تفاوت فرمت های مختلف ویدئویی avi و mov و mpeg


تفاوت فرمت های مختلف ویدئویی aviو movو mpeg

avi file upload - تفاوت فرمت های مختلف ویدئویی avi و mov و mpeg

AVI
این فرمت مخفف عبارتAudio Video Interleave  است و یکی از معمول‌ترین فرمت‌های صوتی و تصویری در تجهیزات دیجیتالی به شمار می‌رود که از سوی شرکت مایکروسافت ارایه شده است. این فایل‌ها دارای پسوند avi. هستند. وضوح آن‌ها تا 320×240 پیکسل و سرعت پخش آن‌ها حداکثر سی فریم در ثانیه است که هیچ کدام از آن‌ها برای پخش در حالت تمام صفحه (Full Frame) مناسب نیستند. اما از سوی دیگر، این فایل‌ها برای پخش به هیچ سخت‌افزار خاص و ویژه‌ای نیاز ندارند. به همین خاطر، بسیاری از تولیدکنندگان محصولات چندرسانه‌ای و حتی سازندگان دوربین‌های دیجیتال ترجیح می‌دهند برای دستیابی به بازار بزرگ‌تری از کاربران، از این فرمت به عنوان فرمت پیش فرض ضبط و پخش استفاده کنند.
AVI مخفف کلمات Audio Video Interleave می‌باشد و در نوامبر 1992 توسط مایکروسافت عرضه شد و به دلیل انعطاف‌پذیری در اغلب دستگاه‌ها قابل استفاده است. همچنین در 1996 گروه Matrix Open DML توسعه‌ای در این فرمت داد که اغلب به عنوان AVI 2.0 شناخته می‌شود. به دلیل این که فرمت AVI قدیمی می‌باشد وقتی در آن از کدگذاری پیشرفته‌ای مانند Mpeg-4 استفاده می‌کنیم حجم و پروسس کار به طور غیرضروری افزایش می‌یابد. بنابراین در بعضی امور مانند اشتراک فایل مشکلاتی به وجود می‌آورد.
بازدید ادامه مزالب با کلیک برروی این مطلب
تفاوت فرمت های مختلف ویدئویی
 

 

 

 

download - تفاوت فرمت های مختلف ویدئویی avi و mov و mpeg

MPEG

مخفف عبارتMoving Picture Experts Group است که به صورتM-PEG خوانده می‌شود و به گروهی از فرمت‌های استاندارد فشرده‌سازی گفته می‌شود که از سوی گروهISO ارایه شده‌اند. این فرمت معمولا نسبت به فرمت‌های رقیب همچونAVI وQuickTime کیفیت بالاتری دارد و برای فشرده‌سازی بیشتر فریم‌های تصویر، تنها تغییرات ایجاد شده در فریم‌های پشت سر هم را ذخیره می‌کند.

در این حالت دیگر لازم نیست هر فریم به صورت جداگانه ذخیره‌سازی شود. بنابراین اگرچه این نوع فشرده‌سازی از نوعLossy محسوب می‌شود و بخشی از اطلاعات تصویر از دست می‌رود، کاهش اطلاعات به گونه‌ای است که توسط چشم انسان قابل تشخیص نیست. سه استاندارد مهم‌ترMPEG عبارتند از:

MPEG-1 این فرمت تصاویر ویدیویی را با وضوح 350x240 پیکسل و سرعت سی فریم در ثانیه پخش می‌کند که کیفیت آن اندکی کمتر از کیفیت پخش ویدیوهای معمولی است. Mpeg ترکیبی از کدگذاری و فشرده‌سازی‌های صوت و ویدیو می‌باشد. عموما ازMpeg-1 برایVideo CD استفاده می‌شود و کمتر پیش می‌آید که از آن برایDVD استفاده کنند زیرا که کیفیت و سرعت انتقال داده آن برابر با نوارهایVHS است. اصولاMpeg-1 برای انتقال دادن 5/1 مگابیت در ثانیه طراحی شده است.

با این مقدار می‌توان ویدیوهایی با کیفیت 352x240  – 97/29 فریم در ثانیه یا 325x288و 25 فریم در ثانیه به دست آورد. از معایب بزرگMpeg-1 این است که تصاویر را به صورت پشت سر هم کدگذاری می‌کند و توان ترکیب پیچیده آنها را ندارد. بنابر این قابلیت فشرده‌سازی آن کم است.

MPEG-2وضوح پخش تصاویر ویدیویی در این فرمت 720x480 و 1280x720 پیکسل با سرعت 60 فریم در ثانیه است و کیفیت صدا در آن دقیقا همان کیفیت سی‌دی صوتی است. این فرمت برای پخش روی استاندارد‌های مهم تلویزیونی همچونNTSC و حتیHDTV مناسب است و به وسیلهDVD-Romها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا حجم یک فیلم دو ساعته با این فرمت تقریباً چند گیگابایت می‌شود!

Mpeg-2 
استاندارد پیشرفته‌ترMpeg-1 می‌باشدMpeg-2 استفاده گسترده‌ای در تلویزیون‌های دیجیتال کابلی، آنتنی یا ماهواره‌ای دارد. همچنین فرمت اصلی فیلمهایDVD نیز می‌باشد. Mpeg-2 توانایی الحاق متن یا برنامه‌های راهنما برای پخش‌کننده را همراه صوت و تصویر دارد. یک فایلMpeg-2 از چندین بخش تشکیل شده است. یک بخش آن برنامه پخش نام دارد که با توجه به پخش‌کننده اطلاعات را به طور مناسب انتقال می‌دهد. بخش دیگرVideo Part نام دارد که مشابهMpeg-1 می‌باشد با این تفاوت که توان فشرده‌سازی تصاویر به صورت ترکیبی را دارد. هم چنینMpeg-2 قادر به انتقال اطلاعات کمتر از مگابیت در ثانیه نمی‌باشد. اطلاعات صوتیMpeg-2 مشابه باMpeg-1 می‌باشد با این تفاوت که به دو کانال استریو محدود نمی‌باشد و می‌تواند صوت را به صورت دالبی ذخیره کند.

MPEG-4یک الگوریتم استاندارد برای فشرده‌سازی صدا و تصویر است که بر اساس فناوری‌هایMPEG-2، MPEG-1 وApple QuickTime بنا شده است. از این فرمت برای تصاویر ویدیویی که قرار است از یک پهنای باند باریک عبور کنند و پخش شوند (مثلاً اینترنت یا شبکه) استفاده می‌شود. این فرمت امکان ترکیب با عکس‌ و انیمیشن‌های دو بعدی و سه‌بعدی را دارد و از سال ۱۹۹۸ به عنوان فرمت استاندارد پخش اینترنتی ارایه شد.

استانداردMpeg-4 در سال 1998 معرفی شد و کاربرد بسیاری در وب، CD، تلفن‌های تصویری و پخش تلویزیونی پیدا کرد. Mpeg-4 ترکیبی از استانداردهایMpeg-1 وMpeg-2 می‌باشد به علاوه چندین قابلیت دیگر از جمله: VRML برای رندر کردن تصاویر سه بعدی، شی‌گرا بودن استفاده از فرمتAAC برای صوت و غیره. به خاطر شی‌گرا بودن این استاندارد می‌توان تعیین کرد که فایل ما دارای کدام قابلیت‌ها باشد بنابراین تمامی فایلهایMpeg-4 یکسان و تحت یک استاندارد نیستند. از دیگر مزایایMpeg-4 این است که می‌تواند رابطه‌ای دو جانبه با کاربر برقرار کند و با توجه به نیازهای کار خواصی را فعال یا غیر فعال کند، این مزیت کاربرد بسیاری در وب و شبکه‌ها دارد.

MOV to AVI Converter - تفاوت فرمت های مختلف ویدئویی avi و mov و mpeg

MOV

Quick Time یک چارچوب برای فرمت‌های مولتی‌مدیا از طرف شرکتApple می‌باشد. Quick Time می‌تواند شامل صوت، فیلم، متن، انیمیشن‌های تعاملی و غیره باشد. در صورتی که ازQuick Time برای تصاویر ویدیویی استفاده شود آن را در فایلی با پسوندMOV ذخیره می‌کنند. برای مشاهدهMOV نیاز بهQuick Time Player می‌باشد. از سال 1991 که اپل اولین ویرایشQuick Time را ارایه کرد تاکنون چندین ویرایش برای سیستم عامل‌هایMacintoshوWindows ارایه شده است که آخرین آنها ویرایشVX می‌باشد.

برای دانلود فایل این مطلب به صورت pdf روی لینک زیر کلیک کنید

Click%20This%20andisheh%20no - تفاوت فرمت های مختلف ویدئویی avi و mov و mpeg

تفاوت فرمت های مختلف ویدئویی


ارسال نظر


هفده − شش =