نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس


نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس

لنزفلر چیست؟
پديده ی  ناشي از تفريق نور  که از يك منبع نوري در خارج از زاويه ديد لنز نشأت می گیرد رخشندگی لنز پدیده ای است که در هنگام وقوع آن نورهایی غیر از نورهای تشکیل دهنده تصویر وارد لنز شوند و به فیلم یا سنسور دوربین برخورد کنند. درخشندگی لنز معمولاً درگوشه عکاس ها قابل مشاهده است و چگونگی آن به شکل دیافراگم لنز بستگی دارد. این پدیده می تواند وضوح تصویر را پایین بیاورد و تصویری ناخواسته یا نا زیبا بسازد هر چند بعضی از عکاسان از این پدیده برای خلق آثار هنری استفاده می کنند ولی اغلب اوقات مجبورید از بروز آن جلوگیری کنید. خوب برای اینکه بدانیم چه موقع از این پدیده استفاده کنیم و چه موقع از آن جلوگیری کنیم باید ابتدا آن را درک کنیم تا بتوانیم با توجه به نیاز بهترین عکس را خلق کنیم.
 
lens flare - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
نحوه ساخت optical flare و lens flare 
 

 

این پدیده چگونه اتفاق می افتد؟
لنز همه دوربین های حتی ساده ترین دوربین ها از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. درخشندگی لنز از انحراف نوری غیر از نور سازنده تصویر بوجود می آید این نور از مسیر اصلی خود منحرف شده و در داخل دوربین بین اجزای تشکیل دهنده لنز به صورت داخلی چندین بار بازتابانده می شود تا در نهایت به سنسور یا فیلم عکاسی می رسد و تصویری خلق می کند چنین اثری در آن بوجود آمده است توجه، دهانه (Aperture) لنزی که در تصویر مشاهده می کنید در پشت چندین لنز قرار دارد.
قسمت های تشکیل دهنده لنزها معمولاً از مواد ضد انعکاسی پوشانده می شوند تا میزان درخشندگی لنز را به حداقل برسانند هر چند هیچ لنز چندگانه ای وجود ندارد که از درخشندگی به طور کامل جلوگیری کند. منابع نور هنوز برای لنزها یک مشکل اساسی هستند و درصدی از اشعه آنها بازتابش می شود و درخشندگی ناخواسته در عکس ایجاد می کنند. درخشندگی هایی که به شکل مخروط ظاهر می شوند بوسیله اشعه های نوری که از گوشه های دهانه لنز (دیافراگم) بازتابانده می شود بوجود می آید
اگرچه درخشندگی بوسیله بازتابش داخلی لنز اتفاق می افتد اما اغلب چنین بازتابشی احتیاج به یک منبع نور قوی دارد تا عکس شما را تحت تأثیر قرار دهد. منابعی مانند خورشید، نور چراغ و حتی نور ماه کامل می تواند سبب این گونه درخشندگی ها شود. حتی اگر در عکس هیچ منبع نوری وجود نداشته باشد نور غیر مستقیم اگر به لنز برخورد کند می تواند درخشندگی ایجاد کند. نور معمولی که در از خارج از زاویه دید قرار دارد در شکل گیری تصویر دخالتی ندارد ولی اگر این نور به صورتی ناخواسته منعکس شود یا منحرف شود ممکن است به سنسور یا فیلم دوربین برسد و در کیفیت عکس شما تأثیر بگذارد
 
lens flare copyright steve paxton all rights reserved 1 - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 
کاهش شدت درخشندگی با هود لنز
یک هود لنز خوب می تواند به راحتی از ایجاد درخشندگی نور غیر مستقیمی که در زاویه دید قرار ندارد مانع شود. توجه داشته باشید که هود مناسب یک سطح داخلی کاملاً ضد – انعکاسی دارد. شاید استفاده از هود برای لنز ساده ترین کار به نظر بیاید ولی حقیقت این است که هیچ هودی به اندازه کافی بلند نیست تا مانع از هر نور غیر مستقیمی شود. این مشکل زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که از یک لنز ۳۵ میلیمتری و یک دوربین SLR استفاده می کنید. علت این است که این هود ها برای زاویه دید بزرگ طراحی شده اند. بنابراین هودهایی که برای لنز های زم طراحی شده اند فقط نورهای غیر مستقیم را در فاصله کانوی هایی که وایدتر هستند سد می کنند.
 
%D9%84%D9%86%D8%B2 %D9%81%D9%84%D8%B1 - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 
نحوه افزودن پرتو نور ذره‌بيني (Lens Flare )
افزودن يك Lens Flare به تصوير باعث ايجاد يك يا چند نقطة نوراني روي تصوير مي‌شود، درست مثل حالتي كه عدسي يك دوربين رو به خورشيد باشد.
1-باز كردن فايل :
گزينه FileOpen را براي باز كردن فايلي كه قصد اعمال تغيير در آن را داريد انتخاب كنيد. گزينه FilterRenderLens Flare را براي باز كردن كادر محاوره‌اي Lens Flare انتخاب كنيد.
2-جابجايي مركز پرتو :
يك پرتو نور كوچك در قسمت Flare Center كادر محاوره‌اي Lens Flare نمايان مي‌شود. براي تغيير موقعيت آن، روي محل مورد نظر تصوير، در كادر پيش‌نمايش كليك كنيد تا نقطه نوراني به آنجا منتقل شود.
 
1Lens%20flare%20is%20in%20the%20picture - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 
3-تعيين ميزان روشنايي:
از نوار لغزندة Brightness براي كنترل شدت نور استفاده كنيد و تغييرات ايجاد شده در تصوير را در قسمت پيش‌نمايش مشاهده كنيد.
 
2Reduce%20the%20intensity%20with%20the%20lens%20hood%20Photo - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 
4-انتخاب نوع لنز:
يكي از سه گزينه پائين كادر محاوره‌اي را براي تعيين نوع لنز در افكت انتخاب كنيد. هر كدام از اين گزينه‌ها در واقع تقليدي از افكت ايجاد شده در لنزهاي مختلف را انجام مي‌دهند.
 
3What%20does%20the%20lens%20flare%20in%20photos - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 
5-اعمال افكت:
دكمة OK را براي بستن كادر محاوره‌اي Lens Flare و اعمال فيلتر به تصوير كليك كنيد
 
ساخت انيميشن با استفاده از Lens Flare
Lens Flare يكي از فيلترهاي كاملي است كه در ساخت فايل‌هاي انيميشن Gif نيز مي‌توانيد از آنها استفاده كنيد با افزايش روشنايي نور در انيميشن مي‌توانيد يك افكت انفجاري از نور را ايجاد كنيد. لنز فِلِیر (Lens Flare) – وقتی از منظره ای با لنز واید عکس می گیریم از به وجود آمدن تابش خیره کننده خورشید جلوگیری کنیم
آیا لنز فلیر (Lens Flare) باعث خراب شدن بعضی از عکسهای مورد علاقیتان می شود؟
با انجام سه راهکاری که در ادامه به شما خواهیم گفت، خود از هدر رفتن عکسهایتان جلوگیری کنید و یاد بگیرید چطور بدون به وجود آمدن لنز فلیر عکسهایی واید بگیرید.
 
5How%20to%20build%20optical%20flare%20in%20photos - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 
لنز فلیر یک پدیده مزاحم است که دلیل به وجود آمدن آن تابش نور خورشید به درون لنز است. این پدیده معمولاً به صورت رنگهای روشن لایه ای و یا اشکالی نورانی شبیه به دیافراگم در تصویر به وجود می آید. لنز فلیر یک اشکال معمول در عکاسی است که به دلیل عکس گرفتن به سمت خورشید به وجود می آید، حتی اگر خورشید خود در کادر نباشد، و معمولاً هنگام استفاده از لنز های واید به وجود می آید. در بعضی لنز ها احتمال به وجود آمدن این هاله های نورانی بیشتر است، و وقتی از فیلتر های عکاسی روی لنز دوربینتان استفاده می کنید، ممکن است به شکل بزرگتر و قوی تری به وجود بیایند. معمولاً بعد از عکس گرفتن و دیدن عکس در ابعاد بزرگ متوجه لنز فلیر در عکس می شوید، پس خوب است که در حین عکاسی به این مسأله توجه کنید و تلاش کنید تا حد امکان از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید.
بهترین راه ها برای جلوگیری از به وجود آمدن لنز فلیر در عکس
در ادامه به شما می گوییم چگونه با استفاده از راهکار های ساده و عملی از به وجود آمدن لنز فلیر جلوگیری کنید…
 
از آفتابگیر لنز یا لنز هود استفاده کنید
 
6How%20to%20build%20a%20lens%20flare%20in%20photos - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 
اگر لنز واید شما آفتابگیر یا لنز هود (Lens hood) دارد، سعی کنید به استفاده از آن عادت کنید. استفاده از Hood می تواند از به وجود آمدن لنز فلیر در مواقعی که خورشید پایین است جلوگیری کند. یا به جای آن می توانید با قرار دادن یک کارت سیاه رنگ، دستتان یا هر چیز دیگری در آن طرف از لنز که به سمت خورشید است برای جلوگیری از به وجود آمدن آن استفاده کنید، فقط حواستان باشد تا چیزی که برای این کار استفاده می کنید وارد کادرتان نشود.
 
خورشید را مخفی کنید
 
7How%20to%20build%20a%20lens%20flare%20in%20photos%20Software - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 
بهترین راه برای جلوگیری از به وجود آمدن Lens Flare وقتی که از خورشید (به سمت خورشید-مستقیما) عکس می گیرید پنهان کردن خورشید پشت درخت یا ساختمان یا هر چیز دیگری است، و یا با ابرهای تیره آن را پنهان کنید. طوری کادر بندی کنید که تنها قسمتی از خورشید معلوم باشد، و دوربین را در f/16 تنظیم کنید. این کار باعث می شود شما هاله های اطراف خورشید را به شکل ستاره ثبت کنید و از به وجود آمدن لایه های نوری مزاحم هم جلوگیری کنید.
تکنیک ترکیب دو عکس
 
8How%20to%20build%20optical%20flare%20in%20photos - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 
یک روش دیگر برای از بین بردن Lens Flare استفاده از دو عکس است، یک عکس به حالت معمولی که می خواهید، و عکس دیگری دقیقاً برابر با عکس اول با این تفاوت که با دست، کارت یا هر جسمی دیگری (در داخل کادر) جلوی خورشید را بگیرید، و بعد از عکس با استفاده از نرم افزار Photoshop دو عکس را با هم تلفیق کنید.
 
برای دانلود فایل این مطلب به صورت PDF روی لینک زیر کلیک کنید
 
Click%20This%20andisheh%20no - نحوه ساخت optical flare و lens flare در عکس
 

ارسال نظر


نه + سیزده =