عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟

عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟

نوردهی طولانی چیست؟
نوردهی طولانی در عکاسی برای ثبت تصویر از عناصری که بازتاب کمتری داشته و در تاریکی قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع عکاسی شاتر زمان درازی را باز بوده و نور وارد دوربین شده و سطح حساس عکاسی را ثبت کامل یک عکسبرداری تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این حالت عناصر ثابت بصورت مات و عناصر در حال حرکت کشیده و محو ثبت می‌شوند.
 
آموزش صحیح نوردهی طولانی
 
نوردهی طولانی در روز
در نور روز بخاطر کمیت نور، نوردهی طولانی در حد چند دهم ثانیه و آن هم با بستن حداکثری درجا دیافراکم ممکن است. اگر نودهی‌های بیش از این نیاز باشد، باید برای کاهش نور ورودی به دوربین از فیلترهای کاهنده نور (ND) استفاده شود.
ابزار

 

بازدیدادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
عکاسی با نوردهی طولانی

 

سه‌پایه
دکلانشور(بیشتر برای دوربینهای آنالوگ کاربرد دارد)
ریموت کنترل
پنج راه برای نخستین تجربه عکاسی با نوردهی طولانی
هنگامی که شما به عنوان یک عکاس شروع به کار میکنید، عکسهای زیادی را می بینید و همان لحظه به این فکر میکنید که این عکسها چگونه گرفته شده اند. گاهی این عکسهای هوشمندانه با استفاده خلاقانه از نور و حرکت، در گروه عکسهای با نوردهی طولانی جای میگیرند. در این مطلب پنج راه برای ثبت تجربه ای جالب با نوردهی طولانی را به شما نشان میدهیم.
رد نور چراغ ماشینها
 
عکاسی با نوردهی طولانی در شب
 
ثبت نور در حال حرکت نقطه شروعی عالی برای کار با نوردهی طولانی است. همانطور که در مورد تمامی عکسها خواهیم گفت، شما باید مکانی ثابت برای قراردادن دوربینتان پیدا کنید، شاید یک دیوار و یا حتی بهتر، یک سه پایه محکم. در هنگام کار بر روی ثبت دنباله نور چراغ ماشین ها، همه چیز معطوف به جایگاه یا نقطه دید شماست. در تصویر زیر، من پلی را پیدا کردم که دید مناسبی به جاده در شب داشت. تنها نور موجود، از چراغ ماشینها بدست می آمد که من را قادر ساخت اثر رد چراغ ها را به حداکثر برسانم.
آب صاف و ابریشم گون
 
عکاسی ازآب بانوردهی طولانی
 
این تکنیک مدتهاست که از تکنیک های مورد علاقه عکاسان منظره است و میتواند در هر زمینه ای که در آن آب جاری و در حال حرکت وجود دارد، بکار گرفته شود. در عکس زیر، من از یک کاهنده نور (ND) برای محدود کردن میزان نور ورودی به لنز استفاده کردم و توانستم یک تصویر با نوردهی طولانی از جریان آب ایجاد کنم. این افکت هم حرکت آب خروشان وهم احساس رویایی که منظره را احاطه کرده است را پررنگ تر نشان میدهد. اگر شما فیلتر NDندارید، مشکلی نیست، اینکار را در شرایط نور کم امتحان کنید. با یک جریان کوچک و برای تمرین شروع کنید، سپس میتوانید برای یافتن آبشارهای بزرگ و مناظر دراماتیک دریا و عکاسی آنها راهی شوید.
ابرها را به حرکت درآورید
 
عکاسی از ابربا نوردهی طولانی
 
به تصویر کشیدن حرکت در یک عکس منظره میتواند به حس دراماتیک فضا بیفزاید. مثلا در عکس بالا، عکاس از یک تکنیک بسیار ساده استفاده کرده است. استفاده از یک فیلتر و نوردهی طولانی، اما این بار دوربین را برای ثبت حرکت ابرها در آسمان به سمت بالا گرفته است. این افکت واقعا شما را درون تصویر می کشاند و بطور متفاوتی یک عکس ثابت حس حرکت و پویایی می دهد .
در نقاشی با نور خلاقیت به خرج دهید
دو روش برای نقاشی با نور وجود دارد. در مثال اول که در زیر آمده است، عکاس از تنها یک منبع نور و نوردهی طولانی برای «ترسیم» با نور استفاده کرده است، که میتواند ساعت ها شما را سرگرم کند! تمام چیزی که لازم دارید یک چراغ قوه و مقداری خلاقیت است.
 
نقاشی با نور در عکاسی
 
در مثال دوم از نقاشی با نور، عکاس دوربین را برای عکاسی از یک صحنه تنظیم میکند، نوردهی را حدود ۳۰ ثانیه قرار می دهد و سپس از یک منبع نور (چراغ قوه) برای نقاشی با نور در صحنه استفاده میکند، به این صورت که آن را برای مدت ده ثانیه در نقاط خاص صحنه متمرکز میکند. این تکنیک تماما معطوف به این است که شما میخواهید کدام قسمت از عکس مورد توجه و رنگ آمیزی قرار بگیرد و سایه های جالب و زیبا ایجاد کند.
 
عکاسی نوردهی طولانی در طبیعت
 
عکسهایی هیجان انگیز از رد ستارگان بگیرید
 
عکاسی ستارگان در نوردهی طولانی
 
اکنون اگر وقت زیادی دارید و ایستادن در تاریکی برایتان مشکلی ندارد، خب پس چرا شب به بیرون از شهر نزنیم و رد ستاره ها را ثبت نکنیم؟ شما به یک آسمان شب صاف و بدون ابر به دور از آلودگی نوری شهر، کمی لباس گرم و مقدار زیادی صبر و شکیبایی نیاز دارید. عکس حیرت آور زیر یک نوردهی ۴۵ دقیقه ایست، پس مطمئن شوید که قبل از شروع کار تحقیق تان را کردید و به این ترتیب میدانید که چه باید بکنید و باید چه مقدار شاتر دوربین خود را باز نگه دارید.
۸ نکته ای که احتمالا در مورد عکاسی با نوردهی طولانی نمی دانید و باید یاد بگیرید
عکاسی با نوردهی طولانی (long exposure photography) به شدت پر طرفدار است، با این حال یکی از تکنیک های عکاسی است که پیاده سازی آن دشوار است
 
عکاسی از محیط با نوردهی طولانی
 
چه مدت زمانی؟
نوردهی طولانی به عکس هایی اطلاق می شود که زمان نوردهی (سرعت شاتر) آنها برابر یا طولانی تر از یک ثانیه باشد. در این نقطه، سیستم کاهش نویز دوربین برای نوردهی طولانی فعال می شود.اغلب دوربین ها به شما این اجازه را می دهند که تا ۳۰ ثانیه شاتر را باز نگه دارید، اما اگر نیاز به نوردهی بیش از این زمان دارید، لازم است به حالت Bulb یا Time بروید. در حالت Bulb در هنگام فشردن دکمه شاتر، شاتر باز شده و تا زمانی که دست بر روی دکمه نگه داشته شود، باز خواهد ماند. در اکثر شرایط این کار توسط ریموت کنترل شاتر انجام می شود. در حالت Time شاتر با فشردن دکمه باز شده و با فشردن آن برای دومین بار بسته می شود و نیازی به نگه داشتن دکمه در تمام مدت نیست. از مُد های Bulb یا Time معمولا جهت گرفتن عکس هایی با زمان نوردهی تا ۳۰ دقیقه استفاده می شود. لازم است دفترچه دوربینتان را برای آگاهی از بیشینه زمان نوردهی مطالعه کنید
 
مدت زمان نوردهی طولانی.
 
کاهش نویز نوردهی طولانی
با اینکه در این نوع عکاسی از حساسیت سنسور (ایزو) پایینی استفاده می شود، عکس های با نوردهی طولانی معمولا از نویز زیاد رنج می برند. این نویز به دلیل عدم یکسان بودن حساسیت تمامی پیکسل ها و وجود پیکسل های داغ (به علت نوردهی طولانی) ایجاد می شود و در نتیجه الگوی معینی دارد که برای هر دوربین مشخص است. سیستم کاهش نویز در نوردهی طولانی (Long Exposure NR) بوسیله ثبت و آنالیز یک «فریم تاریک» عمل می کند که الگوی نویزی مشابه عکس اصلی دارد و سپس آن را از عکس اصلی حذف می کند. برای انجام صحیح این کار، لازم است زمان نوردهی برای عکس با کادر یا فریم تاریک (شاتر بسته) برابر زمان نوردهی عکس اصلی باشد و اگر سیستم کاهش نویز نوردهی طولانی دوربین فعال باشد، این فریم بلافاصله بعد از ثبت تصویر اصلی گرفته می شود. در واقع در این روش، برای فعال شدن سیستم کاهش نویز، زمان گرفتن هر عکس دو برابر زمان نوردهی عکس خواهد شد که البته به حصول نتیجه بهتر کار می ارزد.
 
کاهش نوردهی طولانی
 
ثبت دستی فریم تاریک
برخی عکاسان تمایل دارند که فریم تاریک را خودشان ثبت کنند تا در نرم افزارهای ویرایشی مانند فوتوشاپ یا نرم افزار های ویژه خودشان عملیات کاهش نویز را انجام دهند. در نتیجه این کار، زمان نوردهی دو برابر نخواهد شد. با این حال، دمای سنسور در حین نوردهی طولانی افزایش می یابد که باعث بیشتر شدن نویز می شود، بنابراین لازم است ثبت فریم تاریک در وقفه های زمانی منظمی انجام گیرد تا مطمئن شوید سطح مناسبی از نویز را برای حذف از عکس هایتان ضبط می کنید.
 
ثبت دستی نوردهی طولانی
 
سه پایه و ریموت کنترل شاتر
در عکاسی با نوردهی طولانی استفاده از ریموت کنترل شاتر ضروری است چرا که شما را قادر می سازد بدون لمس کردن دوربین، شاتر را باز و بسته کنید (همچنین استفاده از سه پایه ضروری است). هر گونه لرزش به ویژه در هنگام آغاز نوردهی می تواند باعث اندکی تاری و از دست دادن تصویری شارپ شود. ریموت کنترل های شاتر سیمی (کابلی) بسیار به صرفه تر از مدل های بیسیم آن هستند، اما خود کابل ممکن است به علت وجود اندکی باد لرزش ایجاد کند که باعث تاری می شود. ریموت کنترل های شاتر بیسیم این امکان را به شما می دهند تا از دوربین فاصله بگیرید و هر گونه تماس فیزیکی بین شما و دوربین حذف می گردد.
با چند دور پیچاندن سیم ریموت کنترل به دور پایه های سه پایه، ریسک لرزش آن را کاهش دهید
باید دقت داشته باشید که برخی ریموت های مادون قرمز (infra-red) ممکن است در هنگام کار زیر نور آفتاب مشکل ساز شوند، همچنین لازم است ریموت و دوربین همدیگر را مشاهده کنند. سیستم های رادیو فرکانسی این مشکلات را ندارند و در اغلب موارد نتیجه مناسبی می دهند.قفل آینه (Mirror lock-up) یا تاخیر در نوردهی نیز بعضا توصیه می شوند، اما در نوردهی هایی که زمان آنها گاها به چند دقیقه می رسد، تاثیر لرزش ناشی از حرکت آینه دوربین SLR تقریبا ناچیز و قابل چشم پوشی خواهد بود.
توان باتری
عکس های نوردهی طولانی باتری را به سرعت خالی میکنند، پس اگر قصد دارید تعداد زیادی از این نوع عکس ها بگیرید، یک یا دو باتری اضافه به همراه داشته باشید.
 
توان باتری در نوردهی طولانی
 
فیلترهای کاهنده نور
با استفاده از فیلترهای کاهنده نور (ND) می توانید در شرایط نوری روشن نیز عکاسی با نوردهی طولانی انجام دهید. یک فیلتر یک پله ای نور وارده به لنز را نصف می کند و در واقع می تواند زمان نوردهی را دو برابر کند. معمولا فیلتر یک پله ای را ND2 می نامند. هر پله اضافه فیلتر، نور ورودی را نصف و زمان نوردهی را دوبرابر می کند. به طور مثال فیلتر دو استاپ زمان نوردهی را ۴ برابر کرده و ND4 نامیده می شود. این روند بصورت زیر ادامه می یابد:
۳ پله، ۸ برابر شدن زمان نوردهی، (۲x2x2)= فیلتر ND8
۴ پله، ۱۶ برابر شدن زمان نوردهی، (۲x2x2x2) = فیلتر ND16
۱۰ پله، ۱۰۲۴ برابر شدن زمان نوردهی، (۲x2x2x2x2x2x2x2x2x2) = فیلتر ND1024
فیلترهای کاهنده نور متغیر
فیلترهای کاهنده نور متغیر (Variable ND) از دو صفحه پلاریزه که نسبت به یکدیگر چرخش دارند تشکیل شده اند و با چرخش یکی از آن ها میزان کاهندگی فیلتر تغییر می کند. با این حال اگر شرکت سازنده محدودیت حرکتی جهت گردش کامل دو صفحه را نگذاشته باشد، در بیشینه کاهندگی، دو صفحه تداخلی ایجاد می کنند که کاملا مشهود است و باید از آن اجتناب کرد.
 
فیلتر کاهنده در نوردهی طولانی
 
ماه حرکت می کند
عکس های نوردهی طولانی در برخی موارد با هدف ایجاد تاری حرکت گرفته می شوند، اما لازم است به یاد داشته باشید که برخی از اجسامی که باید ثابت باشند نیز حرکت خواهند کرد. ماه مثال مناسبی است. ماه در آسمان شب ممکن است ثابت به نظر برسد اما در حال حرکت است و در عکس هایی با نوردهی بیش از چند ثانیه بصورت شکل استوانه ای پدیدار می شود.
آموزش عکاسی با نوردهی طولانی بدون استفاده از سه پایه و فیلتر ND
عکاسی با نوردهی طولانی (long exposure photography) یکی از تکنیک هاییست که بین عکاسان در سراسر جهان محبوب است. عکاسی با نوردهی طولانی یعنی استفاده از سرعت شاتر آهسته و سرعت شاتر آهسته بعنی نیاز به ثابت بودن دوربین طی نوردهی. حال اگر بخواهیم در سفر و با تجهیزات کم عکاسی کنیم چه باید کرد؟ در مطلب امروز لنزک، ویکتور الیزاروف عکاس سفر و استاد عکاسی، به ما آموزش خواهد داد چه طور بدون استفاده از سه پایه و فیلتر ND عکسی با نوردهی طولانی بگیریم. ویکتور الیزاروف (Viktor Elizarov) عکاس سفر و استاد عکاسی در مونترآل کانادا است. او به اطراف جهان سفر می کند تا در نهایت تجربیات

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

یک دیدگاه بگذارید