات و پلی کپی و تحریرات و طلق و پرس تهران در سال ۱۴۰۲

نرخ قیمت لیست مصوب ۱۴۰۲ اتحادیه کپی و فتوکپی لوازم التحریر تهران
نرخ قیمت لیست مصوب ۱۴۰۲ اتحادیه کپی و فتوکپی لوازم التحریر تهران – اسکن عکس فتوکپی رنگی و سیاه و سفید کاتر پرس کارت لمینت رایت cd پرینت لیبل تایپ صحافی منگنه

همین خدمات در سال ۱۴۰۰ با لیست زیر قیمت گذاری شده بوده است

نرخ قیمت لیست مصوب 1400 اتحادیه کپی و فتوکپی لوازم التحریر تهران
نرخ قیمت لیست مصوب ۱۴۰۰ اتحادیه کپی و فتوکپی لوازم التحریر تهران

همین خدمات در سال ۱۳۹۷ با لیست زیر قیمت گذاری شده بوده است

نرخ قیمت لیست مصوب 1397 اتحادیه کپی و فتوکپی لوازم التحریر تهران
نرخ قیمت لیست مصوب ۱۳۹۷ اتحادیه کپی و فتوکپی لوازم التحریر تهران

نرخنامه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران شهرستان ورامین مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
رئیس اتحادیه ، رحمت اله قاسمی

اتحادیه صنف عکاسان و تصویربرداران شهرستان ورامین نرخنامه خدمات عکس و فتوکپی 1396 فتوکپی
اتحادیه صنف عکاسان و تصویربرداران شهرستان ورامین نرخنامه خدمات عکس و فتوکپی ۱۳۹۶ فتوکپی

در برخی شهر ها به دلیل تعداد کم اعضا عکاس و ارائه کننده کپی و بسیاری صنوف دیگر ، هم زمان در یک اتحادیه هستند ، برای مثال در برخی شهر ها گیم نت ها و کافی نت ها نیز زیر مجموعه اتحادیه عکاسان آن شهر هستند یا به عکس .

همچنین برخی از خدمات عکاسی خارج از قوانین نظام صنفی توسط انجمن ها ارائه میشود که اعضا آنها دارای مجوز کسب و کار نیستند و تعداد زیادی نیز عکاس بدون مجوز در ایران هستند که این خود فرار مالیاتی و تخلف است ، اما برخورد قاطعی با آنها وجود ندارد .

برای مثال خدمات عکاسی تبلیغاتی توسط انجمن عکاسان تبلیغاتی ارائه میشود و همایش ها سمینار ها و عکاسی تئاتر و سینما و یا خبری هر کدام یک انجمن یا تشکیلات هستند ، در حالی که در قانون به روشنی بیان شده که برای کسب و کار باید از اتحادیه عکاسان آن شهر مجوز دریافت شود !

The price list of photography services and the tariff rate of the Union of Photographers and Videographers of Iran

لیست قیمت خدمات عکاسی و نرخ تعرفه اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران ایران

اگر شما در شهری هستید که دارای لیست قیمت هست و میخواهید در این صفحه لیست مصوب اتحادیه شما درج بشه ، با ما در ارتباط باشید

۰۹۱۹۴۹۲۹۵۰۹

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)