چرا از رفلکتور نور در عکاسی و فیلمبرداری استفاده میشود

چرا از رفلکتور نور در عکاسی و فیلمبرداری استفاده میشود

راهنمای رفلکتور ها در عکاسی
 
استفاده از رفرکتور در عکاسی
 
رفلکتور چیست و چرا یک ابزار مهم در عکاسی محسوب می شود؟ اگر در عکاسی تازه وارد هستید احتمالاً سوال های زیادی راجع به نحوه استفاده از رفلکتور ها دارید. 
رفلکتور چیست؟

 

در عکاسی ما هر کاری هم که بکنیم برای گرفتن عکس به نور احتیاج داریم. رفکلتور وسیله ای است که می توانیم با استفاده از آن قسمتی که می خواهیم را نورپردازی کنیم. یک رفلکتور به شما این امکان را می دهد که نور موجود را به قسمتی که می خواهید، هدایت کنید (چه نور طبیعی باشد و چه مصنوعی) و به سمت سوژه متمرکز کنید تا بتوانید نور و جهت آن را کنترل کنید. به عبارت ساده تر رفکلتور بازتاب دهنده نور است رفلکتور یک صفحه  منعکس‌کننده نور است که معمولا آنرا در سمت سایه  سوژه قرار می‌دهند تا بتواند با انعکاس نور در قسمت سایه، آنجا را روشن کند.
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب 
استفاده از رفرکتور در عکاسی

 

.  کاربرد دیگر رفلکتور این است که می‌توان از تابش مستقیم نور به سوژه جلوگیری کرد و نور را نخست به رفلکتور تاباند و سپس نور نرم و کنترل‌شده را به سمت سوژه هدایت کرد. نوع دیگری از رفلکتور، رفلکتور چتری است که نور فلاش استودیی به آن تابانده می‌شود و به واسطه  آن سوژه روشن می‌شود. وجود چتر باعث نرم شدن نور می‌شود. کاربرد رفلکتور چتری در عکاسی پرتره و استودیویی است.
رفلکتورها صفحاتی در شکل های مختلف اما غالبا دایره ای هستند که سطح آنها از جنس مواد بازتابی تهیه و قابلیت بازتاب نور به سمت سوژه رو دارند. رفلکتورها در سایز های مختلف و در رنگ های سفید، نقره ای و طلایی تولید و بیشتر برای کاهش و کنترل کنتراست، کنترل دمای رنگ و پر کردن سایه ها استفاده میشوند. از رفلکتورهای سفید برای بازتاب نور بدون تغییر در رنگ و بصورت ملایم، از رفلکتورهای نقره ای برای بازتاب با کنتراست بالا و مستقیم و از رفاکتورهای طلایی برای افزایش گرمی رنگ های تصویر استفاده میشود. رفلکتورهای شفاف و مشکی نیز برای کاربردهای خاص و با بازتاب نوری بسیار پایین تولید میشوند
 
انواع رفرکتور در عکاسی
 
رفلکتور ها چه شکلی هستند؟
رفلکتور ها با شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند، متداول ترین شکل رفلکتور ها دایره و مستطیل است. رفلکتور ها از جنسی ساخته می شوند که بتوانند نور را منعکس کنند و معمولاً با رنگ های سفید، نقره ای و طلایی ساخته می شوند تا تأثیرات متنوعی در عکس بگذارند. بعضی از آن ها دسته ای برای حمل دارند و بعضی تاشو هستند تا بتوان به راحتی آن ها را حمل کرد، اما بعضی دیگر بزرگ هستند و حمل کردن آنها کار دشواری است. حتی شما می توانید با استفاده از مقوای سفید رنگ رفلکتور بسازید.
 
The reflector for photography
 
آیا لازم است که یک رفلکتور داشته باشم؟
فکر می کنم ایده خوبی است که هر عکاسی حداقل یک رفلکتور داشته باشد، حتی اگر رفلکتور کوچکی باشد. در شرایط خاص یک رفلکتور می تواند به کمک شما بیاید و تغییر بسیاری در کیفیت عکس ایجاد کند. وقتی به صورت حضوری به افراد عکاسی آموزش می دهم، از اینکه می بینم چقدر تعداد اندکی هستند که رفلکتور را امتحان می کنند شگفت زده می شوم. اما همین افراد وقتی تأثیری که یک رفلکتور می تواند بگذارد را می بینند سریعاً به استفاده از آن رو می آورند.
آیا استفاده از رفلکتور کار آسانی است؟
در اکثر اوقات بله، اما زمانی که می خواهید یک رفلکتور بزرگ را در فضای باز که باد هم می آید در موقعیتی دقیق نگه دارید این کار می تواند دشوار باشد. در چنین شرایطی استفاده از نگه دارنده های (پایه یا stand) رفلکتور موجود می تواند مشکل شما را حل کند. اما از آنها در فضای بسته بهتر می توان استفاده کرد. در کل پیشنهاد می کنیم برای نگه داشتن رفلکتور از شخص دیگری به عنوان دستیار استفاده کنید.
چه نوع رفلکتوری نیاز دارم؟
این به سبک عکاسی شما بستگی دارد و این که چقدر از رفلکتور استفاده می کنید. اگر عکاسی معمولی انجام می دهید و پرتره های معمولی می گیرید، پیشنهاد می کنم یک رفلکتور دایره ای شکل کوچک تاشو بگیرید که دو طرفه باشد و رنگ های سفید و نقره ای داشته باشد. می توانید این رفلکتور ها را با روکش های مختلف بگیرید که بین رنگ های سفید، نقره ای و طلایی حق انتخاب داشته باشید. رفلکتور مورد علاقه من یک رفلکتور دایره ای با قطر ۳۲ اینچ تا شو است که آنقدر کوچک می شود که می توانم آن را داخل جیب کناری کیف دوربینم بگذارم. رفلکتور های بزرگ معمولاً نور متراکم تر و نرم تری می دهند ولی حمل کردن و نگه داشتن آنها کار دشواری است.
چگونه از رفلکتور در عکاسی استفاده کنم؟
دیاگرام بالا استفاده ابتدایی از رفلکتور را نشان می دهد. در عکس اصلی که بر طبق دیاگرام بالا گرفته شده است، یک نور طبیعی قوی از بغل و از بیرون از پنجره به انبار تاریکی می تابد. سوژه ما که به ماشین خاک گرفته تکیه داده خیلی خوب دیده می شود، ولی سمت چپ او کاملاً در تاریکی است. ما نمی خواستیم این تاریکی را به طور کامل از بین ببریم، اما می خواستیم کمی نور داشته باشیم تا بتوانیم جزئیاتی از صورت مدل را ببینیم و همچنین بتوانیم تضادی بین رنگ آبی لباس مدل و رنگ سیاه پس زمینه ایجاد کنیم تا مدل ما از پس زمینه کنده شود (جدا و متمایز شود) با قرار دادن رفلکتور در کنار سوژه و خارج از کادر دوربین، توانستیم نور را بر روی قسمتی که می خواستیم منعکس کنیم، کاری بسیار ساده و در عین حال بسیار مؤثر!
چه زمانی و از کدام رنگ رفلکتور استفاده کنیم
 
رفرکتور نقره ای و طلایی
 
رفلکتور ها با پوشش های متنوع زیادی موجود هستند، مثل طلایی (که به صورت یک تابش گرم اضافه می کند) و سفید (که سایه ها را بالا کشیده و به تعادل نور کمک می کند). شما حتی می توانید رفلکتوری با چند پوشش یا جلد مختلف تهیه کنید. اما چه زمانی و از کدام رنگ رفلکتور استفاده کنیم؟ در ادامه به شما خواهیم گفت.
 
Of silver and gold reflectors
 
رفلکتور نقره ای – Silver reflector
رفلکتور نقره ای مقداری زیادی از نور را منعکس می کند. بهتر هست که با فاصله و در محیط هایی مثل استودیو استفاده شود، که در غیر این صورت نور ممکن خیلی شدید به نظر برسد. اگر می خواهید خودتان یک رفلکتور نقره ای بسازید از فویل های نقره ای رنگ استفاده کنید. گرچه، خیلی گران نیستند و با جلد های مختلفی مثل سفید، نقره ای و طلایی عرضه می شوند که خریدنش یک سرمایه گذاری خوب است.
رفلکتور طلایی – Gold reflector
بهتر است که از فلکتور های طلایی با فلاش های استودیویی استفاده نشود، چراکه نور گرمی که بازتاب می کند ممکن است منجر به ایجاد نورپردازی ادغام شده (mixed lighting) در عکس نهایی شود. همه این ها یعنی کار بیشتر هنگام ویرایش عکس. اگر در محیط بیرون عکاسی می کنید، استفاده از رفلکتور با پوشش طلایی تن رنگ پوست را به زیبایی گرم می کند.
رفلکتور سفید – White reflector
رفلکتور سفید برای وقتی که در استودیو کار می کنید ایده آل است، چراکه نور تکمیل کننده ای نرم و از نظر رنگی خنثی ایجاد می کند. ساختن یک رفلکتور سفید کار دشواری نیست، استفاده از قطعه ای بزرگ از کاغذ سفید رنگ کار را انجام می دهد. استودیویی های عکاسی حرفه ای اغلب از فوم های سفید رنگ خیلی بزرگ استفاده می کنند. آن ها نه تنها خیلی گران نیستند، بلکه فضای زیادی را هم پوشش می دهند
 
برای دانلود فایل این مطلب به صورت PDF روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click This andisheh no.gif (125×70)
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

یک دیدگاه بگذارید