تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد


تکنیک های مهم در عکاسی

white cameras photographers artwork istanbul furkancanturk photography  710x434 - تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد

۸ تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد
قدم بعدی شما در عکاسی چیست؟ اگر احساس می کنید که همیشه گرفتن یک عکس را تکرار می کنید، بهتر است که کمی مکث کنید و به جهت دیگری از عکاسی نگاه کنید. این کار ساده ای در عکاسی است، ما می توانیم حافظه دوربین را عوض کنیم، لنز دیگری روی دوربین وصل کنیم و از چیزی جدید عکس بگیریم.مهم تر از هر چیز، از ابتدایی ترین چیزها شروع کنید. کنترل کامل روی دوربین داشته باشید با نوردهی آشنایی کامل داشته باشید. به متغیر های دیافراگم، سرعت شاتر و ISO کاملاً مسلط شوید

 

بازدید ادامه طالب با کلیک روی این مطلب
تکنیک های مهم در عکاسی

 

نور ماشین ها در اتوبان
عکاسی با نوردهی طولانی تکنیکی است که بهتر است در آن حرفه ای شوید، اما برای عکاسی با این تکنیک باید به حمل سه پایه عادت کنید.مکانی امن در ارتفاع پیدا کنید، جایی که بتوانید چند لاین حرکت ماشین ها را ببینید. می توانید روی پل بروید، فقط مطمئن شوید که برای عکاسی و به پا کردن سه پایه جای امنی است. اگر نمی توانید در شب عکاسی کنید، زمان غروب برای عکاسی بروید و رنگ های زیبای آسمان را هم در عکس ثبت کنید.
 
1Various%20photographic%20techniques - تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد
 
عکس ماکرو دقیق و با ظرافت
در کنار تهیه لنز ماکرو یا مبدل آن برای عکاسی ماکرو، باید همیشه سوژه مناسبی برای این نوع عکاسی پیدا کنید. برای عکاسی ماکرو نیز سه پایه یا دستی بدون لرزش لازم است! می توانید برای عکاسی سریعتر از مونوپاد (تک پایه) هم استفاده کنید. گل ها سوژه های بسیار مناسبی برای عکاسی ماکرو هستند، اما می توانید از حشرات هم برای این سبک عکاسی استفاده کنید. زمان عکاسی از گل ها سریع حرکت نکنید و حواستان به زنبور ها باشد. از گزینه های مناسب دیگر برای عکاسی ماکرو می توان به عکس های نزدیک از توت فرنگی و کیوی اشاره کرد.
 
2A%20variety%20of%20photographic%20techniques - تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد
 
عکس فوق العاده از غروب
موقعیت مکانی مناسبی در شهر پیدا کنید که بتوانید غروب خورشید را به خوبی ببینید. اگر تنها به امید دیدن غروب بنشینید، ممکن است نا امید شوید، پس سعی کنید یک یا دو موقعیت مکانی مناسب را در ذهن خود داشته و از وضعیت آب و هوای منطقه نیز مطلع باشید. بعد از در نظر گرفتن مکان مناسب و وضعیت آب و هوا برای عکاسی بروید! برای گرفتن عکس بهتر از فیلتر Graduated ND استفاده کنید تا بتوانید آسمان را کمی تیره تر و به رنگ زمین ثبت کنید.می توانید به شیوه HDR هم عکاسی کنید. نکته: صبر کنید تا خورشید پایین برود وضعیف تر شود تا بتوانید نوردهی مناسب تری داشته باشید. یا می توانید عکاسی از طلوع را امتحان کنید!
 
3Important%20photographic%20techniques - تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد
 
عکس پرتره سیاه و سفید
هر عکاسی دوست دارد یک عکس فوق العاده زیبا و جذاب پرتره بگیرد که بیان گر داستانی باشد. سوژه جذابی پیدا کنید و از او بخواهید که جزئی از پروژه عکاسی شما باشد. می توانید از یک آشنا، فامیل و یا حتی یک غریبه در خیابان بخواهید مدل عکس شما باشد، اما حتماً از او برای منتشر کردن عکس اجازه بگیرید.برای اطمینان از زیبا شدن عکس، سعی کنید زمانی عکس بگیرید که حالت صورت مدل طبیعی باشد. نور طبیعی گزینه ای ساده و همیشه در دسترس است، اما جرأت استفاده از فلاش را هم داشته باشید.
 
4Photography%20techniques%20for%20shooting%20stars%20at%20night - تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد
 
عکس زیبا از منظره
به پارک طبیعی یا حفاظت شده مورد علاقه خود بروید، و یک موقعیت مناسب برای عکاسی پیدا کنید. قبل از رفتن برای عکاسی از وضعیت آب و هوا مطمئن شوید تا بتوانید خود را آماده کنید و شرایط خوبی برای عکاسی داشته باشید. حتماً با خود کوله پشتی حمل کنید. نور را در نظر داشته باشید. ابر های پف کرده را می خواهید یا کنتراست خوب در عکس؟ در روز عکس بگیرید تا نور خشنی داشته باشید یا در زمان غروب عکس بگیرید تا نور نرم تری در عکس داشته باشید (نوع عکس شماره ۳).نکته: با لنز واید عکس بگیرید تا بتوانید فضای بیشتری از منظره را در عکس خود جای دهید!
 
5Important%20techniques%20in%20the%20beautiful%20landscape - تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد
 
عکاسی از ستارگان در شب
تا به حال آسمان را با میلیون ها ستاره درون آن دیده اید؟ این صحنه یک تمرین بسیار خوب برای عکاسی با سرعت شاتر پایین است. برای گرفتن چنین عکسی باید از سه پایه و لنز واید استفاده کنید. آیا دوست دارید در محیط های طبیعی کمپ بزنید؟ بهتر است برای دور شدن از نور های مصنوعی از شهر ها دور شوید و در دل طبیعت این عکس را بگیرید.
 
6In%20black%20and%20white%20technique%20Photo - تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد
 
یک عکس اکشن خوب از سوژه متحرک
سرعت شاتر تعیین کننده این است که دوربین چقدر سریع عکس را می گیرد. به همراه دیافراگم و ISO، می خواهیم بتوانیم از سرعت شاتر سریعی استفاده کنیم. نورپردازی خوب (نور زیاد) برای گرفت چنین عکسی عالی است. نور روز ایده آل است. دوربین را به بازی فوتبال کودک خود ببرید یا از آنها بخواهید داخل استخر بپرند. اما زمستان برای گرفتن چنین عکسی چکار کنید؟ می توانید از اسکی یا سر خوردن افراد بر روی برف عکس بگیرید.مسابقات اتومبیل رانی و موتور سواری از سوژه های خوب دیگر برای عکاسی اکشن هستند. چند ورزش که علاقه دارید را پیدا کنید و برای تماشای این ورزش ها دوربین و لنز زوم خود را به همراه داشته باشید. به جای استفاده از سرعت شاتر پایین، باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید تا از تار شدن عکس جلوگیری کنید.
 
7Fantastic%20technique%20of%20photography - تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد
 
نقاشی با نور
آیا دوست دارید تجربه جدیدی کسب کنید؟ نور متحرک و سرعت شاتر مناسب می توانند خطوط یا اشکال جذابی در عکس ایجاد کنند. دوربین شما ممکن است حالت عکاسی Bulb (حالتی برای نوردهی های طولانی تر از ۳۰ ثانیه) داشته باشد، اما اگر نداشت باید سرعت شاتر های پایین دوربین خود را امتحان کنید. مقدار ISO را تا ۱۰۰ پایین بیاورید تا بتوانید بیشتر از نور های مصنوعی خود استفاده کنید و عکس را با نور نقاشی کنید. نکته: ترکیب کردن نقاشی با نور و فلاش برای پرتره های خلاقانه عالی است.
 
8Important%20techniques%20for%20macro%20photography - تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد
 
برخی از این تکنیک ها شاید بسیار ساده وپیش پا افتاده باشند ولی در عمل خواهید دید که با رعایت هریک از آنها و بکار بستن آنها تغییرات شگرفی در نوع عکاسی و بهبود نوع کارکرد شما خواهد داشت . بنا براین در بخش اول مقاله به معرفی 5 تکنیک مفید و موثر خواهیم پرداخت .
1-  (Boke)  به معنای غبار و یا تاری است. از اینرو، بوکه به کیفیتِ زیبا شناختیِ تاری در خارجِ از ناحیه فوکوسِ یک تصویر اشاره می کند. این “تاری” حاصل تفاوت میان انحرافات لنز و شکل های دیافراگم می باشد. در صورتی می توان گفت بوکه ی شما خوب از آب درآمده که باعث پرت شدن حواس بیننده نگردد. در برخی تصاویر که حاوی افکت بوکه هستند، بوکه ها آن چنان گسترده شده اند که توجه بیننده به جای موضوع اصلیِ عکس به آن ها معطوف می گردد. یک بوکه ی خوب باعث افزایش توجه و تاکید بر موضوع اصلیِ تصویر شده و باعث ارتقای آن می گردد.باید به این نکته توجه کرد که نوع و فرم شکل بوکه ها رابطه مستقیم با نوع و ساختار المان ها و عدسی های بکار رفته در لنز دارد .
2- (Rule of Thirds) یا همان قانون یک سوم می باشد . یکی از نکات کلیدی و بارز در زیباشناختی عکس و همینطور اصلى‌ترین قوانین مربوط به ترکیب‌بندی (Composition) . فرض می کنیم  تصویر ما به سه قسمت تقسیم شده است چه از نظر عمودی و چه از نظر افقی آنگاه موضوع خود را روی یا نزدیک یکی از این خطوط قرارمی دهیم این قانون را قانون یک سوم می نامند. البته یادمان باشد که  خلاقیت خود را حفظ کنیم و از این قانون تابعیت محض نداشته باشیم  در برخی از موارد ساختارشکنی بیشتر کار آمد است ولی باید هوشمندانه و دارای هدف باشد. لازم بذکر است برای انسان و حیوان وقتی که روی سر آنها زوم می کنیم بینندگان بیشتر به چشم آن انسان یا حیوان توجه می کنند بنابراین بهتر است این نکته و تکنیک را روی چشم ها اعمال کنیم  تا دیگر بخش های صورت .خوشبختانه در دوربین های امروزی  قابلیت نمایش این خطوط روى صفحه نمایش (Gridlines ) وجود دارد و شما می توانید ار منو دوربین عکاسی خود آن را فعال کنید.
3- (Select the angle)  یا همان اصطلاح زاویه دید می باشد که برابر با انتخاب زاویه دید و محل قرار گرفتن دوربین نسبت به موضوع عکاسی است . این نکته و تکنیک بسیار مهم و هائز اهمیت است چرا که با تغییر زاویه عکاسی می توانید هم به موضوع و سوژه عکس آسیب رسانده و هم آن را زیباتر جلوه داد بخصوص اگر از لنزهای Wide استفاده شود که در این صورت نمود بیشتر در عکس ما خواهد داشت  . توجه داشته باشید دوستان که می توان این موضوع را به سه بخش دسته بندی کرد که به تفکیک در مورد هریک مثالی خواهم زد: الف – عکاسی از موقیت بالا نسبت به سوژه اتفاقی که در این مورد در عکس ثبتی ما صورت خواهد کرفت  فشردگی در تصویر و کوتاه جلوه دادن خظوط عمودی در عکس است و این بدترین نوع حالت عکاسی بخصوص در پرتره و افراد کوتاه قد است (مانند کودکان) ب – عکاسی از موقعیت رو به رو (سطح به سطح ) این نوع عکاسی بهترین و طبیعی ترین نوع عکاسی است در واقع اگر شما سعی کنید که با سر سوژه خود هم سطح شده و در یک خط مستقیم با او قرار گیرید در این صورت عکس جمع و تقریبا بدون پرسپکتیو خواهید داشت یعنی دارای کمترین اوجاج و شکستگی ها . ج – عکاسی از موقعیت پایین ،در استفاده از این تکنیک شما به سوژه های خود به دلیل اینکه پرسپکتیو بیشتر به سوژه خود می دهید آن بلند تر و کشیده تر به نمایش خواهید گذاشت . از این تکنیک می توانید برای نمایش هر چه بهتر ساختمان ها و ابنیه و سازه های بلند استفاده کنید . ترجیچا برای عکاسی پرتره استفاده نکنید که در برخی موارد به سوژه و عکس شما لطمه خواهد زد.
4- (The golden hours of photography)  عکاسی در ساعات طلایی ، نکته ای که شاید خیلی از ما در طول دوران عکاسی و یا تماشایی عکس های دیگر عکاسان آن را دیده و خود تجربه کرده ایم . منظور از  ساعت طلایی اولین ساعت طلوع و آخرین ساعت غروب خورشید می باشد(فلق و شفق ). نوری که در  این ساعت از خورشید تابیده می شود افکتی متفاوت و دراماتیک به عکس می دهد.  در عکاسی، تصویر نهایی با توجه به زمانی از روز که عکس گرفته شده متغیر می  باشد. فلق زمانی است که خورشیدحدود ۱۸ تا 20  درجه با افق فاصله دارد نوری ضعبف در سمت شرق آسمان مشاهده می شود بنابراین در هنگام عکاسی باید حواسمان به جهت تابش نور باشد . در مورد شفق نیز باید گفت  زمانی است که خورشید غروب کرده ولی همچنان در غرب آسمان نور پراکنده شده آن مشاهده می کنیم بنابراین در اینجا نور سنجی اهمیت یسیار پیدا می کند و باید حواسمان جمع باشد. در این هنگامه از زمان که برایتان توضیح دادم می توانیم عکس های ضد نور خوب و همینطور عکس های دراماتیک و بسیار گرم با طیف های نوری زیبا  چشم نواز داشته باشیم . با تجربه و کار بیشتر خواهید دید در هر لحظه با ثبت یک عکس در این زمان خروجی های متفاوتی را بدست خواهیم آورد.
5- (Long exposure time) عکاسی با زمان نور دهی بالا ، تکنیکی بسیار زیبا با خلق جلوه های نوری . همانطور که از عنوان مشخص است در این تکنیک یک عکاس با استفاده از یک روزنه دیافراگمِ باریک و سرعت شاتر  طولانی می تواند تصاویر مناسبی از پرتوهای نور، ستاره ها و  مِه  و ایجاد حس حرکت در سیالاتی همچون آب تهیه کردد.  ایجاد مناظری رویایی و تهیه تصاویری از عناصر ثابت  به همراه عناصر متحرکی که محو به نظر می رسند، بهتر است از این تکنیک در زمانی که نور در محیط کم است استفاده کرد تا اثر خود را بیشتر نمایش دهد همینطور می توان از فیلتر های کاهند نور استفاده کرد (در مورد انواع فیلترها بعد مفصل صحبت خواهیم کرد). نکته بسیار مهم این تکنیک ثابت نگه داشتن دوربین و عدم تحرک آن در هنگان مور دهی می باشد و بهتر است از سه پایه و یا قرار دادن دوربین بر روی یک تکیه گاه مناسب اسفاده شود. نمونه بسیار خوبی که می توان برای دوستان مثال زد عکاسی از رد ستارگان است شاید برای شما نیز جالب باشد که در یک شب صاف و پرستاره به رو سمت ستاره قطبی نشانه رفته و با دادن زمانی چند ساعته به شاتر تصاویر خلاق و زیبایی را ثبت و پردازش کنید .اگر حوصله ایستادن چندین ساعته را ندارید می توانید با زمانی در حد چند دقیقه از حرکت خورو ها و نور چراغها عکاسی نماید.
 
برای داتلود فایل این مطلب به صورت pdf روی لینک زیر کلیک کنید
Click%20This%20andisheh%20no - تکنیک عکاسی فوق العاده که هر عکاسی باید در آنها مسلط باشد
 

ارسال نظر


شانزده + شانزده =