استدی کم چگونه کار می کند

استدی کم چگونه کار می کند

استدیکم ( Steadicam)

نام تجاری وسیله ای که در سال های اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته و به فیلم بردار اجازه می دهد تا در نماهایی که با دوربین روی دست کار می کند ، دوربین را در وضعیتی نسبتا ثابت نگه دارد. استدیکم ، پایه ای است که به کمربند متصل می شود و روی سینه و پشت فیلم بردار قرار می گیرد و به فیلم بردار اجازه می دهد تا با سهولت به کار خود بپردازد.

استدی کم چگونه کار می کند

استدی کم و مدل های آن

 بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب

استدی کم چگونه کار می کند

 

فیلم برداری با استدی کم
 
جلیقه  توسط فیلم بردار پوشیده می شود که وظیفه اش تقسیم وزن وسایل روی بدن است و  یک طرف بازوی ارتجایی هم به جلیقه متصل می شود بازوی ارتجایی دارای دو بازوی کوچک است که با خنثی کردن وزن دوربین و وسایل ، توسط سیستم فنر بندی خود باعث حذف تکان ها و ضربه های دوربین می شود وبه عبارت دیگر بازوی ارتجایی مدام توسط (sled) میله نگهدارنده پایین کشیده می شود  و تصویر بردار هم قسمت بالای sled را نگه داشته است در نتیجه قدرت sled روی بازو بیشتر از قدرت بدن تصویر بردار روی بازو است پس چون زور sled بیشتر از بدن است بازو در طرفی که sled بسته شده ثابت می ماند و طرفی که به بدن بسته شده بالا و پایین میرود ودر حقیقت نقش ضربه گیر را ایفا می کند همان طور که متوجه شدید طرف دیگر بازوی ارتجایی به seld متصل است  که وظیفه آن ثابت نگه داشتن دوربین و حفظ تعادل آن است و همچنین دسته کنترل ، مانیتور ،باطری و گشتاور و البته خود دوربین روی sled (میله نگهدارنده )نصب می شود . تصویر بردار با یک دست sled را نگه می دارد و توان چرخش و تیلت دوربین رو به دست می آورد قسمت کنترل مرکزی دوربین که روی دسته sled است با بیشتر دوربین ها هماهنگ است و باطری و مانیتور در اکثر مدل ها در پایین sled وصل شده و دوربین در بالا نصب شده است همچنین تصویر بردار می تواند جاهای دوربین و باطری و مانیتور رو برای برداشت از زاویه لو انگل  باهم عوض کند همچنین دوربین رو میشه بوسیله دراز کردن و کوتاه کردن sled از ناحیه sled pole برای برداشت از زوایای های انگل بالا برد.
 
استدی کم در فیلمبرداری
 
مکانیزم کار کرد sled :
 هر جسمی دارای یک نقطه ثقل است هر جایی که بتوان جسمی را با یک انگشت از زمین بلند کرد نقطه ثقل آن جسم همان جاست  حال اگر میله ای که به صورت عمودی قرار گرفته درست روی نقطه ثقل به گیره ای وصل شده باشد هر چه قدر میله را به طرف چپ و راست تکان دهیم میله تمایل دارد هر چه سریع تر به حالت عمودی برگردد و ثابت شود . اگر قسمت بالا و پایین آن میله را سنگین کنیم تکان خوردن آن دشوار تر و میله استوار تر خواهد شد این همان طرز کار  sled است . در sled بازوی متحرک روی نقطه ثقل نصب می شود و دوربین در بالا و مانیتور و موتور و باطری در پایین طوری قرار می گیرند که تعادل کاملا بر قرار باشد برای تنظیم خیلی دقیق نطقه ثقل استدی کم های پیشرفته دارای موتوری هستند که بوسیله  دسته کنترل یا کنترل از راه  دور  ذره ذره باطری را که حکم وزنه را دارد جا به جا می کند تا نقطه ثقل دقیقا کشف شود با این موتور می توان در هنگام کار و میان شات نقطه ثقل را تغییر داد . به عنوان مثال در فیلم برداری فیلم از طرفی به طرف دیگر میرود و تعادل وزن را تغییر میدهد.
مکانیزم کار کرد  بازوی های متحرک : همان طور که گفته شد بازو های متحرک قابلیت ضربه گیری دارند و زمانی که حرکت نا گهانی و تیز روی دهد این بازو ها حرکت را نرم و بدون لرزش می کنند و قادرند تکان های کم را کلا حذف کنند این بازو ها همواره توسط sled به پایین کشیده می شود و با خنثی کردن این فشار توسط سیستم فنر بندی خود باعث حذف لرزش و تکان ها می شود ساختمان بازو ها: بازو های متحرک شامل ۲ بازو کوچک است که از وسط بوسیله لولای متحرک به هم متصل است هر بازو ساختمانی شبیه متوازی الاضلاع دارد که شکل متوازی الاضلاع بازوی ۱ همیشه شبیه بازوی ۲ است یعنی دقیقا بازوها همسان یکدیگر بالا و پایین می شوند . ساختمان هر بازو: هر بازو دارای ۲ میله است که موازی یکدیگر هستند و بوسیه دو گیره متحرک به هم متصل هستند بازوی بالایی باریک و بازوی پایین پهن تر است و علت این پهنی این است که میله پایین در حقیقت یک کپسول است که در آن یک رشته فنر بزرگ قرار دارد این فنر به یک قرقره یا غلطک وصل است و این قرقره بوسیله کابل به یک غلطک دیگر متصل است و نهایتا سر دیگر کابل به میله بالایی بازو وصل است . وزن sled میله بالایی را جا به جا می کند و کابل را می کشد کابل غلطک را می چر خاند و قرقره را به طرف خود می کشد قرقره هم که به فنر متصل است باعث کشیدن فنر می شود تا جایی که تعادل میان فنر و وزن sled بر قرار شود . در مدل های اولیه steady cam فنر مستقما به میله متصل بود . ولی خوبی این ساختار جدید این است که فنر را به راحتی می توان دقیقا با وزن sled هماهنگ کرد.
 
فیلمبردار حرفه ای با استدی کم
 
جلیقه :
 جلیقه نگهدارنده بازوی ارتجایی طوری طراحی شده که وزن را بین شانه ها و کمر به صورت مناسب تقسیم کند تا نهایت راحتی برای تصویر بردار فراهم شود . بندهای آن برای هر جثه ای قابل تنظیم است و محکم روی بدن قرار می گیرد .
 
تجهیزات استدی کم
 
استدی کم در مراسم و مجالس
 
Benefits Steadicam shooting
برای دانلود فایل این مطلببه صورت PDF روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click This andisheh no.gif (125×70)
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

یک دیدگاه بگذارید