در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد


دررتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد

یك عكاس ماهر مي تواند با اضافه كردن چند مورد جزئي تفاوت هاي زيادي در عکس ايجاد كند اما بعضي مواقع مهم نيست كه عكس چطوري گرفته شده باشد. آن چيزي كه بيشترين تفاوت را ايجاد مي كند،‌ آخرين روتوش عكس است. حالا به چندين نكته ويرايش عكس نگاهي بياندازيد، كه مي تواند در مواقعي كه به آن نياز داريد كمكتان كند. نحوه عكاسي در اين چند سال اخير تغييرات بسیار زیادی كرده است و آن فقط به دليل تجهيزاتي است كه استفاده می شود.خوشبختانه اين روزها تكنولوژي است که باعث می شود هر تغييري را بتوانید به دلخواه خود اعمال نمائید. هيچ فرقي نمي كند حتي اگر يك مشكلي كوچكي هم باشد،‌ چندين نكته و فنون ساده روتوش عكس که در اینجا آنها را متذکر می شویم مي تواند به زیبایی عکس شما بیافزاید. در اكثر موارد، اين نرم افزارهاي ويرايش عكس هستند که با آگاهي از نحوه کار با آنها و اصلاح این چند موردی که توضیح خواهیم داد، مي تواند هر کسی را با نگاه كردن به عكس شگفت زده كند. حالا به اين نكات ويرايش عكس نگاهی بياندازيد.
 
images%20(1) - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
نكته هاي ساده ويرايش عكس
بازدید ادامه مطالب با کلیک روی این مطلب
نکات رتوش و طراحی عکس

 

 

 

اگر نگاهي به عكس بياندازيد و همچنین نگاه ماهرانه و حرفه اي داشته باشید،‌ نكته هاي روتوش عكس بسیار ظريف هستند. اما نكاتي كه در اينجا به آن اشاره شده است،‌ نكاتي كاربردي و البته جز ساده ترين قوانين هستند كه فقط مي توانيد در ذهن آنها را به خاطر بسپاريد. اين نكات شامل…
يك نرم افزار روتوش عكس را انتخاب كنيد
بدون شك استفاده از يك دوربين ديجيتال عكاسي، اين روزها زندگي را واقعا ساده كرده است و به شما اين امكان را مي دهد كه ببينيد عكاسي چه هنر زیبایی است و اينكه هر آنچه كه در ذهن داريد را مي توانيد با اين نرم افزار پياده سازي كنيد. يكي از اين ساده ترين ابزارها Google’s Picasa است. برنامه هاي ديگري مثل Adobe Photoshop ، IrfanView، GIMP،Photo Filter می تواند به شما کمک کند 
اندازه عكس را مشخص كنيد کادر بندی
اندازه بندي عكس به معناي كاهش اندازه عكس و کادر بندی است، که بعضي مواقع ناچار به اين كار هستيد. به عنوان مثال شاید برایتان اتفاق افتاده باشد زماني عكسي را گرفته اید بدون آنكه در هنگام گرفتن عکس توجه کرده باشید، خواهید دید مجموعه ای از عناصر ناخواسته در پس زمينه یا اطراف عكس وجود دارد. اين فاكتورهاي غير معمول مي تواند واقعا زيبایي عكس را از بين ببرد و همين باعث اهميت پيدا كردن تغيير اندازه عكس مي شود. اكثر نرم افزارها اين قابليت را دارند و اصلا هم سخت نيست بعضي مواقع فقط حذف كردن حاشيه هم كافيست. اما هوشمندانه است كه قبل از اينكه هر تغييري را بر روي فايل اصلي عكس انجام دهيد، ‌كپي از اين فايل برداريد و تغيیرات را بر روي فايل كپي انجام بدهيد، بخصوص وقتي با فنون روتوش عكاسي چندان آشنايي نداريد.
ثابت كردن رنگ عكس
اين مورد بدون شك يكي از مهمترين معيارهاي روتوش عكس است. وقتي كه عكس مي گيريد اگر‌ نحوه ي نورپردازي عكس چندان مناسب نباشد ، می توانید با روتوش عكس رنگ و نور را ثابت كنيد، اكثر ابزارهاي روتوش عكس گزينه ي تثبيت رنگ را در خود دارند، شما می توانید به کمک این ابزارها نور عكس را به دلخواه خود دستكاري كنيد و يا آن را روشن تر كنيد، همه اينها را مي توانيد با گزينه هاي آن برنامه انجام دهيد. اصول تثبیت رنگ شفافيت، ‌كنتراست و تعادل رنگ است که همه این موارد مي تواند با ويرايش عكس تثبيت شود. اما توصیه می کنیم که زياد هم عكس را دستكاري نكنيد، فقط در حدی كه بخواهيد عيوب عكس را بر طرف كنيد، چون زیبایی یک عکس در این است که در واقع عكس طبيعي جلوه كند.
از بين بردن قرمزي چشم در عكس
البته مي توان گفت كه اكثر نرم افزارها اين قابليت را دارند كه قرمزي چشم را در عكس از بين ببرند. يك عكس از هر نظر بايد بدون نقص باشد اما حتي قرمزي چشم هم مي تواند بي نظير بودن عكس را خراب كند. بر طرف كردن اين نقص هيچ كاري ندارد، و چندان هم وقت گير نيست به راحتي كليك كردن بر روي چند مورد براي برطرف كردن این نقص عكس کافی است. 
با ديگر قابليت هاي روتوش عكس آشنا شويد
ويرايش عكس مي تواند به آساني مراحلي كه در بالا گفته شد پیاده شود و يا مي تواند بسته به نرم افزاري كه استفاده مي كنيد، ویرایش حرفه اي تری هم داشته باشید. اما آنچه كه در ابتداي كار به نظر مي رسد، خيلي شايد سخت تر از آنچه باشد كه در عمل خود را نشان مي دهد. اين تمرين ها را بر روي عكس ها و فايل هاي كپي انجام دهيد ، آخرين كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه به دقت عكس خوبي را روتوش كنيد. وقتي بدانيد كه كدام نرم افزار براي شما راحت تر است ، پس روتوش عكس ديگر براي شما كاري ندارد. خيلي موارد ديگر هست، كه مي تواند عكس شما را بهتر ويرايش كند اما مواردی كه در بالا به آنها اشاره شد پركاربردترين آنها است و وقتي كه به آنها اشراف پيدا كرديد ديگر وقت آن رسيده است كه كمي حرفه اي تر عمل كنيد حالا با دانستن اين نكات مي توانيد به كار روتوش عكسادامه دهيد.
هنگام روتوش عكسها بايد به نكات زير دقت داشته باشيد‌:
1 – چهره فرد نبايد تغيير كند . خيلي وقت ها حتي زيبا كردن چهره باعث نارضايتي مشتري مي شود .چون او عكس خود رامي خواهد نه كس ديگري . پس نبايد در اين زمينه افراط شود.
2 – عمق چهره را نبايد از بين برد  در بسياري از كارها ديده مي شود كه صورت كاملا صاف شده و به خاطر اعمال پلاگين هاي مختلف نتيجه كار صورت به شكل كاملا تخت در مي ايد . 
3 – صاف كردن صورت براي آقايان هميشه مطلوب مشتري نيست پس نياز نيست كه همه چين و چروك ها حذف شود. بنابراين بهتر است لايه هايي كه براي از بين بردن چين و چروك استفاده كرده ايد را با Opacity متوسط به تصوير اعمال كنيد. و نهايتا نتيجه يك كار خوب اينه كه  شكل فرد به حالت مصنوعي در نياد
 
16Simple%20Tips%20for%20photo%20retouching%20and%20smoothing - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
نکات و ترفندهای مفید فتوشاپ برای روتوش عکس
وقتی صحبت طراحی در فتوشاپ به میان می آید، راه های مختلفی برای دست یابی به یک نتیجه مشابه مطرح می شود، مخصوصا زمانی که موضوع روتوش عکس باشد. طراحان از تکنیکی که کار با آن برایشان راحت تر است استفاده می کنند. این مقاله در مورد تکنیک ها و ترفندهایی پوشش می دهد که طی تجربیات متعدد و مختلف در طراحی کسب کرده ام. در زیرتکنیک های ذکر شده در این مقاله را به اختصار نام می برم:
– مشاهده بخش اول این مقاله
– رنگ پوست
– هماهنگ سازی رنگ های پوست
– کاهش نویز
– ایجاد نمای رترو با Curves
– شناسایی لایه ها
– حفاظت از منابع
– نمای Classy Sepia
– موقعیت یابی دقیق
– اعمال چندین Layer Styles
رنگ پوست
اگر پس از روتوش رنگ پوست مناسب و خوب نیست، این ممکن است به دلیل رنگ کلی تصویر باشد. شما می توانید با کمک New Adjustment Layer > Hue/Saturation این مسئله را کنترل کنید. روی ماسک کوچک کلیک کنید و کلیدهای Control + I را فشار دهید تا ماسک معکوس شود
 
1Tips%20retouching%20a%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
با استفاده از رنگ سفید و یک براش نرم، روی پوست را نقاشی کنید. برای تنظیمات، حالت Standard را به "Reds" تغییر دهید (در منوی Hue واقع در Adjustment layer)، سپس از لغزنده های Hue, Saturation و Lightness برای تنظیم رنگ پوست استفاده کنید. حالا گزینه "Yellows" را انتخاب کرده و رنگ پوست را بهبود ببخشید. انتخاب رنگ دقیقا به مواد تصویر بستگی دارد. این کار را تا جایی ادامه دهید که احساس کنید به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده اید
 
2Design%20Tips%20for%20a%20photo - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
یک آفتاب سوختگی و یا سرخ شدگی پوست می تواند یک پورتره را خراب کنید، مخصوصا اگر یک فرد با رنگ پوستی با کنتراست بالا نزدیک فرد دیگر باشد. فتوشاپ دارای ابزاری برای اصلاح این مسئله است: "Match Color" راهکاری برای کنترل رنگ های پوست است. تصویر خود را باز کرده و از ابزار Quick Selection دور قسمت های قرمز پوست را انتخاب کنید. برای کم یا حذف کردن قسمت هایی از انتخاب، می توانید کلید Alt را فشار دهید. به مسیر Select > Modify > Feather رفته و مقداری حدود 15 پیکسل را وارد کنید. کلیدهای Control + J را فشار دهید تا انتخاب کپی شود.
 
3In%20retouching%20and%20drawing%20a%20picture%20of%20how%20things%20should%20be%20noted - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
با همان تکنیک قبل، قسمت های قرمز نشده پوست را کپی کنید. در مرحله بعد، باید بین لایه اصلی و لایه ای که می خواهید ویرایش روی آن انجام شود تفاوت وجود داشته باشد، بنابراین نام هر دو لایه را تغییر دهیدريال برای این کار کافی است روی نام لایه دوبار کلیک کرده و نام مورد نظر را تایپ کنید. من نام لایه ها را به "Beautiful skin" و "Reddened skin" تغییر دادم.لایه تصویر با پوست قرمز را انتخاب کرده و به مسیر Image > Adjustments > Match Color بروید. سند فعلی را به عنوان "Source" و beautiful skin را به عنوان "Layer" انتخاب کنید. افکت را با استفاده از لغزنده های "Luminance" و "Color Intensity" واقع در قسمت Image Options کنترل کنید. وقتی تغییرات را تایید کردید می توانید میزان شدت افکت را با استفاده از تنظیم میزان Opacity کنترل کنید.
 
4Retouching%20and%20drawing%20a%20picture - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
تصاویر نویزدار اصلا مطلوب نیستند. یک راه برای کاهش نویز استفاده از channel ها است. لایه background را کپی کنید (Control + J)، سپس به پنل Channels بروید و کانالی را که حداقل میزان نویز را نشان می دهد انتخاب کنید. این کانال را روی آیکون "New Channel" واقع در قسمت پایین پنل Channel بکشید، سپس به مسیر Stylize > Find Edges بروید. حالا یک فیلتر Gaussian Blur با radius حدود 3 پیکسل به آن اعمال کنید.
 
5Designing%20a%20photo%20retouching%20software - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
در حالی که کلید Control را نگه داشته اید روی تصویر کوچک کانال جدید کلیک کنید تا محتویات آن انتخاب شود. "RGB channel" را انتخاب کنید سپس به پنل Layers بازگردید. در حالی که پس زمینه کپی انتخاب شده است روی آیکون "Add Layer Mask" کلیک کنید. روی تصویر کوچک لایه کلیک کرده و به مسیر Filter > Blur > Surface Blur بروید. لغزنده های Radius و Threshold را حرکت دهید تا نویز تا حد امکان کاهش پیدا کند.
 
6Types%20and%20design%20a%20photo%20retouching%20software - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
ایجاد نمای رترو با استفاده از Curves
به مسیر Layer > New Adjustment Layer > Curves بروید و از RGB به Reds تغییر حالت دهید. سپس خط را برای سایه ها کمی به سمت پایین و برای سایه روشن ها کمی به بالا حرکت دهید تا یک منحنی S شکل ایجاد شود. همین کار را برای Greens نیز انجام دهید. برای Bluesريال سایه روشن ها را کمی به پایین و سایه ها را کمی به بالا حرکت دهید تا یک منحنی S معکوس ایجاد شود. حالا سایه ها باید کمی متمایل به آبی و سایه روشن ها کمی متمایل به زرد شده باشد.
 
7Drawing%20a%20picture%20of%20application - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
یک لایه جدید اضافه کرده و آن را با رنگی به کد 000066 (RGB 0, 0, 102) رنگ آمیزی کنید. blending mode را در حالت "Exclusion" قرار دهید. حالا لایه background یا پس زمینه را کپی کرده (Control + J) و blending mode این لایه کپی را به "Soft Light" تغییر دهید. برای اینکه شدت افکت به طور کلی کاهش پیدا کند، بالاترین لایه را انتخاب کرده و سپس در حالی که کلید Shift را نگه داشته اید روی کپی پس زمینه کلیک کنید، در نتیجه هر دو لایه انتخاب می شود. شما می توانید آنها را درون فلدر قرار دهید. برای این کار پس از انتخاب لایه های مورد نظر کلیدهای Control + G را فشار دهید. opacity لایه یا فلدر را کاهش دهید. توجه داشته باشید که در فتوشاپ های قبل از ورژن CS5، مجبور بودید opacity هر لایه را به صورت مجزا تغییر دهید
 
8Of%20a%20photo%20retouching%20software - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
شناسایی لایه ها
احتمالا هنگام کار روی پروژه های عظیم با این مشکل مواجه شده اید. نامگذاری معنادار لایه ها در طول یک فرایند طراحی نادیده گرفته می شود. این کار باعث می شود لایه هایی با اسامی مثل "Layer 4" و "Layer 5 Copy 2" داشته باشید که زمانی که می خواهید یک لایه را سریعا پیدا کنید زیاد کمکی به شما نمی کند. فتوشاپ راه حل هایی برای تنبلی های ما ارائه کرده است. برای مثال، شما می توانید با ابزار Move روی عناصری که می خواهید انتخاب کنید کلیک راست کنید؛ حالا می بینید زیر ابزار چه لایه هایی قرار دارد. فتوشاپ لیستی از لایه ها را به شما نشان می دهد که از طریق آن می توانید به راحتی عنصر مورد نظر خود را پیدا کنید
 
9The%20simple%20image%20editing - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
با نگه داشتن کلید Control و کلیک کردن، در حالی که ابزار Move انتخاب شده است، در بیشتر موارد می توانید لایه مربوط به عنصری که ماوس روی آن قرار گرفته است را انتخاب کنید (مگر اینکه فتوشاپ نتواند بین چندین لایه تمایز قائل شود). شما همچنین می توانید در حالی که کلید Control را نگه داشته اید روی تصویر کوچک لایه کلیک کنید تا محتویات لایه به صورت انتخاب بارگذاری شود، خط چین های دور تصویر محتویات لایه و محل آن را نشان می دهد. یکی دیگر از راه های پیدا کردن لایه، کلیک کردن روی آیکون Layer palette's Options، واقع در گوشه سمت راست بالا می باشد. از اینجا شما می توانید سایز تصویر کوچک پیش نمایش لایه را تغییر داده و محتویات تصویر کوچک را در ابعاد و محدوده های لایه متمرکز کنید
 
10Special%20software%20Photo%20Retouching - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
حفاظت از منابع
پلاگین ها باعث صرفه جویی در زمان می شوند، اما آنها کمی گرسنه منابع هستند؛ حداقل، زمان شروع به کار فتوشاپ را طولانی می کنند. ممکن است پلاگین های شما قابلیت هایی داشته باشند که به ندرت ازآنها استفاده می کنید، بنابراین آنها را تا زمانی که نیاز باشد غیرفعال کنید. برای این کار، با رفتن به مسیر Adobe > Adobe Photoshop CS5(یا هر ورژنی که استفاده می کنید) یک فلدر جدید بسازید و نام آن را چیزی شبیه Plugins_deactivated بگذارید.
 
11Software%20simple%20photo%20retouching - در رتوش و طراحی یک عکس به چه نکاتی باید دقت کرد
 
حالا همه موارد اضافه ای را که برای مدتی به آنها نیاز ندارید را منتقل کنید. وقتی فتوشاپ را مجددا باز کنید آن پلاگین ها دیگر بارگذاری نمی شوند، بنابراین برنامه سریع تر باز می شود. RAM سیستم شم

ارسال نظر


چهار × پنج =