لنز فیکس چیست

لنز فیکس چیست؟

لنز فیکس چیست؟
لنزهای فیکس لنزهایی هستند که فاقد قابلیت تغییر هستند. این لنزها با توجه به فاصله و زاویه دید مناسب معمول دوربین تنظیم شده اند. لنزهای فیکس معمولا فاصله کانونی ۳.۶MM دارند. چنین لنزی به شما زاویه دید ۷۴ درجه افقی خواهد داد. برای مثال یک لنز ۳.۶MM اندازه تصویر در فاصله ۷.۶M برابر ۱۱.۴X8.7 خواهد بود. این لنزهای برای گرفتن تصویر در محیطهای کوچک مثل اتاق ها مناسب است اما برای فضاهای بیرونی که فاصله دوربین تا محل تصویر زیاد است احتمالا بهتر خواهد بود از لنزها با زاویه کانونی بیشتر استفاده کنید.

انواع لنز فیکس

بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
لنز فیکس

 

مقایسه لنز های زوم با فیکس
گر بخواهیم تعریف خیلی کوتاهی از لنز داشته باشیم باید بگوییم لنز یک فاصله کانونی است حالا فاصله کانونی چیست ، زمانیکه نور از یک عدسی عبور کند در یک نقطه جمع می شود آن نقطه را کانون عدسی می گویند و فاصله این کانون تا مرکز عدسی را فاصله کانونی عدسی می نامند  . لنز های زوم از عدسی های متعددی تشکیل شده تا فواصل کانونی متغیری را ایجاد نماید و از آنجا که هر کدام از این عدسی ها سبب افت مقداری از نور می گردد در نهایت کیفیت پایین تر تصویر را شاهد خواهیم بود مخصوصا در فاصله کانونی بلند ولنز های تله ولی لنز های فیکس که تعداد کمتری عدسی دارند وفاصله کانونی ثابتی دارند همیشه کیفیت بالا تر و شارپنس بهتری دارند ولی چرا لنز های زوم  بیشتر استفاده می شود ،چون نیاز به تعویض لنز از تله به واید وبرعکس نیست و رنج وسیعی از فواصل کانونی را دارد والبته باید بگوییم که لنزهای فیکس ارزان ترند ، سبک ترند و لنز های زوم کارامد ترولی سرعت دیاف در لنز های فیکس بیشتر است و خیلی ها بر این باورند که لنز های زوم عکاس وتصویر بردار راتنبل می کندو بجای حرکت و پیدا کردن زاویه مناسب صرفا قاب تصویر را با زوم عوض می کنند واز پرسپکتیو تصویر قافل می شوند.البته با یشرفت هاییکه در ساخت شیشه های عدسی شفاف رخ داده این اختلاف کمتر شده ولی همچنان شارپنس لنز های فیکس بیشتر است و نکته دیگر که اهمیت زیادی هم دارد دیافراگم است که در لنز های فیکس اکثرشان دارای دیاف ۱.۴ هستند در حالیکه بهترین لنز های زوم مثلا ۷۰-۲۰۰ canon دیاف ۲.۸ دارد .کمپانی هایی مثل زایس استاد ساخت لنز های فیکس هستند ومن شخصا تا بحال بهترین تصاویرم را با همین لنز گرفته ام .البته باید بگم که هر کدام از این دو موارد کاربرد خود را دارد ومثلا نمی توان از یک عکاس خبری انتطار داشت با  یک لنز فیکس کار کند لازم به ذکر است لنز های فیکس در مواقعی انتخاب می شوند که زاویه و عمق دید مناسب دقیقا مشخص باشد. رنج این لنزها از ۱۵ م م شروع میشه و در کانن تا ۱۲۰۰ م م و در سیگما تا ۸۰۰ م م ختم میشه.این لنزها دارای دیافراگم بزرگی هستند و تا ۲۰۰ و ۳۰۰ م م حتی دیافراگم ۲.۸ رو نیز دارند.این لنزها امکان استفاده از شاترهای سریع رو در نور کم فراهم میکنند
 
مقایسه لنز زوم عکاسی
 
لنزهای فیکس پرتره
از این لنزها برای عکاسی از پرتره استفاده میکنند…رنج این لنزها از ۸۵ م م تا ۲۰۰ م م است که بیشترین استفاده آن رنج ۱۳۵ م م است البته از لنزهای زوم هم برای این کار استفاده میکنند…اما این لنزها دارای کیفیت برتری نسبت به بقیه لنزها هستند.
 
کاربرد لنز فیکس در عکاسی
 
انواع لنزهای زوم در عکاسی
 
نمونه ای از لنز فیکس
 
برای دانلود فایل این مطلب به صورت PDF روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click This andisheh no.gif (125×70)
 
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

یک دیدگاه بگذارید