جلوگیری از قرمز شدن چشم در عکاسی

جلوگیری از قرمز شدن چشم در عکاسی

قرمزی چشم در عکس بر اثر تابش نور فلاش به رگ های خونی چشم و بازتاب نور از آن ها ایجاد می گردد. برای برخی این پدیده بیشتر از دیگران ایجاد می شود و اگر شما از این دسته افراد هستید و یا عضوی از خانواده شما به این صورت است،نکاتی را در مورد حذف قرمزی چشم و جلوگیری از خراب شدن عکس هایتان به شما آموزش دهیم.
 
قرمزی چشم در عکس
 
دوربین های کامپکت
اکثر دوربین های کامپکت یک مد کاهش قرمزی چشم دارند که باعث کوچک شدن مردمک چشم و در نتیجه کاهش قرمزی چشم در عکس می شود.
به فلاش نگاه نکنید
به سوژه بگویید مستقیماً به فلاش نگاه نکند اما در این صورت ممکن است زمانی که عکس ها را مشاهده می کنید متوجه شوید که سوژه به سمت دیگری نگاه می کند.

 

 

 

به بیرون نگاه کنید
اگر در یک روز آفتابی هستید به سوژه بگویید برای چند ثانیه به بیرون پنجره نگاه کند. این عمل باعث می شود چشم آن ها خود را با نور هماهنگ کند. اما هیچگاه از آن ها نخواهید مستقیماً به خورشید یا هر منبع نور دیگری نگاه کنند زیرا باعث آسیب به چشم می گردد.
فلاش را حرکت دهید
اگر از فلاش خارجی استفاده می کنید آن را در موقعیتی قرار دهید که مستقیماً در مقابل صورت سوژه نباشد.
نور بیشتری اضافه کنید
اگر در محیط های داخلی عکاسی می کنید از نور بیشتری در اتاق استفاده کنید.
از منبع نور ممتد استفاده کنید
استفاده از یک منبع نور مداوم مانند نور افکن های ال ای دی باعث می شود چشمان سوژهقبل از گرفتن عکس خود را با نور وفق دهد. اگر با گوشی آیفون عکس می گیرید می توانید از یک قاب مدل KLYP استفاده کرده و ال ای دی را به آن وصل کنید.
عکس ها را ویرایش کنید
اگر زمان گرفتن عکس برای بار دوم را ندارید و یا نمی دانستید که چشمان سوژه در هنگام عکاسی قرمز شده اند می توانید از یک نرم افزار ویرایش عکس مانند فوتوشاپ استفاده کنید. بعضی از نرم افزار ها گزینه ای به نام حذف کننده قرمزی چشم دارند اما بعضی دیگر مانند فوتوشاپ از یک قلم مو (Brush) برای حذف قرمزی چشم استفاده می کنند. همچنین شما می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید.
در اینجا روش این کار در فوتوشاپ را به شما آموزش می دهیم:
عکس خود را باز کرده و ابزار Red Eye را انتخاب کنید. این ابزار در سمت چپ و در منویی که به شکل چسب زخم است وجود دارد. پس از انتخاب این ابزار در نوار بالای صفحه دو گزینه وجود دارد: سایز مردمک چشم (Pupil Eye) و آپشن های تاریک کننده (Darken Options). اما قبل از هر تغییری بهتر است که از قلم مو استفاده کنید تا ببینید که واقعاً به آن تغییر نیاز است یا خیر. برای استفاده از براش تنها لازم است که نشانگر را روی مردمک قرار داده و کلیک کنید. سپس منتظر باشید تا فوتوشاپ تغییرات را اعمال کند. پدیده قرمزی چشم در عکس های دیجیتال بر اثر تابش پرتو فلاش به چشم سوژه و برگشت از چشم به درون لنز دوربین می باشد . این پدیده اغلب بعلت نزدیکی فلاش دوربین به لنز در دوربین های عکاسی دیجیتال اتفاق می افتد . برای رفع این پدیده ، دوربین های دیجیتال دارای حالت کاهش قرمزی چشم می باشند . در این حالت قبل از فلاش اصلی ، پیش فلاش هایی زده می شود تا با تنگ تر شدن مردمک چشم ، اثر انعکاس کاهش یابد . اگرچه این عمل باعث کاهش قرمزی چشم نمی شود اما در بعضی موارد می تواند کاملاً اثر قرمزی چشم را از بین ببرد . هنگام استفاده از فلاش از سوژه بخواهید به دوربین نگاه کند اما مستقیماً به لنز نگاه نکند . سعی کنید تا حد امکان محیط را روشن تر نمایید ( نور طبیعی ، نور مصنوعی ). سعی کنید تا حد امکان به سوژه نزدیک شوید .در بعضی از دوربین ها امکان برطرف کردن قرمزی چشم در خود دوربین وجود دارد( پس از عکسبرداری ) اما این عمل را می توانید در نرم افزار نیز بطور دقیقتر و آسانتر نیز انجام دهید . 
چرا چشم ها در عکس قرمز به نظر می آیند؟
ظاهر چشم قرمز درعکس،به عنوان " اثر قرمزی چشم" شناخته شده است و وقتی که یک دوربین از فلش درشرایط نوری کم وشب هنگام استفاده میکند وبازتاب نور شبکیه در پشت چشم فرد را میگیرد این پدیده اتفاق می افتد..پرتوهای نورازمیان قرنیه و مردمک عبور کرده و در سطح شبکیه چشم متمرکز میشوند،لایه ای از سلول های آشکار کننده ی نور در پشت چشم قرار دارد،شبکیه پرتوهای نوری را به پالس های الکترونیکی تبدیل می کند که از طریق عصب بینایی به مغز منتقل میشوند و تصویری بصری تولید می کنند.در حقیقت، چشم کاری شبیه به دوربین انجام میدهد،نور وارد پوشش شفاف چشم میشود درست مانند لنز شیشه ای دوربین، ومردمک مثل روزنه ی دوربین میزان ورودی نور به چشم را کنترل می کند.شبکیه نورهای ورودی را می گیرد و ثبتی از آن را به مغز می فرستد درست مانند فیلم دوربین.وقتی فلش دوربین خاموش می شود مردمک چشم فرد فرصتی برای منقبض شدن برای کاهش مقدار ورودی نور به چشم ها را ندارد.درنتیجه انفجار بزرگی از نور به شبکیه های دو چشم میرسد و بازتابش میابد وبرروی فیلم ضبط می شود.قرمزی چشمها در عکس بستگی به غنی بودن خونرسانی کرویید دارد،یک لایه از بافت همبند در پشت چشم که رتین را تغذیه می کند و رنگ قرمز نرمالی به آن می دهد.
آیا خاموش کردن فلش قرمزی چشم ها را کاهش میدهد؟ 
بله ! اگر در اتاق نور به اندازه ی کافی برای عکس گرفتن بدون فلش باشد دیگر خبری از چشمان قرمز در عکس ها نخواهد بود.
چگونه می توان از چشمان قرمز در عکسها جلوگیری کرد؟
مستقیما به دوربین نگاه نکنید. به سوژه عکاسی بگویید اندکی آن طرفتر از لنز دوربین را نگاه کند.بدین گونه چشمان آنها در زاویه ی مستقیم نوری دریافت نخواهد کرد درنتیجه احتمال قرمزی چشمها در تصویر کاهش خواهد یافت.
اتاق را روشن تر کنید.
هرچه محیط تاریک تر باشد مردمک چشم فرد بازتر می شود که باعث افزایش احتمال اثر قرمزی چشم در عکس ها می شود.افزایش روشنایی اتاق از طریق روشن کردن لامپ های بیشتر به برطرف کردن مشکل قرمزی چشمها کمک می کند.
 روشن کردن عملکرد ضد قرمزی چشم 
بیشتر دوربین های مدرن این قابلیت را دارند.این عملکرد فلش های نوری کوتاهی را سریع و بصورت متوالی در واقع قبل از اینکه عکس گرفته شودساتع می کند.انفجار نوری به راحتی مردمک چشم فرد را منقبض می کند وزمان کافی بین فلش ها برای مردمک باقی نمی ماند تا دوباره دیلاته شود،درنتیجه قرمزی چشمها درعکس کم می شود.
هرچه فاصله بین لنز وفلش بیشتر باشد احتمال داشتن چشم قرمز در عکس ها کمتر می شود.
قراردادن فلش و لنز با فاصله ازیکدیگر
این روش برای فلش های داخلی دوربین کاربردی ندارد،اما اگر شما یک دوربین SLR (لنز بازتاب کننده تکی) دارید از یک فلش خارجی قابل اتصال به دوربین استفاده کنید.برای ممانعت از مشکل قرمزی چشم،قرار دادن فلش دورتر از بدنه ی دوربین از بازتابش نور از مردمک چشم فرد وورود به لنز دوربین جلوگیری می کند (نور به سمت فلش برمیگردد نه به لنز) 
مطمئن شوید فرد از مشروبات الکلی استفاده نکرده است
کسانی که از نوشیدنی های الکلی استفاده کرده اندواکنش های کندتری به نور دارند. در نتیجه قرمزی چشمها زمانی که فرد از این مواد استفاده میکند، بیشتر اتفاق می افتد زیرا مردمک چشم شما سریعا بسته نمی شود و مقدار زیادی نور وارد چشم می شود.
چگونه میتوان قرمزی چشمها را در عکس درست کرد؟
تصاویر دیجیتالی
اگر شما از یک دوربین دیجیتالی استفاده می کنید می توانید عکس ها رو بر روی کامپیوتر آپلود کرده و با استفاده از ابزار رفع قرمزی چشم در برنامه ویرایش عکس این مشکل را حل کنید.بعضی نرم افزارها ویژگی ای به نام Drag & Drop دارند که می توان رنگی را از عنبیه چشم برداشت و در قسمت های دیگری از عکس مثل نقاط قرمز قرار داد ; دیگر برنامه ها به صورت اتوماتیک قرمزی چشم شما را تصحیح می کنند.
تصاویر گوشی های هوشمند
نرم افزارهایی برای سیستم عامل اندروید موجود است،آیفون و آیپد و ویندوز موبایل ها به شما این امکان رو می دهند که قرمزی چشم در تصاویر را تصحیح کنید.اساسا اگر چهره ای در یک عکس تصویر شود و قرمزی چشم در آن دیده شود شما می توانید از ابزار بهبود دهنده ی اتوماتیک برای حذف قرمزی و طبیعی ساختن ظاهر چشم فرد استفاده کنید.همچنین اکثر نرم افزارهای ویرایش عکس ابزاری دارند که به شما اجازه می دهند به صورت دستی قرمزی چشم را در گوشی های هوشمند برطرف کنید.
عکس های پرینت شده
اگر شما فیلم دوربین خود را ظاهر کرده و متوجه قرمزی چشم در تصاویر شده باشید بازهم می توانید این مشکل را حل کنید. راحت ترین راه استفاده از قلم مخصوص برطرف کننده ی قرمزی چشم است.همچنین می توانید عکس خود را اسکن کنید وبا نرم افزار ویرایش عکس قرمزی چشم را برطرف کنید.
چرا فقط بعضی افراد در یک عکس گروهی چشم های قرمز دارند؟
این به عوامل متعددی بستگی دارد.محتمل ترین دلیل این است که کسانی که چشمان قرمز ندارند مستقیا به لنز دوربین نگاه نکرده اند یا در یک خط مستقیم با فلش دوربین قرار نگرفته اند.
اگر فقط یک چشم قرمز در عکس داشته باشید به چه معنایی است؟
داشتن فقط یک چشم قرمز در عکس به احتمال زیاد ناشی از این حقیقت است که یکی از چشم های فرد (چشمی که در عکس قرمز است) به لنز دوربین خیره بوده است درحالی که چشم دیگر به زاویه ای کمی آن طرف تر نگاه میکرده ودرنتیجه به نور بازگشتی از شبکیه اجازه ی ورود به لنز را نداده است. به ندرت قرمزی فقط در یک چشم نشان دهنده ی بیمارهایی مثل تومور یا کاتاراکت است.اگر به طور مداوم فقط یک چشم شما درعکس ها قرمز می افتد به اپتومتریست برای یک تست جامع مراجعه کنید .
من در همه ی عکس ها چشمان قرمز دارم. اَیا من مشکلی دارم؟
دلیل اینکه چشمان شما در همه ی عکس ها قرمز است نگاه کردن مستقیم به لنز دوربین در هنگام ژست گرفتن،اجازه دادن به نوربرای انعکاس از شبکیه پرعروق مستقیما بر روی دوربین در یک زاویه مستقیم است.سعی کنید نگاه خیره ی خود را حین عکس گرفتن اندکی منحرف کنید درنتیجه مستقیما به لنز نگاه نخواهید کرد.بعضی از افراد به طور طبیعی مردمک های بزرگتری نسبت به دیگران دارند، صرف نظر از روشنایی خاصی که در آن هستند.اگر شما مردمک های بزرگتری داشته باشید احتمال بیشتری هست که در عکس چشمانتان قرمز دیده شود.
دلیل دیگری برای اینکه همیشه درعکسها چشم¬ها قرمز است این است که مقدار ملانین موجود در چشم کم می باشد.افراد با چشمان روشن مثل سبز یا آبی مقدار کمتری ملانین در چشمشان دارند و معمولا در عکس ها چشمان قرمزی دارند.
فرزند من در عکس ها چشمان قرمزی دارد.این طبیعی است؟
برای بچه ها طبیعی است که درعکس¬ها چشمان قرمزی داشته باشند.در حقیقت این نشانه ی خوبی است که شبکیه ی کودک مسدود نیست(محیط چشم شفاف است) وچشم هایش سالم است.دیگر چه؟ احتمال قرمزی چشم در بچه ها بیشتراز بالغین است زیرا به طور طبیعی چشمان کودکان در نور کم سریع تر دیلاته میشود.وقتی مساله ای مربوط به کودکان واثر قرمزی چشم میشود باید نسبت به برخی امور آگاه بود.برای مثال اگر فقط یکی ازچشمان فرزند شما در عکس قرمز می¬افتد ممکن است او چشمانی دارای انحراف یا غیر همتراز داشته باشد.یک درخشش سفید یا زرد بنام لئوکوکوریا در یک چشم نشان دهنده ی یک وضعیت یا بیماری از قبیل کاتاراکت ،عفونت coats ،عفونت چشم و جداشدگی شبکیه است.
 
red eye in photo
 
یک رفلکس سفید یازرد (درخشش چشم) می تواند هشداری از یک سرطان نادر کودکان به نام رتینوبلاستوما باشد. اگر شما چیزی غیر طبیعی درچشمان فرزندتان در عکس دیدید همیشه آن را به منظور مردود شمردن اختلالی جدی در بینایی کودکان به اطلاع اپتومتریست خود برسانید. 
آیا بعد از فلش دوربین لکه می بینید؟
ما همگی این را تجربه کرده ایم، خیره شدن و دیدن لکه هایی بعد از یک نور درخشان یا فلش دوربین که از جلوی چشم ما عبور می کنند.دلیل اینکه ما یه سری لکه می بینیم یا بعد از انفجاری از نور تصاویر تار داریم نور اضافه ای ست که وارد چشم شده و سلول های حساس پشت چشم را بیش از حد تحریک کرده است.شبکیه هیچ وقتی برای وارونه کردن مناسب پرتوهای نوری ورودی را ندارد ومغز قادر به ایجاد یک تصویر واضح نیست و درنتیجه بینایی ما به طور موقت ازکار می¬افتد.فلش های دوربین ها و انفجارهای نوری گاه وبیگاه بعید است که منجر به آسیب به چشمان شما در طولانی مدت شود،اما بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن می تواند آسیب بزند.برای همین است که استفاده از عینک آفتابی هنگامی که در محیط باز هستیم اهمیت دارد.اگردرحالی که با فلش نور یا تغیر ناگهانی نور مواجه نشده اید و لکه های سیاه وشناور دیدید،میتواند نشانه ای از مشکل جدی چشم باشد.
استفاده از فتوشاپ است که رفع قرمزی چشم در آن با روشی سریع قابل انجام می باشد.
روش اول 
 
کاهش قرمزی چشم
 
مراحل کار: 
۱- عکس را باز کنید. 
۲- به منظور اطمینان از سالم ماندن نسخه اصلی با استفاده از Image > Duplicate یک کپی از عکس ایجاد کنید و عکس اصلی را ببندید. 
۳- روی عکس آنقدر زوم کنید که یک چشم یا دو چشم به طور کامل در کادر باشد. 
۴- یک لایه جدید بسازید. 
۵- از ابزار انتخاب رنگ (eyedropper) استفاده کنید و رنگ عنبیه چشم را انتخاب کنید. رنگی در مایه خاکستری خواهید داشت. 
۶- با استفاده از ابزار قلم مو (brush) قسمت قرمزی چشم را در لایه جدیدی که ایجاد کرده اید، رنگ نمایید. مواظب باشید که مژه ها را رنگ نکنید. 
۷- با استفاده از Filters > Blur > Gaussian و مقدار ۱ پیکسل لبه ها را محو کنید. 
۸- نحوه قرارگرفتن لایه ها روی هم (blending mode) را روی Saturation تنظیم کنید. در این هنگام قرمزی چشم رفع شده است ولی در بعضی موارد ممکن است رنگ چشم زیاده از حد خاکستری و بی رمق شده باشد. 
۹- اگر حالت فوق رخ داده بود، از لایه Saturation یک نسخه جدید (duplicate layer) تهیه کنید و نحوه قرارگرفتن لایه ها روی هم (blending mode) را روی Hue تنظیم نمایید. در این حالت مقداری رنگ به محیط باز می گردد. 
۱۰- اگر شدت رنگ در این مرحله زیاد بود، opacity لایه Hue را کم کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. 
۱۱- هنگامی که به نتیجه دلخواه رسیدید، لایه ها را ادغام کنید.
روش دوم
۱- عکس را باز کنید. 
 
نرم افزار کاهش قرمزی
 
۲- یک لایه جدید از نوع Channel Mixer بسازید. مقدار کانال قرمز را صفر و سبز و آبی را ۵۰% قرار دهید. نترسید. عکس شما کاملا بی رنگ می شود. 
 
red eye in photo graphy
 
۳- حالا لایه Channel Mixer را انتخاب نموده و آن را با رنگ سیاه پر کنید. (با فشردن Alt و Backspace) 
 
درست کردن قرمزی چشم با فتوشاپ
 
۴- مشاهده می کنید که رنگ تصویر باز می گردد. 
۵- حالا قسمت فرمز چشم را با استفاده از ابزار قلم مو ((Paint Brush در لایه Channel Mixer سفید کنید.
 
Red-eye in flash for photos
 
۶- می بینید که قرمزی چشم حذف شده است.
 
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

یک دیدگاه بگذارید