چگونه در عکس سایه ایجاد نشود؟

چگونه در عکس سایه ایجاد نشود؟

سایه در عکس

سایه ها
 
وقتی به یک عکس در مجله نگاه می کنید و آنرا با عکسی که از فرزند خود یا دوستتان گرفته اید مقایسه می کنید فرق اصلی بین آن دو چیست؟ بله. در عکس مجله هیچ گونه سایه ای پشت مدل وجود ندارد! خوب، چگونه باید این کار را کرد؟ سایه ها معمولا توسط نورهایی ایجاد می شود که دقیقا از روبرو به سوژه می تابد یا وقتی که از فلاش دوربین استفاده می نمایید. اگر فلاش دوربین شما از نوع سرخود است که دیگر وضع بدتر است. اگر می خواهید عکسهایی شبیه حرفه ایها بگیرید، اول از همه باید یک فلاش برخوردی (انعکاسی) بخرید. نوع بهتر این فلاش دارای سر چرخان است و علاوه بر چرخش به بالا می تواند به اطراف نیز بچرخد. پولتان را بابت فلاشهایی که ثابت هستند تلف نکنید. این فلاشها فقط کمی قوی تر از فلاش سرخود دوربینتان عمل میکنند، ولی سایه های تندتری ایجاد می کنند. وقتی برای دوربینتان فلاشی خریدید، دفترچه راهنمای آن را کامل بخوانید. با این کار تمام مشخصات، عملکردها و استفاده های آن را خواهید فهمید. 
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
سایه در عکاسی

 

تمام این تواناییها را تست و تجربه کنید. تنها با استفاده از فلاش انعکاسی و تاباندن نور آن به سقف، از تفاوت ایجاد شده در عکسهایتان نسبت به زمانی که نور را مستقیما به سوژه می تاباندید، متعجب خواهید شد. البته درمورد انعکاس فلاش نیز باید دقت کافی بخرج دهید. اگر سطحی که نور فلاش را به آن می‌تابانید دارای رنگ خنثی و سفید نباشد، طیف رنگی عجیب غریبی بر روی عکسهایتان ایجاد خواهد شد. وقتی اندکی پیشرفت کردید میتوانید فلاش را روی سه پایه گذارده و از کنار به سوژه اتان نور بتابانید. در این زمان عکسهایتان شروع به پیشرفت به سوی حرفه ای شدن خواهند نمود.
برای یک عکاس سایه ها مهمتر است یا نور ها
تا دره ها وجود نداشته باشند کوه ها معنی دار نمی شوند  و تا نور نباشد سایه ها به چشم نمی آید . نور و سایه مهمترین بخش در یک عکس است و هر چه یک عکاس در کنترل و درک نور ها و سایه ها متبحر تر باشد شانس بیشتری برای مطرح شدن آثارش دارد. چالش های فراوانی برای یک عکاس در به تصویر کشیدن حالت های نوری متفاوت وجود دارد. خواه منابع این نور ها چراغ های مصنوعی در استدیو ها باشد، خواه نور طبیعی. مثلا اگر عکاس بخواهد از یک سطح پر بازتاب مانند یک قاشق و چنگال و عکاسی کند مهارت او در نور پردازی می تواند به موفقیت یا عدم موفقیت تبلیغات محصولات منجر شود.
 
سایه در عکاسی
 
یا اگر عکاسی بخواهد از یک موضوع "سفید رنگ" در "زمینه سفید رنگ" عکاسی کند نیاز به مهارت هایی دارد تا لبه های تصویر در پس زمینه محو نگردد .
 
ایچاد نشدن سایه برای عکس
 
مهارت نور پردازی در عکاسی چهره می تواند باعث گردد که ویژگی های صورت هر فرد در زیباترین حالتش نمایش داده شود. در عکس زیر مثلث مشهور رمبراند در گونه سمت راست سوژه ایجاد گردیده است .
 
زیبایی عکس بدون سایه
 
بخش مهمی از جذابیت و تاثیر گذاری عکس های مجلات مد و فشن مربوط به مهارت های نور پردازی عکاس است.
 
عکاسی بدون سایه حرفه ای
 
گاهی پشت به نور بودن هم توسط عکاس ماهر می تواند به یک جذابیت فوق العاده تبدیل گردد. 
 
نورپردازی برای عکس بی سایه
 
نور ماهیت عکاسی است. بدون نور عکاسی وجود نخواهد داشت. برای همراه شدن با زبان نور، به عنوان عکاس باید با کیفیت و رفتار نور آشنا باشید. شناخت بهتر ماهیت نور، منابع نوری گوناگون، کنترل و ترکیب منابع نور، نورسنجی، سیستم های نورخوانی از صحنه، نورپردازی در داخل و خارج استودیو و همچنین تکنیک های ساده ی نورپردازی مهارت های است که یک عکاس قطعا به آن نیاز دارد.
 
عکس بی سایه وحرفه ای
 
Shadows take the photo when shooting
 
عکس سایه دار
 
برای دانلود فایل این مطلببه صورت PDF روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click This andisheh no.gif (125×70)
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

یک دیدگاه بگذارید