جرا در عکاسی از سه پایه استفاده کنیم

چرا در عکاسی باید از سه پایه استفاده کنیم؟

شکل سه پایه دوربین عکاسی

برای عکاسی مطمئن از سه پایه استفاده کنید
لرزش دوربین در هنگام عکاسی و در تنیجه تار شدن عکس به دلیل تکان خوردن دوربین، یکی از رایج¬ترین خطاها در عکاسی است که هر کسی آن را تجربه کرده و بعد از چاپ عکس¬های خود نتیجه منفی به وجود آمده را مشاهده نموده است.حل این مشکل بسیار راحت است و برای مقابله با این مشکل است که سه پایه به عنوان یک دوست وفادار هر فرد عکاسی وارد میدان می¬شود. با استفاده از سه¬پایه خطر لرزش دوربین حذف می¬شود و با هر سرعتی که عکس بگیرید عکس شما صاف و واضح خواهد شد. اصولاً لرزش دست زمانی تأثیر خود را روی عکس می¬گذرد که سرعت عکاسی یا سرعت شاتر کمتر از مقدار متعارف قرار داده شده باشد، چیزی که در بعضی شرایط مجبور به انجام آن هستیم. حداقل سرعت شاتر برای عکاسی بدون لرزش در مورد لنزهای مختلف فرق میکند.
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
چرا در عکاسی باید از سه پایه استفاده کنیم
 

 

 مثلاً اگر سرعت شاتر دوربین شما برای ۳۰/۱ ثانیه قرار داده شده باشد و لنز مورد استفاده شما mm 28 باشد، با کمی دقت در ثابت نگاه داشتن دوربین مطمئناً لرزش دست بر روی عکس ثبت نخواهد شد. اما اگر لزن مورد استفاده شما mm 50 باشد خطر به وجود آمدن لرزش دست وجود خواهد داشت و در مورد لنز تله mm 300 حتماً لرزش¬های حتی کوچک بدن نیز باعث تار شدن عکس خواهد شد. البته در شرایطی که نور به اندازه کافی وجود داشته باشد و شما نیز تمام شرایط عکاسی معمولی را مراعات کرده باشید، شاید خطر لرزش دست اصلاً مطرح نباشد. خطر زمانی بروز می¬کند که بر اثر تاریک شدن منطقه عکاسی، نور به اندازه کافی وجود نداشته باشد و یا در محیطی داخلی بسر ببرید که نور کافی نداشته باشد و دسترسی به فلاش هم نداشته باشید و نورسنجی از صحنه هم به شما بگوید که باید عکس را با سرعت پایین بگیرید. در این شرایط شاید هر چقدر هم که سعی کنید که دوربین را ثابت بگیرید و از لرزش آن جلوگیری نمایید، باز هم تلاش شما کمک زیادی به رفع مشکل نکند. این موضوع در عکس¬های پس از غروب و پیش از طلوع خورشید مسئله¬ای رایج و عادی است.
فقط یک سه پایه می¬تواند از به وجود آمدن چنین عکس¬هایی جلوگیری کند.
اگر دوربین شما یک دوربین اتوماتیک عادی است که تنظیمات آن به طور خودکار از طرف دوربین انجام می¬شود، بنابراین حتماً در شرایط ضعیف بودن نور از سه پایه استفاده کنید و لرزش دوربین را به طور کلی حذف کنید. به خاطر داشته باشید که تار و غیر واضح شدن عکس¬ها می¬تواند بر اثر عدم وضوح دقیق هم به وجود بیاید. با مشاهده عکس¬هایی که تار شده¬اند می¬توانید بفهمید که تار شدن عکس شما به چه علتی بوده است.برای خرید سه پایه سعی کنید که نوع محک و سبک آن را انتخاب کنید. یک سه پایه خیلی سنگین باعث می¬شود که در مسیرها و مسافرت¬های طولانی، آن را همراه نبرید و یا حمل آن سخت باشد. اگر کیف دوربین یا کوله¬پشتی عکاسی دارید، سه پایه را با استفاده از بند وبست¬ها به آن وصل کنید تا حمل آن راحت صورت گیرد. البته سه-پایه¬های مدرن¬تر دارای کیف مخصوصی هستند که خوددارای دستگیره یا بند حمایل آویزان کردن می¬باشند تا حمل آنها را آسان¬تر سازند. مسئله دیگر در انتخاب سه پایه، زمان مورد نیاز برای باز و بسته کردن آن است. سه پایه¬ای که وقت زیادی از شما را در باز و بسته شدن بگیرید، ممکن است که باعث از دست رفتن فرصت و سوژه عکاسی شما بشود. با انواع مدل¬های سه پایه¬هایی که در بازار وجود دارند، حتماً قادر خواهید بود که مدل مناسبی را برای دوربین خود انتخاب کنید.صنعت عکاسی پیشرفت بسیاری کرده است به طوری که همه می توانند همچون یک عکاس حرفه ای زیباترین منظره ها را ثبت کنند.  با دوربین های دیجیتال دیگر لازم نیست نگران تنظیم نور و سرعت شاتر و اعمال افکت های مختلف باشید. همه کار را دوربین انجام می دهد و شما فقط کافیست کادر درست ببندید و شاتر را فشار دهید. برای لرزش دست ها هم قابلیتی به نام لرزش‌گیر در دوربین ها تعبیه می شود اما خیلی قابل اعتماد نیست و برای اینکه عکس های صاف و بی لرزش داشته باشید بهتر است از سه پایه استفاده کنید. شاید خیلی از مردم تصور کنند با وجود ISO و لرزش‌گیر، سه پایه هیچ کاربرد مفیدی ندارد اما باید بدانید به خوبی از لرزیدن عکس ها جلوگیری می کند و می توانید تصاویری کاملا شفاف و واضح ثبت کنید. 
 
سه پایه در عکاسی
 
واضح ترین و ارزشمندترین کارایی سه پایه این است که در مواقعی که نوردهی طولانی نیاز است، این وسیله از هر گونه حرکت و لرزشی جلوگیری می کند. خیلی از مردم نمی توانند دوربین را در سرعت شاتر زیر ۱/۶۰ ثانیه بی حرکت و ثابت نگه دارند. به همین دلیل، بهتر است با یک وسیله جانبی از لرزش های دوربین جلوگیری کنیم.  سه پایه برای موارد زیر لازم است: عکاسی در شب – حرکت ستاره ها – نمایش آتش بازی – عکاسی از ماه – منظره شهری – حرکت وسایل نقلیه – مات کردن حرکت آبشار- حرکات ورزشی یا موج های اقیانوس – عکاسی در شرایط کم نور بدون استفاده از فلاش
همه ما دوست داریم عکس های شفاف و واضح داشته باشیم. سه پایه باعث می شود تافوکوس واضح داشته باشیم. حتی فشار کلید شاتر هم باعث لرزش دوربین می شود و با سه پایه می توان از آن جلوگیری کرد.
 
کاربرد سه پایه عکاسی
 
در مواقعی که می خواهید از یک صحنه ای عکس بگیرید که به صبر و زمان زیاد نیاز دارد، سه پایه به دادتان می رسد. حتی با کمک سه پایه می توانید صدها یا هزاران عکس از یک سوژه یا منظره بگیرید و آن را به تصویر متحرک تبدیل کنید. مثلا با قرار دادن دوربین روی سه پایه برای مدت زمان طولانی می توانید از مراحل باز شدن یک گل، حرکت ابرها یا فاسد شدن میوه یا جسد حیوانات مرده فیلم بگیرید یا حتی تصویر متحرک تولید کنید.  اگر می خواهید عکس های پانوراما یا اکشن بگیرید باید دوربین را حرکت دهید یا بچرخانید و برای این منظور به سه پایه نیاز دارید. برای این منظور به باند لاستیکی در بالای سه پایه نیاز دارید. هنگامی که دوربین را به طور افقی حرکت می دهید، وقتی روی سه پایه قرار داشته باشد، می توانید عکس های خوب و بی اشکالی داشته باشید. برای عکاسی در حالت HDR نیز برای عکس های واضح به سه پایه نیاز دارید. با این وسیله می توانید چندین عکس قابل قبول از یک سوژه با نوردهی های متفاوت بگیرید. هنگام ویرایش عکس در نرم افزارهای مرتبط، می توانید همه آنها را با هم ترکیب کنید و یک عکس با نور و وضوح عالی به دست بیاورید.عکاسی در حالت ماکرو بسیار لذت بخش است. اینکه از سوژه های ریز همچون چشم یک حشره عکس بگیرید بسیار جالب و سرگرم کننده است. اما با حالت عادی دوربین نمی توان خیلی به سوزه نزدیک شد زیرا تصویر تار می شود. اما با قرار دادن دوربین روی حالت ماکرو، شما می توانید از همه موجودات و موارد ریز عکاسی کنید. برای این نوع عکاسی باید دیافراگم کوچک و عمق تصویر زیاد داشته باشید که مستلزم سرعت شاتر کم است و این کاهش موجب ایجاد لرزش می شود. برای جلوگیری از آن می توانید از سه پایه کمک بگیرید. به این ترتیب می توانید عکس هایی با فوکوس های عالی داشته باشید.
 
Photography sure the tripod
 
از دیگر موارد کاربردی سه پایه این است که به ما اجازه می دهد تا از خود نیز عکس بگیریم. گاهی دوست داریم عقب بایستیم، ژست بگیریم و از خود عکس های دلخواهمان را بگیریم. مثلا وقتی به تنهایی در طبیعت هستیم، با سه پایه می توانیم با پشت زمینه درختان زیبا، روی صورت خود فوکوس کنیم.
چرا به سه پایه نیاز دارید و چه زمانی از آن استفاده کنید؟
وقتی یک دوربین دیجیتال استاندارد میخرید حتما باید یک سه پایه ی محکم همراه آن تهیه کنید. شاید اول فکر کنید که لازم نیست، اما مواقعی وجود دارد که به شدت احساس نیاز به یک سه پایه می کنید. یک سه پایه ی خوب بهتان کمک میکند عکس های باکیفیت تر و خلاقانه تری بگیرید. چگونه؟ 
 عکس های واضح
شاید بگویید دستتان اصلا نمیلرزد ولی واقعیت اینست که همیشه کمی لرزش وجود دارد که باعث تاری عکس میشود. مخصوصا اگر دوربینی با رزولوشن بالا داشته باشید، لرزش کم، تاری بیشتری را ایجاد میکند. همچنین وقتی از سه پایه استفاده کنید دیگر نیازی نیست حساسیت یا دیافراگم دوربین را باهم تطبیق بدهید تا بتوانید عکس های خوبی در صبح زود یا غروب بگیرید.
نوردهی طولانی
یک سه پایه کمکتان میکند از مناظر شبانه و نمای کلی شهر عکس بگیرید و از فیلتر کاهنده ی نور برای فعال کردن حالت نوردهی طولانی در روز استفاده کنید. این حالت بهتان این امکان را میدهد از سطح متلاطم دریا و دریاچه ها به نرمی عکس بگیرید و ابرهای درحال حرکت را به عنوان رگه ای زیبا در آسمان ثبت کنید.
 
To shake hands with tripod
 
 عکاسی ماکرو
در حالت عکاسی ماکرو خیلی سخت است که فوکوس را دقیقا در نقطه ی موردنظر قرار دهید. بخصوص وقتی دوربین را دستتان گرفته اید. یک سه پایه بسیار کمک میکند.
 
عکاسی ماکرو با سه پایه
 
 عکس های خانوادگی
عکاس خوب بودن یعنی تمام عکس های خانواده را شما گرفته اید ولی متاسفانه خودتان در آنها نیستید! یک سه پایه میتواند این مشکل را برایتان به راحتی رفع کنید و دوربین را به جای شما بگیرد.
 
Mistakes in using a tripod
 
آرامتر عکس گرفتن
سه پایه باعث میشود شما کندتر و آرامتر عکس بگیرید. این برای عکاسی از خیابان و حرکت خوب نیست ولی برای عکاسی های منظره، ماکرو، پرتره و زندگی ساکن بهترین گزینه است. باعث میشود دقیق تر عکس بگیرید.
عکاسی از مدل ها
وقتی از یک مدل میخواهید عکس بگیرید بهتر است که از سه پایه استفاده کنید و خودتان توصیه های لازم را به او بکنید تا نیازی نباشد دوربین را همواره زمین بگذارید.
 
عکاسی مدلینگ با سه پایه
 
۸ اشتباه در استفاده از سه پایه دوربین که هر عکاسی آن ها را مرتکب می شود
 
Various photographic tripod
 
سه پایه یکی از لوازم جانبی مهم و اساسی عکاسی است، ولی در عین حال وسیله ایست که خیلی مواقع از آن به اشتباه استفاده می شود. در این مطلب به اشتباهاتی که در استفاده با سه پایه وجود دارد می پردازیم و نحوه جلوگیری از این اشتباهات را بیان خواهیم کرد.
اشتباهات رایج در استفاده از سه پایه: سه پایه سست
خیلی عجیب نیست که خیلی از عکاسان بعد از خرید اولین لنز و دوربین خود علاقه ای به پرداخت هزینه بالا برای سه پایه ندارند.بنابراین معمولاً به سراغ سه پایه های ارزان قیمت می روند. متأسفانه این کار می تواند از لحاظ اقتصادی هم به صرف نباشد، چرا که اکثر سه پایه های ارزان قیمت از لحاظ استحکام و ایستادگی قدرت لازم را ندارند و نمی توانند دوربین را بی حرکت نگه دارند.بنابراین بهتر است اگر توان هزینه کردن برای سه پایه را ندارید کمی صبر کنید و زمانی که توان بیشتر هزینه کردن را داشتید آن موقع سه پایه بهتری بگیرید، اگر سه پایه ارزان قیمت بگیرید ممکن است با کمی باد نتواند دوربین را ثابت نگه دارد و باز هم مجبور می شوید سه پایه دیگری بگیرید.اگر در ابتدای کار یک سه پایه خوب بگیرید در ادامه کار می توانید در هزینه سه پایه صرفه جویی کنید.قبل از خرید سه پایه با دقت به استفاده هایی که از آن دارید توجه کنید و ببینید چه نوع سه پایه ای نیاز دارید.اگر می خواهید عکس های ماکرو بگیرید و در داخل خانه عکس بگیرید یک سه پایه بزرگ و سنگین مناسب شماست.اما اگر می خواهید از منظره عکس بگیرید و فاصله زیادی را می خواهید با پای پیاده بروید، بهتر است سه پایه ای کوچک تر و سبک تر بگیرید.اگر بخواهید سه پایه ای سبک و در عین حال محکم تهیه کنید باید هزینه بالایی پرداخت کنید اما ارزشش را دارد و می توانید از آن در هر شرایطی استفاده کنید.
اشتباهات رایج در استفاده از سه پایه: جا گذاشتن سه پایه
 
اشتباهات در استفاده از سه پایه
 
در مواقعی که می خواهید در یک روز برای عکاسی بیرون بروید احساس خوبی است که سه پایه را با خود نبرید، چرا که هم بد حمل است و هم اگر بخواهید برای هر عکس از آن استفاده کنید زمان زیادی از شما می گیرد.اما اگر می خواهید بهترین نتیجه را در تمام پیکسل های سنسور دوربین داشته باشید بهتر است سه پایه را با خود ببرید.در دوربین هایی که تعداد پیکسل های بالایی دارند، مانند Nikon D800 یا Nikon D800E، اگر می خواهید با سرعت شاتری سریعتر از ۱/۱۲۵ ثانیه عکس بگیرید باید دوربین کاملاً ثابت باشد و ترجیحاً از قفل کردن آینه دوربین (Mirror Lock-up) و نوردهی تأخیری (Exposure Delay) استفاده کنید تا بهترین نتیجه را با توجه به پیکسل های بالای دوربین بگیرید.اگر از حمل کردن سه پایه بیزارید بهتر است کمی بیشتر هزینه کنید و مدل هایی را بخرید که برای حمل کردنراحت ساخته شده اند.یا می توانید به کیفی فکر کنید که بتوانید به راحتی سه پایه خود را با آن حمل کنید.
اشتباهات رایج در استفاده از سه پایه: باز کردن ستون میانی سه پایه
 
Clear shots and no vibration with tripod
 
اکثر سه پایه ها ستونی در وسط خود دارند که می توانید با بالا آوردن آن از زاویه بالاتری عکس بگیرید.البته وقتی این ستون را بالا بیاورید سه پایه از استحکام کمتری برخوردار خواهد شد، و باید این کار را با احتیاط انجام دهید و سعی کنید در صورتی که امکانش را دارید بدون باز کردن این ستون و تنها با باز کردن پایه ها ارتفاع دوربین را بالا بیاورید. تنها زمانی باید ستون میانی سه پایه را باز کنید که سه پایه کاملاً باز شده و شما هنوز ارتفاع بالاتری می خواهید، در چنین شرایطی از محکم بودن سه پایه هم باید مطمئن باشید.
اشتباهات رایج در استفاده از سه پایه: سه پایه را از بالاترین مفصل باز کنید
 
Special features tripod photography
 
به دلیل نازک تر بودن آخرین لایه از سه پایه بهتر است آن را در آخرین قدم باز کنید و در صورتی که نیازی به باز شدن تمامی مفاصل نیست این قسمت را باز نکنید و بگذارید در داخل لایه های دیگر باقی بماند، با این کار پایه کلفت تر خواهد بود و در نهایت سه پایه محکم تراست و توان بیشتری در نگه داشتن دوربین دارد.
 
نگه داری دوربین با سه پایه
 
خیلی عجیب نیست که خیلی از عکاسان بعد از خرید اولین لنز و دوربین خود علاقه ای به پرداخت هزینه بالا برای سه پایه ندارند. بنابراین معمولاً به سراغ سه پایه های ارزان قیمت می روند. متأسفانه این کار می تواند از لحاظ اقتصادی هم به صرف نباشد، چرا که اکثر سه پایه های ارزان قیمت از لحاظ استحکام و ایستادگی قدرت لازم را ندارند و نمی توانند دوربین را بی حرکت نگه دارند. بنابراین بهتر است اگر توان هزینه کردن برای سه پایه را ندارید کمی صبر کنید و زمانی که توان بیشتر هزینه کردن را داشتید آن موقع سه پایه بهتری بگیرید، اگر سه پایه ارزان قیمت بگیرید ممکن است با کمی باد نتواند دوربین را ثابت نگه دارد و باز هم مجبور می شوید سه پایه دیگری بگیرید. اگر در ابتدای کار یک سه پایه خوب بگیرید در ادامه کار می توانید در هزینه سه پایه صرفه جویی کنید. قبل از خرید سه پایه با دقت به استفاده هایی که از آن دارید توجه کنید و ببینید چه نوع سه پایه ای نیاز دارید. اگر می خواهید عکس های ماکرو بگیرید و در داخل خانه عکس بگیرید یک سه پایه بزرگ و سنگین

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

یک دیدگاه بگذارید