چگونه حرکت را در عکسهایمان به تصویر بکشیم

ثبت حرکت سوژه یا movementدر عکاسی با وضوح بالا

عکاسی از جسم متحرک

چگونه حرکت را در عکسهایمان به تصویر بکشیم.
به تصویر کشیدن حرکت در عکس موضوعی است که اکثر عکاسان فقط هنگامی که از رویدادهای ورزشی یا اشیا متحرک پر سرعت عکاسی می کنند به آن می اندیشند. اما علاوه بر عکاسی ورزشی که ثبت حرکت درآن یک گزینه عالی برای عکاسان است تقریبا در تمامی شاخه های عکاسی به تصویر کشیدن حرکت کاربرد داشته و با کمک این تکنیک می توان تصاویر زیبایی خلق نمود. فارغ از اینکه آن حرکت چقدر آهسته، کوچک و یا ظریف باشد.
نکته های کاربردی  برای ثبت حرکت در تصاویر
۱-  از سرعت شاتر پایین تر  استفاده کنید
دلیل اصلی به تصویر کشیده شدن حرکت در عکس اینست که مدت زمانی که دریچه شاتر باز می ماند به مقداری است که سنسور دوربین فرصت کافی برای ثبت حرکت سوژه را دارد. لذا مهمترین نکته برای ثبت حرکت در تصویر استفاده از سرعت شاتر کمتر است. وقتی شما از سرعت شاتر بالا استفاده می کنید ( مثلا ۴۰۰/۱ ) باز و بسته شدن شاتر چنان سریع اتفاق خواهد افتاد که فرصتی برای به تصویر کشیده شدن حرکت سوژه باقی نمی ماند. مگر اینکه سوژه شما سرعت خیلی بالایی داشته باشد. اما اگر از سرعت شاتر پایین تر( مثلا ۱ ثانیه ) استفاده کنید سنسور
دوربین تمام حرکاتی را که سوژه در طی مدت یک ثانیه انجام داده است ثبت خواهد کرد.  
 بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب:
ثبت حرکت سوژه

 

گرفتن عکس از جسم متحرک
 
چگونه سرعت شاتر را انتخاب کنیم ؟
اینجاست که میزان سرعت حرکت سوژه شما مطرح می شود. عکاسی از یک حلزون در حال حرکت و یک اتومبیل در پیست مسابقه  با سرعت شاتر یکسان می تواند نتایج کاملا متفاوتی را در پی داشته باشد. فاکتور دیگری که در تعیین سرعت شاتر باید به آن توجه کرد میزان نور محیطی است که عکاسی در آنجا انجام می شود. استفاده از سرعت شاتر پایین به این معناست که شما اجازه می دهید نور بیشتری وارد دوربین شود و در نتیجه این خطر بوجود می آید که عکس شما دچار نوردهی بیش از حد (over expose ) شود. ما در ادامه مطلب روش هایی را برای کنترل نور ورودی به دوربین معرفی خواهیم کرد که شما با استفاده از آنها خواهید توانست با نگرانی کمتری نسبت به این موضوع، سرعت شاتر خود را کاهش دهید. بنابر توضیحاتی که داده شد این سوال که برای ثبت یک حرکت چه سرعت شاتری مناسب است پاسخ قطعی ندارد و با توجه به پارامترهایی مانند سرعت حرکت سوژه ، نور محیط، میزان نورانی بودن خود سوژه و میزان حرکت و کیفیتی که عکاس برای به تصویر کشیدن حرکت مد نظر دارد پاسخ متفاوت خواهد بود. بهترین راه برای یافتن پاسخ این سوال تجربه کردن است کهدوربین های دیجیتال برای اینکار ایده آل هستند زیرا شما می توانید بدون صرف هزینه خاصی هر تعداد عکس که مایل باشید با آنها بگیرید.
 
حرکت سوژه در عکس
 
۲-  دوربین را کاملا ثابت نگه دارید
دو راه برای ثبت حس حرکت در عکس وجود دارد، یکی اینکه سوژه متحرک باشد و دیگری اینکه دوربین متحرک باشد (یا هر دو). در اکثر عکس های از این دست این سوژه است که حرکت می کند. در اینگونه موارد شما باید هر کاری که از دستتان بر می آید انجام بدهید تا دوربین در حین ثبت تصویر کاملا ثابت و بودن کوچکترین حرکتی باشد، در غیر این صورت به دلیل سرعت پایین شاتر علاوه بر حرکت سوژه حرکت دوربین نیز در تصویر ثبت شده و باعث افت کیفیت تصویر و از بین رفتن زیبایی عکس خواهد شد. حتی الامکان سعی کنید از سه پایه استفاده کرده یا اینکه دوربین را در جایی کاملا ثابت قرار دهید. حتی بهتر است بجای فشردن شاتر از ریموت کنترل استفاده کنید تا فشار انگشت شما بر روی دکمه شاتر باعث تکان خوردن دوربین نشود.
 
تکنیک عکاسی سوژه متحرک
 
۳-  استفاده از حالت تقدم شاتر (Shutter Priority Mode) 
همانطور که در بالا توضیح دادیم، مهمترین نکته برای ثبت حرکت در یک عکس، تنظیم سرعت شاتر است. حتی یک تغییر کوچک در سرعت شاتر می تواند تاثیر زیادی روی عکس شما داشته باشد. بنابراین شما باید هنگام تنظیم دوربین مدی را انتخاب کنید که بتوانید حداکثر کنترل را روی سرعت شاتر داشته باشید. پس باید مد دوربین خود را روی حالت تنظیم دستی و یا حالت تقدم شاتر (Shutter Priority Mode)قرار دهید. همانطور که در قبلا در اینجا توضیح دادیم این حالت، حالتی است که به شما اجازه می دهد سرعت شاتر را خودتان انتخاب کرده و دوربین خود، تنظیم سایر پارامترها مانند اندازه دریچه دیافراگم را بر عهده می گیرد و در نتیجه دیگر لازم نخواهد بود که شما نگران سایر تنظیمات باشید.
این حالت برای گرفتن عکس هایی که در این مقاله مد نظر ماست بسیار پرکاربرد و مفید است زیرا شما می توانید با استفاده از این حالت، سرعت شاتر دلخواهتان را انتخاب کنید و اطمینان داشته باشید که سایر تنظیمات را خود دوربین به درستی انجام خواهد داد و جای نگرانی برای خراب شدن عکس نیست. راه دیگر انتخاب مد تنظیم دستی و تنظیم همه پارامترهای دوربینتوسط خودتان است. در نور شدید چگونه از سرعت شاتر پایین استفاده کنیم ؟ همانطور که قبلا گفتیم استفاده از سرعت شاتر پایین باعث راه یافتن نور بیشتری به داخل دوربین می شود و خطر خراب شدن عکس در اثر جذب بیش از حد نور توسط سنسور(over expose) را  افزایش می دهد. بنابراین ما باید به دنبال راهی باشیم که بتوانیم این خطر را خنثی کنیم.در زیر ما به سه راه اصلی برای کاهش دادن این خطر اشاره خواهیم کرد. و البته راه چهارمی هم هست و آن اینست که منتظر شویم تا هوا تاریکتر شود ! به همین علت است که اکثر عکسهای ازین دست، شب هنگام و یا در زمان طلوع یا غروب خورشید گرفته می شوند.
 
تنطیمات دوربین برای عکاسی از جسم در حال حرکت
 
۱-  انتخاب دیافراگم بسته تر
یکی از راه های مبارزه با ورود نور به دوربین تنظیم دریچه دیافراگم روی حالت های بسته تر است. بدیهی است هر چه این دریچه بسته تر باشد نور کمتری وارد دوربین خواهد شد. اگر شما حالت تقدم شاتر (Shutter Priority Mode) را انتخاب کرده باشید دوربین به صورت خودکار این کار را انجام خواهد داد. اما اگر می خواهید دوربین را به صورت دستی تنظیم کنید باید هر مقدار که سرعت شاتر را پایین تر انتخاب می کنید اندازه این دریچه را کوچکتر انتخاب کنید تا میزان نور ورودی به دوربین متناسب باقی بماند. شاید فکر کنید که متناسب نگه داشتن این دو پارامتر با یکدیگر کار سختی باشد اما اینطور نیست. زیرا اندازه این دو پارامتر در دوربین ها بصورت پله به پله در نظر گرفته شده است. این پله ها طوری طراحی شده اند که اگر شما یک پله سرعت شاتر خود را کاهش دهید در واقع مدت زمان باز بودن دریچه شاتر خود را نسبت به پله قبلی دوبرابر کرده اید. (مثلا از ۲۵۰/۱ به ۱۲۵/۱) . همین مسئله در مورد دریچه دیافراگم هم صادق است. یعنی اگر شما دریچه دیافراگم خود را یک پله کوچکتر کنید در واقع اندازه این دریچه را نسبت به پله بالاتر نصف کرده اید. با دانستن این نسبت ها حالا شما می توانید این دو پارامتر را نسبت به هم به راحتی تنظیم کنید !
۲- کاهش ایزو
راه دیگر مبارزه با نور بیش از حد وارد شده به دوربین، کاهش دادن ایزو است. عدد ایزو تعیین کننده میزان حساسیت سنسور دوربین به نور است. هر چه این عدد بزرگتر  باشد یعنی میزان حساسیت سنسور دوربین به نور بیشتر است و این سنسور نور بیشتری را جذب خواهد کرد. لذا شما می توانید با انتخاب ایزوی پایین تر سرعت شاتر کمتری را انتخاب کنید .
 
ایزو برای عکس در حال حرکت
 
۳- استفاده از فیلترهای کاهش دهنده نور
اینگونه فیلتر ها با قرار گرفتن بر روی لنز میزان نور ورودی به آن را کاهش می دهند و در نتیجه شما خواهید توانست از سرعت شاتر پایین تری استفاده نمایید. عملکرد این فیلتر ها درست مثل عملکرد عینک آفتابی بر روی چشم شماست. حتی برخی از عکاسان هنگامی که به اینگونه از فیلترها دسترسی ندارند از عینک آفتابی خود بجای آنها استفاده می کنند ! استفاده از این فیلتر ها برای ثبت عکسهای مورد نظر ما در روشنایی روز بسیار مفید و موثر است. و نوع از این فیلتر ها ، فیلتر های ND(Neutral Density) و فیلترهای پولارایزر هستند. به یاد داشته باشید که فیلترهای پولارایزر علاوه بر اینکه میزان نور ورودی به دوربین را کاهش می دهند تاثیرات دیگری هم روی عکس می گذارند ( مانند از بین بردن اثر انعکاس و یا تغییر رنگ در برخی قسمت های عکس مانند آسمان ).
دو تکنیک دیگر
 از جمله تکنیک های دیگری که برای گرفتن اینگونه عکس ها می توان از آنها بهره جست یکی استفاده از فلش در کنار استفاده از سرعت شاتر پایین است که با این روش شما می توانید سوژه اصلی را در عکس ثابت نمایش دهید در حالی که گویی سایر عناصر عکس در حال حرکت هستند . تکنیک دیگر که panning نام دارد اینست که شما دوربین خود را همراه با سوژه حرکت دهید. با این روش سوژه اصلی بصورت واضح در عکس ثبت خواهد شد اما پس زمینه تصویر  متحرک بودن  سوژه را نشان خواهد داد. در مورد سوژه های متحرک می توانید از دو رویکرد متفاوت استفاده کنید. می توان سوژه را به صورت ساکن ثبت کرد که آنرا با وضوح خوبی همراه خواهد نمود یا اینکه می توان از یک جلوه خاص برای القای حس حرکت بهره گرفت.شاید به نظرتان بیاید که سرعت شاتر نمی تواند خیلی روی این موضوع تاثیر گذار باشد و اگر عکس ها را واضح ثبت نکنید حتما جلوه ای محو شده خواهند داشت. اما همه چیز به این آسانی و سادگی نیست در عکاسی از سوژه های متحرک نمی توان تصاویر نسبتا واضح ثبت کرد و محو شدگی کم سوژه نیز اشتباهی بیش نیست. به همین دلیل شما باید سرعت شاتر را برای ثبت تصاویری بسیار واضح یا تصاویری که به صورتی هنرمندانه محو شده اند ، به دقت انتخاب کنید.
 
عکس از پرندگان درحال پرواز
 
در مورد سوژه های متحرک می توانید از دو رویکرد متفاوت استفاده کنید. می توان سوژه را به صورت ساکن ثبت کرد که آنرا با وضوح خوبی همراه خواهد نمود یا اینکه می توان از یک جلوه خاص برای القای حس حرکت بهره گرفت.شاید به نظرتان بیاید که سرعت شاتر نمی تواند خیلی روی این موضوع تاثیر گذار باشد و اگر عکس ها را واضح ثبت نکنید حتما جلوه ای محو شده خواهند داشت.
۱/۸۰ ثانیه ، ISO 1600
 
ایزوی مناسب برای عکس در حال حرکت
 
اما همه چیز به این آسانی و سادگی نیست در عکاسی از سوژه های متحرک نمی توان تصاویر نسبتا واضح ثبت کرد و محو شدگی کم سوژه نیز اشتباهی بیش نیست. به همین دلیل شما باید سرعت شاتر را برای ثبت تصاویری بسیار واضح یا تصاویری که به صورتی هنرمندانه محو شده اند ، به دقت انتخاب کنید.
۱/۶ ثانیه ، ISO 100
 
چند تکنیک در عکاسی متحرک
 
با استفاده از سرعت های پایین تر شاتر می توانید حس واقعی حرکت را در تصاویری زنده ثبت نمایید.
سریع یا کند؟
شاید برخی اوقات تنها برای به عمل درآوردن ایده های تان از سرعت های پایین شاتر استفاده کنید اما گاهی اوقات استفاده از چنین سرعت هایی به یک ضرورت تبدیل می شود.در فضاهای کم نور که
استفاده از سرعت های بالای شاتر زیاد جالب نیست می توان از سرعت های پایین شاتر برای ثبت عکس هایی با جلوه ای محوشده استفاده نمود.این روش هم می تواند نسبت به سوژه متفاوت باشد.
۱/۱۸۰ ثانیه
 
عکاسی ورزشی متحرک
 
در تصاویر دوندگان ماراتن که در بالا و پایین آنها را مشاهده می کنید ، از سرعت بالای شاتر برای ثبت تصویر دونده ای که با گام های بلند در جلوی سایرین در حرکت است استفاده شده است در حالیکه سرعت های پایین تر برای دوندگانی که با سرعت کمتری و در پشت سر وی حرکت می کنند ، مناسب تر به نظر می رسد.
۱/۶ ثانیه
 
عکاسی با حرکت از مردم
 
یرای ثبت تصاویر واضح باید از چه سرعت شاتری استفاده کنم؟
شاید فکر کنید که سرعت شاتر مورد نیاز شما برای فریز کردن سوژه متحرک به سرعت حرکت آن سوژه بستگی دارد. اما این تنها یک فرض است .در واقع ، اغلب اوقات به سرعت شاتر بالاتری برای ثبت عکس دونده ای که با سرعت ۸ مایل در ساعت حرکت می کند نسبت به هواپیمایی که با سرعت ۸۰۰ مایل بر ساعت در حرکت است ، نیاز خواهید داشت. می توان دلیل این امر را سرعت حرکت سوژه از جلوی منظره یاب دوربین (و سنسور EOS ) برشمرد.
سرعت شاتر برای ثبت عکس های فریز شده به چهار عامل مختلف وابسته است: فاصله کانونی لنزی که در حال استفاده از آن هستید ، با بزرگتر بودن این فاصله حرکات صورت گرفته در قاب دوربین بهتر در عکس ثبت می گردند; فاصله سوژه از شما ، چراکه این امر بر میزان بزرگی سوژه در عکس تاثیرگذار خواهد بود; سرعت واقعی سوژه ; و در آخر جهتی که سوژه نسبت به دوربین شما در آن در حال حرکت است.
۱/۱۶۰۰:Exposure ثانیه در f/5.6 ، لنز:Sigma 120-300 mm f/2.8
 
عکاسی و حرکت
 
می توانید در صورتی که برای مثال اتومبیلی به سمت شما در حال حرکت است از سرعت کمتری نسبت به زمانی که شما در حال حرکت هستید ، استفاده کنید. در واقع ، در صورت حرکت سوژه به صورت افقی در دید شما ، باید از چهار برابر سرعت شاتری استفاده کنید که در هنگام حرکت سوژه به سمت شما از آن استفاده می کرده اید. برای ثبت سوژه هایی که حرکتی قطری دارند ، لازم است از سرعت شاتری مابین این مقادیر استفاده کنید.
برای ثبت تصاویر محو شده باید از چه سرعت شاتری استفاده کنم؟در مورد سوژه های متحرکی که در نور روز از آنها عکاسی می کنید می توانید همواره از گستره خاصی از سرعت های شاتر برای ثبت تصاویری خلاقانه با جلوه های محوشده استفاده کنید. گرچه این گستره محدود است. برای اینکه جلوه محو شدگی تان خلاقانه به نظر بیاید باید مطمئن شوید که ازسرعتی استفاده نکنید که سوژه را خیلی تار و غیرقابل تشخیص نمایش دهد.
Exposure : 1/15 ثانیه در f/8 و ISO 400 . لنز:۱۴۰-۵۶۰ mm
 
تصویر واضح از عکس در حال حرکت
 
بعنوان یک قاعده کلی سعی کنید همیشه از سرعتی ۱۶ برابر کندتر از سرعتی که برای ثبت واضح سوژه از آن استفاده می کردید ، استفاده نمایید. برای عکاسی از یک قهرمان دو سرعت اگر می خواهید آنرا واضح ثبت کنید باید از سرعت ۱/۱۰۰۰ ثانیه و اگر می خواهید به آن جلوه ای محو شده بیافزایید از سرعت ۱/۶۰ ثانیه استفاده کنید. همین طور ، اگر باید از سرعت ۱/۱۲۵ ثانیه برای ثبت واضح یک سوژه استفاده کنید ، برای محو جلوه دادن آن سرعت ۱/۸ ثانیه مناسب خواهد بود. در اغلب موارد ، میزان محو شدگی را باید با آزمون و خطا بدست آورید. به سبب اینکه نتایج غیرقابل پیش بینی هستند، پیشنهاد می کنم عکس های زیادی ثبت کنید تا گستره انتخاب وسیع تری هم در اختیارتان باشد. عکاسی از آبشار یا آب‌های جاری برای بسیاری از علاقه‌مندان به عکاسی می‌تواند تصاویر شگفت‌انگیزی را به وجود بیاورد. متحرک بودن آب یا آبشار می‌تواند به عنوان یک مشکل هنگام عکاسی خود را به عکس‌ها تحمیل کند اما اگر به نکته‌هایی که ذکر شده است توجه کنید حتماً می‌توانید عکس‌های مناسب و جذابی را تهیه کنید. در مواجهه با سوژه‌های متحرک به دو نکته توجه داشته با

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

یک دیدگاه بگذارید