چگونه یک آتلیه عکاسی موفق داشته باشیم

چگونه یک آتلیه عکاسی موفق داشته باشیم

آتلیه موفق و خوووب

راهکارهای موفقیت یک استدیوی عکاسی

انتخاب منطقه آتلیه:

آدرس گیج کننده و پرت نداشته باشد. اگر مشتری در پیدا کردن آدرس شما به مشکل بر بخورد، به سراغ استدیوی بعدی در لیست خود  خواهد رفت. در مورد استدیو های نو پا  داشتن پارکینگ اختصاصی و یا محل پارک مناسب  در صورت امکان از خیابان های اصلی دور نباشد تا کسانی که خودروی شخصی ندارند بتوانند با وسایل نقلیه عمومی به استدیو بیایند استدیو در مناطقی باشد که برای رسیدن به آنها از همه جای شهر، به سد و گلوگاهی از ترافیک بر نخورد. بعنوان مثال در پاسداران بیشتر مشتری ها از همین منطقه به علاوه مناطق شرقی تهران به استدیو می آیند. در صورتیکه با وجود تماس های بسیار از مناطق مرکزی و غرب به دلیل ترافیک شدید رسالت، همت و صدر مشتری های کمتری حاضر به گذشتن از این ترافیک ها و آمدن به پاسداران، میشوند. 

 

بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب

آتلیه عکاسی موفق

 

انتخاب منطقه آتلیه
 
انتخاب ساختمان آتلیه:
در ساختمانهای بسیار پر تردد و اداری واحد نگیرید. چراکه عروس داماد علاقه ای به رفت و آمد با لباس عروسی زیر نگاه خیره مردم  ندارند. دنبال ساختمانهائی باشید که حس آرامش را القا می نمایند. اگر واحد مورد نظر در طبقات بالا میباشد حتما از وجود آسانسور و سالم بودن آن مطمئن شوید، زیرا بالا آمدن عروس و یا مادر با فرزند کوچک از پله ها مشکل میباشد.  در صورتیکه میخواهید برای استدیو خود مجوز تهیه کنید (شخصا برای سال اول توصیه نمیکنم) حتما باید واحد دارای سند اداری یا تجاری باشد. بیشتر دوستان برای کم شدن هزینه اجاره، واحد با موقعیت اداری اجاره مینمایند که باید در نظر داشته باشند حتی در صورتیکه ۱ واحد به صورت مسکونی در ساختمان باشد میتواند از دیگران به دلیل تغییر کاربری شکایت کرده و محل کسب آنها را پلمپ نماید. ( بر اساس تجربه ۲ استدیو همکار). لذا مطمئن شوید تمامی واحد ها بصورت اداری فعالیت مینمایند. بر اساس تجربه بنده حداقل متراژ واحد اداری برای عکاسی ۶۰ متر میباشد، اما شخصا ترجیح میدهم در صورت کمبود بودجه اجار یک واحد ۱۰۰ متری در زیرزمینی مرتب اجاره کنم تا یک واحد ۶۰ متری در طبفات بالا.
 
ساختمان یک آتلیه
 
فضای داخلی استدیو
همانطور که میدانید برای عکاسی پرتره باید فاصله مناسبی با سوژه داشت تا در عکس، بدن و صورت از حالت طبیعی خارج نشود ( با استفاده از لنز های تله بالای ۱۳۵ میلیمتر) . لذا پیشنهاد میشود محل (اتاق-استدیو) عکاسی دارای حد اقل ۷ متر طول باشد.  از آنجائیکه اتاق های با این طول کم پیدا میشوند راه حل دیگر عکاسی از اتاقی دیگر و از میان در میباشد.  به دلیل عرض ۲۷۰ فون عکاسی و نیاز به داشتن محلی جهت قرار دادن فلاشها درطرفین آن، کمترین عرض مورد نیاز ۳ متر میباشد. ارتفاع سقف نیز حدود ۲۷۰ سانتیمتر مناسب میباشد  اتاق و یا فضای نمایش نمونه کار، باید دارای نورپردازی ملایمی باشد تا بر روی آلبوم ها ایجاد رفلکت شدید و نقطه ای ننماید. نور محیط نباید خیلی زیاد باشد تا حس آرامش بخشی را القا نماید و در دیدن تصویر تلویزیون مشکلی ایجاد ننماید. همچنین نباید آنقدر کم باشد که مشتریان در دیدن نمونه عکسها دچار مشکل بشوند.استفاده از نور های سرد (فلوروسنت ، لامپ کم مصرف مهتابی) را به تنهائی توصیه نمیکنم، به دلیل حس صنعتی ، سرد و غیر هنری که در بیننده ایجاد میکنند. مضاف بر اینکه در هنگام فیلم برداری حتی در صورت  تنظیم وایت بالانس دوربین ، تصویر خروجی چشم نواز نخواهد بود. لامپ های کم مصرف آفتابی و هالوژن های آفتابی گزینه مناسبی میباشد
از عملکرد صحیح سیستم سرمایش و گرمایش واحد مطمئن شوید. در صورت گرم بودن زیاد محیط علاوه بر کلافه شدن مشتریان، پوستشان برق خواهد زد و بر عکس در سرما روزنه های پوست برجسته شده، کار رتوش را بیشتر مینمایند. رنگ دیوار ها و سقف استدیو باید خنثی بوده و تم شدیدی از رنگ های تند نداشته باشد. استفاده از رنگ مشکی با وجود به حداقل رساندن برگشت نور ، به دلیل ایجاد فضائی دلگیر و خفه توصیه نمیشود. نظم و پاکیزگی محیط آتلیه از دید مشتری بسیار مهم میباشد.  در چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی حتما از دیدگاه های صاحب نظران استفاده نمائید. بهتر است فضا دارای تم هنری باشد تا اداریتابلو های روی یک دیوار همگی داری ابعاد و قاب یکسان باشند. استفاده از نورهای موضعی به آنها جلوه زیادی خواهد داد.
 
فضای آتلیه
 
هنرهای آتلیه و وابسته به استودیو عکس دارای چندین بخش هستند که آنها را مرور می نمائیم :
بخش اول : هنر گرفتن عکس ، ژست و گارد دادن به سوژه و کار با نورهای موجود در استودیو است ، اینکه دوربین و منوها و تنظیمات آنرا بشناسیم و اینکه چه ابزارها و چه نورهایی جهت گرفتن انواع عکس در آتلیه مورد نیاز است نکاتی بسیار مهم هستند چرا که هم نیازمند هزینه بوده و هم نیازمند تجربه ی کار با تجهیزات ، پس انتخاب درست جهت نوع دوربین ، نوع تجهیزات نورپردازی ، آشنایی با امکانات دوربین و تنظیم نمودن آن و همچنین اجرای صحیح و کاربردی نورپردازی به سوژه ها بسیار حائز اهمیت است.زیبایی تصاویر استودیویی عکس بیشتر به ژست و گاردهایی است که ما با دانش قبلی و سلیقه ی خاص به سوژه ها داده و تصاویری هر چه بهتر و جذاب تر را ایجاد می نمائیم.ژست هایی مانند ژست عروس و داماد بسیار قابل توجه هستند که در این میان ژست های فشن و اسپرت در میان جوانان نیز بسیار دارای محبوبیت هستند که در ابتدای راه می بایست شما در حین آموزش ها ایده های اولیه را فرا بگیرید تا با سلیقه ی خود در حین کار بتوانید ژست ها و گارهای متفاوتی را ذخیره کنید.
بخش دوم : اجرای ترمیم و زیباسازی تصاویر است ، اینکه چه روش هایی را برای ترمیم مشکلات ، زیبا نمودن چهره ها ، لکه گیری ها ، درخشان نمودن اجزا ، ترمیم تک تک اجزای ژست انتخاب می نمائید همگی در درآمد شما تاثیر بسزایی دارند.اغلب کسانی که در آتلیه ها و استودیوهای عکس مشغول به کار هستند تکنیک های خود را از طریق های سنتی مانند نگاه به دست دیگران ، مراجعه به دوستان و … فرا گرفته اند و غافل از اینکه وقتی شما به عنوان شخصی که قصد دارد در زمینه ی عکاسی و آتلیه به دوستان مراجعه می نمائید باید بدانید که از همان لحظه آن شخص شما را رقیب خود می داند و مطمئنا در ارائه مطالب دقیق و صحیح دریغ نموده و شما با خیالی آسوده از اینکه دیگر هنر را یاد گرفته اید پا به عرصه می گذارید و وارد بازار می شوید اما پس از مدتی خواهید فهمید که دانش هایی شما برای جذب و نگه داشتن مشتریان دارید بسیار کم است و در آن زمان است که به فکر یادگیری اصولی و پایه ای این هنر یعنی عکاسی و هنرهای آتلیه خواهید افتاد.
بخش سوم : طراحی آلبوم ، ژورنال و گرافیک می باشد ، تا اینجا شما توانستید یک عکس مطلوب بگیرید و آنرا ترمیم و آماده ویرایش نمائید ، حال نوبت آن است که اقدام به خلق طرح کنید ، این قسمت نیازمند آشنایی کامل با ابزارهای قدرتمند گرافیکی است و نیز عواملی بسیار مهم مانند آشنایی با رنگ ها ، تاثیرات نور و رنگ در طراحی ، تکنیک های ترکیب طرح ها و سوژه ها ، رازهایی که فقط بر اثر تجربه بدست آمده اند و همچنین آشنایی با عواملی که در انواع چاپ آلبوم و عکس های لابراتواری می بایست دقت ویژه ای به آنها شود.در این قسمت شما می بایست موفق به اجرای طرح هایی گرافیکی شوید به طور مثال بتوانید همانند طرح های رقبای خود طرح بزنید و اینکه بتوانید طرح های جدید ایجاد کنید تا همیشه چند قدم از همکاران خود جلوتر باشید.در بازار طرح های آماده ی بسیاری وجود دارد که همه همکاران در سراسر کشور آنها را خریداری و در کارهای خود اجرا می کنند ، حال تصور کنید که طرح شما و طرح یک همکار دیگر همزمان به دست یک خانواده یا اعضای یک فامیل برسد ، چه تصوری خواهند داشت از کار شما ، سریعترین ذهنیت کپی برداری شما خواهد بود و همین امر موجب خواهد شد تا تصور کنند شما طراح نیستید بلکه …. پس تاکید ما بر خالق طرح شدن شما می باشد نه استفاده از کارهای آماده. اخت یک استودیو بسته به اهداف موردنظر می تواند کاری ساده یا پیچیده باشد اما در هر دو حالت قوانین ساده ای به کار می آیند. شما فضای کافی، تعداد زیادی خروجی برق، توانایی خاموش کردن نورها در زمان لازم و … را نیاز دارید.
 
کار در آتلیه حرفه ای
 
دستورالعمل
انتخاب فضا : اتاقی با طول ۴٫۵ تا ۶ متر بیابید تا فضای لازم برای فاصله ی حداقل ۳٫۵ متری بین دوربین و پس زمینه و همینطور تجهیزات نورپردازی را داشته باشد. اتاقی انتخاب کنید که عرضش نصف طول آن باشد. اتاقی انتخاب کنید که شکلی ساده برای بهترین تطبیق پذیری داشته باشد و سقفی بلند برای نور پردازی ملایم و یکدست و  منظرهای بلند دوربین. دیوارها و سقف را با سفید مات و قابل شستشو رنگ آمیزی کنید.  تورفتگی ها و پایه ها و ستون های اتاق را از بین ببرید تا فضای اتاق ساده و موثر شود. تعداد زیادی خروجی برق یا یک خروجی قوی با جعبه تقسیم روی یک کابل بلند نصب کنید. دیوارهای پس زمینه را قبل از نصب خروجی های برق انتخاب کنید. برای کاهش اثر خفه کننده گی نورپردازی یک دستگاه تهویه هوا نصب کنید.
منظم کردن استودیو
دیوارهایی که نقش پرده را دارند مشخص کنید تا دوربین ها را مقابلشان بچینید. برای بازتاب دادن نور در نواحی سایه، صفحات بازتاب دهنده( با بلندای ۲ متر با سطحی سفید در یک سمت) بسازید یا بخرید. تعدادی دکور و ابزار برای صحنه های مختلف فراهم کنید و قفسه ای برای نگه داری آنها بسازید. همینطور اگر می خواهید از مدل ها استفاده کنید، یک آرشیو لباس و آینه ای تمام قد هم باید داشته باشید. نورپردازی دلخواهتان را اجرا کنید. در تمام این مراحل خلاقیت مهمترین عامل برای ساخت یک استدیوی عکاسی موثر است پس خود را محدود نکنید و همیشه روش های جدید را امتحان کنید یک استدیوی خوی برای عکاسی نقشی تعیین کننده در موفقیت شما به عنوان یک عکاس دارد پس در طراحی استودیوی و انتخاب محل آن باید به اندازه کافی دقت کنید و وقت بگذارید.
و در ادامه…
عکاسی یکی از آن شغل ها است که خیلی ها به آن علاقمند هستند. چرا که نه؟ عکس گرفتنهم سرگرم کننده است، هم هیجان انگیز است با این حال واقعیت چیز دیگریست، بیش از نیمی از عکاسان در استخدام خودشان هستند، آمار بسیار بالاتری نسبت به بقیه مشاغل. و بصورت میانگین حقوق عکاسانی که تمام وقت استخدام شده اند بیشتر از عکاسانی است که به خود اشتغالی مشغول می باشند. بطور خلاصه، برای عکاسان موقعیت استخدامی زیادی وجود ندارد یا درآمد چندان بالایی برای کسانی که برای خود به عنوان عکاس کار می کنند وجود ندارد. بیشتر عکاسان زمان کمی از وقت خود را برای عکاسی صرف می کنند و بیشتر وقت آنها پشت کامپیوتر برای ویرایش عکس سپری می شود. در اینجا بهتر است روش هایی را معرفی کنیم تا به شما در رسیدن به هدفتان کمک کند.
 
راز موفقیت یک آتلیه خوب
 
چگونه یک کسب و کار عکاسی موفق شروع کنیم
 
کسب و کار آتلیه
 
همانطور که در بالا گفته شد شما بیشتر وقت کاری خود را دور از دوربین سپری می کنید. برای اینکه شما در حرفه عکاس موفق شوید ابتدا نیاز به کسب مهارت بالا در business دارید. برای اینکه بیشتر با منظور من آشنا شوید John Harrington را مثال می زنم، او در واشنگتن دی سی برای دهه ها بصورت تمام وقت به حرفه عکاسی مشغول است و در این کار نیز بسیار مهارت دارد. درحالی که نگاه کردن به عکس های باراک اوباما در نمونه کار های وی تحسین برانگیز است از شما می خواهم تا سر خود را کمی برگردانید و وبلاگ Photo Business News + Forum را مشاهده کنید. درحالی که John Harrington بصورت مرتب و روزانه وبلاگ نمی نویسد ولی پست های مفید و طولانی ارائه می دهد مانند، قرارداد، کپی رایت یا عکاسان حق عکاسی در مکان های عمومی را دارند عکاس معروف دیگری است به نام Selina . اگر به حرفه عکاسی خود به صورت یک سفر معنوی بنگرید روح، مهارت و عرق او به کار در شما پدیدار می شود.
عکاسی حرفه ای، قراردادها و سایر مسائل حقوقی
 
عکاسی حرفه ای در آتلیه
 
هرچقدر که ما می خواهیم از چیز هایی که می خواهیم، جایی که می خواهیم و هر وقت که می خواهیم عکس بگیریم، ولی در دنیای واقعی این چنین نمی توان کار کرد. یکی از منابع در ارتباط با قوانین عکاسی Carolyn Wright است که خود وکیل نیز می باشد. وب سایت وی Photo Attorney ارزش بوک مارک کردن را دارد. اگر شما آماده رو در رویی با مشتری هستید هرگز بدون قرارداد کار نکنید. همواره این ۱۰ مورد برای قرارداد عکاسی را در ذهن داشته باشید. این یک بخش از کل راهنمای کسب و کار عکاسی در سایت phototuts+ می باشد.
نخرید – اجاره کنید
اجاره دوربین
 
اچاره دوربین برای آتلیه
 
اگر شما هم مثل خیلی از عکاسان حرفه ای که تازه به این حرفه روی آورده اید باشید، حتما دنبال دسترسی به امکانات پیشرفته برای عکاسی می باشید. با کمی جستجو متوجه می شوید که چقدر این تجهیزات گران است. پس عکاسان تاره کار چکار می توانند بکنند؟ جواب خیلی ساده است. اجاره باز متاسفانه در ایران نمی توانم راهنمایی کنم که از کجا می توانید اجاره کنند ولی مطمئن هستم مراکزی وجود دارند تا بتوان تجهزات مورد نیاز را اجاره کرد. با چندصد دلار از borrowlenses.com می توانید Canon 5D یا Nikon D3 را برای چند هفته اجاره کنید. همین مورد برای استدیو عکاسی نیز صدق می کند مطمئنا استدیو هایی هست که حاضرند آن را به شما برای چند ساعت یا چند روز اجاره دهند یا حداقل شما بتوانید کارهای خود را همزمان در آنجا انجام دهید. مهم نیست با کدام نوع مشتری سر و کار دارید همه آنها علاقمند به دیدن نمونه کارهای شما هستند.  اگر شما نمونه کار زیادی ندارید مهم نیست اکثر مشتری ها هم وقت چندانی ندارند آنها فقط علاقمند هستند بهترین کارهای شما را ببینند. در دنیای عکاسی Portfolio دو معنی دارد: ۱٫ کتابی که با خود به جلسات، آژانس های تبلیغاتی و … میبرید و ۲٫ چیزیست که در وب سایت یا وبلاگ خود نگه می دارید. بیشتر وقت ها مشتریان می خواهند نمونه کاری شما را ببینند که از شما آدرس وب سایت را سئوال می کنند، و بعضی ها نیز می خواهند نمونه کارهای چاپ شده شما را ببینند که در اینجا یک کتاب عکاسی بکار می آید.  برای کمک به ایجاد Portfolio  آفلاین خود عکس پرینت را پیشنهاد می کنم، عکس پرینت را مشاهده کنید. قیمت و سرویس مناسبی ارائه می کنند که شما به راحتی می توانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت کنید و درب منزل تحویل بگیرید.برای ایجاد سایت، بیشتر عکاسان ترجیح می دهند عکس های خود را Portfolio آنلاین خود نمایش دهند. سایت هایی مانند livebooks.com یا photoshelter.com هر دو قالب هایی ارائه می کنند که می توان آنلاین سایت را ساخت.شما همچنین می توانید با ابزار قدرتمند WordPress سایت خود را بصورت رایگان ایجاد کنید. شما نیاز به قالبی حرفه ای و زیبا برای سایت خود دارید که با هزینه ای اندک می توانید سفارش دهید. اگر خود نمی توانید قالب سایت را بسازید قالب مورد نظر خود را انتخاب کنید و از طراح بخواهید آن را برای شما ایجاد کند.
 
برای دانلود فایل این مطلب به صورت PDF روی  لینک زیر کلیک کنید
Click This andisheh no.gif (125×70)
 
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

یک دیدگاه بگذارید