مفهوم واید و تله در تصویربرداری


مفهوم واید و تله در تصویربرداری

20675294372979434559 - مفهوم واید و تله در تصویربرداری

لنزهای واید (wide lenses) : 
فاصله کانونی آنها از لنزهای نرمال کمتر است و در حدود mm 38-24 میباشد . زاویه دید آنها بیشتر از لنز نرمال است و برای عکسبرداری از مناظر ، ساختمانهای بزرگ و عکس های گروهی استفاده میشوند  فاصله كانوني آنها از لنز نرمال است با كاهش فاصله كانوني بر وسعت زاويه ديد لنزها افزوده مي شود و با افزايش زاويه ديد درشت نمايي اجزاي صحنه كوچكتر مي شود فاصله كانوني لنزهاي وايد دوربين هاي 135 شامل 35،28،24،20 و … است. لنزهاي چشم ماهي نيز جزو لنزهاي وايد محسوب مي شوند، با اين تفاوت كه زاويه ديد گسترده اين لنزها بين 130 تا 180 درجه است. لنزهاي زاويه به سبب وسعت زاويه ديد نسبت به لنزهاي نرمال تصويري وسيعتري ارائه مي دهند. در لنزهاي وايد ضعيف تر مانند لنز وايد 28 فقط خطوط كناري تصوير مقداري اعوجاج مي يابد اما در لنزهاي چشم ماهي تصوير كروي مي شود. كروي شدن خطوط مستقيم در كناره هاي تصوير، هنگامي تشديد مي كشود كه دوربين به موضوع نزديك شود اين خطا در لنزهاي وايد موسوم به آسفريكال به مقدار زيادي اصلاح شده است. هنگامي كه با لنزهاي وايد موسون به آسفريكال به مقدار زيادي اصلاح شده است. هنگامي كه با لنزهاي وايد از زاويه بالا عكسبرداري مي شود حقارت و تحقير اغراق شده در تصوير تداعي مي گردد و با قرارگرفتن دوربين در زاويه پايين ، عظمت و شكوه كاريكاتور گونه موضوع آشكار مي شود. ايجاد حالت خنده آور و ترسناك با اين از (زاويه ) ميسر است نسبت به لنزهاي نرمال اشياي موجود در تصويرهايي كه با لنز وايد عكسبرداري شده اند، كوچكتر و دورتر هستند و عمق ميدان وضوح تصاوير لنزهاي وايد بيشتر است. خارجي ترين عدسي آن حالت كروي دارد.
بازدید ادامه مطالب با کلیک بر روی این مطلب
مفهوم واید و تله

 

 

 

لنزهای تله فتو :
معمولا برای بزرگنمایی و عکاسی از فواصل دور استفاده میشود . مثل عکاسی ورزشی و حیات وحش و … فاصله کانونی mm 345- 75 و بیشتر میتواند باشد لنزهايي كه فاصله كانوني آنها بيشتر از لنزهاي نرمال است با افزايش فاصله كانوني جثه لنز بزرگتر شده از زاويه ديد كاسته مي شود . اين نوع لنز، نسبت به لنز نرمال فضاي محدودتري از صحنه را عكسبرداري مي كند در نتيجه درشت نماييي تصوير افزايش مي يابد. كه دراين زمينه براي دوربين هاي 135 مي توان به لنزهاي 70،100،135،200 و غيره اشاره كرد . رايج ترين كاربرد لنزهاي تله براي عكسبرداري از فواصل دور است.  پلانهاي تصوير را در هم مي فشارند و ازدحام و تراكم را در تصوير به وجود مي آورند. لنز تله‌ فوتو به دو گونه لنز تله کوتاه و لنز تله بلند تقسیم می‌شوند که لنزهای تله کوتاه در محدوده ۸۵ تا ۲۵۰ میلیمتر و تله‌های بلند از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر هستند. هر دو گروه این لنزها کاربرد زیادی در عکاسی ورزشی و عکاسی حیات وحش دارند این لنزها دارای میدان دید محدودی هستند و در حقیقت هرچه بزرگ تر شوند، محدودیت میدان دید آنها هم بیش تر می‌شود لنزهای تله فوتوی سری AF-S با قابلیت انحصاری و تحسین شده SWM  موتور حلقوی بی صدا وضوح یابی فوق العاده سریع و بی صدای باورنکردنی را ارائه می کند.
 
1 1The%20use%20of%20wide%20angle%20shooting - مفهوم واید و تله در تصویربرداری
 
1The%20wide angle%20imaging - مفهوم واید و تله در تصویربرداری
  
یکی از تفاوت های لنز تله و واید پرسپکتیو های متفاوت در آنهاست.لنز واید نسبت به لنز تله پرسپکتیو شدید تری دارد. دردوعکس بالا شاهد اید مطلب هستید.لنز ٢٨م.م که یک لنز واید محسوب می شود, نسبت به لنز ١٣٥م.م که یک لنز تله است ؛ پرسپکتیو شدیدتری دارد ولی در لنز تله اجزای تصویر در هم فشرده تر هستند.البته تفاوتهای دیگری بین این دو فاصله کانونی وجود دارد
نکته : با استفاده به جا از لنزها و خلاقیت میتوانیم تصاویر جالب و قابل توجهی ثبت کنیم.
 
2tele%20Lens%20used%20in%20photography - مفهوم واید و تله در تصویربرداری
 
تبدیل کننده های تله (Teleconverters)
بسیاری از لنزهای سوپر تله فوتو با تبدیل کننده های تله سازگارند تا فاصله کانونی بزرگتری پیدا کنند. این تبدیل کننده ها تصویر را در حدود 1.4 تا 2 برابر بزرگتر می کنند، بدون اینکه از کیفیت عملکرد فوکوس خودکار یا لرزشگیر تصویر بکاهند. این فاصله کانونی بزرگتر بسته به میزان بزرگنمایی تبدیل کننده، به قیمت یک یا دو استاپ نور کمتر تمام می شود. البته بعضی از دوربین ها و لنزها با این تبدیل کننده سازگار نیستند. این عدم سازگاری گاهی به دلیل شکل ظاهری تبدیل کننده هاست. گاهی هم به دلیل از دست رفتن نور، سیستم فوکوس خودکار دوربین از کار می افتد.
گزینه های دیگر
بسیاری از عکاسها استطاعت خرید لنزهای سوپر تله فوتو را ندارند یا کمتر از این لنزها در حیطه کاری خود استفاده می کنند. برای این افراد، لنزهایی با قیمت مناسب تر وجود دارد، البته نه با آن حجم امکانات و ویژگی های سوپر تله فوتوهای بزرگتر. یکی از انواع این لنزها، لنزهای آینه ای (Catadioptric)، یا بازتابنده هستند. در مکانیزم اپتیکال این لنزها از آینه استفاده شده و طراحی آنها می تواند بسیار کوتاه تر از طراحی لنزهای تله باشد. البته به دلیل این نوع طراحی، این لنزها نمی توانند از دیافراگم قابل تنظیم برخوردار شوند و دیافراگم در آنها ثابت است. ضمنا، وجود یک مانع در مرکز لنز باعث تشکیل بوکه یا blur (محوی) به شکل دونات در تصویر می شود.
 
3Different%20lens%20and%20wide angle%20photos - مفهوم واید و تله در تصویربرداری
 
بعضی لنزهای سوپر تله فوتوی استاندارد هم هستند که در طراحی آنها خبری از عناصر اصلاح کننده و عدسی های متنوع نیست، و به این ترتیب ساده تر و فشرده تر هستند. کار با این لنزها نسبتا کُند است و تمام تنظیمات به صورت دستی انجام می شود. به طور کلی، این لنزها به دلیل فواصل کانونی بزرگ لنزهای سوپر تله فوتو معمولا کشیده هستند. اما اگر استطاعت خرید بهترین یا سریع ترین لنز تله فوتوی موجود در بازار را نداشته باشید، یا تازه بخواهید کار کردن با این نوع لنزها را تجربه کنید، این لنزها گزینه مناسبی هستند.
 
برای دانلود فایل این مطلببه صورت PDF روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click%20This%20andisheh%20no - مفهوم واید و تله در تصویربرداری
 

ارسال نظر


19 − پانزده =