اسلایدر یا دالی چیست و کاربرد آن

اسلایدر یا دالی چیست و کاربرد آن در تصویربرداری

dolly in photography
دالی چیست؟ 
ارابه ای است که با چهار چرخ که فیلمبردار روی آن سوار می شود وبسته به دکوپاژ از موضوع دور یا نزدیک می شود وهمراه با موضوع یا درتعقیب موضوع حرکت میکند. کارلو یا دالی توسط « پاسترونی» فیلمساز ایتالیایی اختراع شد. دوربین بر دالی که روی ریل یا روی چرخهای لاستیکی بادی اش حرکت می کند، سوارشده، صحنه های حرکتی به نرمی برداشت می شود. اختراع این وسیله موجب تسهیل درفیلمبرداری نماهای حرکتی شد وبعد ازاین اختراع، فیلمهای به اصطلاح شیک وتمیز تولید شدند.
شیوۀ استفاده:
دوربین و فیلمبردار روی دالی سوار می شوند و دالی روی ریل (تراکینگ) به حرکت در می آید. برای انتقال صحیح حس حرکت به بیننده لازم است که حتماً محور عدسی دوربین به شکل زاویه دار به سوژه نزدیک شود؛ در غیر اینصورت تصویری مشابه با زوم حاصل خواهد شد
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
اسلایدر یا دالی چیست و کاربرد آن
 

 

حرکات دوربین روی پایه متحرک
۱-    حرکت دالی این یا حرکت به طرف جلو(dolly in)
این حرکت یکی از حرکات فنی دوربین می باشدکه برای انجام آن می بایست دورشته ریل روی زمین مانند ریل قطار کارگذاشته می شودودوربین روی ارابه چهار چرخی که روی ریل حرکت می کندقرارمی گیردوبه طرف جلو حرکت داده می شود این ارابه را دالی یا تراک می گویند.حرکت دوربین روی آن باید یکنواخت ونرم باشد.تاثیر این حرکت آن است که بیننده به آرامی به سوژه نزدیک می شود.این حرکت پرسپکتیو طبیعی دارد واززیبایی خاصی برخوردار است.هنگام انجام این حرکت باید توسط دستیار فیلمبردار به طور مرتب تنظیم فاصله انجام گیرد.
۲-    حرکت دالی اوت یا حرکت به طرف عقب(dolly out)
این حرکت دقیقأ عکس حرکت دالی این است وتاثیر آن این است که بیننده به تدریج از سوژه دور می شود. اولین سیستم دالی ( سیستم ریل و چرخ برای حرکت دادن دوربین های فیلمبرداری در صحنه ) واقعا پرتابل ( قابل حمل ) و ماژولار ( متشکل از بخش ها و قسمت های متعدد که برای تشکیل دادن محصول نهایی با یکدیگر مونتاژ می شوند ) این صنعت برای فیلمبرداری و فیلم سازی حرفه ای است. این سیستم جدید که در حال حاضر در سایت Kickstarter برای تامین بودجه ساخت معرفی شده است، محصول همکاری فیلمبرادارن مات جاز و بوهیوس بلات و تیم طراحی Fotodiox است. این سیستم شامل تمام قطعاتی است که یک فیلم ساز برای ساختن یک دالی در ۵ حالت مختلف به آنها نیاز دارد و هر یک به گونه ای طراحی شده اند که نوع خاصی از فیلمبرداری را ایجاد کنند. کل این سیستم به راحتی در داخل یک ماشین کوچک جا گرفته و در داخل سه کیف با اندازه معمولی بسته بندی می شود. برای انتقال دادن تمام اجزاء و قطعات این سیستم به لوکیشن فیلمبرداری تنها به یک نفر نیاز است و مونتاژ این سیستم به یکی از ۵ حالت مختلف ممکن زیر ۱۵ دقیقه طول می کشد. اگر بودجه تولید این محصول در این سایت به مرز ۱۰۰۰۰۰ دلار برسد، ساخت آن بلافاصله آغاز می شود و در نیمه ماه ژوئن ( تابستان امسال ) برای تحویل و ارسال آماده می شود.
 
دالی یا اسلایدر
Departure of Dolly in video
dolly in photography
برای دانلود فایل این مطلب به صورت pdf روی لینک زیر کلیک کنید
Click This andisheh no.gif (125×70)
 
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

یک دیدگاه بگذارید