آلبوم دیجیتال آتلیه ای عروس و داماد چیست


آلبوم دیجیتال آتلیه ای عروس و داماد چیست

ClassicWeddingPhotobookGoldAndBrown byGalinaV - آلبوم دیجیتال آتلیه ای عروس و داماد چیست

آلبوم‌هاي عروس چند نوع هستند؟
اغلب آلبوم‌هاي عروس که در حال حاضر مي‌بينيد، در يکي از دو دسته ساده و ژورنالي قرار مي‌گيرند. البته هر دوي اين آلبوم‌ها مي‌توانند در پوشش‌هاي زيباي چرم يا جير با جلد‌هاي حرفه‌اي و زيبا ارائه شوند. اما يک تفاوت اساسي بين آن دو است. آلبوم‌هاي ساده که در کشور‌هاي اروپايي به آلبوم‌هاي Matted هم معروفند، معمولا توسط برنامه‌هاي کامپيوتري آماده طراحي مي‌شوند. اين آلبوم‌ها طرفداران زيادي ندارند و کمتر آتليه عکسي را مي‌بينيد که آن را به عنوان آلبوم اصلي به مشتریان نشان دهد. در اين آلبوم‌ها معمولا عکس‌ها با کادر‌ها و الگو‌هايي آماده در هر صفحه از يک تا چهار عکس قرار داده مي‌شوند و به عنوان آلبوم‌هاي هديه عروس و داماد در همان شب عروسي چاپ و صحافي شده و به آنها تقديم مي‌شود. همچنين برخي از آتليه‌ها به عنوان خدمات جانبي به عروس و داماد‌هايي که ترجيح مي‌دهند به جاي آلبوم‌هاي گرانقيمت تنها عکسهاي‌شان را چاپ کنند اين گزينه را که قيمت کمتري دارد پيشنهاد مي‌کنند.
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
آلبوم دیجیتال آتلیه ای عروس

 

 

 

آلبوم‌هاي ديگر انواع طراحي شده يا Flush-mount هستند که به آلبوم‌هاي ژورنالي، ژورنال عروس ايتاليايي يا آلبوم‌هاي مجله‌اي (magazine style) هم معروفند. اين آلبوم‌هاي عروس از نظر طراحي هيچ محدوديتي به جز مهارت عکاس و تصور طراح آن ندارند. طراحي اين ژورنال‌ها بسته به شخصي که آنها را طراحي مي‌کند از طراحي‌هايي شبيه به همان آلبوم‌هاي قبلي تا صفحاتي رويايي شبيه به مجلات مد متفاوت است و به همين دليل قيمت آنها بسته به دستمزد شخصي که روي آن کار مي‌کند بسيار متغير است. يکي از نقاط مشترک اغلب صفحاتي که به اين صورت طراحي مي‌شود، استفاده از عکس‌ها به صورت ترکيبي است. به طوري که کمترين لبه‌هاي عکس را شامل شوند و عکس‌ها به گونه‌اي قرار مي‌گيرند که در همديگر و در زمينه ادغام مي‌شوند. هر آتليه عکس يک استايل مخصوص خود را براي طراحي‌هاي آلبوم‌هاي عروس خود استفاده مي‌کند. البته برخي از آتليه‌ها نيز ترجيح مي‌دهند از طراحان ديگر براي کارهاي خود استفاده کنند يا گاهي اوقات کارهاي ديگران را کپي مي‌کنند! 
شما کداميک از اين دو نوع را انتخاب مي‌کنيد؟
يکي از تفاوت‌هاي اساسي آلبوم‌هايي که در ايران و در کشور‌هاي اروپايي و امريکا طراحي مي‌شوند نه در شکل طراحي‌ها بلکه در فرم عکاسي است. عکس‌هاي آلبوم‌هايي که در ايران کار مي‌شوند اغلب محدود به عکس‌هاي داخل آتليه عکاسي و باغ مي‌شوند و معمولا عروس داماد کاملا در جريان عکاسي و فرم‌ها و ژست‌ها قرار گرفته و گاهي اوقات حالتي مصنوعي دارند. خصوصا اگر عکاس مرد باشد شرم و خجالت عروس و تعصب داماد موجب مي‌شود که عکس‌هايي که فرم داده مي‌شوند چندان طبيعي نباشند. اما عکس‌هاي ژورنال‌هاي عروس اروپايي معمولا عکس‌هايي از هنگام آماده شدن عروس و داماد در هنگام آرايش يا پوشيدن لباس تا عکس‌هايي از مراسم عقد، ميهماني، دسته گل، کفش، شمع، حلقه، ميهمان‌ها، شام و حتي خداحافظي آخر شب را در برمي‌گيرد و صد البته به دليل راحتي هر دو نفر ، عکس‌هايي که فرم داده شده‌اند نيز بسيار طبيعي خواهند بود.  به همين دليل گاهي اوقات پيش مي‌آيد که به عنوان مشتري آلبوم نمونه يک آتليه عکس را بسيار مي‌پسنديد، اما از آلبوم خودتان چندان راضي نمي‌شويد. به عنوان عکاس و طراح نيز بهترين روش کاري اين است که براي مشتريان خود توضيح دهيد بخش عمده زيبايي عکس‌هايشان به راحتي هر دو نفر در روز مراسم بستگي دارد و مهارت عکاس و تجهيزات آتليه عکاسي در مرتبه بعدي قرار مي‌گيرند.
يکي ديگر از نکات موثر در زيبايي آلبوم‌ها اين است که در صورت امکان عکاس و طراح آلبوم يک نفر باشند. تجربه نشان داده است، وقتي خود عکاس طراحي آلبوم‌هاي خود را بر عهده دارد، موقعيت‌هاي بهتري را براي عکاسي انتخاب مي‌کند و از عکس‌هاي خود به نحو بهتري استفاده مي‌کند. از طراحي آلبوم‌ها که بگذريم چاپ و صحافي آلبوم‌ها در داخل و خارج ايران چندان تفاوتي ندارد. اين روز‌ها کيفيت دستگاه‌هاي چاپ تقريبا مشابه است و دستگاه‌هاي صحافي نيز تکنولوژي‌هاي چندان متفاوتي ندارند. بنابراين با خيال راحت مي‌توانيد آلبوم‌هاي‌تان را براي چاپ به کارگاه‌هاي داخلي بسپاريد که قيمت بسيار مناسب‌تري دارند. اگرچه هنوز هم ادعاي چاپ و صحافي آلبوم در ايتاليا، اسپانيا و اتريش يکي از روش‌هاي بسيار موثر و البته نادرست کسب درآمد است. 
پروسه طراحي چگونه انجام مي‌شود؟
حالا مي‌خواهيم بدانيم که چگونه بايد اين آلبوم‌ها را طراحي کنيم؟ اصولا 3 روش براي طراحي آلبوم‌هاي عروس وجود دارند که البته يکي از آنها بيشتر در کشور‌هاي خارجي کاربرد دارند و شخصا تا بحال نديده‌ام که کسي در ايران از اين روش استفاده کند.
 
1- شرکت‌هاي يا سايت‌هاي طراحي
اين روش کاربرد زيادي در ايران ندارد. در حقيقت شرکت‌هاي طراحي اين روز‌ها در ايران همان شرکت‌هاي صحافي آلبوم هستند که يک يا چند طراح را استخدام کرده‌اند و اين طراحان CD عکس‌ها را از شما تحويل گرفته و طراحي آلبوم‌ها را انجام مي‌دهند. طراحان اين شرکت‌ها براي تسريع در کار معمولا از يک سري طرح‌هاي آماده استفاده مي‌کنند که پيش از اين توسط فتوشاپ به صورت لايه‌باز طراحي شده است. تقريبا هيچ طراحي آلبوم‌هاي لايه‌باز خود را در اختيار عکاس قرار نمي‌دهد. به دلیل مشابه بودن آلبوم های طراحی شده توسط این طراحان ، قدرت خلاقیت و انحصار از عکاس سلب می شود .
2- نرم‌افزارهاي طراحي:
 يک سري نرم‌افزارهاي طراحي به طور اختصاصي براي طراحي آلبوم‌هاي عروس ساخته شده‌اند که از آن جمله مي‌توان به Art Leather, Leather Craftsmen, Zookbinders و PictoBooks اشاره کرد. قيمت‌هاي آنها از مقادير بسيار کم تا بسيار زياد متغير است که در هر حال به دليل اينکه در ايران موجود نيستند و بايد آنها را به صورت قفل شکسته خريداري کنيد، بايد هزينه يکساني براي تهيه آنها پرداخت کنيد. شخصا تابحال نديده‌ام که هيچ يک از طراحان زورنال‌هاي عروس از اين برنامه‌ها بصورت اورجینال استفاده کنند.
3- فتوشاپ: 
معمول‌ترين و شايد قوي‌ترين روشي که براي طراحي آلبوم‌هاي عروسي وجود دارد استفاده از فتوشاپ است. اين نرم‌افزار قدرتمند بهعکاسان امروز امکان مي‌دهد از ابتدا تا انتهاي کار روي آلبوم‌هاي عروس را توسط خود برنامه و پلاگين‌هاي جانبي آن در اختيار بگيرند و به اتمام برسانند.در این سبک از طراحی که محور آن ایده های نو و مبتکرانه عکاس یا طراح است شاهد آثاری زیبا و بیادماندنی در این صنعت هنری می باشیم  .
آلبوم عروس یا ژورنال عروس یا آلبوم ایتالیایی یا آلبوم دیجیتال چیست ؟
همان آلبوم بسیار بزرگی است که توسط آتلیه و استودیوی عکس به عروس و داماد یا مشتری تحویل داده میشود که تمامی نامهای گفته شده دارای یک معنی هستند که در کل میتوان آنها آلبوم عروس نامید و متفاوت بودن آن ها نسبت به سایر عکسهای آلبومی،اندازه این آلبوم هاست یعنی اندازه واقعی این آلبوم ها از شصت سانتی متر عرض و ارتفاع سی سانتی متر شروع و در ابعاد بزرگتر نیز طراحی میگردند،البته کوچکتر از این ابعاد هم میتوان طراحی نمود اما اصل این آلبوم ها اندازه های گفته شده است. 
در زیر نمونه ای از این آلبوم ها را مشاهده نمائید : 
 
1Digital%20photo%20album%20or%20journal%20features - آلبوم دیجیتال آتلیه ای عروس و داماد چیست
 
چرا این آلبوم برای آتلیه و استودیوی عکس اهمیت دارد؟
یکی از بخش های بسیار پردرآمد یک آتلیه و استودیو عکاسی انجام طراحی آلبوم عروس یا ژورنال عروس است،اگر به آتلیه مراجعه کرده باشید پیشنهاد آنها به شما آلبوم های حرفه ای عروس و داماد میباشد چرا ؟
اول اینکه به دلیل بزرگ بودن عکسها و طراحی انجام شده کار بسیار زیبا خواهد شد
دوم ابنکه بخاطر بالا بودن کیفیت چاپ و صحافی برگه های آلبوم ماندگاری بالاتری خواهد داشت
سوم اینکه برای آتلیه بسیار پر سود است و نقطه پیشرفت مالی هر آتلیه محسوب میشود بطور مثال هزینه طراحی یک ژورنال به اندازه عرض 60 و ارتفاع 30 سانتی متر هر برگ بین 15 تا 30 هزار تومان میباشد که جمعا مبلغ حداکثر 300 هزار تومان برای آتلیه هزینه دارد حال قیمتی که به مشتری داده میشود میانگین بین 900 تا سه میلیون تومان میباشد که به نوع طراحی و کیفیت و جلد آن کاملا بستگی دارد پس بسیار پرسود است.
توجه فرمائید :
قبل از اینکه بخواهید یک آتلیه یا استودیوی عکس راه اندازی کنید توصیه میکنیم آموزش طراحی آلبوم عروس و آموزش طراحی ژورنال عروس را فرا بگیرید و تمامی رازها و تکنیک های آن را آنطور که باید یاد بگیرید.
در حال حاضر آتلیه ها در خصوص طراحی آلبوم عروس و ژورنال عروس به چند دسته تقسیم میشوند:
آنهایی که عکس را در آتلیه گرفته و با علم سنتی و ابتدایی اقدام به چاپ آنها می نمایند و مطمئنا در جذب مشتری هایی خوش سلیقه و سخت پسند و همان کسانی که حاضر هستند برای آلبوم عروس هزینه خوبی بپردازند موفق نخواهند بود آنهایی که بعد از عکس گرفتن تا حدودی با ابزارهای ادوبی فتوشاپ آشنایی دارند و با استفاده از فایلهای فتوشاپی که خریداری مینمایند سوژه های خود را در این طرح های آماده قرار داده و چاپ را انجام میدهند که این گروه نیز به دلیل استفاده از فایلهای آماده ای که همزمان در کل کشور همه همکاران و طراحان آنها را خریداری و استفاده مینمایند موجب میشوند کارهای تکراری و با کلاس پایینی را به مشتری ارائه کنند که با مطالعه این مطلب بهتر است از ادامه اینکار یعنی خریداری فون و یا فایلهای فتوشاپ آماده خودداری نمایند و به گزینه بعدی بروند آنهایی که رازها و تکنیک های ادوبی فتوشاپ را برای طراحی ژورنال عروس یا آلبوم عروس بصورت حرفه ای آموزش دیده و براحتی و بدون آنکه طراحی آنها شبیه به سایر همکاران باشد اقدام به خلق آلبوم هایی شیک و منحصربفرد می نمایند.
 
برای دانلود فایل این مطلببه صورت PDF روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click%20This%20andisheh%20no - آلبوم دیجیتال آتلیه ای عروس و داماد چیست

ارسال نظر


12 − نه =