نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی


نحوه 3d کردن یک عکس 2d

جلوه سه بعدی برجسته کردن موضوع اصلی تصویر
در این آموزش، یاد می‌گیریم چگونه یک جلوه ۳ بعدی را بسازیم، به طوری که موضوع اصلی تصویر شما به صورت برجسته به نظر برسد، مانند تصاویر برجسته کتاب کودکان، و برعکس تصاویر تخت معمول. برای اضافه کردن حالت سه بعدی بیشتر به تصویر، می‌خواهیم لبه‌های تصویر را با استفاده از دستور Wrap فتوشاپ خم کرده و به آن سایه اضافه کنیم. مراحل تقریباً زیادی برای ساخت این جلوه نیاز است، اما همه آن‌ها خیلی ساده می‌باشند. من از فتوشاپ CS6 در اینجا استفاده می‌کنم، اما هر نسخه اخیر آن نیز به خوبی کار می‌کند. این تصویری است که قصد دارم از آن برای این جلوه استفاده کنم:
 
1%203D%20Add%20a%20picture - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
و این هم نتیجه تأثیر جلوه روی تصویر بالا:
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
نحوه 3d کردن یک عکس 2d

 

 
 

 

2%203D%20how%20a%20photo - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۱: ایجاد دو کپی از لایه Background 
اکنون که تصویر موردنظر در فتوشاپ باز است، اگر به پنل Layers نگاه کنیم، می‌بینیم که تصویر ما بر روی لایه Background قرار گرفته است:
 
3Image%20and%203D%20stereoscopic%20photo - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
بیایید با ایجاد یک زوج کپی از لایه شروع کنیم. کلیدهای Ctrl+J از صفحه کلید را برای ایجاد کپی اول فشار دهید. اکنون کپی اول را می‌بینید که فتوشاپ به آن نام “Layer 1” را داده و در بالای لایه Background در پنل Layers قرار داده است. این نام‌های پیش فرض کهفتوشاپ به لایه‌های جدید می‌دهد، خیلی مفید نیستند، بنابراین از آن جایی که اولین کپی به عنوان نسخه “تخت” تصویر ما استفاده خواهد شد، روی نام لایه دوبار کلیک کرده و آن را به Flat تغییر دهید. کلید Enter را فشار دهید تا تغییر نام پذیرفته شود.
 
4Creating%203D%20images - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
اکنون می‌خواهیم کپی دوم لایه را ایجاد کنیم. کلیدهای Ctrl+J را یک بار دیگر فشار دهید. لایه جدید دیگری، این بار با نام “Flat Copy”، در بالای دو لایه دیگر، در پنل Layers قرار خواهد گرفت. از این لایه می‌خواهیم برای ایجاد جلوه برجسته استفاده کنیم، بنابراین روی نام لایه دوبار کلیک کرده و نام آن را به Pop Op تغییر دهید. سپس کلید Enter را فشار دهید. اکنون شما باید سه لایه در مجموع داشته باشید:
 
5How%202d%203d%20a%20photo - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۲: پنهان کردن لایه‌های جدید
اکنون و فعلاً، نیاز به مشاهده این دو لایه جدید در سند نداریم، بنابراین روی آیکن نمایش (کره چشم) سمت چپ لایه‌های “Flat” و “Pop Up” کلیک کنید تا موقتاً مخفی شوند (با وجود اینکه به نظر، اتفاق خاصی در پنجره سند نیفتاده است، زیرا تمام سه لایه شامل تصویر مشابهی می‌باشند).
 
6%203D%20image%202D - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۳: انتخاب لایه Background 
روی لایه Background اصلی کلیک کنید تا انتخاب شود:
 
7Take%20photos%20in%203D - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۴: اضافه کردن یک لایه پرکردنی گرادیان 
اکنون می‌خواهیم یک زمینه برای جلوه خود استفاده کنیم. در اینجا، از یک لایه پر کردنی گرادیان (شیب رنگ) استفاده می‌کنیم، زیرا گرادیان‌ها جذاب تر از رنگ‌ها به تنهایی می‌باشند. روی آیکن New Fill Or Adjustments Layer در پایین پنل Layers کلیک کنید:
 
8%203D%20photo%20conversion - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
سپس gradient را از لیستی که ظاهر می‌شود، انتخاب کنید:
 
9A%203 D%20image%20in%20Photoshop - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۵: انتخاب گرادیان سیاه و سفید 
کادر محاوره ای Gradient Fill ظاهر می‌شود. روی نوار گرادیان بالای کادر محاوره ای کلیک کنید تا گرادیان را ویرایش کنیم:
 
10Create%203D%20photos%20in%20Photoshop - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
کادر محاوره ای بزرگ Gradient Editor، با گرادیان‌های از پیش تنظیم شده ای که می‌توانیم آن‌ها را از بالای کادر انتخاب کنیم، باز می‌شود. Black, White Gradient را با کلیک کردن رویتصویر کوچک آن، انتخاب کنید (سومی از چپ، در ردیف بالا):
 
11Different%203D%20Photo - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
 
گام ۶: جایگزین کردن رنگ مشکی با یک رنگ خاکستری روشن تر
بعد از انتخاب گرادیان سیاه و سفید، بیایید آن را کمی تغییر دهیم. ما می‌توانیم گرادیان‌ها را در نیمه پایینی ویرایشگر گرادیان ویرایش کنیم. روی مربع مشکی رنگِ سمت چپ زیر نوار پیش نمایش گرادیان، دوبار کلیک کنید.
 
12%20The%20difference%20between%203D%20and%202D%20photos - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
کادر محاوره ای Color Picker باز می‌شود، که به ما اجازه می‌دهد رنگ مشکی گرادیان را به رنگی دیگر تغییر دهیم. مشکی برای زمینه ما کمی بیش از حد تاریک به نظر می‌رسد، بنابراین یک رنگ خاکستری روشن برای جایگزین کردن آن انتخاب کنید. در آخر این آموزش یاد می‌گیریم چگونه در صورت لزوم برگشته و رنگ گرادیان را تغییر دهیم.
 
13The%20use%20of%203D%20Photo - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
روی دکمه Ok کلیک کنید تا کادر انتخاب رنگ بسته شود، سپس روی Ok ویرایشگر گرادیان کلیک کنید تا این کادر نیز بسته شود. روی دکمه Ok کادر محاوره ای Gradient Fill نیز کلیک کنید. اگر به پنل Layers نگاه کنید، می‌توانید ببینید که لایه پرکردنی گرادیان جدید ما دقیقاً بالای لایه Background (و زیر دو لایه دیگر) قرار گرفته است.
 
14Features%203D%20Photo - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
و اگر به پنجره سند خود نگاه کنیم، زمینه گرادیانی که اضافه کرده‌ایم، را می‌بینیم:
 
15Features%203D%20images%20with%202D - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۷: انتخاب لایه “Flat”و نمایش دادن آن 
اکنون می‌خواهیم نسخه ای تخت از تصویر خود بسازیم. روی لایه Flat در پنل Layers کلیک کنید تا انتخاب شود، سپس روی آیکن نمایش لایه کلیک کنید تا لایه دوباره در پنجره سند نمایش داده شود:
 
16Application%20of%203D%20images%20with%202D - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
تصویر شما دوباره در پنجره سند ظاهر می‌شود، زیرا لایه Flat در بالای لایه گرادیان قرار گرفته و اکنون این لایه را از دید ما مخفی کرده است:
 
17Create%202D%20and%203D%20images - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۸: انتخاب ابزار مارکی مستطیلی 
ابزار Rectangular Marquee را از جعبه ابزار انتخاب کرده، یا کلید حرف M را برای انتخاب آن از صفحه کلید فشار دهید:
 
18Create%20photo%202D%20to%203D - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۹: درگ کردن یک انتخاب مستطیلی درون تصویر
بعد از انتخاب ابزار Rectangular Marquee، کلیک کرده و یک انتخاب مستطیلی درون تصویر و اطراف ناحیه ای که قرار است نسخه تخت تصویر ما شود، درگ کنید. نگران انتخاب دقیق و درست در اینجا نباشید. یک انتخاب اولیه اطراف ناحیه اصلی، تمام چیزی است که نیاز داریم:
 
19Photo%20Features%202D%20to%203D - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۱۰: انتخاب دستور Transform Selection 
اکنون بیایید خطوط انتخاب را تغییر شکل دهیم تا به آن حالت پرسپکتیو سه بعدی بیشتری بدهیم. برای این کار، از دستور Transform Selection فتوشاپ استفاده می‌کنیم. از منوی Select، گزینه Transform Selection را انتخاب کنید:
 
20Change%20Photo%202D%20to%203D(1) - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۱۱: تغییر حالت به Perspective  
به محض اینکه Transform Selection را انتخاب کنید، دستگیره‌های تغییر شکل (مربع‌های کوچک) را اطراف خطوط انتخاب می‌بینید (یکی در هر گوشه و یکی در بالا، پایین، چپ و راست). از این دستگیره‌ها برای تغییرشکل انتخاب استفاده می‌کنیم، اما قبل از این کار، نیاز به تغییر دستور Transform Selection به حالت Perspective داریم. برای این کار، در جایی درون خطوط انتخاب راست کلیک کرده و Perspective را از منویی که ظاهر می‌شود، انتخاب کنید:
 
21Change%20photo%202D%20and%203D - نحوه 3بعدی کردن عکس 2 بعدی
 
گام ۱۲: درگ کردن دستگیره‌های گوشه، برای ساختن یک پرسپکتیو ۳ بعدی 
اکنون که در حالت Perspective هستیم، روی دستگیره گوشه چپ بالای خطوط انتخاب کلیک کرده و در حالی که دکمه ماوس را پایین نگه داشته‌اید، دستگیره را به راست درگ کنید. دستگیره مقابل آن، در گوشه راست بالا نیز به همراه آن جابه جا می‌شود:
 

ارسال نظر


یازده + پانزده =